Dirac Live


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Πρώτη φορά βλέπω παράβαση να τιμωρείται πρίν (και τόσα χρόνια πριν) τη θέσπιση του νόμου :lolsign:

Κατά τα λοιπά, να ρωτήσω ή θα βγω οφ τόπικ??
δε βαριέσαι, θα ρωτήσω

Ντιράκ, Όντισι, Αούρο, ΑΡΚ, Άνθεμ ο άλλος απ' τον Καναδά ααααα !!! :headbang:
πού να βρει άκρη ο νιούμπης αδέλφια, τι να σκεφτεί και τι να κάνει???
IMHO αν η ερωτηση ειναι ο νιουμπης πως να βγαλει ακρη , τοτε η σειρα ειναι ακριβως αναποδα απο την "πιο ειναι καλυτερο".
τρινοβ μην το σκφτει καν να τον παρει και να επιχειρησει να τον ρυθμισει χωρις την βοηθεια πολυ καλου γνωστη του συγκεκριμμενου μηχανηματος.
το room perfect της lyngdorf αλλοι λενε πολυ καλα λογια αλλοι οχι και τοσο , αλλα κατα γενικη ομολογια δεν ειναι walk in the park η ρυθμιση του .
arc και dirac και αυτα για να ρυθμισεις σωστα πρεπει να εισαι αρκετα διαβασμενος , ισως το arc λιγο πιο ευκολο.
ypao το παλιο απλα δεν δουλευε για το καινουργιο ακουω καλα λογια και σχετικα ευκολο στο να το δουλεψεις.
mcacc εχει να κανει καποια αναβαθμιση πολυ καιρο (αναμενουμε η συνεργασια με την dirac τι θα δειξει)
της onkyo το eq κανει λιγα βασικα πραγματα
και καταληγουμε στο audyssey xt32 που πιστευω για καποιον νιουμπη ειναι ιδανικο , πολυ ευκολο στο να το δουλεψεις , κανει αξιοπρεπεστατη δουλεια , vfm μηχανακια και πλεον με το app μπορεις να το σκαλισεις και λιγο , παλι με σχετικα μεγαλη ευκολια .
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.475
το room perfect της lyngdorf αλλοι λενε πολυ καλα λογια αλλοι οχι και τοσο , αλλα κατα γενικη ομολογια δεν ειναι walk in the park η ρυθμιση του .
Διαφωνώ - λόγω προσωπικής εμπειρίας. Η ρύθμισή του είναι πολύ εύκολη. Στήνεις το μικρόφωνο (το οποίο περιέχεται, μαζί με το τρίποδο, στη συσκευασία), εκκινείς τη διαδικασία "εκμάθησης" του χώρου παίρνεις όσες (στην κυριολεξία, όσες) μετρήσεις θέλεις κι αφού η εκμάθηση φτάσει μεταξύ 98% και 100%, εκκινείς τη διαδικασία "room correction", κάνει το Lyngdorf τα "μαγικά" του, αποθηκεύει τις ρυθμίσεις και τέλος. Από εκείνο το σημείο, απλώς το ανάβεις πριν την έναρξη ακρόασης μουσικής κι ακούς.

Εάν θέλεις να "παίξεις" με curves, να αποκόψεις συχνότητες, να ταιριάξεις subwoofer(s), τότε ναι, γίνονται λίγο πιο πολύπλοκα τα πράγματα, αλλά, στη βασική λειτουργία, αυτή του room correction, όπως εξήγησα και πιο πάνω, η διαδικασία είναι απλούστατη.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Διαφωνώ - λόγω προσωπικής εμπειρίας. Η ρύθμισή του είναι πολύ εύκολη. Στήνεις το μικρόφωνο (το οποίο περιέχεται, μαζί με το τρίποδο, στη συσκευασία), εκκινείς τη διαδικασία "εκμάθησης" του χώρου παίρνεις όσες (στην κυριολεξία, όσες) μετρήσεις θέλεις κι αφού η εκμάθηση φτάσει μεταξύ 98% και 100%, εκκινείς τη διαδικασία "room correction", κάνει το Lyngdorf τα "μαγικά" του, αποθηκεύει τις ρυθμίσεις και τέλος. Από εκείνο το σημείο, απλώς το ανάβεις πριν την έναρξη ακρόασης μουσικής κι ακούς.

