Dolby Atmos σε παλιό surround ενισχυτή...

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω μήπως έχουμε κάνεναν τρόπο να δω καινούργιες ταινίες που έχουν surround μόνο με κωδικοποίηση dolby atmos σε παλιό surround ενισχυτή Yamaha dsp-ax2 ή dsp-a2. Κρίμα είναι να πάνε τσάμπα τέτοιοι ενισχυτές... Υπάρχει κάποια πρόταση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
Καλώς τον!

Με τι τρόπο, τι συνδέσεις και συσκευές, δοκίμασες και δεν έπαιξε σε Dolby Digital;
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Καλώς σας βρήκα!

Λοιπόν, αρχίκα έχω ένα παλιό DVD Recorder Panasonic DMR-EH65 το οποίο συνέδεα με την LG UN74006lb μου και από εκεί έφευγε οπτική ίνα η οποία πήγαινε στον ενισχυτή. Οταν έβαζα κάποιο dvd με dts (συγκεκριμένα το The Hunt for Red October) να παίξει με αυτόν τον τρόπο στον ενισχυτή, ο ενισχυτής αναγνώριζε dolby digital και οχι dts το οποίο το υποστηρίζει ο ενισχυτής μου. Λοιπόν μετά απο ψάξιμο κατέληξα πως η τηλεόραση μου δεν υποστηρίζει κωδικοποίηση dts αφού ήθελαν να promoτάρουν το dolby atmosκαι έτσι συνέδεσα το dvd recorder κατευθίαν στον ενισχυτή και έτσι διορθώθηκε αυτό μου το πρόβλημα.

Τώρα στο θέμα μας, έχω την τηλεόραση συνδεδεμένη με optical στον ενισχυτή και προσπαθώ να δω ταινιές από netflix και disney+ τα οποία προφανώς δεν υποστηρίζουν dts παρα μόνο dolby atmos. Όταν βάζω λοιπόν ταινία μεσώ αυτών των πλατφόρμων αναγκάζομαι να τις δώ έχοντας μόνο dolby digital 7.1 ήχο. Το θέμα είναι πως για κάποιον αναθεματισμένο λόγο, ο ενισχυτής μου δεν κάνει καλό διαχωρισμό των καναλιών και έτσι καταλήγω να ακούω μουσικές από το κεντρικό ηχέιο κλπ... εν το μεταξύ τα rear & front surround ηχεία είναι σχεδόν ανύπαρκτα ή τέλως πάντων δεν λειτουργούν έτσι όπως θα λειτουργούσαν σε ανιστοιχη dts περίπτωση... Στο τέλος, το μόνο που λειτουργεί σωστά ειναι το subwoofer! Όποτε ψάχνω κάποιο τρόπο να έχω dolby atmos ή τέλως πάντων dts ήχο από το netflix και το disney+ στον ενισχυτή... Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή!
 

Μηνύματα
27.232
Reaction score
25.206
Νετφλιξ και ντισνεϋ δεν έχουν dts , μόνο dolby digital + , και μέσα από αυτό βγαίνει το atmos.
Οχι όμως μέσω οπτικής . Δεν αρκεί η οπτική για κάτι τέτοιο .
5.1 έχουν αμφότερα , με κρυμένο άτμος στο στριμ.
Ο ενισχυτής σου , δεν είναι ότι κάτι δεν κάνει καλά , αλλά μάλλον εσύ δεν τον έχεις ρυθμίσει σωστά.
Για διάβασε λίγο το μάνιουαλ για το πως σετάρεται το μηχάνημα και θα την βρείς την άκρη.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Είναι κομπλέ ρυθμισμένος ακολουθώντας πιστά το manual. Το θέμα είναι μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μετατρέψω ή τον ενισχυτή σε atmos είτε το atmos σε dts. Ξέρω πως φαινεται γελοιό αυτό που ζητάω αλλά είπα να ρωτήσω πριν χάσω κάθε ελπίδα. Ήλπιζα σε κάποιο decoder που να μετατρέπει το dolby atmos σημα σε dts αλλά μάλλον απο όσο έψαξα. Όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...
 

