EGREAT EG-M31B HDMI NETWORK PLAYER

Μηνύματα
21
Reaction score
0
το νεο μοντελο του player που ειχε συζητηθει αρκετα εδω ειναι διαθεσιμο εδω και λιγες μερες για Online αγορα απο το eshop στα 199 ευρω
 

Μηνύματα
688
Reaction score
1
Απάντηση: EGREAT EG-M31B HDMI NETWORK PLAYER

Αύριο θα το πάρω.
Είχα παραγγείλει το 31Α με τιμή προσφοράς 159 ευρώ και επειδή εξαντλήθηκε μου έφεραν το 31Β στα 169.
Θα γράψω εντυπώσεις.
 

Μηνύματα
80
Reaction score
9
Re: Απάντηση: EGREAT EG-M31B HDMI NETWORK PLAYER

Αύριο θα το πάρω.
Είχα παραγγείλει το 31Α με τιμή προσφοράς 159 ευρώ και επειδή εξαντλήθηκε μου έφεραν το 31Β στα 169.
Θα γράψω εντυπώσεις.
Αναμένουμε με αγωνία τα αποτελέσματα.
 

Μηνύματα
80
Reaction score
9
Re: Απάντηση: EGREAT EG-M31B HDMI NETWORK PLAYER

Το μενού του είναι ήδη στα ελληνικά.
Κάνετε αναβάθμιση από το support του επίσημου site? ή κρατάμε το firmware το αρχικό?

Επιπλέον όταν ο ήχος είναι DTS, πως τον ακούμε από την TV έστω και stereo?
Έχω ακυρώσει τον ήχο από την HDMI, σύνδεσα με left και right καρφάκια στην TV, αλλά ο ήχος δεν έρχεται....
 

Μηνύματα
217
Reaction score
0
Re: Απάντηση: EGREAT EG-M31B HDMI NETWORK PLAYER

Το μενού του είναι ήδη στα ελληνικά.
Κάνετε αναβάθμιση από το support του επίσημου site? ή κρατάμε το firmware το αρχικό?

Επιπλέον όταν ο ήχος είναι DTS, πως τον ακούμε από την TV έστω και stereo?
Έχω ακυρώσει τον ήχο από την HDMI, σύνδεσα με left και right καρφάκια στην TV, αλλά ο ήχος δεν έρχεται....
Για να κάνει decode DTS θέλει μια πρόσθετη καρτούλα και θα σου δώσει stereo στα rca.
 

Μηνύματα
80
Reaction score
9
Re: Απάντηση: EGREAT EG-M31B HDMI NETWORK PLAYER

Για να κάνει decode DTS θέλει μια πρόσθετη καρτούλα και θα σου δώσει stereo στα rca.
Έχετε να προτείνεται κάποια? Δεν γνωρίζω καθόλου τα σχετικά.
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
217
Reaction score
0
Re: Απάντηση: EGREAT EG-M31B HDMI NETWORK PLAYER

Έχετε να προτείνεται κάποια? Δεν γνωρίζω καθόλου τα σχετικά.
Ευχαριστώ.
Φίλε μου περίμενε, γιατί σύμφωνα με αυτό το thread που μας υπέδειξε ο φίλος RevilS, το θέμα θα λυθεί με firmware update...
 

Μηνύματα
217
Reaction score
0
Να ρωτήσω και εγώ κάτι... Όλα μου τα .mkv αρχεία που είναι μεγαλύτερα από 4,3GB τα σπάω με το το MKV merge GUI σε αρχεία των 4,3 GB, με ενεργοποιημένη την επιλογή link files. Έχει δοκιμάσει κανείς να παίξει τέτοια αρχεία; Παίζουν κανονικά;
 

Μηνύματα
688
Reaction score
1
Απάντηση: EGREAT EG-M31B HDMI NETWORK PLAYER

Η αναπαραγωγή αρχείων ματρόσκα (720 & 1080p), mts, m2ts είναι άψογη μέσω του δικτύου.
Επίσης οι υπότιτλοι παίζουν σωστά.
Του έβαλα εσωτερικό σκληρό έναν παλιό sata western digital 120 gb και δουλεύει άψογα.
Επίσης παίζει ριπαρισμένα bluray και βλέπει και υπότιτλους σε srt (στα blu).
Δυσκολεύεται στα evo (τα παίζει, όχι όμως όλα, με σπασίματα).
Τα μόνα προβλήματα, ο θόρυβος του ανεμιστήρα και η απουσία αποκωδικοποίησης DTS, το οποίο για μένα που δεν έχω av receiver είναι μείζον ζήτημα...
 

