EL84 SE

tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Αυτές τις μέρες της καραντίνας , κλεισμένος στο σπίτι , μην μπορώντας να ασχοληθώ με τις δραστηριότητες που θέλω, αποφάσισα να υλοποιήσω μια κατασκευή που είχα στο μυαλό μου εδώ και αρκετά χρόνια.
Πριν περίπου επτά χρόνια (μπορεί και παραπάνω) πέσανε στα χέρια μου δυο λάμπες EL84 με τις βάσεις τους. Αμέσως παράγγειλα μετασχηματιστές εξόδου και μαζί με δυο Ecc83 μπήκανε σε κουτί περιμένοντας να γίνουν ένας ολοκληρωμένος ,χαμηλής ισχύος
όπως καταλαβαίνετε.
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο έπεσα πάνω σε αυτό το σχέδιο https://320volt.com/en/6-watt-single-ended-lambali-amfi-el84-6p43p-ecc83/ . Μην έχοντας ιδέα από ηλεκτρονικά ,πέρα από το να αντιγράψω ένα σχέδιο και κάτι ψιλά από θεωρία,μου φάνηκε εύκολη υλοποίηση ,πέρα του ότι ψάχνοντας στο στοκ μου είχα όλα τα εξαρτήματα σε απόθεμα με μια μικρή διαφορά στον μετασχηματιστή τροφοδοσίας. Τα φόρτωσα όλα στο σπίτι και ξεκίνησα τις δοκιμές.
Το τελικό σχέδιο που κατέληξα είναι το παρακάτω μιας και ο μετασχηματιστής που είχα ήταν 200 V στο δευτερεύον και 12 V για τα νήματα.
FormatFactoryScan.jpg

Και μια φωτογραφία από την κατάσταση του σπιτιού κατά την πρόοδο της κατασκευής.
FormatFactory20200412_093626.jpg

Ο ενισχυτής στις δοκιμές του
1.jpg

και τελικός στην βάση του για να μπει στο κουτί
2.jpg

Στην συνέχεια και το τροφοδοτικό του με κύκλωμα χρονοδιακόπτη. Ανοίγοντας τον ενισχυτή δίνει αρχικά 6,35V
στα νήματα και μετά από 10 δεύτερα την υψηλή τάση.
3.jpg

Όλα στριμωγμένα μιας και το κουτί που έχω είναι αρκετά μικρό ,330mm x 200mm x 100mm ύψος περίσσευμα από τροφοδοτικό πάγκου που είχα φτιάξει στο παρελθόν.
 
Last edited:

tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Αυτές τις μέρες της καραντίνας , κλεισμένος στο σπίτι , μην μπορώντας να ασχοληθώ με τις δραστηριότητες που θέλω, αποφάσισα να υλοποιήσω μια κατασκευή που είχα στο μυαλό μου εδώ και αρκετά χρόνια.
Πριν περίπου επτά χρόνια (μπορεί και παραπάνω) πέσανε στα χέρια μου δυο λάμπες EL84 με τις βάσεις τους. Αμέσως παράγγειλα μετασχηματιστές εξόδου και μαζί με δυο Ecc83 μπήκανε σε κουτί περιμένοντας να γίνουν ένας ολοκληρωμένος ,χαμηλής ισχύος
όπως καταλαβαίνετε.
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο έπεσα πάνω σε αυτό το σχέδιο https://320volt.com/en/6-watt-single-ended-lambali-amfi-el84-6p43p-ecc83/ . Μην έχοντας ιδέα από ηλεκτρονικά ,πέρα από το να αντιγράψω ένα σχέδιο και κάτι ψιλά από θεωρία,μου φάνηκε εύκολη υλοποίηση ,πέρα του ότι ψάχνοντας στο στοκ μου είχα όλα τα εξαρτήματα σε απόθεμα με μια μικρή διαφορά στον μετασχηματιστή τροφοδοσίας. Τα φόρτωσα όλα στο σπίτι και ξεκίνησα τις δοκιμές.
Το τελικό σχέδιο που κατέληξα είναι το παρακάτω μιας και ο μετασχηματιστής που είχα ήταν 200 V στο δευτερεύον και 12 V για τα νήματα.
View attachment 163405
Και μια φωτογραφία από την κατάσταση του σπιτιού κατά την πρόοδο της κατασκευής.
View attachment 163406
Ο ενισχυτής στις δοκιμές του
View attachment 163408
και τελικός στην βάση του για να μπει στο κουτί
View attachment 163409
Στην συνέχεια και το τροφοδοτικό του με κύκλωμα χρονοδιακόπτη. Ανοίγοντας τον ενισχυτή δίνει αρχικά 6,35V
στα νήματα και μετά από 10 δεύτερα την υψηλή τάση.
View attachment 163410
Όλα στριμωγμένα μιας και το κουτί που έχω είναι αρκετά μικρό ,330mm x 200mm x 100mm ύψος περίσσευμα από τροφοδοτικό πάγκου που είχα φτιάξει στο παρελθόν.
Οι υπόλοιπες εργασίες αφορούν την εμφάνιση του μηχανήματος .
Πρόσοψη από ξύλο και knob από αλουμίνιο, ξύλο και πλεξιγκλάς για τον φωτισμό
FormatFactory20200425_172416.jpg

FormatFactory20200425_172559.jpg

Άνοιγμα εξαερισμού πάνω από τις λάμπες για την θερμοκρασία ,πόδια στήριξης αλουμινίου και το τελικό αποτέλεσμα μέχρι στιγμής αυτό:
FormatFactory20200426_180926.jpg

FormatFactory20200426_181144.jpg

Το πίσω καπάκι με τον διακόπτη και τις μπόρνες για τα ηχεία δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα.
Και η ονομασία αυτού ,λίγο μακάβριο θα μου πείτε αλλά αν δεν ήταν η καραντίνα τα υλικά θα υπήρχαν ακόμα στο κουτί , COVID-19
FormatFactory20200426_180934.jpg
 


tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Πολύ ωραίο, η μόνη ανησυχία είναι για τις θερμοκρασίες που θα αναπτύσσονται μέσα σε τόσο μικρό κλειστό κουτί. Χωρίς να γνωρίζω κατά πόσο είναι εφικτό, μια διευθέτηση με άνοιγμα στο επάνω μέρος του σασί και τις λυχνίες επάνω, όρθιες και ελέυθερες να απάγουν προς το περιβάλλον, θα ήταν ουσιαστική.
Μεγάλες φωτό για το λαό παρακαλώ, full size όχι thumbnail, έτσι για να κάνουμε όρεξη. :drinks:
 

tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Άψογος... Πολλά μπράβο!
Τι ηχεία σκέφτεσαι να οδηγεί;
Τα ηχεία που είδη έχω KLH Model 61.
Το πρόβλημά μου μιας και αναφέρθηκες στα ηχεία είναι η ωμική αντίσταση. Τα ηχεία είναι 6 ωμ και οι μετασχηματιστές έχουν έξοδο για 4-8-16 ωμ .Στις δοκιμές που έκανα τα σύνδεσα στις εξόδου 4 και 8 ωμ χωρίς να δω κάποια διαφορά . Ποια θα είναι η σωστή επιλογή σύνδεσης για την περίπτωση μου?
Πολύ ωραίο, η μόνη ανησυχία είναι για τις θερμοκρασίες που θα αναπτύσσονται μέσα σε τόσο μικρό κλειστό κουτί. Χωρίς να γνωρίζω κατά πόσο είναι εφικτό, μια διευθέτηση με άνοιγμα στο επάνω μέρος του σασί και τις λυχνίες επάνω, όρθιες και ελέυθερες να απάγουν προς το περιβάλλον, θα ήταν ουσιαστική.
Μεγάλες φωτό για το λαό παρακαλώ, full size όχι thumbnail, έτσι για να κάνουμε όρεξη. :drinks:
Θα ακολουθήσουν και άλλες φώτο και βίντεο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Τα ηχεία που είδη έχω KLH Model 61.
Το πρόβλημά μου μιας και αναφέρθηκες στα ηχεία είναι η ωμική αντίσταση. Τα ηχεία είναι 6 ωμ και οι μετασχηματιστές έχουν έξοδο για 4-8-16 ωμ .Στις δοκιμές που έκανα τα σύνδεσα στις εξόδου 4 και 8 ωμ χωρίς να δω κάποια διαφορά . Ποια θα είναι η σωστή επιλογή σύνδεσης για την περίπτωση μου?
Χμ δυστυχώς η απάντηση είναι λίγο πολύπλοκη...
Ο κατασκευαστή ενός ζεύγους ηχείων αναφέρει μια τιμή εμπέδησης κατά προσέγγιση, που σύμφωνα με το σκεπτικό του αντιπροσωπεύει τον μέσο όρο του ηχείου. Κάποιοι κοιτάζουν συνολικά το φάσμα, ενώ άλλοι αναφέρουν 1,5 Ωμ πάνω από την ελάχιστη και πάει λέγοντας.
Ουσιαστικά θα πρέπει να γνωρίζεις την καμπύλη εμπέδησης του ηχείου και αν σε μεγάλο τμήμα της, βασικά σε περιοχές συχνοτήτων με έντονη ενέργεια, χαμηλό και μεσοχαμηλό, πέφτει σε χαμηλά επίπεδα, να επιλέξεις τα 4 Ωμ. Αν πέφτει ναι μεν χαμηλά αλλά σε μικρή συχνοτική περιοχή το αφήνεις στα 8 Ωμ.

Όσον αφορά τον μετασχηματιστή εξόδου στον ενισχυτή τώρα:
Μιλάμε για προσαρμογή μεταξύ πρωτεύοντος και δευτερεύων. Το δευτερεύων τύλιγμα εξυπακούεται πως στα 4 Ωμ έχει τις μισές σπείρες σε σχέση με τα 8 Ωμ. Το αποτέλεσμα είναι ποιο <<χαλαρή>> σύζευξη στα 4 και δυσκολότερη μεταβίβαση ενέργειας προς τα ηχεία.

Με δυο λόγια η προτίμηση είναι τα 8 Ωμ και μόνο σε ιδιαίτερες καταστάσεις ζόρικου φορτίου πάμε στα 4.
Ένας πρακτικός τρόπος είναι η δοκιμή στα 4 & 8, με έντονο περιεχόμενο σε κρουστά.
Αν στα 8 Ωμ παρατηρήσεις αδυναμία και συμπίεση στην αποτύπωση της δυναμικής περιοχής, επιλέγεις τα 4 Ωμ.
 

tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Η πλάτη του μηχανήματος φτιαγμένη από MDF με επένδυση καπλαμά και αλουμίνιο.

1.jpg

Για τις μπόρνες των ηχείων φτιάχτηκαν προεκτάσεις γιατί δεν υπήρχε χώρος πίσω από τους μετασχηματιστές εξόδου . Τα γράμματα είναι σκαλισμένα (0,3 mm βάθος) ,γεμισμένα με μαύρη σινική μελάνη .Τρίψιμο και γυάλισμα με αλοιφή.

