diy βασεις ηχείων συμβουλες

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Θεωρητικά ίσως από τις ευκολότερες χειροτεχνίες ως αναφορά τον ήχο.
Και μιας και βρέθηκαν κάποια πρόχειρα υλικά που μου γυάλισαν στο μάτι, είπα να δοκιμάσω για άλλη μια φορά το τι θα βγει οπτικά κυρίως και ηχητικά αν μου κάτσει.
Πρώτα μερικές φωτογραφίες από την πρώτη φάση των υλικών.



Κάτω βάση διαστάσεων 20χ26 πάχος 4mm , πάνω βάση 19χ20 πάχος 4mm , δοκός 66cm με πάχος 6,5χ3cm εννοείται κούφιος .
Το μικρότερο ξυλαράκι θα κολληθεί βιδωθεί στην πάνω βάση ώστε να χωνευτεί μέσα στον δοκό για καλύτερη ευθυγράμμιση.
Μένει να βαφτούν ξύλα και μέταλλα και να στερεωθούν με τις κατάλληλες βίδες.
Επίσης μου μένουν τρείς λεπτομέρειες και ίσως οι σημαντικότερες που όποιος έχει ασχοληθεί μπορεί να με βοηθήσει.

1. το συνολικό ύψος ? Χωρίς να κοντύνω τον δοκό θα έχω συνολικό ύψος 74-75cm, να τ' αφήσω? ή να το κοντύνω κι άλλο. Τα ηχεία που θα στρογγυλοκαθήσουν θα είναι τα B&W DM302(τίποτα ιδιαίτερο από βάρος αλλά και από άποψη απόδοσης)
2. Γεμισμα του δοκού? Σκεφτόμουν να το φουλάρω με φελιζόλ .. αλλά από την άλλη αν χρησιμοποιούσα άμμο που συνηθίζεται σε τέτοιες κατασκευές θα αυξήσω βάρος και σταθερότητα. Ή μήπως να τις τσιμεντάρω κανονικά στο εσωτερικό.
3. Αν και μου φαίνεται too much , λέω να βάλω και ακίδες , κάτι πρόχειρο σαν το καρφόβιδο(ή όπως αλλιώς το λένε ) 2,5cm συνολικό μήκος το 1,5cm θα είναι το τελικό που εξέχει, θα μου προσφέρει κάτι ή τέσσερα απλά τσοχάκια θα κάνουν μια χαρά την δουλειά τους και θα γλιτώσω και απο το τυχόν μπαλαντζάρισμα με τα καρφάκια?
 

Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.603
το υψος θα το αποφασισεις με βαση την θεση-υψος ακροασης.Παντως τωρα το τουιτερ θα ειναι περιπου στο ενα μετρο,μαλλον λιγο ψηλα αν καθεσαι σε καποιον καναπε-πολυθρονα. Η επιφανεια της βασης μου φαινεται λιγο μικρη,πρεπει να προσεξεις να εχει τετοια επιφανεια για να μην ανατραπει η βαση (το κεντρο βαρους θα ειναι ψηλα). Επισης προσεξε να στεριωσεις καλα το ηχειο στην πανω επιφανεια,εδω λιγο blue tack θα βοηθουσε πολυ. Το "ποδι" θα βοηθουσε να το γεμιζες και για λογους ευσταθειας αλλα και για "αδρανοποιηση" της βασης. Ενα πιο μεγαλο σε διατομη "ποδι" παντως θα ηταν καλυτερο.
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Κατά την άποψή μου τα τουίτερ να μην είναι ψηλότερα από 10 cm της ευθείας των αυτιών σου στη θέση ακρόασης .... όσο πιο πιο μικρή είναι η απόσταση τόσο καλύτερα θεωρώ πως είναι οπότε ο τύπος των ηχείων θεωρώ θα σου πει το ύψος των βάσεων
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ο σίδηρος δεν είναι το καλύτερο υλικό για τέτοια χρήση αλλά είναι φτηνός και ευκολοδούλευτος.
Αν μπορείς να εξομαλύνεις τις γωνίες από τα ξύλα θα δείχνουν καλύτερα.

