Dual CS-604 Αλλαγή κεφαλής/ προτάσεις

Μηνύματα
56
Reaction score
4
Καλησπέρα σας,

Συχνά διαβάζω και παρακολουθώ θέματα στο φόρουμ χωρίς να συμμετέχω ενεργά..
Στο θέμα μας -σχεδόν- τώρα:

Πριν 2-3 χρόνια έπεσαν από παππούδες και θείους διάφορα μηχανήματα της εποχής του '70-80.
Με ορισμένα από αυτά έχω συνθέσει το εξής:

Kenwood KA-305 Ενισχυτής
Dual CS-604 Direct Drive πικάπ
Klipsch RF-10 ηχεία (αυτά αποκτήθηκαν από ρέστα ανταλλαγής!)

Τα δύο πρώτα ήταν κυριολεκτικά άστρωτα μιας και δεν χρησιμοποιήθηκαν ποτέ! Μου τα έδωσε ο παππούς όπως τα πήρε!
Μου έβγαλε ένα θέμα ο ενισχυτής λόγω αχρηστίας λογικά, τον πήγα στα Δυτικά στη Θεσσαλονίκη σε έναν μάστορα και είναι και πάλι πολύ καλός! (κύριος Γιάννης ονομάζεται, ο οποίος σημειωτέον δεν απαντά πλέον στο τηλ, φαντάζομαι θα έκλεισε..)

Στο πικάπ τώρα σταμάτησε πριν μερικές μέρες να παίζει το ένα κανάλι, έβγαλα-έβαλα την κεφαλή και επανήλθε. Να σημειώσω ότι όλα είναι όπως ήρθαν από το εργοστάσιο εκτός από την βελόνα που αλλάχτηκε πέρυσι με μία συμβατή με την κεφαλή.

Τι είδους κεφαλές και βελόνες μπορώ να κοιτάζω που να μπαίνουν στο δικό μου πικάπ; Φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται αλλαγή βραχίονα ή κάτι παρόμοιο, σωστά; Ρωτώ κυρίως λόγω ηλικίας.
Γνωρίζετε κάποιον τεχνικό που να είναι τίμιος και ειλικρινής στη Θεσσαλονίκη μήπως χρειάζεται κάτι ακόμα το πικάπ;

Γενικά από ότι καταλάβατε από το σύστημά μου, το πικάπ και η μουσική είναι πιο πολύ απόλαυση και "ταξίδι" παρά κυνήγι για τον "απόλυτο" ήχο. :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας και συγγνώμη αν κούρασα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.717
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top