2.jpg

Και το τελικό αποτέλεσμα

3.jpg


4.jpg
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Στις δοκιμές που έκανα τα σύνδεσα στις εξόδου 4 και 8 ωμ χωρίς να δω κάποια διαφορά . Ποια θα είναι η σωστή επιλογή σύνδεσης για την περίπτωση μου?
4
 

tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Το μηχάνημα σχεδόν έτοιμο ,λόγο κάποιων θεμάτων που προέκυψαν και θα αναφέρω στην πορεία, το έχω στο ρακ να παίζει εδώ και δυο μέρες. Είμαι αρκετά ενθουσιασμένος με το αποτέλεσμα , οπτικό και ηχητικό , που έχω φτάσει στο σημείο να χαλαλίσω την καραντίνα και τις μέρες που αναγκάστηκα να μείνω εσώκλειστος στο σπίτι.
Το πρώτο θέμα που έχω είναι η θερμοκρασία .Θα πρέπει να μεγαλώσω τον εξαερισμό στο καπάκι ειδικά πάνω από τις λάμπες και να βάλω μια πιο αραιή σήτα. Πράγμα εύκολο αρκεί να βρεθεί χρόνος.
Το δεύτερο και μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η γραμμικότητα του ποτενσιόμετρου της έντασης.
Έχω βάλει ένα στερεοφωνικό στα 100k που μου δίνει όλη την ένταση στο 1/5 της διαδρομής του.
Σε σχέδια από επιλογείς εισόδων που έχω δει στο διαδίκτυο ,σε σειρά με το σήμα βάζουν αντιστάσεις (διαιρέτες τάσης νομίζω λέγονται ) για να ρίξουν την στάθμη του σήματος ανάλογα με το player που συνδέουν CD,PHONO κτλ. Για αυτόν τον λόγο έχω τοποθετήσει ένα μονοφωνικό ποτενσιόμετρο τον 10k σε κάθε κανάλι για να ρυθμίσω την στάθμη με καλά αποτελέσματα. Το πρόβλημα της γραμμικότητας όμως παραμένει. Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα ποτενσιόμετρα ή η τιμή τους (10k) σε σχέση με τα 100k του στερεοφωνικού;

FormatFactoryP1010052.jpg

Και μερικές φωτογραφίες σε full size
1.jpg

Συναρμολόγηση για γερά νεύρα

2.jpg


7.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ανοίξεις τρύπες στο πάτο του σασί και γύρω από τις λυχνίες. Ο λόγος που έχεις υψηλή θερμοκρασία είναι επειδή δεν κυκλοφορεί αέρας. Δοκίμασε το με με την ίδια σήτα που έχεις.

Η 12ax7, που έχει στο πρώτο στάδιο ο ενισχυτής, έχει υψηλό κέρδος γύρω στο 35. Δοκίμασε μια 12at7.
 
Last edited:

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Από ότι βλέπω στο σχέδιο δεν έχεις βάλει ανάδραση που είναι απαραίτητη για ομαλή λειτουργία και όχι μόνο ( μεταξύ εξόδου και της καθόδου της ECC83 ) . Εκτός αν είναι προσωπική επιλογή οπότε ....... Επίσης όπως σου ανέφεραν και ποιο πάνω φρόντισε το θέμα του εξαερισμού ( από κάτω προς τα πάνω ) γιατί δημιουργείς μια μικρή σόμπα . Καλή βελτίωση στην κατασκευή σου !!!!!!!
 

tht

Μηνύματα
65
Reaction score
424
Από ότι βλέπω στο σχέδιο δεν έχεις βάλει ανάδραση που είναι απαραίτητη για ομαλή λειτουργία και όχι μόνο ( μεταξύ εξόδου και της καθόδου της ECC83 ) . Εκτός αν είναι προσωπική επιλογή οπότε ....... Επίσης όπως σου ανέφεραν και ποιο πάνω φρόντισε το θέμα του εξαερισμού ( από κάτω προς τα πάνω ) γιατί δημιουργείς μια μικρή σόμπα . Καλή βελτίωση στην κατασκευή σου !!!!!!!
Οι γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά είναι ελάχιστες πόσο μάλλον στα κυκλώματα ήχου.Δεν έχω ιδέα τι είναι η ανάδραση και πως γίνετε στο σχέδιό μου. Για τον εξαερισμό είναι στο πρόγραμμα να το φτιάξω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.616
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top