Το ύψος των βάσεων εξαρτάται από το ακουστικό κέντρο του ηχείου που θα φιλοξενούν.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Γιατι δεν τρυπας τον σωληνα , να βαλεις εναν επιπλεον εσωτερικο η ενα Π και να αυξομειωνεις το υψος ? Τι να το κανεις το τσιμεντο ? Να θες μετα να κοψεις τον σωληνα και να σου βγει..?
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις, λοιπόν πάμε με τη σειρά .
Ξεκίνησα με ύψος περίπου 70+cm και αν δεν μου κάτσει να κατέβω σίγουρα προς τα κάτω.
Σε κάποιο τεστ του ηχείου είχα διαβάσει για ιδανικό περίπου στα 60cm, οπότε ένα κοψιματάκι ακόμη δεν θα είναι κόπος.
Ως αναφορά την μικρή επιφάνεια , η προηγούμενες που είχα φτιάξει είχαν μικρότερη επιφάνεια αν και κοντύτερες και δεν είχα πρόβλημα πτώσης ακόμη και με πολύ μικρότερα παιδιά να περιφέρονται.
Το blue tac το είχα στις παλιές και σίγουρα θα μπει και σε αυτές.
Οι κολόνες θα παραμείνουν όπως είναι γιατί και αισθητικά μου έκατσαν αλλά δεν έχω σκοπό να ψάξω για κάτι άλλο . Τωρά αν είναι σίδηρος ή κάποιο άλλο κράμα δεν είμαι σίγουρος. Βάσεις γραφείου ήταν και στο κόψιμο με δυσκολέψαν αρκετά.
Τις γωνίες ναι πρέπει λίγο ακόμη να τις φάω, αρχική σκέψη ήταν να τις αφήσω εντελώς κοφτερες για να δένουν με το ηχείο αλλά δεν μου αρεσαν.
Για αυξομειώσεις και επιπλέον ευκολίες δεν το σκέφτομαι, αν αλλάξω ηχεία θα αλλάξω και βάσεις και αυτές θα μου μείνουν να σερβίρω μεζέ και τσιπουράκι:p
Το τσιμέντο λοιπόν όχι , αλλά τι ? άμμος είναι καλά?
Για τις ακίδες φαντάζομαι αφου δεν απάντησε κανείς μάλλον είναι πολυτέλεια.

Αν ολοκληρωθεί μέσα στο Σ/Κ θα ακολουθήσουν τελικές φωτό και ακουστικές εντυπώσεις.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.561
- όσον αφορά το ύψος , απαντήθηκε από τους προλαλήσαντες , την δοκό για ευστάθεια αλλά και ακουστικό νέκρωμα γέμισέ την με άμμο και σκάγια ως ένα σημείο και μετά ( πριονίδι θα ήταν καλή ιδέα ) , αλλά καργάτησέ την ώστε να σφίξουν τα υλικά
[DOUBLEPOST=1489674146][/DOUBLEPOST]
Τωρά αν είναι σίδηρος ή κάποιο άλλο κράμα δεν είμαι σίγουρος..
- μαγνήτης κολλάει ;
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Το τσιμέντο λοιπόν όχι , αλλά τι ? άμμος είναι καλά?
Ε αυτα χρησιμοποιουν συνηθως.Τα σκακια θα ειναι ακριβα.Αμμο και ψιλο χαλικι.Αν δεν θες απο την.. θαλασα που ειναι τσαμπα λογω στεγνωματος , η απο οιδοκομικα υλικα παλι λογω υγρασιας κοιτα μηπως βγαινουν φθηνα η διακοσμητικη αμμος και χαλικια απο μαγαζια τυπου jumbo.Και το τσιμεντο βγαινει προσιτο ειναι η αληθεια.Δηλαδη ενταξει ., αν η γεμιση στοιχιζει παραπανω απο την κατασκευη..καλυτερα μια τσιμεντουρα : )
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Η μέχρι τώρα πρόοδος, βαφτήκαν οι βάσεις αν και θέλουν δυό χεράκια ακόμη, κοντύναν οι δοκοί στα 56cm και με ένα πρόχειρο στήσιμο χωρίς καμία βιδα δείχνουν να μην έχουν πρόβλημα σταθερότητας.
Μένει το γέμισμα των σωλήνων μάλλον με άμμο και 2-3 κιλά μολύβι που βρέθηκε σε σκραπ μέχρι ενός σημείου και από κει και πάνω με κάτι ελαφρύ(πριονίδι ίσως οπως πρότεινε ο mr Spock) ώστε να μείνει χαμηλά το κέντρο βάρους. Και ένα βαψιματάκι, σκέφτομαι για το χρώμα ή μήπως επένδυση με κάνα αυτοκόλλητο απομίμησης ανθρακονήματος.
Αν και άκουσα λίγο σε χαμηλή ένταση νομίζω πως κατάφερα αισθητή βελτίωση.
Το μονο που σκέφτομαι σαν αλλαγή είναι να τρυπήσω τις κάτω βάσεις στις διαστάσεις του σωλήνα και να περάσουν από μέσα ώστε η πατούρα του να πάει κάτω από το ξύλο.
Ξέρει κανείς αν μπορει να κοπεί τόσο χοντρό ξυλο με σέγα ή με ποιόν τρόπο?
Εαν τελικά περάσει η πατούρα από κάτω το τουίτερ θα είναι περίπου στα 90cm και το γούφερ στα 78.





 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Για να μην έχεις διαρροές βάλε την άμμο σε σακούλα και ρίξε την στο κάτω μέρος.

Θεωρώ πως το Carbon είναι πολύ high-tech και δεν δένει με το ξύλο.

