Dirac & Vintage: An unexpected coexistence


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Εχετε δει σίγουρα βιντεάκια με ζώα που το αναμενόμενο είναι να τσακώνονται ή να τρώει το ένα το άλλο, και όμως να κάνουν πολύ καλή παρέα (μέχρι να συμβεί το μοιραίο, αλλά αυτό δεν μας το δείχνουν συνήθως): σκύλους με γάτες, τίγρεις με τράγους (ή ανθρώπους!).

Στο σαλόνι μου λοιπόν συμβαίνει κάτι αντίστοιχο.

Ενα σύστημα ήχου, κυρίως, αλλα και εικόνας, το οποίο ειναι χτισμένο σε βάθους χρόνου 30ετίας, με δυο αντικρουόμενες λογικές.

Αυτην του "διαλέγω με τα αυτιά μου, ηχεία, ενισχυτές, καλώδια, τα πάντα".

Και την πιο πρόσφατη επιρροή, λιγο εξαιτίας της επιστημονικής σκέψης λόγω ιατρικού επαγγέλματος, λίγο απο το διάβασμα παλαιοτερων posts εδω στο φόρουμ, κυρίως απο τους Costas Coyias, Alex_Zapantis (to name a few) αλλα και απο την προσωπική γνωριμία με τον costas EAR: Την επιστημονικά τεκμηριωμένη προσεγγιση της ηλεκτοακουστικής.

Οφείλω να παραδεκτώ πως απο την δεύτερη αρχίζω μόλις να καταλαβαίνω πεντε πραγματα, και αυτά με το ζορι. :idk:
Καταλαβαίνω όμως την συλλογιστική τους.

Ισως αν ημασταν σε αλλο πολιτικό-οικονομικό περιβάλλον τα vintage στοιχεία να μην υπήρχαν πια...Αλλα λόγω κρίσης αναβάλλεται συνεχώς ο πλήρης εξορθολογισμός του συστήματος, δυστυχώς (ή ευτυχώς;).

Παμε παρακάτω...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Θα ξεκινήσω λοιπον λίγο ανάποδα.

Θα μιλήσουμε πρώτα με τα νούμερα, οσα καταλαβαινω δηλαδη. Κατά πολλους αυτη ειναι η προτεραίτητα στην περιγραφή μηχανημάτων ηχου.

Μετά θα μιλήσουμε για τα μηχανήματα αυτά καθεαυτά.

Ας δουμε λοιπον πως ακουω στον καναπέ μου. Μεχρι χτές με τη βοήθεια του Antimode DSpeaker (πράσινο), απο σήμερα με το Dirac (μώβ).
Να με συγχωρήσετε που πειραξα λιγο το volume αναμεσα στις μετρήσεις-βαριέμαι να τα ξανακάνω απο την αρχη

dsp comparison.jpg


Να σημειώσω εδώ οτι χωρίς την βοήθεια του Μ. Καστρουνή δεν θα ειχα ιδεα απο μετρησεις (οχι πως τωρα εχω γινει και ειδημων δηλαδη)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Σε αυτά τα sweeps μετρουνται και παραμορφωσεις, της συνολικής ηχητικής αλυσίδας.

Δυο διαγράμματα, ενα παραμορφωσεις με Dirac
Μεγιστη THD 5,5% στους 30 Hz, στο 1 Khz που συνήθως μετράνε 0,554%, ολες οι μετρησεις μεταξυ 76-80db

THD Dirac2.jpg


Και με το Antimode (ο κερσορας στο subwoofer αυτη τη φορα)

THD Antimode.jpg


Πανω κατω ιδιες παραμορφωσεις

Σημειωνω εδω πως παραμορφωσεις κατω απο τα 10% ειναι πολυ ικανοποιητικές για συχνοτητες subwoofer
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
ευγε Γιατρε μου.....τι ειδικοτητα ειπαμε οτι εχετε ; :)
Θενκς
Ορθοπαιδικός (οχι ορθοπΕδικός;))
Καμμια σχεση δηλαδη
[DOUBLEPOST=1456526375][/DOUBLEPOST]Τελευταιο διάγραμμα.

