Dolby Atmos Demo Disc?

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Kαλησπέρα, μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ, εκτός από το ebay, να βρω τέτοιο δισκάκι ?
 


Μηνύματα
243
Reaction score
40
ωραίος φίλε μου, σε ευχαριστώ. Είχα βρει παλιότερα το demo του 2015, αλλά όχι αυτά τα 2 που μου έστειλες. Να σε ρωτήσω, αυτα τα αρχεία που είναι σαν εικονα του Blue-ray, πως τα παίζω? Χρειάζομαι media player εξωτερικό όπως το shield?
 
Last edited by a moderator:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
ωραίος φίλε μου, σε ευχαριστώ. Είχα βρει παλιότερα το demo του 2015, αλλά όχι αυτά τα 2 που μου έστειλες. Να σε ρωτήσω, αυτα τα αρχεία που είναι σαν εικονα του Blue-ray, πως τα παίζω? Χρειάζομαι media player εξωτερικό όπως το shield?
αν παίζεις από pc..... στο store της microsoft αν πας στο dolby atmos.....έχει demo να ακούσεις
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
αν παίζεις από pc..... στο store της microsoft αν πας στο dolby atmos.....έχει demo να ακούσεις
θέλω να τα ακούσω στο ηχοσύστημα atmos που έχω στο σαλόνι. Ένας εξωτερικός media player όπως το shield tv μπορεί να τα τρέξει?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
θέλω να τα ακούσω στο ηχοσύστημα atmos που έχω στο σαλόνι. Ένας εξωτερικός media player όπως το shield tv μπορεί να τα τρέξει?
όχι....μόνο από το microsoft store παίζουν αυτά
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
θέλω να τα ακούσω στο ηχοσύστημα atmos που έχω στο σαλόνι. Ένας εξωτερικός media player όπως το shield tv μπορεί να τα τρέξει?
όχι....μόνο από το microsoft store παίζουν αυτά
εννο
όχι....μόνο από το microsoft store παίζουν αυτά
και όμως από ότι διαβάζω εδώ το kodi μάλλον μπορεί να τα παίξει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
τα video είναι από την λειτουργία dolby access του store....έχει πρόσβαση το Kodi εκεί?:oops:o_O
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
θέλω να τα ακούσω στο ηχοσύστημα atmos που έχω στο σαλόνι. Ένας εξωτερικός media player όπως το shield tv μπορεί να τα τρέξει?
Κάποια players μπορούν και κάποια όχι. Βρες remux καλύτερα, όχι image.
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Κάποια players μπορούν και κάποια όχι. Βρες remux καλύτερα, όχι image.
ok ευχαριστώ. Αν και τέτοια demo δισκάκια μάλλον δύσκολο σε remux.. To remux είναι ποιοτικώς 1-1 σε σχέση με το original ή έχουν υποστεί compression?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
To remux είναι ποιοτικώς 1-1 σε σχέση με το original ή έχουν υποστεί compression?
Είναι ίδια, αν και τα συγκεκριμένα δεν νομίζω να κυκλοφορούν σε άλλη μορφή. ;)
 

Μηνύματα
139
Reaction score
68
Καλημέρα!
Κατ'αρχάς συγγνώμη για τα απαγορευμένα links.
Τώρα ας ξεκαθαρίσουμε διάφορα που αναφέρθηκαν.
Remux σημαίνει αφαίρεση όλων των δευτερευόντων στοιχείων από ένα δισκάκι/ISO και διατήρηση μόνο ενός αρχείου video, συνήθως με όλους τους διαθέσιμους ήχους και υπότιτλους που είναι διαθέσιμοι. Εφόσον δεν παίζει καμία (επανά)κωδικοποίηση το αρχείο έχει 1-1 ίδιο με το αρχικό υλικό.
Για αναπαραγωγή ISO χρειάζεσαι player που να το υποστηρίζει.
Όσο για το Microsoft Store που αναφέρθηκε, έχει ελάχιστα δείγματα και απλά υπάρχουν για να προωθήσουν την εφαρμογή της Dolby, η οποία να θυμίσω είναι επί πληρωμή όχι τόσο για το passthrough όσο για τα φίλτρα για τα ακουστικά . Ομοίως υπάρχει και από την DTS.
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
μάλλον άλλο λέω...άλλα λες

View attachment 201447 View attachment 201448
ναι εγώ αναφερόμουν στο σχόλιο του παιδιού από πάνω..
Καλημέρα!
Κατ'αρχάς συγγνώμη για τα απαγορευμένα links.
Τώρα ας ξεκαθαρίσουμε διάφορα που αναφέρθηκαν.
Remux σημαίνει αφαίρεση όλων των δευτερευόντων στοιχείων από ένα δισκάκι/ISO και διατήρηση μόνο ενός αρχείου video, συνήθως με όλους τους διαθέσιμους ήχους και υπότιτλους που είναι διαθέσιμοι. Εφόσον δεν παίζει καμία (επανά)κωδικοποίηση το αρχείο έχει 1-1 ίδιο με το αρχικό υλικό.
Για αναπαραγωγή ISO χρειάζεσαι player που να το υποστηρίζει.
Όσο για το Microsoft Store που αναφέρθηκε, έχει ελάχιστα δείγματα και απλά υπάρχουν για να προωθήσουν την εφαρμογή της Dolby, η οποία να θυμίσω είναι επί πληρωμή όχι τόσο για το passthrough όσο για τα φίλτρα για τα ακουστικά . Ομοίως υπάρχει και από την DTS.
Καλημέρα! Πολύ σωστός και ενημερωμένος. Μήπως ξέρεις αν το Shield tv(2019) μου δίνει αυτή τη δυνατότητα? Γιατί νομίζω με dvd iso την είχε..
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Μήπως ξέρεις αν το Shield tv(2019) μου δίνει αυτή τη δυνατότητα?
Όχι το Shield, το player του Shield. ;) Το Kodi παίζει iso (αν θυμάμαι καλά χωρίς menus, μια φορά χρειάστηκα), το Plex όχι.
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Όχι το Shield, το player του Shield. ;) Το Kodi παίζει iso (αν θυμάμαι καλά χωρίς menus, μια φορά χρειάστηκα), το Plex όχι.
ok ευχαριστώ. Να υποθέσω ότι το ίδιο ισχύει τόσο για το shield tv όσο και για το pro?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Να υποθέσω ότι το ίδιο ισχύει τόσο για το shield tv όσο και για το pro?
Ναι τα ίδια. Υπενθυμίζω οτι το μικρό δεν έχει USB, μόνο δίκτυο.
 
Last edited:

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Ναι, υπενθυμίζω οτι το μικρό δεν έχει USB. Μόνο δίκτυο.
ok. Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει σημαντική διαφορά στην ταχύτητα και ότι μέσω δικτύου θα είναι οκ.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top