Εάν θέλεις να "παίξεις" με curves, να αποκόψεις συχνότητες, να ταιριάξεις subwoofer(s), τότε ναι, γίνονται λίγο πιο πολύπλοκα τα πράγματα, αλλά, στη βασική λειτουργία, αυτή του room correction, όπως εξήγησα και πιο πάνω, η διαδικασία είναι απλούστατη.
με την λογικη αυτη και ο τρινοβ ευκολος ειναι .
εχει wizard και σε καθοδηγει βημα βημα με εικονες τι πρεπει να κανεις.
αλλα για μενα το να εχω διαστημοπλοιο αλλα λογω του οτι δεν μπρω να εκμεταλλευτω ολες τις δυνατοτητες του να πηγαινω Αθηνα με αυτο δεν θεωρω οτι κανω σωστη χρηση του.
και για τον lyngdorf εχω διαβασει οτι πολλοι νουμπηδες εχαν θεμα στο να φτασουν σε ικανοποιητικο ποσοστο εκμαθησης.
επισης ακομα διαφωνουν στο αμερικανικο φορουμ για το πως να πρεπει να κανεις multi sub integration .
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
με την λογικη αυτη και ο τρινοβ ευκολος ειναι .
εχει wizard και σε καθοδηγει βημα βημα με εικονες τι πρεπει να κανεις.
αλλα για μενα το να εχω διαστημοπλοιο αλλα λογω του οτι δεν μπρω να εκμεταλλευτω ολες τις δυνατοτητες του να πηγαινω Αθηνα με αυτο δεν θεωρω οτι κανω σωστη χρηση του.
και για τον lyngdorf εχω διαβασει οτι πολλοι νουμπηδες εχαν θεμα στο να φτασουν σε ικανοποιητικο ποσοστο εκμαθησης.
επισης ακομα διαφωνουν στο αμερικανικο φορουμ για το πως να πρεπει να κανεις multi sub integration .
Διάβαζα το review του 16άρι altitude και οφείλω να ομολογήσω ότι έχω εντυπωσιαστεί απ' τις δυνατότητες room correction που προσφέρει η trinnov. Είναι πραγματικά ασύλληπτο.
Παράλληλα, κατανόησα γιατί η συγκεκριμένη εταιρεία "απαιτεί" την εκπαίδευση και πιστοποίηση επαγγελματία.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.475
Απάντησα σε αυτό:

το room perfect της lyngdorf αλλοι λενε πολυ καλα λογια αλλοι οχι και τοσο , αλλα κατα γενικη ομολογια δεν ειναι walk in the park η ρυθμιση του .
κι είπα ότι είναι. Προσωπικά, στη διαδικασία εκμάθησης του χώρου ακολούθησα την μέθοδο μετρήσεων που με συμβούλεψε ο @costas EAR. Δεν ρώτησα "γιατί", δεν με ενδιέφερε. Έκανα αυτό που είπε και πέτυχα 100% ποσοστό εκμάθησης. Το εάν δεν βρέθηκε ένας @costas EAR να κάνει την ίδια/παρόμοια υπόδειξη σε νουμπάδες σε άλλα fora, δεν είναι πρόβλημα του Lyngdorf.;)

