Dirac (ή άλλη μέθοδος ισοστάθμισης) σε δικαναλο σύστημα με ηχεία βασης, χωρίς subwoofer. Εχει νόημα;

Μηνύματα
23
Reaction score
30
Καλησπέρα.

Δεν έχω γνώση επί του θέματος ισοστάθμισης, αλλα μου εχει τραβήξει την προσοχή μέσα απο διάφορα ενδιαφέροντα άρθρα που διάβασα εδώ και άλλου.

Προσωπικά έχω ένα δικάναλο σύστημα που παίζει φλακ από ΜBP αν και κυρίως ακούω απο το πικάπ.

Τα ηχεία είναι τα Danish Physics 0.3.
Ενισχυτής είναι ο Vincent SV236.

[Εδώ, ήθελα την ανοχή σας, ώστε να διευκρινήσω το εξης για τα ηχεία, επειδή σε γενικες γραμμες είναι άγνωστα (νομίζω) κ ισως να μην έχουν όλοι εικόνα: δίνουν αρκετά βαθύ μπάσο για ηχείο βάσης (προσοχή, δεν αναφέρομαι στην ποιότητα τουαν και για τα αυτιά μου καλή είναι, απλά λέω ότι υφίσταται και ακούγεται, κάνει αισθητή την παρουσία του). Το αναφέρω απλά και μόνο επειδή υπάρχουν ηχεία βάσης που σίγουρα θέλουν εξτρα sub, αλλοιώς απλά δεν ακούς χαμηλές. Στα ηχεία αυτά, η κατάσταση είναι λίγο καλύτερη].

(Btw θυμηθηκα μια φάση που μου είχε κάνει εντύπωση κ την αναφέρω για την πλάκα: με ένα φίλο που ήρθε και έκανε κάτι «μετρήσεις», όσο κατέβαζε την συχνότητα με ένα τύπου white noise προγραμμα και αφού βέβαια είχε συνδέσει το λαπτοπ στον ενισχυτή, ακούγαμε βόμβο μέχρι τα 60hz. (δεν είμαι και σιγουρος για το νουμερο αλλά δεν εχει κ σημασία). Απο εκει και κάτω, αν και οι μπορνες πηγαινοέρχονταν σαν τρελες, εμείς δεν ακούγαμε τίποτα, Μέχρι που πήγα στην κουζίνα και διαπίστωσα ότι ποτήρια/ντουλαπια έτρεμαν 😆. 10 μέτρα απόσταση κ δυο τοίχοι μεσολαβούσαν. Τι περίεργο φαινόμενο ήταν αυτό; Στα δυο πρώτα δωμάτια ησυχία, στην κουζίνα της ποπης; Αχ τα μαγικά του ήχου..)

Τεσπα, άλλο αυτό, πίσω στο θέμα.

Εχουμε λοιπόν ηχεία βάσης, που «δίνουν» κ κάποιο μπάσο, και ενισχυτή που εχει μια έξοδο για sub, τύπου απλή μονοφωνική (σαν ένα καλώδιο RCA) και τίποτα άλλο...

Όποτε το ερωτημα μου είναι αυτό του τίτλου και το επαναφέρω (& προσθέτω κ αλλά 2 :gamer:):

1. Αξίζει να δοκιμάσω την ισοστάθμιση χωρις να «μπλέξω» με sub, η χαμένος κόπος, δεν εχει κανένα νόημα;
2. Σε περίπτωση που δοκιμάσω, αναμένουμε να υπάρξει έστω κάποια μικρή βελτίωση ή ούτε καν αυτό;
3. Αν όχι με το Dirac (το οποίο έχω ακουστά αλλά δεν το έχω «ψάξει»), μηπως υπάρχει κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα «στοχευμένο» για τετοιες περιπτώσεις κ αξίζει να ασχοληθω;

Α ξέχασα για τον χώρο: είναι σχετικά οκ, ισοσκελες τρίγωνο, 1.80 ανάμεσα στα ηχεία, 2.5 θέση ακρόασης. Δωματιο 5 (στην πλευρά των ηχείων) επι 6 μέτρα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

(Κ ζητάω συγνώμη αν καποιες απο τις ερωτήσεις μου είναι «κουτές». Απλά δεν ξέρω πολλά για το θέμα)...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.503
Σίγουρα έχει νόημα να βάλεις ισοστάθμιση στο 2.0 σεταπ που έχεις, ιδίως ντιρακ, αυτό είναι δεδομένο.

Επίσης δεδομένο είναι ότι θα δεις μεγάλη βελτίωση αν πας σε 2.2 σεταπ, δηλαδή με προσθήκη 2 σαμπ και κροσάρισμα των δορυφόρων.