Απο οτι εχω καταλαβει μετρανε οι γνώστες τα ηχεια και απο κοντινή αποσταση, οταν δεν εχουν ανηχοϊκους θαλάμους για να βγάλουνε οσο το δυνατον τον χώρο απο την μέτρηση.

Εδω τα δυο B&W, στους 30 cm περιπου. Full range, οχι οπως παιζουν κανονικα που ειναι crossed στους 80Hz

Δεν ξερω αν εχει καποια αξια αυτη η μετρηση, αλλα να:

speaker .jpg


Δεν υπαρχει η κορυφη των 150 Hz των προηγουμενων διαγραμματων. Εχει μαλλον σχεση με το καινουργιο πιανο της κορης μου που ειναι παρακει...
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
γιατρε μου αν μου πεις τι να κανω εδω θα σου πω τι να κανεις για να μην εχεις την κορυφη στα 150hz :D

3.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Πιθανον για καποιους τα ανωτέρω διαγραμματα να ειναι βαρετά.

Δειτε λοιπόν το πικάπ μου, το οποιο βέβαια το ξαναείδατε προχτες στο Preview...

102176_60c7006b4874761e40718175ab34fbfd.jpeg


Και εγω απο τοτε εχω να το δω :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:. Δεν χρησιμοποιείται πανω απο δυο τρεις φορές το χρονο...

Καλο πικάπ της δεκαετίας του 80. Dual cs 731Q.

http://www.dual-reference.com/tables/CS731Q.htm

Πολυ δυνατο στις μερες του. 750$ καινουργιο τοτε...

Τώρα χρησιμεύει για να στηρίζει το MacBook:

IMG_6036.JPG

[DOUBLEPOST=1456528459][/DOUBLEPOST]
γιατρε μου αν μου πεις τι να κανω εδω θα σου πω τι να κανεις για να μην εχεις την κορυφη στα 150hz :D

View attachment 56804
Αμα ειναι να μου φτιαξεις την κορυφη, στειλε ιστορικο και καλυτερες-περισσοτερες εικονες σε pm, και σε στρωνω...

Dimifoot ειπαμε, οχι Dimishoulder. Στην περιπτωση επεσες...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Να και ο ενισχυτής μου:

Rotel AB2030, 2x80 watt Ω. 18 Κιλά!

IMG_6038.JPG


Τεχνικά χαρακτηριστικά:

http://stereonomono.blogspot.gr/2011/08/rotel-ra-2030-1978.html

Ειναι στην οικογενεια πανω απο 30 χρονια. Εκανε τοτε περιπου 1000$. Πισω μονο απο τον RA 2040 στο line up της τοτε Ιαπωνικής Rotel.

Προσφάτως φρεσκαριστηκε απο τον east electronics.

Παιζει ως ολοκληρωμένος με πικαπ και κασετοφωνο, δηλαδη ποτέ, και ως τελικός μόνο με την ψηφιακή πηγή.
Μετα απο εξαντλητικες ακροασεις αποφασισα πως το τμημα του προ- δεν αντεχε την συγκριση με τον καθαρο τελικο. Η διαφορα ηταν τεραστια. Κυριως ανυπαρξια θορυβου, με τον τελικο απομονωμένο η μουσική ερχεται απο το πουθενά!
[DOUBLEPOST=1456530558][/DOUBLEPOST]Παμε για υπνο, τα υπόλοιπα αυριο...
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Καλημέρα,
Δυο πραγματάκια παρακαλώ:

α. Ποια ψηφιακή πηγή εννοείς (το pc ή το C.A.) και με πιο τρόπο η σύνδεση με τον τελικό χωρίς pro &
β. Πως γίνονται οι μετρήσεις χώρου. (Υπάρχει δηλαδή κάποιος οδηγός για να μην σε κουράζω?)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Καλημέρα,
Δυο πραγματάκια παρακαλώ:

α. Ποια ψηφιακή πηγή εννοείς (το pc ή το C.A.) και με πιο τρόπο η σύνδεση με τον τελικό χωρίς pro &
β. Πως γίνονται οι μετρήσεις χώρου. (Υπάρχει δηλαδή κάποιος οδηγός για να μην σε κουράζω?)
α. Βιάζεστε κύριε. All will be revealed.

