Early 90s Breakbeat-Jungle-Drum & Bass

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αυτο το θεμα θα ασχοληθει με το underground ειδος της μουσικης του τιτλου!

Κατα τη γνωμη μου,τα καλυτερα χρονια αυτου του ειδους,ηταν μεχρι τα μεσα 90s,οπου και αρχισε να διαφοροποιειται ή να γινεται εμπορικοτερο-δηλαδη να απεθυνεται σε μεγαλυτερο κοινο.

Μπορουμε να ανταλλασουμε αποψεις και να αναπολουμε τα ξεγνοιαστα νεανικα μας χρονια με επικα κομματια που εγραψαν ιστορια και οχι μονο!

Ξεκιναω με 2 πιο εμπορικες επιτυχιες και συνεχιζω με πιο "ποιοτικα"


Bump up the bass!

.






 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Οτιδηποτε!Αρκει να ειμαστε στην κατηγορια.Και Happy Hardcore εννοειται!

Καλα,με το Take me away με τρελλανες!
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ωραία κομμάτια Γιάννη και σου ανεβάζουν τη διάθεση όμως δεν τα πρόλαβα αυτά, να σκεφτείς ότι από το 2004 και μετά είχα επαφή με την electronica και με διαφορετικά υποείδη, αν μου επιτρέπεις να βάλω αργότερα μερικές φωτό από κάποια cds που έδινε το Lemon τότε, τα κομμάτια πάντως είναι όμορφα και φαντάζομαι κάποιος που τα ακούει τώρα θα αναπολεί με νοσταλγία εκείνη την εποχή.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Χαχα, και νόμιζα πως ήταν το Lemon, το Freeze ήταν τελικά!
Μερικά από τα cds που έβαζε και ένα συλλεκτικό revival, έχω και άλλα τεύχη σε κουτί και δεν τα έχω πετάξει, η Transistance 6 είναι αγορασμένη, ωραίες εποχές τότε!... 8-)




tmp-cam-4999559187787959665.jpg
tmp-cam-7518737680211889793.jpg
tmp-cam-6985163134843472816.jpg
tmp-cam-4999559187787959665.jpg
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αν και δεν είναι αυτό ακριβώς που λέει ο τίτλος του νήματος...
δε μπορώ να κρατηθώ και να μη βάλω την κομματάρα:

 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αν και δεν είναι αυτό ακριβώς που λέει ο τίτλος του νήματος...
δε μπορώ να κρατηθώ και να μη βάλω την κομματάρα:

Τρελλος εισαι ρε; 😛

Ωραιο κομματι και ειναι κατι σαν ατμοσφαιρικο break με λιγη Αγγλικη "ρεϊβια" μεσα!
 



Μηνύματα
205
Reaction score
271
Επειδη με πηραν ειδη τα δακρυα και εζησα ολη την φαση με το Acid House στην Αγγλια που σιγα σιγα εξελιχθηκε σε breakbeat που εκει κολλησα κιολας εκεινα τα χρονια μεσα απο τα παρανομα παρτυ που πηγαιναμε στην Αγγλικη εξοχη σας παραθετω και εγω δυο αγαπημενα για αρχη
Την πρωτη δουλεια του Goldie σαν Metalheadz πριν κανει την δισκογραφικη.

και κατι πιο obscure απο τα προηγουμενα



και μιας και ειδα τον φιλο μου τον Hype πιο πανω

Χαχα, και νόμιζα πως ήταν το Lemon, το Freeze ήταν τελικά!
Μερικά από τα cds που έβαζε και ένα συλλεκτικό revival, έχω και άλλα τεύχη σε κουτί και δεν τα έχω πετάξει, η Transistance 6 είναι αγορασμένη, ωραίες εποχές τότε!... 8-)




View attachment 159365 View attachment 159363 View attachment 159364 View attachment 159365
Νομιζω οτι πρωτα ηταν lemon και μετα εγινε Freeze.
 




Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εισαι πολυ ωραιος!

Πηγαινες στα παρτυ στις αποθηκες Μαμαδα;Δυστυχως δεν ειχα τις παρεες τοτε για να ακολουθησω...Εβλεπα ανελιπως την εκπομπη Μanic Rave του Veros.

 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Εισαι πολυ ωραιος!

Πηγαινες στα παρτυ στις αποθηκες Μαμαδα;Δυστυχως δεν ειχα τις παρεες τοτε για να ακολουθησω...Εβλεπα ανελιπως την εκπομπη Μanic Rave του Veros.

to Manic Rave ηταν του Σεργιου, VJ Sergios, οχι του Βερρου.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
to Manic Rave ηταν του Σεργιου, VJ Sergios, οχι του Βερρου.
Εχεις δικιο συνονοματε!Τους μπερδεψα.Εχω και γραμμενες εκπομπες σε VHS και τις εκανα 4 dvd.Νομιζω καθε Τριτη στις 12 το βραδυ την εβαζε και καθε Σαββατο;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Tο Let me be your fantasy επικο κομματι και με τρελενει απλως στα παρτυ θυμαμαι αυτο το remix
και οι επανεκτελέσεις κρατάνε μέχρι σήμερα....


( και λίγο Ice Ice Baby στο τέλος για το καλό :p )
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top