Eπιλογή Ενισχυτή - Upgrade?

Μηνύματα
16
Reaction score
6
Καλησπέρα!
Είναι και εμένα το πρώτο μου θέμα-ποστ που γράφω και όσο και αν έχω ψάξει λίγα έχω καταλάβει και πολλά ακόμα έχω να μάθω.
Κοντολογίς,
Έχω τα Focal Aria 906 κάποιους μήνες τώρα, με τον Myamp της Micromega (2x30W 8 ohms). Η πηγή μου είναι κυρίως το πικαπ (Dual CS-455 1M) και phono το Musical Fidelity LX2- LPS. Ακούω κυρίως Jazz- Blues- Soul- Rock στο σαλόνι περίπου 30 τμ (αλλά ανοιχτός σχετικά χώρος με το υπόλοιπο σπίτι). Φυσικά ακούω και κάποιες φορές μέσω Laptop -Τidal μεσω usb στον Μyamp.
Αν και δεν έχω τρομερά παράπονα από την ποιότητα, είδικά με το πικάπ πρέπει να ανεβάσω σχεδόν στο τέρμα την ένταση για να είναι στα όρια που επιθυμώ, με ότι και αν αυτό συνεπάγεται. Η ένταση και άνεση στην οδήγηση και ενδεχόμενη βελτίωση της ποιότητας ήχου με έχουν κάνει να σκέφτομαι την αναβάθμιση.
Eρώτηση: Υπάρχει κάποια πρόταση για αναβάθμιση του ενισχυτή?
Φυσικά και θα ήθελα τη λάμπα (αν αυτό είναι εφικτό-ματσάρει καλά) και το μπάτζετ είναι περίπου στα 1.500€, ίσως και second hand.

Ευχαριστώ Θερμά εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Φίλε καλησπέρα. ο 2Χ30 δεν πρέπει ούτε καν να τα κουνάει αυτά τα ηχεία. Δεν είμαι σίγουρος αλλά επειδή ένα φεγγάρι κοιτούσα και εγώ focal κάποια μοντέλα τους κατέβαιναν στα 2,5ωμ. Θες και βατ και ρεύματα. Το κονδύλι που διαθέτεις δεν είναι λίγο για μεταχειρισμένο ενισχυτή πάντα μιλάμε. Για καινούργιο θες πολλά χρήματα για να παίξουν σωστά τα ηχεία. Μίνιμουμ τιμή που θα σου πρότεινα εγώ είναι κάτι σε 2Χ200 αλλά και αυτό ίσως είναι σχετικά οριακό . Η γνώμη μου αυτή είναι βέβαια αν θες να τα εκμεταλλευτείς στο 100% τα ηχεία σου. Αλλιώς απλά θα ακούς.
(παθόν και μαθόν):):)
 

Μηνύματα
16
Reaction score
6
Φίλε καλησπέρα. ο 2Χ30 δεν πρέπει ούτε καν να τα κουνάει αυτά τα ηχεία. Δεν είμαι σίγουρος αλλά επειδή ένα φεγγάρι κοιτούσα και εγώ focal κάποια μοντέλα τους κατέβαιναν στα 2,5ωμ. Θες και βατ και ρεύματα. Το κονδύλι που διαθέτεις δεν είναι λίγο για μεταχειρισμένο ενισχυτή πάντα μιλάμε. Για καινούργιο θες πολλά χρήματα για να παίξουν σωστά τα ηχεία. Μίνιμουμ τιμή που θα σου πρότεινα εγώ είναι κάτι σε 2Χ200 αλλά και αυτό ίσως είναι σχετικά οριακό . Η γνώμη μου αυτή είναι βέβαια αν θες να τα εκμεταλλευτείς στο 100% τα ηχεία σου. Αλλιώς απλά θα ακούς.
(παθόν και μαθόν):):)
2x200!!!! ΑΜΑΝ! Θα με ενδιέφερε και και πρόταση συγκεκριμένου μοντέλου έτσι για να έχουμε μια εικονα!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
2x200!!!! ΑΜΑΝ! Θα με ενδιέφερε και και πρόταση συγκεκριμένου μοντέλου έτσι για να έχουμε μια εικονα!
Άσε τα αμάν και μάζευε φράγκα, αλλιώς αλλάζεις ηχεία:D
Ενισχυτές πάρχουν πολλοί. Το θέμα είναι τι θα σου κάτσει σε μεταχειρισμένο. Αν θες ντε και καλά καινούργιο υπολόγιζε επί τρία το μπάτζετ που έχεις..:geek:
 

Μηνύματα
16
Reaction score
6
Άσε τα αμάν και μάζευε φράγκα, αλλιώς αλλάζεις ηχεία:D
Ενισχυτές πάρχουν πολλοί. Το θέμα είναι τι θα σου κάτσει σε μεταχειρισμένο. Αν θες ντε και καλά καινούργιο υπολόγιζε επί τρία το μπάτζετ που έχεις..:geek:
XAXAXA !!!
Μεταχειρισμένο, δεν είπα εγώ όχι, άντε να δούμε ποιο...
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Σίγουρα θα βοηθήσουν και άλλοι από εδώ στο ψάξιμο. Αυτή την στιγμή δεν προλαβαίνω να κοιτάξω αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα σου προτείνω και εγώ. Σκέψου μόνο λίγο και ξανα όρισε μπάτζετ ( αν δεν είσαι απόλυτος στο 1,5Χ).
 

