Early 90s Breakbeat-Jungle-Drum & Bass





Μηνύματα
205
Reaction score
271
Ειχαμε βρεθει με τον Verro εδω στην Πυλαια πριν απο χρονια εντελως τυχαια στις δημοτικες εκλογες η αυτος η η γυναικα του κατεβαιναν για δημοτικοι συμβουλοι και του μιλησα για την εποχη εκεινη. Μιλησαμε κανα 40λεπτο και απο οτι καταλαβα μεν το μετάνιωσε που εφυγε απο αυτο το ειδος και ασχοληθηκε με το trance, απο την αλλη καταλαβε οτι το breakbeat δεν θα ειχε πολυ μελλον στην Ελλαδα. Οπως και εγινε απο οτι θυμαμαι και εγω μετα απο καποια φαση ειμασταν τρεις και ο κουκος στα παρτυ σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια το ειδος σιγα σιγα εσβησε εγινε Jungle/drum n bass, Gabba και Happy Hardcore που ακομη υπαρχουν και καινουργιες κυκλοφοριες ειδικα το Gabba, αυτα τα Thunderdome εχουν φτασει τις 200 συλλογες 😊
 
Last edited:


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
@Freedropz τωρα εισαι Αγγλια ή Θεσσαλονικη;Σε ποια μερη και ποιες χρονιες πηγαινες σε παρτυ;Ακομα δεν ειδα το μεγαλο βιντεο που εισαι μεσα-μηπως και γνωριζομαστε;

Ηξερες τον DJ Kruger απο Θεσσαλονικη; Τον Alex?Εναν νομιζω Koots-MC?Ακουγες Super FM?

Και ενα αγαπημενο Ragga

 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
@Freedropz τωρα εισαι Αγγλια ή Θεσσαλονικη;Σε ποια μερη και ποιες χρονιες πηγαινες σε παρτυ;Ακομα δεν ειδα το μεγαλο βιντεο που εισαι μεσα-μηπως και γνωριζομαστε;

Ηξερες τον DJ Kruger απο Θεσσαλονικη; Τον Alex?Εναν νομιζω Koots-MC?Ακουγες Super FM?

Και ενα αγαπημενο Ragga

Είμαι στην Ελλάδα μόνιμα από το 93 Αγγλία πήγαμε το 89 λόγω δουλειάς του πατέρα μου ήταν αρχιμηχανικός στις τηλεοράσεις Asa. Είχα πάει σε πολλά illegal όπως τα λέγαν τότε σε χωράφια έξω από το Λονδίνο και μερικά στο Έσσεξ και καμία δύο τρία σε κατι τεράστιες αποθήκες για αλευρια παρατημένες εκεί κόλλησα στην αρχή με το Acid house Αν θυμάμαι καλά ήταν Brainstorm Eclipse και Sunrise κάπου υπάρχουν τα flyers αν τα βρω θα τα ανεβάσω.Απο τα παιδιά που μου είπες με τον Koots-MC λέγαμε κανά δυο κουβέντες όταν βρισκόμασταν σε κανά πάρτυ η όταν τον πέτυχενα στο Noise που ήταν στην Αγγελακη και περνάμε δίσκους τους άλλους φυσικά. Και ναι άκουγα super fm και είχα πάει κανά δυο φορές στον σταθμό είχα έναν φίλο που έκανε εκπομπή τότε εκεί το simo-richardo.Και είχε ακόμη ένα σταθμό που έφτιαχνε εκπομπή ένας τύπος κάποιες ώρες το βράδυ και έπαιζε gabba και happy hardcore αλλά δεν θυμάμαι τίποτα άλλο.Κατι σαν dj john pub μπορεί να κάνω και λάθος.Στην Θεσσαλονίκη κανά δυο φορές στο Troll που είχαμε έρθει για χριστουγενα από Αγγλία στα Πανεπιστήμια ότι jungle dnb hardcore πάρτυ είμουν στην Κατερίνη θυμάμαι σε ένα μέρος με τον super fm σε αποθήκες στην Βίλκα στο Πλατανιτση ένα καλοκαίρι . Απλώς εδώ οι φίλοι μου ήταν λίγο κανκουροτρανσαδες και συνήθως με τραβούσαν αυτοί στα δικά τους αυτούς του astral projection τους είδα δυο φορές δεν μαρεζαν καθόλου εγώ ήθελα μπάσο και ντραμς μέχρι να πέσω ξερός και το πιστεύετε είτε όχι σε όλα αυτά το μόνο που έχω κάνει είναι δύο τζουρες μαύρο τίποτα αλλά νταξει τις μπύρες μου τις έπινα.Α θυμήθηκα και ένα που είχα πάει που ήταν μέσα σε ένα από αυτά τα καραβάκια που είναι στην παραλία.
@Freedropz τωρα εισαι Αγγλια ή Θεσσαλονικη;Σε ποια μερη και ποιες χρονιες πηγαινες σε παρτυ;Ακομα δεν ειδα το μεγαλο βιντεο που εισαι μεσα-μηπως και γνωριζομαστε;