Μηνύματα
217
Reaction score
0
Re: Απάντηση: EGREAT EG-M31B HDMI NETWORK PLAYER

Η αναπαραγωγή αρχείων ματρόσκα (720 & 1080p), mts, m2ts είναι άψογη μέσω του δικτύου.
Επίσης οι υπότιτλοι παίζουν σωστά.
Του έβαλα εσωτερικό σκληρό έναν παλιό sata western digital 120 gb και δουλεύει άψογα.
Επίσης παίζει ριπαρισμένα bluray και βλέπει και υπότιτλους σε srt (στα blu).
Δυσκολεύεται στα evo (τα παίζει, όχι όμως όλα, με σπασίματα).
Τα μόνα προβλήματα, ο θόρυβος του ανεμιστήρα και η απουσία αποκωδικοποίησης DTS, το οποίο για μένα που δεν έχω av receiver είναι μείζον ζήτημα...
Αν δηλαδή του δώσω τα αρχεία πχ The.Last.Samurai.1080p-001.mkv The.Last.Samurai.1080p-002.mkv και The.Last.Samurai.1080p-003.mkv και παίξω το πρώτο, θα δει όλη την ταινία ή θα πρέπει κάθε φορά που τελειώνει ένα από τα κομμάτια να επιλέγω το επόμενο; Αυτό είναι πολύ ουσιαστικό για μένα, αφού όλη η συλλογή μου είναι σπασμένη κατά αυτό τον τρόπο.
 

Μηνύματα
363
Reaction score
2
Re: Απάντηση: EGREAT EG-M31B HDMI NETWORK PLAYER

Αν δηλαδή του δώσω τα αρχεία πχ The.Last.Samurai.1080p-001.mkv The.Last.Samurai.1080p-002.mkv και The.Last.Samurai.1080p-003.mkv και παίξω το πρώτο, θα δει όλη την ταινία ή θα πρέπει κάθε φορά που τελειώνει ένα από τα κομμάτια να επιλέγω το επόμενο; Αυτό είναι πολύ ουσιαστικό για μένα, αφού όλη η συλλογή μου είναι σπασμένη κατά αυτό τον τρόπο.
Αν τα έχεις στον ίδιο φάκελλο και αντί για enter πατήσεις play θα τα παίξει με τη σειρά.
 


Μηνύματα
688
Reaction score
1
Απάντηση: EGREAT EG-M31B HDMI NETWORK PLAYER

Θα τα παίξει με τη σειρά, αλλά θα κάνει μια παύση μερικών δευτερολέπτων πριν αρχίσει να παίζει το επόμενο αρχείο.
 

Μηνύματα
217
Reaction score
0
Re: Απάντηση: EGREAT EG-M31B HDMI NETWORK PLAYER

Θα τα παίξει με τη σειρά, αλλά θα κάνει μια παύση μερικών δευτερολέπτων πριν αρχίσει να παίζει το επόμενο αρχείο.
Σε ευχαριστώ φίλε μου. Άρα, θα είναι σαν να δημιουργεί playlist. Δεν εκμεταλλεύεται δηλαδή το linking που προσφέρει το mkv... Κρίμα...

Υ.Γ. Η επιλογή LINK FILES όταν κάποιος φτιάχνει ένα αρχείο mkv, έχει να κάνει με το αν αυτά τα αρχεία αντιμετωπίζονται σαν ένα ενιαίο. Δηλαδή αν χωρίσουμε μια ταινία 90 λεπτών σε τρία μέρη των 30 λεπτών, ανοίγοντας οποιοδήποτε αρχείο από τα τρία, η ταινία θα αρχίσει κανονικά απο την αρχή και σαν διάρκεια θα βλέπουμε 90 λεπτά και όχι 30. Επίσης μπορούμε να πλοηγηθούμε μέσα στην ταινία και ο player θα φορτώσει αυτόματα το επόμενο αρχείο.
 