Θα ήταν ιδανικό να περνούσες την πατούρα κάτω και να προσθέσεις ψηλές ακίδες για να κερδίσεις το χαμένο ύψος.

Αν μπορείς φάε με ένα ρούτερ τις γωνίες για καλύτερη εμφάνιση και για να φαίνεται ως συνέχεια του ηχείου.

Αν μπορείς να βιδώσεις στα πλάγια της λαμαρίνας δυο κομμάτια λεπτότερου, αλλά ίδιας απόχρωσης, ξύλου θα ήταν καλύτερες από πολλές απόψεις, εμφάνισης και κραδασμών.
Κάπως έτσι θα δείχνουν...
 
Last edited:

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Μετά από βαρεμάρα ένος σχεδόν έτους αποφάσισα να τελειώσω την κατασκευή.
Ιδου το τελικό αποτέλεσμα.
IMG_20180126_122940.jpg
IMG_20180126_120655.jpg

Γεμίσα με άμμο σε σακουλάκια, έβαλα από τέσσερα αυτοκόλλητα σιλικόνης σχεδόν μισό εκατοστό υψος αντί για ακίδες, πέρασε η σιδερένια πατούρα από κάτω και μπήκαν και δύο πλαινά ξυλαράκια στην κάθε κολώνα. (thanx PeterMeni για την ιδέα). Τα ηχεία στερεώθηκαν με blu tac και πλέον δεν τα κουνάει τίποτα. Το τουίτερ ήρθε κι έκατσε στα 85cm .
Ηχητικά είμαι απλά καλύτερα απ' το σχεδόν πάτωμα που ήμουν μέχρι τώρα, ακούω καλύτερα σίγουρα. Το αισθητικό μέρος όμως μου άρεσε περισσότερο. Μεχρι και η κυρία έδωσε έγκριση. Να πάρεις ήχεία στο ίδιο χρώμα είπε για να ταιριάζουν.
Ευχαριστώ για τις ιδέες και τη βοήθεια.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Επειδή σκέφτομαι να κάνω κάτι αντίστοιχο, αν αντικαταστήσω την σιδερένια δοκό με ξύλινη, τι πρόβλημα δημιουργείται;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Κανένα απολύτως.
Αντί για δοκό σχημάτισε ένα Τ με δύο ξύλα 3 cm και είσαι μια χαρά.
 


Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Kι εγώ για εντελώς ξύλινες ξεκίνησα ryk για ευκολότερα κοψίματα , κόλλημα μεταξύ τους αλλά με λίγη φαντασία και ιδεες από εδώ και από αλλού και οι σιδεροκολώνες δουλευτήκαν άνετα. Π.χ. το να μπεί η πατούρα της κολώνας από κάτω έδωσε και σταθερότητα και εμφάνιση.
Για τα υλικά stavros k , ότι ξύλινο βγήκε από μασιφ κομματι ξύλου που κόπηκε από παγκο κουζίνας για μπει ο νεροχύτης. Δεν ξέρω τι σόι ξύλο είναι , πάντως είναι τετράγερο. Οι κολώνες από παλιό γραφείο της σάτο.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Βασικά, επειδή και γω έχω κάποια περισσεύματα από το rack που είχα φτιάξει από κόντρα πλακέ σημύδας 3,5cm, σκεφτόμουν κάτι παρόμοιο (αλλά δεν μου φτάνουν για 4 βάσεις).
 


Μηνύματα
784
Reaction score
73
..... Π.χ. το να μπεί η πατούρα της κολώνας από κάτω έδωσε και σταθερότητα και εμφάνιση.
.....
Επειδή σκέφτομαι να πειραματιστω και εγω με αντιστοιχη κατασκευη το καλοκαιρι που ερχεται
μπορεις να μου δωσεις καμμια συμβουλή πως εκανες με ακριβεια την τετραγωνη οπή για να
μπει η μεταλλικη βαση απο κάτω απο τη ξυλινη βαση ..??
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Η κολώνα δεν είναι απαραίτητο να είναι τετράγωνη ή παραλληλόγραμμη.
Μπορεί να είναι στρογγυλή και η τρύπα να γίνει με ένα ποτηροτρύπανο.
 
Last edited:

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Η κολώνα δεν είναι απαραίτητο να είναι τετράγωνη ή παραλληλόγραμμη.
Μπορεί να στρογγυλή και η τρύπα να γίνει με ένα ποτηροτρύπανο.
:drinks:
Πολυ σωστά ... !!! κοιτα να δεις... !!! παροτι πιανουν τα χερια μου και το μυαλο μου με τα τεχνικα
θεματα δεν πήγε το μυαλό μου στη λύση αυτή...!!!!!!
Θα παω να μου βαλω θερμομετρο....:lolsign::idk:

Απλα πρεπει να βρεθει σωληνα στη διαμετρο ενος ποτηροπριονου... θελει ψαξιμο
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.645
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top