DJ Mixer αντί Προενισχυτή;;;

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Η ανάγκη που θέλω να καλύψω είναι μια συσκευή που να κάνει τα παρακάτω:

Απαραίτητα χαρακτηριστικά:
- Δυνατότητα επιλογής τουλάχιστον 4-5 εισόδων ήχου επιπέδου line
- Δυνατότητα ρύθμισης Bass/Tremple
- Δυνατότητα για σύνδεση ακουστικών και αρκετή οδήγηση τους

Καλοδεχούμενα προαιρετικά χαρακτηριστικά:
- Δεύτερη έξοδος με ξεχωριστό volume και ας μην έχει τη δυνατότητα αναπαραγωγής ξεχωριστού προγράμματος από τη βασική έξοδο
- Είσοδος Bluetooth ή USB (Audio interface)
- Balanced κύρια έξοδο

..και "τρώγομαι" εδώ και καμιά βδομάδα, αντί να κοιτάω προενισχυτές που οι τιμές ή τσούζουν ή δε με καλύπτουν... να πάω σε αγορά ενός DJ Mixer που καλύπτει και με το παραπάνω όσα ζητάω....

Ενδεικτικά αναφέρω τους εξής:

- Numark M6 USB Black ( https://www.thomann.de/gr/numark_m6_usb_black.htm )
- DAP-Audio CORE Club ( https://www.thomann.de/gr/dap_audio_core_club.htm )
- Behringer VMX1000 USB ( https://www.thomann.de/gr/behringer_vmx_1000_usb.htm )

Πόσο χάλια ποιότητα να έχουν σε σχέση με ένα φθηνό προενισχυτή ;;;
Καμιά ιδέα / γνώμη ;;;
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Kαλα ολα τα συμπραγκαλα που θες αλλα ποιοτητα ηχου δεν θα εχεις με τους μικτες που αναφερεις.

Η μαζευεις χρηματα και παιρνεις εναν σοβαρο προ η αν σωνει και καλα θες μικτη ξεκινα με τους Alen Heath.
 

Μηνύματα
277
Reaction score
254
Μονο οι Pioneer και οι Denon εχουν αξιοπρεπεστετα εντοσθια τη σημερων εποχη σε μικτες. Ολα τα αλλα και η ειδικα η καημενη η Numark τα εχουν κανει μανταρα τα μικρακια τους πανω απο 10 χρονια τωρα. Ο πρωτος μου μικτης ηταν Numark (1993) και ηταν σαν τανκς, μετα απο το 2003 - 4 παπαλα. Τωρα σε συγκριση χαμηλης κατηγοριας προενισχυτη και χαμηλης κατηγοριας μικτη ειναι κατα τη γνωμη μου σχετικο αν και με αυτα που ζητας και τα 2 σε καλυπτουν.
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Η ανάγκη που θέλω να καλύψω είναι μια συσκευή που να κάνει τα παρακάτω:

Απαραίτητα χαρακτηριστικά:
- Δυνατότητα επιλογής τουλάχιστον 4-5 εισόδων ήχου επιπέδου line
- Δυνατότητα ρύθμισης Bass/Tremple
- Δυνατότητα για σύνδεση ακουστικών και αρκετή οδήγηση τους

Καλοδεχούμενα προαιρετικά χαρακτηριστικά:
- Δεύτερη έξοδος με ξεχωριστό volume και ας μην έχει τη δυνατότητα αναπαραγωγής ξεχωριστού προγράμματος από τη βασική έξοδο
- Είσοδος Bluetooth ή USB (Audio interface)
- Balanced κύρια έξοδο

..και "τρώγομαι" εδώ και καμιά βδομάδα, αντί να κοιτάω προενισχυτές που οι τιμές ή τσούζουν ή δε με καλύπτουν... να πάω σε αγορά ενός DJ Mixer που καλύπτει και με το παραπάνω όσα ζητάω....

Ενδεικτικά αναφέρω τους εξής:

- Numark M6 USB Black ( https://www.thomann.de/gr/numark_m6_usb_black.htm )
- DAP-Audio CORE Club ( https://www.thomann.de/gr/dap_audio_core_club.htm )
- Behringer VMX1000 USB ( https://www.thomann.de/gr/behringer_vmx_1000_usb.htm )

Πόσο χάλια ποιότητα να έχουν σε σχέση με ένα φθηνό προενισχυτή ;;;
Καμιά ιδέα / γνώμη ;;;
Συμφωνω απολυτως με Chrisaudio. Αν μπορεις να ανεβεις στα 500 , αυτη η λυση θα σε καλυψει απολυτα: https://www.skroutz.gr/s/5003637/Denon-MC6000-MK2.html