Ως γνωστόν, οι προδιαγραφές της στερεοφωνιας εμπεριέχουν την υλοποίηση ισόπλευρου τριγώνου ακρόασης, κι όχι ισοσκελούς.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
1. Αξίζει να δοκιμάσω την ισοστάθμιση χωρις να «μπλέξω» με sub, η χαμένος κόπος, δεν εχει κανένα νόημα;
2. Σε περίπτωση που δοκιμάσω, αναμένουμε να υπάρξει έστω κάποια μικρή βελτίωση ή ούτε καν αυτό;
3. Αν όχι με το Dirac (το οποίο έχω ακουστά αλλά δεν το έχω «ψάξει»), μηπως υπάρχει κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα «στοχευμένο» για τετοιες περιπτώσεις κ αξίζει να ασχοληθω;
...
1) Είναι η μοναδική ενέργεια που θα είχε κάποιο νόημα,αντί να ψαχνόσουν με στήσιμο πικάπ ή κάποια ΄΄υπερβατικά΄΄ καλώδια και συναφή παρελκόμενα

2) Ο βαθμός βελτίωσης εξαρτάται από την αρχική διευθέτηση του setup και τον τρόπο εφαρμογής.Πρέπει προτού ξεκινούσες οποιαδήποτε διαδικασία προσαρμογής απόκρισης σε δεδομένο χώρο να τοποθετηθούν ηχεία και θέση ακρόασης κατά τρόπον ώστε να ακουγόταν χωρίς ενοχλητικές ανισορροπίες ακόμα και αδιόρθωτο.

Προτού καταλήξουμε εκεί όμως,χρειάζονται και άλλα στοιχεία.Χρησιμοποιείς ως κύρια πηγή ψηφιακό αναπαραγωγό (αυτό που λένε Computer Audio);Υπάρχει πρόσβαση σε μικρόφωνο καλιμπραρισμένο;Έχεις διάθεση να μελετήσεις λίγο πώς χρησιμοποιούνται κάποια θεμελιώδη - και διαθέσιμα δωρεάν - λογισμικά όπως REW ;

Και προφανώς τα κύρια ηχεία-δορυφόροι θα παίζουν ακροσάριστα με το sub μονάχα να συμπληρώνει το κάτω όριο απόκρισης...

3) Ναι υπάρχει και αξίζει ν'ασχοληθείς.Το πιο απλό στην εφαρμογή κι εντελώς δωρεάν είναι το mathaudio.
Εφόσον κύρια πηγή θα είναι από υπολογιστή foobar 2000 , JRiver Media Center ή κάποιος διαμετακομιστής που θα δεχόταν VST πρόσθετα.
 
Last edited:

Μηνύματα
23
Reaction score
30
Σίγουρα έχει νόημα να βάλεις ισοστάθμιση στο 2.0 σεταπ που έχεις, ιδίως ντιρακ, αυτό είναι δεδομένο.

Επίσης δεδομένο είναι ότι θα δεις μεγάλη βελτίωση αν πας σε 2.2 σεταπ, δηλαδή με προσθήκη 2 σαμπ και κροσάρισμα των δορυφόρων.

Ως γνωστόν, οι προδιαγραφές της στερεοφωνιας εμπεριέχουν την υλοποίηση ισόπλευρου τριγώνου ακρόασης, κι όχι ισοσκελούς.
Σε ευχαριστω... Θα το δοκιμάσω..

Έχω ένα sub της Jamο σε κάποια αποθήκη, προφανώς όχι τίποτα το ιδιαίτερο σαν ποιότητα, ισως να αξίζει μια προσπάθεια; Σαφώς χειρότερης ποιότητας από τα συνοδευτικα πάντως, από κάποιο παλιό home theater είχε περισσέψει....

Περί θέσης ακρόασης, πράγματι το ξερω και ευτυχώς όταν θέλω «καλή» ακρόαση αφαιρώ το τραπεζάκι μπροστά από τον καναπέ και το sweet spot είναι ...δικό μου :D Σε αυτή την περίπτωση (του ισοσκελούς τριγώνου) παντως έχω ένα άλλο ερωτημα που ακόμα δεν έχω ξεκαθαρισει κ μιας και το έφερε η κουβέντα, το ρωτάω κ αυτο...
Τα ηχεία πόσο toe-in? κοιτάνε απευθείας τον ακροατή (δλδ 45μοιρες γωνία) ή είναι τοποθετημενα λίγο σε πιο αμβλεία γωνία (πχ 13μόιρες), ή δεν υπάρχει χρυσος κανόνας, εξαρτάται από το ηχείο;

Thanks κ πάλι...
 


