DIY antiskating ή παραπληροφόρηση

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Είχα δει κάποια στιγμή ένα βιντεάκι στο youtube, στο οποίο κάποιος κατά τ΄άλλα "έμπειρος" dj, έδειχνε πως ο σωστός τρόπος ρύθμισης του antiskating είναι να χρησιμοποιήσουμε δίσκο που η μία πλευρά είναι αχάρακτη και να ρυθμίσουμε το antiskating έτσι ώστε ο βραχίονας να παραμένει σταθερός και να μην "γλιστράει" ούτε προς τα έξω αλλά ούτε προς τα μέσα.
Είναι σωστό κάτι τέτοιο ή ακολουθούμε τη γνωστή οδό με την ένδειξη κοντά στο βάρος ανάγνωσης?
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Είχα δει κάποια στιγμή ένα βιντεάκι στο youtube, στο οποίο κάποιος κατά τ΄άλλα "έμπειρος" dj, έδειχνε πως ο σωστός τρόπος ρύθμισης του antiskating είναι να χρησιμοποιήσουμε δίσκο που η μία πλευρά είναι αχάρακτη και να ρυθμίσουμε το antiskating έτσι ώστε ο βραχίονας να παραμένει σταθερός και να μην "γλιστράει" ούτε προς τα έξω αλλά ούτε προς τα μέσα.
Είναι σωστό κάτι τέτοιο ή ακολουθούμε τη γνωστή οδό με την ένδειξη κοντά στο βάρος ανάγνωσης?
Δεν είναι κακό, αλλά ούτε και απόλυτα σωστό κατ' εμέ (διότι δεν προσομοιάζει πραγματικές συνθήκες). Είναι κοντά όμως στην πραγματική τιμή (το έχω δοκιμάσει και αυτό, παράλληλα με τον δίσκο hifi news)
Το καλύτερο είναι το δισκάκι hifi news και ρύθμιση με το ανάλογο τεστ που έχει (τόνος στα 300Hz, αν θυμάμαι καλά και σε διάφορες εντάσεις).
 

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.156
Ακολουθείς την κλασσική οδό , αν δεν έχεις δίσκο τέστ, για να ρυθμίσεις όπως πρέπει.
Τα υπόλοιπα είναι βλακείες υποτιθέμενων τύπων με γνώση μόνο του ..λου τους.
Ξέρεις τι λένε για τις απόψεις, ε! το ίδιο.
 

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.156
Δεν είναι κακό, αλλά ούτε και απόλυτα σωστό κατ' εμέ (διότι δεν προσομοιάζει πραγματικές συνθήκες). Είναι κοντά όμως στην πραγματική τιμή (το έχω δοκιμάσει και αυτό, παράλληλα με τον δίσκο hifi news)
Το καλύτερο είναι το δισκάκι hifi news και ρύθμιση με το ανάλογο τεστ που έχει (τόνος στα 300Hz, αν θυμάμαι καλά και σε διάφορες εντάσεις).

Δεν είναι το ίδιο Κυριάκο, γιατί απουσιάζουν οι δυνάμεις που έλκουν τον βραχίονα προς τα μέσα.
Δίσκος χωρίς αυλάκια =απουσία δυνάμεων, τι να ρυθμίσεις? πάπαλα.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Kάπου στο ενδιάμεσο π@π@ρι@ς και πραγματικότητας είμαι κι εγώ όπως λέει κι ryk.
Λόγω του ότι ψιλοκατέστρεψα το ελατηριάκι του antiskating αναγκάστηκα να το εφαρμόσω και τουλάχιστον δεν φεύγει ο βραχίονας πάνω στην ετικέτα όταν τελειώνει ο δίσκος αλλά αμφιβάλω ως προς το ηχητικό αποτέλεσμα.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Δεν είναι το ίδιο Κυριάκο, γιατί απουσιάζουν οι δυνάμεις που έλκουν τον βραχίονα προς τα μέσα.
Δίσκος χωρίς αυλάκια =απουσία δυνάμεων, τι να ρυθμίσεις? πάπαλα.
Αυτό λέω...
Πρακτικά έχω δει ότι αν καταφέρεις να ισορροπήσεις τον βραχίονα σε αχάρακτη περιοχή, θέλει ένα κλικ ακόμα ώστε ο βραχίονας να πηγαίνει αργά προς το κέντρο και είσαι περίπου στο αποτέλεσμα του δίσκου hifi. Δεν είναι τρόπος ακρίβειας βέβαια! Με τον δίσκο είσαι just!
 


Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Αυτό το γραπτό περί ρυθμίσεων είχα κατά νου όταν μου γεννήθηκε η απορία.
Σωστά και κατανοητά όλα περί δυνάμεων, ροπών, φυγόκεντρων κτλ. Για αυτό και αναρωτιέμαι πως όλα αυτά τα δεδομένα από τη μία έρχονται και εξισορροπούνται απ' την άλλη τεντώνοντας ή χαλαρώνοντας ένα ελατήριο.
Τουλάχιστον αυτό βλέπω στο δικό μου , δεν έχω δει πως λειτουργεί ο μηχανισμός και πως σταθμίζει όλα τούτα σε ένα πικάπ/βραχίονα κάποιας Α' κατηγορίας.
 

Μηνύματα
1.485
Reaction score
2.769
Ξέρετε που μπορούμε να βρούμε το δισκάκι hifi news Ελλάδα ?
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.427
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top