diy cylinder subwoofer

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Εδω και καιρό ήθελα να αγοράσω 2 παθητικά sub για το υπο-κατάσκευή home cinema μιας και το svs pc-12+ μετά απο βλάβη του ενισχυτή του ( δεν ξανα αγοράζω μεταχειρισμένο απο το φορουμ ποτε!!!!) μετατράπηκε σε παθητικό οδηγούμενο απο ένα ep-1500 με μεγάλη επιτυχία.

Ψάχνοντας στα διάφορα φορουμ εδω και κανα εξάμηνο κατέληξα στη λύση του κυλινδρικού sub λογω της ευκολίας της κατασκευής της καμπίνας.Μιάς και για 300l καμπίνα ακόμη ξύλα θα έκοβα...:lolsign:

Η όλη μελέτη της κατασκευής έγινε με το winisd και το sonosub..(καθώς και με clopy-paste από έτοιμες κατασκευές σε αμερικάνικα κυρίως φορουμ..)
Στόχος το δυνατότερο χαμηλό κόστος με...σεισμική αποδοση..:smg:(το svs ειναι φοβερο αλλά έχω μεγάλο και περίεργο χώρο οπότε δεν μου έφτανε...ακομη και σαν παθητικό)

Μονάδα επιλέχτηκε το jbl GTO 1514 ένα 15'' γουφεράκι που στα λεφτά του δίνει ότι υπόσχεται...Ενισχυτής ο behringer ep-1500 και το σήμα περνάει απο τον denon 4310 στον ep-1500 μεσώ του mic2200 που το χρησιμοποιώ σαν hpf και μόλις κάνω κάποιες μετρησεις μπορει και να διορθώσει εως ένα βαθμό μιας και έχει και peq.

Το αποτέλεσμα ανέλπιστα καλό...με το radioshack σε ταινίες όπως το salvation, hellboy ii, wotw σε ένταση περνάω τα 115db .

Για τα 400€ περίπου που ξόδεψα και για τα 2 sub η απόδοση είναι επική...!!

επόμενο βήμα είναι η αγορά μιας κάρτας ήχου ..(ειχα την emu 0404 και την εδωσα γμτ) μικροφώνου και του fbq1000 για ισοστάθμιση...(το σκεφτομαι και για το minidsp..θα δειξει..)











 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
μπραβο man , τελικα τα θεσπεσια svs χαλανε ? δεν το πιστευω ....χαλας την πιατσα.....
παντως οι κυλινδρικες καμπινες δουλευονται πανω αν 14 χρονια στο αμερικα.......
Παντως αν φτιαξεις καμπινα , μπορει να παει ο κουκος αηδονι, και να εχεις θεματα συναρμογης
(ρωτα τον νικο geometric ) (να σου πει ) θα ειχες κατι ψαρωτικο σε οφθαλμικο και ακουστικο αποτελεσμα (και θα το εβαφες ) οποτε και οπως ηθελες......
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Συγχαρητήρια!

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για την κατασκευή της καμπίνας;
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Μπράβο πολύ ωραία κατασκευή!!
Αν θες πες μας περισσότερες λεπτομέρειες και φωτό!!

Και πάλι μπράβο!
 


Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Μπράβο τέκνον μου, έκανες περήφανους τους προγόνους σου! :p



Πάνω στο τραπεζάκι θωρώ πολλά τηλεχειριστήρια, πολλά κεράκια, ένα τζόυ-στικ (από πλεστέσιο; ) και μερικά σφηνάκια που βοήθησαν στο φάειν τιούνινγκ. :roflmao:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Εισαι αρχηγος ! Τα κυρια ηχεια σου ποια ειναι,αν επιτρεπεται ?
 
Last edited:


Μηνύματα
175
Reaction score
204
τα κυρια ηχεια είναι τα jbl ls80 όντως...λειπει το κεντρικο γιατι το σκεφτομαι για άλλο ενα ls80 αντι του center της σειρας..αλλα ανεβαινει ψηλά η tv και περιοριζει πολυ μελλοντικα για projector...θα δειξει και αυτο..

η κατασκευη της καμπίνας είναι υποθεση εύκολη..

παιρνουμε απο μαντρα με δομικα υλικα ενα κυλινδρο (αυτον που έχουν για καλούπι σε στρογγυλές κολώνες .. και είναι 3μετροι σε ποικίλες διατομές..εγώ πήρα 60cm διατομή) και μετά κοβουμε mdf (εγω εβαλα σαντουιτς απο 19αρια mdf πανω-κατω) στις διαστασεις που θέλουμε με τις αντιστοιχες τρύπες για το woofer και το σωλήνα reflex στην πάνω μεριά.

Η καμπίνα βάσει των simulators είναι συντονισμένη στα 18hz και έχω εφαρμόσει hpf στα 20hz 2ης τάξης ώστε να προστατέυονται οι κώνοι...

