Dvd Player με Dvi έξοδο με 139 ευρώ;

Μηνύματα
226
Reaction score
0
Έχει κανείς χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο dvd player;

http://www.yamakawa.de/produkte/dvd375_D.htm
Αναφέρομαι στο yamakawa DVD-375 το οποίο έχει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά
Το νέο high end DVD Player της Yamakawa , DVD-375 είναι ο διάδοχος του επιτυχημένου DVD-365. H συσκευή σχεδιάστηκε με υψηλές προδιαγραφές σε σχεδίαση και ποιότητα κατασκευής.
Η πρόσοψη από συμπαγές αλουμίνιο, η οθόνη ενδείξεων που δείχνει και τα ID3 tags των αρχείων ΜΡ3, το πλήθος των υποστηριζόμενων αρχείων, που τώρα περιλαμβάνει επιλέον και αρχεία WMA και OGC Vorbis και η λειτουργία και με επανεγράψιμους δίσκους αποτελούν μερικές μόνο διαφορές από τον προκάτοχο DVD-365.
Σημαντικό πλεονέκτημα αποτελεί η έξοδος DVI (Digital Video Interface), με την οποία το DVD-375 μπορεί να αποδώσει εικόνα σε βιντεοπροβολείς ή άλλες συσκευές με είσοδο DVI ,χωρίς απολύτως καμία απώλεια στην ποιότητα της εικόνας όπως θα γινόταν με τις αναλογικές συνδέσεις. Επίσης βελτιωμένη είναι και η λειτουργία σε προοδευτική σάρωση, ενώ υποστηρίζονται μέσω ενσωματωμένου scaler όλες οι αναλύσεις των βιντεοπροβολέων όπως οι 576p/720p/1080i.
Αναπαράγει αρχεία MPEG1, MPEG2, JPEG, MP3, WMA ή OGG Vorbis, DivX V3.11/4x/5x, XviD, MPEG4.
Διαθέτει όλες τις αναλογικές συνδέσεις, ψηφιακή και οπτική έξοδο ήχου, καθώς επίσης και πλήθος άλλων λειτουργιών, video modes, zoom και scaling σε πλήθος αναλύσεων.
Δυνατότητα αναβάθμισης του λογισμικού, αφού μπορείτε ανά πάσα στιγμή να κατεβάσετε το πιο πρόσφατο firmware στην σελίδα του κατασκευαστή www.yamakawa.de
# Χαρακτηριστικά: Decoding μέσω λογισμικού
# Έξοδοι εικόνας: Composite Video, S-Video, Scart, Component Video, RGB, DVI-D
# Μετροπέας ψηφιακό σε αναλογικό(εικόνα): 27MHz 10bits
# Format εικόνας:NTSC / PAL , Component Video, RGB και Progressive SCAN ,Pan & Scan, Letter-Box, Widescreen 16:9
# Aναλογική έξοδος ήχου: Stereo (2xRCA)
# Ψηφιακές έξοδοι ήχου: ομοαξονική και οπτική
# Μετατροπέας ψηφιακού σε αναλογικό (ήχος): 96KHz 24bit
# Κατανάλωση ισχύος: σβηστό:0w, σε αναμονή:10w, σε λειτουργία:12w, σε αναπαραγωγή:18w
# Διαστάσεις: 420x48x255mm
# Βάρος: 2.75kg
# Εγγύηση: 1 έτος

Η τιμή του είναι 139 ευρώ ... Ενδεχομένως να μην συγκρίνεται με players που κοστίζουν όσο ένα καινούργιο GOLF GTI ή μια CHEVROLETE CORVETTE με Ελληνικές Πινακίδες, αλλά θα ήθελα να ξέρω τις εντυπώσεις όποιου τυχόν το έχει χρησιμοποιήσει ...
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Έχω το προηγούμενο μοντέλο το 365 και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος.

Τα μόνα προβλήματα με τα player της συγκεκριμένης εταιρίας είναι ότι με κάποια μέσα προβολής δεν κλειδώνει το dvi. Επίσης είναι λίγο αργό στην εναλλαγή μεταξύ αρχείων divx όμως γενικά τα παίζει και με υπότιτλους.

Και η τελευταία μου παρατήρηση είναι ότι ο Βαγγέλης Λάμπρου παλιότερα το είχε ευθέως συγκρίνει σε ποιότητα εικόνας (για την σύνδεση dvi μιλάμε και για upscaling στα 720p) με κορυφαία dvd players δεκαπλάσιας αξίας από αυτό.

Με ποιό μέσο θέλεις να το συνδέσεις;
 

Μηνύματα
226
Reaction score
0
Χρήστος Ακρατόπουλος @ 10/3/2005 said:
Με ποιό μέσο θέλεις να το συνδέσεις;
Με τον OPTOMA H30 Advance
Τι εννοείς με το "δεν κλειδώνει το DVI" ; Είμαι καινούργιος στο άθλημα και δεν γνωρίζω (ακόμη) την ορολογία ...
 


Μηνύματα
531
Reaction score
0
Το έχω και είναι εργαλείο! :D
Το θεωρώ λαχείο στα λεφτά που κάνει!
Το μόνο που έχω δει σαν πρόβλημα είναι ότι ο scaler του δεν αποδίδει καλά στα 1080i. Σε οποιαδήποτε άλλη ανάλυση έχει πολύ καλή ποιότητα εικόνας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.703
Μηνύματα
2.872.838
Members
37.934
Νεότερο μέλος
arhss1964
Top