P_M

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Re: Απάντηση: EGREAT EG-M31B HDMI NETWORK PLAYER

Για να κάνει decode DTS θέλει μια πρόσθετη καρτούλα και θα σου δώσει stereo στα rca.
mμετά απο επικοινωνία με την egreat μου έστειλαν αυτή την απάντηση

hi,sir,
You means DTS decoder board?
because in future,we will use FW to decode DTS to PCM directly,so we suggest customer no need
purchase DTS decoder board again.
 

Μηνύματα
217
Reaction score
0
Re: Απάντηση: EGREAT EG-M31B HDMI NETWORK PLAYER

mμετά απο επικοινωνία με την egreat μου έστειλαν αυτή την απάντηση
Πολύ λογικό από την στιγμή που όλες οι συσκευές είναι πανομοιότυπες στην κατασκευή τους και το PCH110 μπορεί πλέον να το κάνει.
 

Μηνύματα
217
Reaction score
0
Re: Απάντηση: EGREAT EG-M31B HDMI NETWORK PLAYER

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Άρα, θα είναι σαν να δημιουργεί playlist. Δεν εκμεταλλεύεται δηλαδή το linking που προσφέρει το mkv... Κρίμα...

Υ.Γ. Η επιλογή LINK FILES όταν κάποιος φτιάχνει ένα αρχείο mkv, έχει να κάνει με το αν αυτά τα αρχεία αντιμετωπίζονται σαν ένα ενιαίο. Δηλαδή αν χωρίσουμε μια ταινία 90 λεπτών σε τρία μέρη των 30 λεπτών, ανοίγοντας οποιοδήποτε αρχείο από τα τρία, η ταινία θα αρχίσει κανονικά απο την αρχή και σαν διάρκεια θα βλέπουμε 90 λεπτά και όχι 30. Επίσης μπορούμε να πλοηγηθούμε μέσα στην ταινία και ο player θα φορτώσει αυτόματα το επόμενο αρχείο.
Δυστυχώς επιβεβαιώθηκα... Μετά από επικοινωνία με το εξωτερικό, μου είπανε ότι τα split mkv αρχεία με επιλογή link files, δεν παίζουν σαν ενιαίο αρχείο όπως στο PC, αλλά σαν ξεχωριστά αρχεία που απλά παίζει το ένα μετά το άλλο. Ίσως γίνεται στο μέλλον αλλά όχι τώρα. Η μόνη λύση είναι να τα ξαναενώσω, κάτι που για μερικά ΤΒ δεδομένων, απλά δεν γίνεται... Κρίμα. Μάλλον τελικά θα πάω για HTPC με το AMD 690G. Στα ίδια λεφτά θα μου βγεί...
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Μήπως η λύση του HTPC έναντι ενός τέτοιου mediabox είναι υπερβολική, μόνο και μόνο για να αποφύγεις μερικά δευτερόλεπτα μαύρου, 2-3 φορές σε κάθε μία από τις παλιές σου ταινίες;
 

Μηνύματα
217
Reaction score
0
Μήπως η λύση του HTPC έναντι ενός τέτοιου mediabox είναι υπερβολική, μόνο και μόνο για να αποφύγεις μερικά δευτερόλεπτα μαύρου, 2-3 φορές σε κάθε μία από τις παλιές σου ταινίες;
Ευχαριστώ για το σχόλιο. Υπάρχουν ταινίες που δεν έχω προλάβει να δω ακόμη... Δυστυχώς δουλειά, σπουδές και υποχρεώσεις δεν αφήνουν και πολύ ελεύθερο χρόνο. Απλά, με πρόχειρους υπολογισμούς, ένα HTPC με το 780G, AMD dual core, 2GB ram και 500άρη σκληρό μου βγαίνει 200ευρώ. Το κουτί θα είναι και αυτό προσωπική μόντα απο ξύλο. Το eGREAT με 500άρη σκληρό θα βγει 250ευρώ. Επίσης, λόγω κυκλοφορίας του 790G, οι μητρικές με το 780G όλο θα πέφτουν... Συν το ότι έχω αχρησιμοποίητες κάρτες τηλεόρασης, wifi κτλ που απλά κάθονυαι και σκονίζονται... Ίδωμεν.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top