Μηνύματα
23
Reaction score
30
Προτού καταλήξουμε εκεί όμως,χρειάζονται και άλλα στοιχεία.Χρησιμοποιείς ως κύρια πηγή ψηφιακό αναπαραγωγό (αυτό που λένε Computer Audio);Υπάρχει πρόσβαση σε μικρόφωνο καλιμπραρισμένο;Έχεις διάθεση να μελετήσεις λίγο πώς χρησιμοποιούνται κάποια θεμελιώδη - και διαθέσιμα δωρεάν - λογισμικά όπως REW ;

Και προφανώς τα κύρια ηχεία-δορυφόροι θα παίζουν ακροσάριστα με το sub μονάχα να συμπληρώνει το κάτω όριο απόκρισης...

3) Ναι υπάρχει και αξίζει ν'ασχοληθείς.Το πιο απλό στην εφαρμογή κι εντελώς δωρεάν είναι το mathaudio.
Εφόσον κύρια πηγή θα είναι από υπολογιστή foobar 2000 , JRiver Media Center ή κάποιος διαμετακομιστής που θα δεχόταν VST πρόσθετα.
Περι μικροφώνου, εχω κάπου ένα ECM8000, λέει “measurement condenser microphone”... Να είναι κάτι τέτοιο άραγε;

Επίσης, πράγματι με ενδιαφέρουν τα θεμελιώδη κ η θεωρία περί του θέματος Όποτε θα ρίξω μια μάτια στο Mathaudio. Μήπως εχεις πρόχειρο κάποιο link που πιστεύεις ότι είναι χρήσιμο;

Σε ευχαριστω!
Ζυγοστάθμιση κάνουν τα βουλκανιζατέρ, αλλάξτε τον τίτλο... :gamer:
Autocorrect, sorry που σας έβγαλα τα μάτια 😀 Δεν μπορώ να βρω πως αλλάζει, υπάρχει δυνατότητα;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Περι μικροφώνου, εχω κάπου ένα ECM8000, λέει “measurement condenser microphone”... Να είναι κάτι τέτοιο άραγε;

Επίσης, πράγματι με ενδιαφέρουν τα θεμελιώδη κ η θεωρία περί του θέματος Όποτε θα ρίξω μια μάτια στο Mathaudio. Μήπως εχεις πρόχειρο κάποιο link που πιστεύεις ότι είναι χρήσιμο;

Σε ευχαριστω!

Autocorrect, sorry που σας έβγαλα τα μάτια 😀 Δεν μπορώ να βρω πως αλλάζει, υπάρχει δυνατότητα;
Χρειάζεσαι μικρόφωνο UMIK-1 ή Dayton.

Υπάρχει λινκ αφιερωμένο στη χρήση REW και στον παρόντα ιστότοπο.
Για την εφαρμογή του mathaudio έχω ήδη καταθέσει σχετικό link.

Και για ευνόητους λόγους δεν παραπέμπω κατευθείαν στο γνωστό τεχνικό νήμα αφιερωμένο στην εμπεριστατωμένη διόρθωση δικαναλικού setup.

Ως προς την κλίση των ηχείων - πρωτίστως στο οριζόντιο επίπεδο - ασφαλής επιλογή είναι η μηδαμινή εκτροπή από τη θέση on-axis,δηλαδή να μην φαίνονται τα πλευρικά τοιχώματα αντικρύζοντας καθένα ηχείο από τη θέση sweet spotΈχει θεμελιωθεί εναλλακτικά και γωνία 45 μοιρών αντί των κλασσικών 30.Σε αυτήν την περίπτωση κάθε εκτροπή της κεφαλής εκ του sweet spot συνεπάγεται ότι η αύξηση απόστασης από το απομακρυνόμενο κανάλι αναμένεται ν'αντισταθμιζόταν χάρη σε καλύτερη προσέγγιση σε θέση on-axis,ισχύοντας και αντιστρόφως για το άλλο ηχείο που θα πλησίαζε μεν σε απόσταση αλλά υπό ανώτερη γωνία εκτροπής off-axis.

Για λεπτομερή ανάλυση βεβαίως θα χρειάζονταν αποκρίσεις επί κι εκτός άξονα υπό διαφορετικές γωνίες,το γνωστό spinorama.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ριξε μια ματια και εδω.


Χωρις να θελω να σε προσβαλλω,επειδη δεν φαινεσαι γνωστης των βασικων πραγματων,θα προτεινα πρωτα να τερματισεις το θεμα της τοποθετησης των ηχειων και να κρινεις μετα αν χρειαστει ισοσταθμιση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.396
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top