Μηνύματα
27.232
Reaction score
25.206
Δεν γίνεται μετατροπή του ενός στο άλλο .
Μόνο αν θα μπορούσες να πάρεις pcm από την πηγή σου , και να δώσεις pcm στον ενισχυτή και μετά να κάνει ο ενισχυτής ότι μπορεί να κάνει .
Πηγή έχεις την tv?
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Ναι η πηγή είναι η TV, μπορώ να δώσω PCM ήχο. Αλλά θα λειτουργήσει κανονικά ή θα έχει θέματα με τον διαχωρισμό;
 

Μηνύματα
27.232
Reaction score
25.206
Δες τι γράφει το μάνιουαλ της tv για το τι μπορεί να δώσει στην έξοδο , της οπτικής.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Έψαξα όλο το Manual όμως δεν κατάφερα να βρώ κάτι, δεν πειράζει προσπαθώ οτι ταινίες βρίσκω να τις κατεβάζω σε dts και να τις βλέπω από εξωτερικό media player ειδάλλως θα προσπαθήσω να βρώ κάποιες άλλες ρυθμίσεις. Ευχαριστώ πολύ...
 

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Ο ενισχυτή σου είναι παλιός και δεν παίζει τα νέα φορμά.
Παίζει μόνο DTS Surround και Dolby Digital Surround.
Ότι και να κάνεις σε συνδέσεις πάντα αυτόν τον ήχος θα βγάζει ο ενισχυτή σου.
Όταν θα βλέπεις ταινία από Netflix η από το Disney + που εκπέμπουν Atmos συνήθως όποιοι δεν έχουν Atmos ο ήχος αποδικωποιείται σε Dolby Digital + ο δικός σου μάλλον θα παίζει DD και από τη στιγμή που δεν διαθέτει και HDMI
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Τελικά για κάποιον που έχει αυστηρά 5.1 άντε 5.2 σύστημα τι διαφορά θα δει σε ένα ενισχυτή που υποστηριζεί Dolby Digital Plus και τι σε ενισχυτή με Dolby Atmos; Ειναι ακουστή η διαφορά η δεν έχει σχέση αν δεν βάλει για παράδειγμα περισσότερα κανάλια για atmos;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.373
Reaction score
79.443
Τελικά για κάποιον που έχει αυστηρά 5.1 άντε 5.2 σύστημα τι διαφορά θα δει σε ένα ενισχυτή που υποστηριζεί Dolby Digital Plus και τι σε ενισχυτή με Dolby Atmos; Ειναι ακουστή η διαφορά η δεν έχει σχέση αν δεν βάλει για παράδειγμα περισσότερα κανάλια για atmos;
ναι
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Οπότε αξίζει η επένδυση ακόμα και για υλικό από Netflix και Disney. Thanks doctor.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Όχι τόσο εκεί, όσο σε BluRay
Έχω το PS3 και το λειτουργώ ως bluray. Δεν έχω υλικό με τα νέα φόρμα. Το PS3 θα μπορούσε να παίξει Bluray με dobly atmos υλικό; Μάλλον όχι λογικά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.373
Reaction score
79.443
Έχω το PS3 και το λειτουργώ ως bluray. Δεν έχω υλικό με τα νέα φόρμα. Το PS3 θα μπορούσε να παίξει Bluray με dobly atmos υλικό; Μάλλον όχι λογικά.
Παίζει με όσα ηχεία βλέπει
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.661
Reaction score
27.999
Και έτσι όπως είσαι "ακούς" τους ήχους από τα Atmos αλλά από τα κάτω ηχεία. Αν δεν αλλάξεις ενισχυτή και δεν βάλεις και ηχεία στο ταβάνι πραγματικό Atmos δεν θα ακούσεις.
Το Dolby Atmos είναι πρώτα playback layout και μετά codec. Αν δεν υπάρχει το πρώτο το δεύτερο είναι αδύνατον να συμβεί σωστά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.373
Reaction score
79.443
Αυτό που εννοούσα, είναι πως με έναν καινούργιο ενισχυτή θα ακούσεις από BluRay την ταινία χωρίς συμπίεση. Το Dolby Digital είναι συμπιεσμένο, lossy format.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Είναι ακουστή η διαφορά από lossy σε lossles για κάποιον με 5.2 ή πρέπει να βάλει και τα ηχεία στο ταβάνι;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.047
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top