Dolby Atmos: Εν αρχή ην.. ενα ζευγος dali 7

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Γεια σε ολους! Σκεφτομαι να στησω ενα συστημα 5.1.2 (2 ηχεια οροφης) και εχω αρκετες ερωτησεις.

Κατ αρχην να πω πως τα μονα ηχεια που εχω ειναι ενα ζευγος dali zensor 7.

Σκεφτομαι για τα πισω ηχεια να παω σε ενα ζευγαρι dali zensor 1.

To ερωτημα ειναι... ποιο κεντρικο να παρω? Σκεφτομαι το dali zensor vocal αλλα ειμαι ασχετος. Κανει για σινεμα?
Επισης, απο ηχεια οροφης ειμαι ασχετος. Ποια μπορουν να ταιριαξουν με ενα τετοιο συστημα?

Και για το τελος, ο ενισχυτης. Εχετε καποιον να προτεινετε με βαση τα ηχεια που εχω και που σκεφτομαι να παρω?

Να ευχαριστησω προκαταβολικα οσους διατιθενται να βοηθησουν και να ξεκαθαρισω πως δεν βιαζομαι να φτιαξω αμεσα το atmos συστημα μου λογω χρηματων. Σιγα-σιγα θα χτιζω. Καθε προταση και συμβουλη ευπροσδεκτη.
 





Μηνύματα
778
Reaction score
375
Θα βρείς εύκολα.
Pioneer, Denon.
Σε yamaha δεν εχει τιποτα? Θελω κανεναν ενισχυτη με musicast ή οπως αλλιως το λενε οι αλλες εταιρειες.

Yπαρχει κανενας ενισχυτης που να μην με περιοριζει μουσικα? Δημαδη να ακουω καλα και μουσικη, οχι μονο ταινιες?
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Σε yamaha δεν εχει τιποτα? Θελω κανεναν ενισχυτη με musicast ή οπως αλλιως το λενε οι αλλες εταιρειες.

Yπαρχει κανενας ενισχυτης που να μην με περιοριζει μουσικα? Δημαδη να ακουω καλα και μουσικη, οχι μονο ταινιες?
Σε αυτη τη τιμη κανας maramtz 6011-6012.
 


Μηνύματα
317
Reaction score
547
Σε yamaha δεν εχει τιποτα? Θελω κανεναν ενισχυτη με musicast ή οπως αλλιως το λενε οι αλλες εταιρειες.

Yπαρχει κανενας ενισχυτης που να μην με περιοριζει μουσικα? Δημαδη να ακουω καλα και μουσικη, οχι μονο ταινιες?
Αν ενδιαφέρεσαι για Yamaha, πουλάω το δικό μου Yamaha RX-A 2050. Δες εδώ : https://www.avsite.gr/forum/threads/yamaha-aventage-rx-a2050.164282/

Τον έχω μάλιστα με Zensor 7 μπροστά, 3 πίσω και το vokal για κεντρικό. Για atmos έχω τα JBL Control one. Αν είσαι Αθήνα και θες να τα ακούσεις πως παίζουν, πολύ ευχαρίστως. Στείλε pm
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Αν ενδιαφέρεσαι για Yamaha, πουλάω το δικό μου Yamaha RX-A 2050. Δες εδώ : https://www.avsite.gr/forum/threads/yamaha-aventage-rx-a2050.164282/

Τον έχω μάλιστα με Zensor 7 μπροστά, 3 πίσω και το vokal για κεντρικό. Για atmos έχω τα JBL Control one. Αν είσαι Αθήνα και θες να τα ακούσεις πως παίζουν, πολύ ευχαρίστως. Στείλε pm
Tα control one τα εχεις στο ταβανι? Ειμαι απο Βολο. Προς το παρον δεν ειμαι για αγορες.. κατα τ αλλα πολυ καλη η προταση σου.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Aν πεφταμε στα 700 ευρω???
Να μην πεφταμε γιατι θα το μετανιωσουμε αργοτερα. Με τον 6011 μπορεις να παιξεις με 7.2.4. Για πολλα χρονια θα εισαι καλυμμένος και θα με ευχαριστεις που εδωσες τα παραπανω λεφτα. https://www.idealo.de/preisvergleich/ProductCategory/1840.html?q=marantz+6011
Με μεταφορικα κανα 800αρι θα παει.
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Να μην πεφταμε γιατι θα το μετανιωσουμε αργοτερα. Με τον 6011 μπορεις να παιξεις με 7.2.4. Για πολλα χρονια θα εισαι καλυμμένος και θα με ευχαριστεις που εδωσες τα παραπανω λεφτα. https://www.idealo.de/preisvergleich/ProductCategory/1840.html?q=marantz+6011
Με μεταφορικα κανα 800αρι θα παει.
Εχεις δικιο..
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Επειδη προκειται στο επομενο διαστημα να φτιαξω γυψοσανιδα στο σαλονι, θα πρεπει απο τωρα να αφησω τρυπες για να μπουν τα ηχεια ατμος? Σκεφτομαι για 5.1.2. Συμφωνειτε? Δεν θελω να φανω υπερβολικος με περισσοτερα ηχεια στα ματια της συζυγου που δεν ξερει καν για τα ηχεια οροφης, ουτε καν για τα 2 πισω ηχεια (δεν της εχω αποκαλυψει τιποτα ακομη).
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Επειδη προκειται στο επομενο διαστημα να φτιαξω γυψοσανιδα στο σαλονι, θα πρεπει απο τωρα να αφησω τρυπες για να μπουν τα ηχεια ατμος? Σκεφτομαι για 5.1.2. Συμφωνειτε? Δεν θελω να φανω υπερβολικος με περισσοτερα ηχεια στα ματια της συζυγου που δεν ξερει καν για τα ηχεια οροφης, ουτε καν για τα 2 πισω ηχεια (δεν της εχω αποκαλυψει τιποτα ακομη).
Διαφωνω καθετα απο τη στιγμη που θα μπει γυψοσανιδα. Οπτικα δε θα εχει καμια διαφορα αν μπουν 4 ηχεια αντι για 2, ενω ακουστικα εχει διαφορα.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Διαφωνω καθετα απο τη στιγμη που θα μπει γυψοσανιδα. Οπτικα δε θα εχει καμια διαφορα αν μπουν 4 ηχεια αντι για 2, ενω ακουστικα εχει διαφορα.
Αρα??? Κανε μου την προταση σου. 5.1 και ποσα επανω?
[DOUBLEPOST=1526151119][/DOUBLEPOST]
Αρα??? Κανε μου την προταση σου. 5.1 και ποσα επανω?
Η μαλλον λαθος ερωτηση. Θα ειμαι καλυμενος με τα 5.1.4 ή να παω σε 7.1.4?
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Αρα??? Κανε μου την προταση σου. 5.1 και ποσα επανω?
[DOUBLEPOST=1526151119][/DOUBLEPOST]

Η μαλλον λαθος ερωτηση. Θα ειμαι καλυμενος με τα 5.1.4 ή να παω σε 7.1.4?
Αν μπορεις 7.4.4. Αλλιως 5.2.4. Καλα ειναι
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Εχετε να μου προτεινετε 4 ηχεια οροφης που θα συνδυαστουν αλλα με το ζευγαρι dali 7 μπροστα, dali 1 Πισω και zensor vocal στο κεντρο?
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.598
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top