Οσον αφορά το ΄πόσο χαμηλά κατεβαίνει...μιας και δεν έχει μετρηθεί στον χώρο μου και στην πράξη...θα παραθέσω απλά τι βγάζει το wiinsd...στα 14hz βγάζει 98db και στα 20hz 109db με peak τα 115db στην περιοχη 30-60hz..αυτά ισχύουν για το 1 subwoofer..εγω έφτιαξα 2 για να είμαι σίγουρος...:smg:

πάντως στην πράξη απλά είναι σαν να κλωτσάει καποιος τον καναπέ..(δεν ξέρω σε ποιες συχνοτητες γίνεται αυτό ..αλλα τις έχω σε υπερθετικό βαθμό)..πορτες εσωτερικές, εξώπορτα κτλ προσπαθουν απεγνωσμένα να μείνουν κλειστές...:lolsign: (χωρις να μπουμάρει ο χωρος όπως γινόταν παλιότερα με άλλα sub που είχα δοκιμασει...)

και όλα αυτα χωρις eq...νομιζω ότι έχω δρόμο ακόμη μπροστα μου...μολις παρω τα καινουργια μου παιχνίδια θα έχω πολύ διαβασμα και πειραματισμό...


και μια ερώτηση...
οταν στον denon εκανα μια δοκιμη με το audysey σε καποιες σκηνες και σε reference level αναβαν για ελαχιστα τα clip λαμπάκια του behringer...

προφανώς το audysey "δινει" πολυ gain σε καποιες συχνοτητες και ο ep-1500 δεν μπορει να ακολουθήσει??
η΄ απλα κλιπάρει λόγω μεγάλου input voltage...

το mic2200 που έχει και εκείνο ledakia δεν κλιπαρει στισ αντιστοιχες σκηνες...

ισως με τον πιο ισχυρο ep-4000 να διορθωθει το θέμα μιας και θα έχει περισσοτερο Headroom..
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Είναι νορμάλ να ανάβουν για λίγο τα clip λαμπάκια.
Δεν πρέπει να ανάβουν συνεχώς γιατί ψαλιδίζουν το σήμα.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Συγχαρητήρια ωραία κατασκευή.

Αν επιτρέπεται πόσο σου στήχισε το sonotube?

Πρέπει να αγοράσεις υποχρεωτικά όλο τον σωλήνα ή σου κόβουν όσο θες?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Να κάνω ακόμα μια ερώτηση για τον κύλινδρο: είναι μεταλλικός ή ξύλινος?

Αν είναι μεταλλικός, δεν δημιουργούνται προβλήματα κωδωνισμού?
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Ο σωλήνας είναι απο πεπιεσμένο χαρτι...παχους περίπου 5-6χιλ. (με φοβερή αντοχή σε πίεση μιας και είναι ουσιαστικά καλούπι για μπετον..)

ο σωλήνας δεν κόβεται (τουλάχιστον με τους 2-3 'εμπορους που επικοινώνησα) και πωλείται ανεξαρτήτως διαμέτρου σε μήκος 3μ.

κόστος η σωλήνα περίπου 90€ τα 3μ σε διατομή 60cm.
τα woofer JBL gto1514 115€ x2=230€ (εδώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Νίκο )
η ξυλοκατασκευή+ υλικά 50€
κα κανα 30αρι η εσωτερική επένδυση με ricifon..

το ύφασμα που τα έντυσα εξωτερικά είναι απο επισκεψη στους γονεις μου (2-3 ριχταρια λιγότερα αλλά όταν το ανακαλύψουν θα είμαι μακρυα...) και τον behringer ep-1500 τον είχα...

οπότε μιλαμε για αστειο κοστος σε σχεση με sub του εμπορίου αντίστοιχης απόδοσης....


τωρα σχεδιάζω ενα νέο project για ένα φίλο αλλά επειδή εκείνος τα θέλει και για μουσική θα είναι αρκετα λιγότερα λίτρα (καπου 120..) με sealed καμπίνα και άλλα drivers για αρκετά πιο "γρηγορους" χρόνους...αν βρω το χρόνο και το ολοκληρώσω θα το ποστάρω εδώ..
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
ξεθαβω το θέμα μιας και όπως παρουσίασα σε άλλο topic τα σαμπ έχουν μπει στο "σκοτεινο" δωμάτιο.
παραθέτω παρακάτω μερικές μετρήσεις με rew.. sub panel audy spl.jpg sub panel audy rt60.jpg sub panel audy waterfall.jpg sub panel audy spectr.jpg 20151121_130658.jpg

Στο αυτί μου ακούγονται αξιοπρεπώς , Άλλωστε για τα χρήματα που έδωσα μάλλον δεν θα έπαιρνα κάτι καλύτερο.

και μια φωτό με το παλιο setup(έχει αλλάξει η τποποθέτηση των basicbass)
 

Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Πολύ ωραίος χώρος πραγματικά.
Τα subs είναι πάρα πολύ εντυπωσιακά για το κόστος τους και θηρία σε μέγεθος.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Ευχαριστώ πολύ.
Οντως θηρία.. Το waf χτυπάει πάτωμα. 😁
Είχαν φτιαχτεί άλλωστε για άλλο χώρο.
Ακόμη και στα διπλάσια και τριπλάσια χρήματα δεν έχουν εύκολα αντίπαλο., ειδικά αν θες να "γεμίσεις" μεγάλο χώρο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.497
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top