με την λογικη αυτη και ο τρινοβ ευκολος ειναι .
εχει wizard και σε καθοδηγει βημα βημα με εικονες τι πρεπει να κανεις.
αλλα για μενα το να εχω διαστημοπλοιο αλλα λογω του οτι δεν μπρω να εκμεταλλευτω ολες τις δυνατοτητες του να πηγαινω Αθηνα με αυτο δεν θεωρω οτι κανω σωστη χρηση του.
και για τον lyngdorf εχω διαβασει οτι πολλοι νουμπηδες εχαν θεμα στο να φτασουν σε ικανοποιητικο ποσοστο εκμαθησης.
επισης ακομα διαφωνουν στο αμερικανικο φορουμ για το πως να πρεπει να κανεις multi sub integration .
Είπα και πιο πάνω, ότι όταν θες να κάνεις κάτι παραπάνω από την εφαρμογή του RoomPerfect, θέλει "δουλειά", δεν είναι "walk in the park", αλλά στο κάτω κάτω, τι είναι; Διαστημόπλοιο είναι και το Lyngdorf, το πήρα για να κάνω συγκεκριμένες δουλειές την εποχή που χρειαζόμουν μια συσκευή για αυτές τις δουλειές. Όταν/εάν χρειαστεί να εντάξω subwoofer(s) στο σύστημα, θα στραφώ στο manual (RTFM λέμε) κι αν συναντήσω δυσκολία, θα στραφώ στην υποστήριξη της Lyngdorf - η οποία είναι υποδειγματική. Στο αμερικάνικο forum θα μπορούσαν να κάνουν το ίδιο.:)
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Trinnov, Dirac, ARC, Lyngdorf, Audyssey, manual, με αυτήν την σειρά
Αυτό..

Trinnov, Dirac,

Audyssey, ARC

manual

Οποιος έχει λ7 παίρνει τα πρωτα
... οι υπόλοιποι βολευόμαστε με τα τζάμπα που είναι εξαιρετικά αν ο χώρος βοηθάει και λίγο.. ;)

Το χειρότερο είναι να κάνεις το αναλογικό σε ψηφιακό και ξανά μανα αναλογικό :roflmao:

το ypao είναι όπως το παλιό, καμία αλλαγή στο αποτέλεσμα..
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Yπαρχει πινακακι με τις δυνατοτητες επεξεργασιας του καθε dsp? Για να μην λεμε τι εκανε ο ενας και ο αλλος..
Να δουμε τι εχει κατω απο το καπω του το καθε αυτοκινητο;
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Αυτό..

Trinnov,

...
...

Dirac,

...

ARC / Audyssey / manual

...
Αναλόγως συνθηκών η σειρά στα τελευταία.



...

Οποιος έχει λ7 παίρνει τα πρωτα
... οι υπόλοιποι βολευόμαστε με τα τζάμπα που είναι εξαιρετικά αν ο χώρος βοηθάει και λίγο.. ;)

...
:thumbsup:


...

Το χειρότερο είναι να κάνεις το αναλογικό σε ψηφιακό και ξανά μανα αναλογικό :roflmao:

...
Όχι απαραίτητα.
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Σωστα υπαρχει και το Deqx που απ' οτι εχω δει πρεπει να ειναι πολυ καλο.
Το εχει στο συστημα του και ο Greg Timbers
https://positive-feedback.com/interviews/greg-timbers-jbl/

Aυτο που δεν κανει (και θα το ηθελα) τo Lyngdorf ειναι επιλογη και manual ρυθμισης ή/και μονο στα μπασα, δηλ. < 250 ΗΖ.
 





Μηνύματα
954
Reaction score
518
παιδες συνδεω το μικροφωνο ανοιγω την εφαρμογη μου λεει rescan devices.

παταω δεν βρισκει τπτ δεν μ αφηνει τπτ αλλο να κανω.

τι κανω λαθος;

μονο το μικροφωνο εχω και ενα macos.

κατεβασα αυτην την εφαρμογη
https://live.dirac.com/download/
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
παιδες συνδεω το μικροφωνο ανοιγω την εφαρμογη μου λεει rescan devices.

παταω δεν βρισκει τπτ δεν μ αφηνει τπτ αλλο να κανω.

τι κανω λαθος;

μονο το μικροφωνο εχω και ενα macos.

κατεβασα αυτην την εφαρμογη
https://live.dirac.com/download/
Ποιον receiver εχεις?
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
απο οτι μου ειπες ενας φιλος εδω δεν βγαινει πλεον για υπολογιστη........
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.866.964
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top