Η τιμη ειναι πολυ χαμηλη, εγω πριν 2 χρονια τον πηρα πανω απο 600.
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αν αποφασίσεις τελικά για κονσόλα , ρίξε μία ματιά και σε τέτοιου τύπου.
https://www.djshop.gr/dj-equipment/dj-controllers/denon-dn-mc6000-mk2

Εγώ αυτή την έχω στο μαγαζί περίπου 2 χρόνια και είμαι υπέρ ευχαριστημένος.
Κουμπώνει απευθείας στο pc με δική της κάρτα ήχου, παίζεις κανονικά με τα ψηφιακά σου και έχει και 2 αναλογικά
phono mm τα οποία και αυτά τα χρησιμοποιώ με δύο technics Mk2 και λαλάνε μια χαρά.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Και εγώ με μίκτη είμαι και μια χαρά τα σπάω και super ήχο έχω! Σε αυτά τα χρήματα, την πρώτη σου επιλογή. Η αμέσως επόμενη είναι xone 23c ή 43c αλλά όπως καταλαβαίνεις ανεβαίνει το κόστος.

Οι behringer βγάζουν θέματα στα κουμπιά. (από την άλλη τπτ δεν κρατά αιώνια)
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Αν σε ενδιαφερει οι ποιοτητα ηχου τραβα προς Allen heath μερια
δουλευω αρκετα χρονια στα club σε ηχο οι allen heath ειναι ενα κλικ πιο μπροστα απο ολους του μικτες ακομα και απο το 2χιλιαρο της pionner που αν σου βγαλει ζημια θα κλαις.

Αν σε ενδιαφερουν τα μπλιμπλικια τραβα προς pionner, denon μακρυα απο behringer φθηνες αντιγραφες της pionner πιο πολυ για σπιτι ηχιτικα ξυνουν ολα.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Ο ήχος ενός μετριου DJ mixer απέχει πολύ ακόμα και από τον ήχο ενός "κακου" προενισχυτη. Έχοντας έναν από τους θεωρητικά "καλύτερους" ηχητικά DJ mixer που μπορεί κάποιος να αγοράσει της Alpha Recordings, δεν μπορεί να συγκριθεί ηχητικά με τον GAS thaedra προενισχυτη μου, ούτε σε phono αλλά ούτε σε line.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Χμμμ μάλλον πρέπει να το διευκρινίσω λίγο παραπάνω το πράμα.
Καταρχάς δεν έχω μαγαζί αλλά θέλω να το χρησιμοποιήσω στο σπίτι.
Δεν είναι απαραίτητο να είναι μίκτης, θα μπορούσε να είναι και προενισχυτής απλά δε θέλω να ξεφύγω από τα 200-300 €
Το βασικότερο είναι να έχει μπόλικα Line in ώστε να συνδέω πάνω του όλα τα μπλιμπλίκια... Υπολογιστές, CD, Τηλεόραση, Media player... Σε όλα αυτά θέλω να έχω tone control, έστω το βασικό bass/tremble και να μπορεί να οδηγήσει δύσκολα ακουστικά.
Τώρα τα όχι απαραίτητα αλλά που θα μου διευκολύνουν τη ζωή είναι τα εξής:
Αν έχει audio interface της προκοπής καλό θα είναι, αλλά και να μην έχει, υπάρχουν στο συρτάρι κάποια και θα γίνει η δουλειά.
Αν έχει Bluetοoth θα πιάσει κι αυτό τόπο με κανένα tablet.
Αν έχει δεύτερη έξοδο με ξεχωριστό volume θα με βολέψει όταν μπαίνω σε ...mode Home Studio για να μπορώ να ακούω τι γράφω/κάνω/mix-άρω και σε άλλα ζευγάρια ηχείων με ευκολία.
Οπότε ο λόγος που κοιτάω μίκτες είναι πως όλα αυτά τα καλούδια τα παρέχουν σε αφθονία...
Όμως επειδή δεν είμαι ...club (πέρασα πολλά χρόνια από αυτά και ξέρω τι τραβάνε τα καημένα τα mixer-άκια...) δεν έχει προφανώς και τόσο σημασία το να αντέχει ότι πάρω στη βαριά χρήση.... οπότε εδώ θα μπορούσε να γίνει υποχώρηση σε κάτι πιο φτηνό.
Ο ήχος όμως μ' ενδιαφέρει... θα προτιμούσα εδώ να μην κάνω σοβαρές εκπτώσεις... οπότε μάλλον θα πρέπει να ανεβάσω το διαθέσιμο ποσό ή να κατεβάσω αυτά που ζητάω...
Όπως και να' χει ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας!
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Ο ήχος ενός μετριου DJ mixer απέχει πολύ ακόμα και από τον ήχο ενός "κακου" προενισχυτη. Έχοντας έναν από τους θεωρητικά "καλύτερους" ηχητικά DJ mixer που μπορεί κάποιος να αγοράσει της Alpha Recordings, δεν μπορεί να συγκριθεί ηχητικά με τον GAS thaedra προενισχυτη μου, ούτε σε phono αλλά ούτε σε line.
Όχι πάντα! Καλός μίκτης μπορεί να είναι καλύτερος από μέτριο (ή και καλό) προενισχυτή (για να αντιστρέψω λίγο το σκεπτικό σου). Ο Denon που ανέφερα παραπάνω είχε κοντραριστεί με πολύ καλό προενισχυτή που είχα και τον είχε για πλάκα! Ο προ ήταν βέβαια 20ετίας αλλά με πλήρες σέρβις και σε άριστη κατάσταση.

