DOLBY ATMOS κλπ FORMAT από hcpc με KODI - I need a little help...

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μετά από πολλές δοκιμές διαφόρων media players ( τουλάχιστον 10 ) κατέληξα στο Kodi , το οποίο στο δικό μου pc τουλάχιστον "τα σπάει " στην εικόνα. Σα να βλέπω ματρόσκα σε συσκευή bluray.
Με τον ήχο όμως υπάρχει θεματάκι και δεν κλειδώνει ο ενισχυτής στο format της ταινίας.
Έχει ασχοληθεί κάποιος με αυτόν τον player έτσι ώστε να με καθοδηγήσει με τις απαραίτητες ρυθμίσεις;
Ευχαριστώ !!
 







Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Έγινε κάποια πρόοδος. Ένα σημαντικό λάθος που είχα κάνει είναι ότι στις ρυθμίσεις στο kodi είχα δηλώσει τη μεγαλύτερη τιμή στον αριθμό των ηχείων. Εκεί πρέπει να δηλώσουμε 2.0.
Από εκεί και πέρα έχουμε το εξής παράδοξο. Ο ενισχυτής κλειδώνει αλλά σε dolby digital. Είτε είναι η ταινία dolby atmos είτε dts κλπ.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Mε τους άλλους players δοκίμασε το mad vr σαν renderer. Στο kodi πρέπει να του πεις να κάνει bit streaming δηλαδή να μην αποκωδικοποιεί αυτό τον ήχο αλλά να τον στέλνει αυτούσιο στον avr για αποκωδικοποίηση
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Mε τους άλλους players δοκίμασε το mad vr σαν renderer. Στο kodi πρέπει να του πεις να κάνει bit streaming δηλαδή να μην αποκωδικοποιεί αυτό τον ήχο αλλά να τον στέλνει αυτούσιο στον avr για αποκωδικοποίηση
Και με ποια επιλογή γίνεται αυτό στις ρυθμίσεις του?
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Ρίξε μια ματιά εδώ. Βάλε τα lav codecs και αφού του πεις να χρησιμοποιεί τον lav audio decoder τσέκαρε όλες τις επιλογές στο bitstreaming
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Oι players απο μονοι τους ειναι τοπικο πρωταθλημα.Βαλε mpc-hc/pot player , βαλε madvr , βαλε ffdshow video για εικονα και τουμπανιασε το sharpness .Για ηχο ασε το ffdshow audio η αν εχει θεματα λογω παλαιοτητας το lav audio
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Τίμο ,Την έχω αυτή την επιλογή και κλειδώνει αλλά σε άλλο φορματ από αυτό που είναι το αρχείο>:(
[DOUBLEPOST=1550407698][/DOUBLEPOST]
Oι players απο μονοι τους ειναι τοπικο πρωταθλημα.Βαλε mpc-hc/pot player , βαλε madvr , βαλε ffdshow video για εικονα και τουμπανιασε το sharpness .Για ηχο ασε το ffdshow audio η αν εχει θεματα λογω παλαιοτητας το lav audio
Έτσι ακριβώς!! Πραγματικά τοπικό πρωτάθλημα , χαχαχα
 
Last edited:

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Aστο το kodi.Σιγα μην εχει καλυτερη εικονα
Εγω το χαλια εικονα που λες , το ερμηνευω σαν μαπα ξεπλυμενα χρωματα.Και πιστευω οτι φταει ο video renderer που εχεις , η εσυ η αυτο , επιλεξει
Για εγκατεστησε αν θες το madvr , επελεξε το στο mpc-hc και τσεκαρε. Δυο λεπτα υποθεση ειναι ..
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Aστο το kodi.Σιγα μην εχει καλυτερη εικονα
Εγω το χαλια εικονα που λες , το ερμηνευω σαν μαπα ξεπλυμενα χρωματα.Και πιστευω οτι φταει ο video renderer που εχεις , η εσυ η αυτο , επιλεξει
Για εγκατεστησε αν θες το madvr , επελεξε το στο mpc-hc και τσεκαρε. Δυο λεπτα υποθεση ειναι ..
Το βραδάκι σκοπεύω να το κάνω γιατί τώρα είμαι στη δουλειά.
Πάντως να ξέρεις ότι έχω τσεκάρει πολλούς players και δεν παίζουν σωστά με εξαίρεση το kodi (όσον αφορά την εικόνα ).
Επίσης παρέλειψα να αναφέρω ότι παίζει καλά με την αναπαραγωγή ταινιών των windows αλλά εκεί δεν παίρνει Ελληνικούς υπότιτλους.
Το pc είναι είναι 1,5-2 ετών με i3 επεξεργαστή (κάρτα γραφικων δεν θυμάμαι λεπτομέρειες , πρέπει να είναι intel on board) και οθόνη μία lg led tv 4k 55'
 
Last edited:

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
εγω παλι εχω αλλο προβλημα..
οταν παιζω με truehd κανει μια μικρη διακοπη στον ηχο και μετα δεν υπαρχει χρονισμος ηχου εικονας..
το καλωδιο hdmi δεν ειναι κατι ιδιαίτερο και μαλλον παλιο..
φταιει αυτο ?
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Για παίξε με το output configuration να δεις

kodi.jpg

[DOUBLEPOST=1550428929][/DOUBLEPOST]δες και αυτήν την καρτέλα να είναι όμοια..

kodi1.jpg


με το dsp processig μόνο να είναι disabled.
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Τέλος,δες και αυτές τις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου των windows (εκτός kodi δηλαδή)
kodi3.jpg



kodi4.jpg



kodi5.jpg





Αυτό δεν ξέρω αν ισχύει για intel audio ή για ati που δείχνει το screenshot
kodi6.jpg



kodi7.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.396
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top