Ηξερες τον DJ Kruger απο Θεσσαλονικη; Τον Alex?Εναν νομιζω Koots-MC?Ακουγες Super FM?

Και ενα αγαπημενο Ragga

Και για να ανάψεις φωτιά χρειάζεσαι
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Τους άλλους φατσικα εννοούσα.
Τους έχω ακούσει live kenny ken demolition man και ellis dee.
Εδώ Ελλάδα για το είδος ενώ οι ξένοι είχαν την dj rap εμείς είχαμε την illiana buz fuzz φοβερή. Γκόμενα που έπαιζε junglies τι να απέγινε άραγε.
 
Last edited:






Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Απο το Noise επαιρνα CDs.Ως συνηθως οταν πηγαινα επαιζε DnB.Μετα μεταφερθηκε Προξενου Κορομηλα.Εκει κοντα ηταν και το Club Cafe που συχναζα και επαιζε Jungle και Happy Hardcore!

 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Απο το Noise επαιρνα CDs.Ως συνηθως οταν πηγαινα επαιζε DnB.Μετα μεταφερθηκε Προξενου Κορομηλα.Εκει κοντα ηταν και το Club Cafe που συχναζα και επαιζε Jungle και Happy Hardcore!

Πηγαινα ρε συ στο Club Cafe αμα θυμασαι κανα μαλλια μεχρι την μεση μαλι με μπλουζα suburban base και παντελονι καμπανα εγω ειμουν συνηθως αυτα φορουσα και με κυνηγουσε η μανα μου:dance2:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Πηγαινα ρε συ στο Club Cafe αμα θυμασαι κανα μαλλια μεχρι την μεση μαλι με μπλουζα suburban base και παντελονι καμπανα εγω ειμουν συνηθως αυτα φορουσα και με κυνηγουσε η μανα μου:dance2:
Ειδα το βιντεο με εσενα.Δεν μπορω να σε θυμηθω...Εκει στο cafe επαιζε και ο Kruger.Απογευματα Κυριακης αν θυμαμαι καλα!Εκανες και SK8 μηπως?

Απο τετοιες μπλουζες ειχα και εγω μια JAL (Just another label) και αναλογα γενικα ρουχα πχ Dosse Posse!
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Όχι Γιάννη SK8 δεν έκανα γιατι εφαγα τα μούτρα μου μια φορά που προσπάθησα αλλά είχα δύο φίλους δίδυμους που καναν και αραζαμε μαζί καμία φορά αυτοί βέβαια ήταν χιπχοπαδες.
Από το jungle εκεί στην Ναυαρίνου επαιρνες ρούχα?
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Εντελως εγκυκλοπαιδικα ενα ακομη ειδος που βοηθησε να δημηουργηθει το Hardcore breakbeat και μετεπειτα το Jungle DNB Happy Hardcore ηταν το Britcore Αγγλικο Χιπ χοπ για εμενα
τα παρακατω κομματια βρίθουν απο σαμπλακια που τα συναντάμε στα παραπανω ειδη




Παρτε και ενα απο τα καλυτερα ρεμιξ των Prodigy στους Θεους Art Of Noise

 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top