eastelectronics.gr - Επισκευή με μεγάλη καθυστέρηση (ίσως)

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αντιλαμβανομαι αυτο που λες και σ ευχαριστω για τη συμβουλη να μην το ψειριζω. Ομως το σκεφτομαι οτι δεν ειναι αυτο που πρεπει. Ενταξει τι να κανουμε δεν μπορεις να τα εχεις ολα..

Η κεφαλη που μου προτεινε το East Electronics ηταν μια Audio Technica (AT VMN 95E) η οποια μπηκε κιολας.

Το Technics SL-1200 MK2 που πηγα για επισκευη ηταν αυτο

View attachment 147264 View attachment 147265

Αυτο που πηρα απο τον τεχνικο ειναι ακριβως αυτο με την μαυρη βαση .
Μαλλον απο Τechnics SL-1210 MK2 .

View attachment 147266
Από το 1210 είναι ο βραχίονας, είσαι οκ.
Η απορία μου ήταν για το βάρος ανάγνωσης και το antiskating για αυτό ρώτησα για την κεφαλή. Μια χαρά είναι η A. T που σου πρότειναν, στα λεφτά της σούπερ! Το 2,20γρ που βλέπω σαν ρύθμιση (εκτός αν με ξεγελάει η γωνία λήψης της φωτογραφίας και είναι λιγότερο) είναι στα όρια προδιαγραφων του κατασκευαστη. Σαν optimal ρύθμιση δίνει τα 2 ακριβώς αλλά και το 2,20 είναι εντός. Αυτό που δε μου κάθεται, σε συνδυασμό και με το βάρος ανάγνωσης, είναι το antiskating στο 0 (αν πάλι βλέπω καλά)
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Στο ποσο ειναι η ρυθμιση για antiskating?
Κοίτα, επειδή είμαστε off topic και επειδη το πικάπ σου μόλις έφυγε ρυθμισμένο από ένα σοβαρό σέρβις, δε θα ήθελα να κάνω υποδείξεις. Όπως το αντιλαμβάνομαι, είτε μπήκε στο μηδέν για κάποιο λόγο που ένας τεχνικός θα γνωρίζει καλύτερα από εμένα, είτε αφέθηκε στο μηδέν προκειμένου η ρύθμιση να γίνει στον χώρο σου, αφού για να ρυθμιστεί σωστά θα πρέπει να εξασφαλιστεί πως το πικάπ θα είναι αλφαδιασμενο. Σε κάθε περίπτωση, κάνε μια ερώτηση στον τεχνικό που το ρύθμισε.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Ουπς , το mk 7 είναι μαύρο .
Λάθος , σόρρυ !
Συνήθως βάρος ανάγνωσης και antiskating είναι ίδια , χωρίς αυτό να είναι νόμος .
 
Last edited:

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Ενημερωνω ολους τους φιλους που με την συμμετοχη τους βοηθανε να κανουμε καλυτερα την δουλεια μας .
Εχουμε δωσει εντολη στον πργραμματιστη μας και βρεθηκε λυση ωστε να εγκατασταθει ενα αυτοποιημενο συστημα SMS το οποιο θα λειτουργει αυτοματα και θα παρεχει πληροφοριες στους χρηστες που εχουν μηχανηματα σε αναμονη με βαση τις πληροφοριες που εχει απο το software γιθα την κατασταση του μηχανηματος εαν εχει καθυστερησει απο ανταλλακτικα κλπ .

Δοκιμαστικα ξεκιναει απο την επομενη Κυριακη και θα δουμε πως θα παει .

Σακης Πετροπουλος
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Ενημερωνω ολους τους φιλους που με την συμμετοχη τους βοηθανε να κανουμε καλυτερα την δουλεια μας .
Εχουμε δωσει εντολη στον πργραμματιστη μας και βρεθηκε λυση ωστε να εγκατασταθει ενα αυτοποιημενο συστημα SMS το οποιο θα λειτουργει αυτοματα και θα παρεχει πληροφοριες στους χρηστες που εχουν μηχανηματα σε αναμονη με βαση τις πληροφοριες που εχει απο το software γιθα την κατασταση του μηχανηματος εαν εχει καθυστερησει απο ανταλλακτικα κλπ .

Δοκιμαστικα ξεκιναει απο την επομενη Κυριακη και θα δουμε πως θα παει .

Σακης Πετροπουλος
Μπράβο,κάτι τέτοιο έλεγα.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Μπράβο,κάτι τέτοιο έλεγα.
Εγώ πάντως έλαβα σήμερα ένα τέτοιο μηνυμα απο το σύστημα της East ότι ο RX-V 1600 που έχω παραδώσει για επισκευή τελεί εν αναμονή ανταλλακτικών.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
27
Καλησπέρα. Ας καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου από το συγκεκριμένο service.
Έδωσα έναν ενισχυτή ( Alchemist Kraken ) για έλεγχο και τυχόν επισκευή. Μετά από 2 μήνες τον πήρα.
Συγχαρητήρια στον αγαπητό Θανάση για το έργο και τις γνώσεις που έχει.
Είναι άριστος τεχνικός (δεν εννοώ αλάνθαστος - δεν κοροϊδεύει - δε χρεώνει υπερβολικά).
 

Μηνύματα
22
Reaction score
33
Καλησπέρα σας
Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον κύριο Πετρόπουλο
Την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα τον ενισχυτή μου, Rotel RA 820AX .
Στην παραλαβή μου είπε πως θα παίζει καλύτερα και από τον RA 970 BX (που επίσης έχω) μετά την αναβάθμιση που μου πρότεινε και το service του.
Σήμερα έκατσα με ησυχία και έβαλα CD.
Αλλο πράγμα !!!
Ηταν καλοκαίρι του 91' που πρώτο έπαιξαν, ευτυχώς που υπάρχουν μάστορες με γνώσεις και μεράκι να τα κάνουν καλύτερα από καινούρια.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Έχει αλλάξει κάτι με τις καθυστερήσεις; Αν δεν κάνω λάθος, αυτό ήταν το κύριο θέμα του thread και όχι οι ευχαριστίες προς τον επισκευαστή, αυτή άλλωστε είναι η δουλειά του.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Εγώ που είχα φτιάξει τον Advance Paris τον έφτιαξε σε χρόνο ντετέ. Πριν κάνα τρίμηνο.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
5
Είχα στείλει για επισκευή τελη Μαΐου ένα NAKAMICHI bx125. Έχε να παιξει 30 χρονια γιατι ειχε παρουσιασει βλάβη και το είχα παρατημένο. Στις επαφές που είχα ενδιάμεσα, περίμεναν ανταλλακτικά που δύσκολα υπήρχαν και μάλιστα σε 3 δόσεις. Το παρέλαβα τον Σεπτέμβρη. Παίζει άψογα και μάλιστα ξανακούω τις κασέτες που έιχα γράψει από τότε.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top