β. Το software ειναι το REW.
http://www.roomeqwizard.com/

Εχει το manual που ζητάς, αλλα θελει πολυ διάβασμα, και πάλι δεν αρκεί. Χρειάζεται οπωσδήποτε η καθοδήγηση ειδικού.
Χρησιμοποιώ το umik-1 μικρόφωνο απο την
http://www.projecting-art.com, το MacBook και εναν τρίποδα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Μάλιστα! Πολύ προχωρημένα πράγματα!

Μάλλον θα αρκεστώ στο αυτάκι μου!

Όσο για τις συνδέσεις με τον rotel ?

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Όχι να μην βασιστείτε στο αυτάκι. Οι πληροφορίες που παίρνουμε απο αυτές τις μετρήσεις ειναι πολυ διαφωτιστικές και οδηγούν σε αποφάσεις (με τη σωστή καθοδήγηση πάντα) που θα ικανοποιήσουν ΠΟΛΥ το αυτάκι.

Πάλι βιάζεστε. Και οι συνδέσεις και ολα θα αποκαλυφθούν σημερα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Ok ευχαριστώ. Από υπομονή πάμε καλά. Οτιδήποτε έχει να κάνει με την βελτίωση του συστήματος προηγείται....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
[DOUBLEPOST=1456528459][/DOUBLEPOST]
Αμα ειναι να μου φτιαξεις την κορυφη, στειλε ιστορικο και καλυτερες-περισσοτερες εικονες σε pm, και σε στρωνω...
νασαι καλα γιατρε μου.....ειναι μονιμο και μη αναστρεψιμο προβλημα :(....μεφαγε ο αθλητισμος βλεπεις:p.:D

ανεβασε λιγο το cross απο 80 και λιγο τις μοιρες των ηχειων απο την θεση ακροασης για να μην εχεις αυτη την πτωση και εισαι ετοιμος σε αυτο το κομματι.

για χαμηλες ως 120hz να βλεπεις με 1/24 smoothing και απο εκει και πανω 1/6 smoothing
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
νασαι καλα γιατρε μου.....ειναι μονιμο και μη αναστρεψιμο προβλημα :(....μεφαγε ο αθλητισμος βλεπεις.:D

ανεβασε λιγο το cross απο 80 και λιγο τις μοιρες των ηχειων απο την θεση ακροασης για να μην εχεις αυτη την πτωση και εισαι ετοιμος σε αυτο το κομματι.
Τα έκανα αυτα και δεν είδα χαΐρι. Και το cross και την θέση των ηχειων μπρος-πίσω toe in more-less.
Και μέτρησα όλες αυτές τις αλλαγές. Εγω το ρίχνω στο πιάνο της κόρης μου που ειναι παραδίπλα.. Πριν το πάρω δεν υπηρχε η κορυφή.

Για την πτέρνα, ειναι αναστρέψιμο. Πληροφορίες σε πμ.

Θα παίξω με το smoothing και θα αναφέρω. Φοβάμαι μηπως γίνω βαρετός. Ξέρω πως στις χαμηλές μετράνε συνήθως με 1/24 για διορθωτικές παρεμβάσεις, θα το κάνω. Ηθελα να βάλω εικόνα full range για να έχετε μια εικόνα, και οι περισσότερες τέτοιες μετρήσεις που δημοσιεύονται ειναι σε 1/3, 1/6.
 
Last edited:



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Θα παίξω με το smoothing και θα αναφέρω. Φοβάμαι μηπως γίνω βαρετός. Ξέρω πως στις χαμηλές μετράνε συνήθως με 1/24 για διορθωτικές παρεμβάσεις, θα το κάνω. Ηθελα να βάλω εικόνα full range για να έχετε μια εικόνα, και οι περισσότερες τέτοιες μετρήσεις που δημοσιεύονται ειναι σε 1/3, 1/6.
σε αλλους μπορει να θεωρεισαι βαρετος και σε αλλους οχι ....οποτε κανε αυτο που θες

παντως αυτο που ξεκινησες να κανεις θα σου δωσει καποια συν και θα ακουσεις εστω και λιγο σωστοτερο αοτελεσμα ακουστικα .....αναλογα μεχρι που μπορεις να το φτασεις βεβαια ...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top