Βλέπω τα μηχανήματα σου και είναι παλιά (retro :) ). Για δοκίμασε να ακούσεις κάτι πιο σύγχρονο σε σχεδίαση και ίσως αλλάξεις γνώμη.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Και στα τρία μηχανάκια που αναφέρεις, αλλά και στα περισσότερα του είδους, δεν δίνεται η παραμικρή μέριμνα στο ακουστικό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Όχι πάντα! Καλός μίκτης μπορεί να είναι καλύτερος από μέτριο (ή και καλό) προενισχυτή (για να αντιστρέψω λίγο το σκεπτικό σου). Ο Denon που ανέφερα παραπάνω είχε κοντραριστεί με πολύ καλό προενισχυτή που είχα και τον είχε για πλάκα! Ο προ ήταν βέβαια 20ετίας αλλά με πλήρες σέρβις και σε άριστη κατάσταση.

Βλέπω τα μηχανήματα σου και είναι παλιά (retro :) ). Για δοκίμασε να ακούσεις κάτι πιο σύγχρονο σε σχεδίαση και ίσως αλλάξεις γνώμη.
Το mixer ειναι του 2004 ( alpha recordings 4100)
[DOUBLEPOST=1553510727][/DOUBLEPOST]
IMG_20190303_145431_052.jpg

[DOUBLEPOST=1553511007][/DOUBLEPOST]Όσον αφορά τα μονιτορ εχουν ντραιβερ ιδια (η και καλύτερα) των JBL 4430, ενεργή διενίσχυση με καλούς τελικούς (Crest lows , bryston mid&highs.
FB_IMG_1551887098603.jpg
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τελικά βολεύτηκα ως εξής για την ώρα και βλέπουμε...
Το Audio Interface που έχω για να συνδέω το PC στα ενεργά έχει και μια line in αρκετά ευαίσθητη...
Έτσι έκανα έναν passive line mixer με "σκουπίδια" από τα συρτάρια, σύνδεσα όλες τις άλλες πηγές εκεί πάνω (4 inputs) και προς το παρών όλα οκ !


mix1.jpg


mix2.jpg
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Το mixer ειναι του 2004 ( alpha recordings 4100)
[DOUBLEPOST=1553510727][/DOUBLEPOST] View attachment 121966
[DOUBLEPOST=1553511007][/DOUBLEPOST]Όσον αφορά τα μονιτορ εχουν ντραιβερ ιδια (η και καλύτερα) των JBL 4430, ενεργή διενίσχυση με καλούς τελικούς (Crest lows , bryston mid&highs. View attachment 121967
Πολυ ωραια πραγματακια! Απλα απο το 2004 εχουν περασει 15 χρονια, απο τα υπολοιπα μια ζωη θα ειχε πλακα να δοκιμαζες κατι πιο συγχρονο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τελικά βολεύτηκα ως εξής για την ώρα και βλέπουμε...
Το Audio Interface που έχω για να συνδέω το PC στα ενεργά έχει και μια line in αρκετά ευαίσθητη...
Έτσι έκανα έναν passive line mixer με "σκουπίδια" από τα συρτάρια, σύνδεσα όλες τις άλλες πηγές εκεί πάνω (4 inputs) και προς το παρών όλα οκ !
Ναι μεν μια παθητική διάταξη είναι εύκολη στην κατασκευή, αλλά αυξάνει πολύ την ενδιάμεση αντίσταση των συσκευών, ενώ σε συνδυασμό με χωρητικότητες συσκευών και καλωδίων λειτουργεί σαν tone control, μεταβάλλοντας το άκουσμα, αναλόγως της θέσης των ποτενσιομέτρων.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Πολυ ωραια πραγματακια! Απλα απο το 2004 εχουν περασει 15 χρονια, απο τα υπολοιπα μια ζωη θα ειχε πλακα να δοκιμαζες κατι πιο συγχρονο.
Έχω δοκιμάσει καινούργια πράγματα αλλά κανένα δεν πλησίασε τον ήχο του αλφα
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top