Μηνύματα
793
Reaction score
440
Με 1500 ευρώ και ( Focal Aria 906 - Dual Cs 455 - Tidal )θα έπαιρνα έναν ολοκληρωμένο Home Cinema με όλες τις σύγχρονες ευκολίες .
Καλά τα βαττ αλλά δεν ψάχνουμε όλοι το απόλυτο σε οδήγηση.
Πιστεύω θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος με έναν τέτοιο ενισχυτή.
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Για να σε γλυτωσω στο ψαξιμο καποιος στις αγγελιες των ενισχυτων πουλαει harman Kardon 990 νομιζω κοντα στα 800 τρεχα παρτον να σωθω και εγω που τον θελω .κτηνος σκετο με οτι ευκολιες μπορεις να φανταστεις και 200βατακια παρακαλω
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Δεν είναι δύσκολο φορτίο το 906 και γενικά η σειρά aria πλην των μεγάλων μοντέλων (948) , αλλα από την άλλη χρειάζεται ισχυρότερα τελικά στάδια και μεγαλύτερη ισχύ από αυτά του myamp για να διεγείρει το ηχείο σε τέτοιο χώρο.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
6
Γενικά με ενδιαφέρει κυρίως η όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα - καθαρότητα - γλυκύτητα στον ήχο παρά η "ωμή" δύναμη και τα βατ. Μου αρέσει η ιδέα ενός λαμπάτου ενισχυτή λόγω του χρώματος και του είδους μουσικής που ακούω.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Καλησπέρα, όπως έγραψε ο tyler durden τα 906 δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικά αλλά με τον Myamp είσαι λίγο πάνω από το όριο της οδήγησης τους. Οπότε θες δυνατότερο. Ο https://www.avsite.gr/forum/threads/harman-kardon-990-ενισχυτής.170071/ προτείνεται αλλά θα χρειαστείς και dac το οποίο έχει ήδη ο δικός σου. Από εκεί και πέρα σκέψου και την αγορά sub, θα βοηθήσει στα 30 τμ ανοιχτού χώρου που έχεις. Για άλλον ενισχυτή (και για λαμπάτο) θα ξαναγράψω αργότερα.
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Advanced acoustics x-i125 καινούργιος και είναι και στα χρήματα σου.Επισης κάτι απο NAD .
Καποιος φίλος που έχει ασχοληθεί παραπάνω μου έχει πει ότι κάποιοι xindak παίζουν πολύ καλά σε σχέση με τους advanced.
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Σύμφωνα με τον κατασκευαστή τα ηχεία έχουν ελάχιστη αντίσταση 4.6Ω και σηκώνουν 120 βάτ οπότε... ας κρατήσουμε την ψυχραιμία μας.... :D

Με 1.500Ε κονδύλι βρίσκεις άνετα ενισχυτή να τα οδηγήσει, αλλά το τελικό αποτέλεσμα ποιο θα είναι, από ηχεία ραφιού, σε χώρο 30τμ;;;;

Εγώ θα μοίραζα το ποσό σε ένα ενισχυτή περί τα 2χ80 και σε ένα (ή και δύο) σαμπ.

Καλές αγορές! :drinks:
 

I

iason

Guest
Καποιος φίλος που έχει ασχοληθεί παραπάνω μου έχει πει ότι κάποιοι xindak παίζουν πολύ καλά σε σχέση με τους advanced.
Δεν τούς άκουσα ποτέ δεν γνωρίζω ,αλλά έχω ακούσει και γω καλά λόγια .
Παλαιότερα ήταν και μια άλλη κινεζική αξιόλογη εταιρεία η Dussun αλλά δεν την ακούω πια.
Dussun v8 ,μηχάνημα τέρας αλλά ποσο αξιόπιστη είναι κάνεις δε γνωρίζει.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
16
Reaction score
6
Σύμφωνα με τον κατασκευαστή τα ηχεία έχουν ελάχιστη αντίσταση 4.6Ω και σηκώνουν 120 βάτ οπότε... ας κρατήσουμε την ψυχραιμία μας.... :D

Με 1.500Ε κονδύλι βρίσκεις άνετα ενισχυτή να τα οδηγήσει, αλλά το τελικό αποτέλεσμα ποιο θα είναι, από ηχεία ραφιού, σε χώρο 30τμ;;;;

Εγώ θα μοίραζα το ποσό σε ένα ενισχυτή περί τα 2χ80 και σε ένα (ή και δύο) σαμπ.

Καλές αγορές! :drinks:
Τα ηχεία στη βάση τους είναι μια χαρά νομίζω και σε απόσταση ακρόασης. Ο χώρος ειναι περίπου 20 τμ ανέφερα 30 λόγω συνεχόμενου χωλλ προς τη μια πλευρα κτλ κτλ. Για την ωρα έχω επικεντρωθεί στον ενισχυτή και βλέπουμε! Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Σε περίπτωση επιλογής λαμπάτου θα χρειαστείς μάλλον & dac, πρέπει να κατασταλάξεις τι θες, υπάρχουν πάρα πολλοί ενισχυτές που σου κάνουν.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
6
Σε περίπτωση επιλογής λαμπάτου θα χρειαστείς μάλλον & dac, πρέπει να κατασταλάξεις τι θες, υπάρχουν πάρα πολλοί ενισχυτές που σου κάνουν.
Σχεδόν μόνο πια ακούω από το πικαπ οπότε το dac δεν με ενοχλεί να το πάρω άμεσα. Ϊσως να μαζεψω μπάτζετ και να το πάρω σε επόμενο στάδιο. Για την ώρα με ενδιαφέρει ο ενισχυτής να μπορεί να οδηγεί ακουστικά τα ηχεία όσο το δυνατόν πιο ποιοτικά. Και ναι με ενδιαφέρει η επιλογή του λαμπάτου κυρίως μεταχειρισμένου για να μπορώ να το προσεγγίσω ως προς τη τιμή...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top