ELAC DEBUT 2.0 Ή POLK SIGNATURE SERIES E

Μηνύματα
17
Reaction score
5
καλησπέρα σε όλους.

έχω στην κατοχή μου τον ενισχυτή denon avr x-2500h και φυσικά είμαι σε διαδικασία για στήσιμο συστήματος 5.1 αρχικά και ισως αργότερα 5.1.2 για atmos.
το μπατζετ για ηχεία και sub είναι περίπου 1500 ευρώ και μετά από διάβασμα και προτάσεις είμαι πιο κοντά στα ηχεία του τίτλου (χωρίς όμως αυτό να είναι και απόλυτο καθώς σε έρευνα είμαι ακόμα και φυσικά οι δικές σας προτάσεις δεκτές)

πιο συγκεκριμένα λοιπόν
POLK S20E S35E S15E
ELAC B6.2 C6.2 B5.2

SUB KLIPSCH R 112 SW το οποίο από ebay αυτή τη στιγμή το βρίσκετε με 430 ευρώ

έχει κανέις προσωπική άποψη από τα ηχεία αυτά? ο χώρος μου είναι 3χ4 τ.μ

Κάθε πρόταση-παρατήρηση καλοδεχούμενη
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Νομίζω πως πρέπει να τα ακούσεις εσύ ο ίδιος για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα, προσωπικά δεν τα έχω ακούσει , στα χαρακτηριστικά φαίνονται σχεδόν ίδια αποφάσισε πρώτα με το αυτί και μετά με το ματι.
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Για το elac έχω διαβασει πολύ καλά λόγια και όσοι φίλοι μου το έχουν ακούσει μου έχουν πει τα καλυτερα,οπότε ναι,αλλά πρώτα ακρόαση γιατί μπορεί να μην σου κάνει ο ηχητικος χαρακτήρας του.
 

Μηνύματα
97
Reaction score
77
..και το sub της Elac αν είναι δυνατόν , μόνη ένσταση είναι ότι σε σχέση με την αμερικάνικη αγορά εδώ μάλλον τα ακριβοπληρώνουμε.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
5
Sub έχω ήδη παραγγείλει το klipsch R 120SW για το οποίο διάβασα απίστευτες κριτικές και αξιολογήσεις.
Από Γερμανία ebay με παζάρι offer στα 399. Έχει καλές τιμές και για το 112sw.

Δυστυχώς ούτε τα elac ούτε τα polk υπάρχουν κάπου στημένα για ακρόαση οπότε λέω να εμπιστευτώ εσάς.

Δεν είχα ποτέ home cinema και 39 χρόνια τώρα ακούω από τα ηχεία της τηλεόρασης, οπότε θεωρώ ότι και από τα δύο ακούσω η διαφορά θα είναι αισθητή
 





Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Δες λίγο τα χαρακτηριστικά των elac και συγκεκριμένα sensitivity και impendance.
Για τα συγκεκριμένα δεν ξέρω, αλλά γενικά τα elac είναι λίγο περίεργα στα παραπάνω specs
με αποτέλεσμα να ζορίζουν τους ενισχυτές.
 


Μηνύματα
17
Reaction score
5
Δες λίγο τα χαρακτηριστικά των elac και συγκεκριμένα sensitivity και impendance.
Για τα συγκεκριμένα δεν ξέρω, αλλά γενικά τα elac είναι λίγο περίεργα στα παραπάνω specs
με αποτέλεσμα να ζορίζουν τους ενισχυτές.
είναι 6ωμα τα έλακ και αυτό είναι το μόνο που χαλάει ελαφρώς.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
και 87db sensitivity νομίζω. θα σου πουν οι ποιο ειδικοί αν θα ζοριστεί ο ενισχυτης στις ψηλές εντάσεις.
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Και εμφανισιακά πιο όμορφα τα polk. Μακάρι να ει αι το ίδιο καλά και σε ποιότητα ήχου
Μπα, δεν είναι.8-)
Αλλά έχει μικρή αξία αυτό.:cool:

Περισσότερο μετράει ο χώρος, η τοποθέτηση, τα σαμπ, η ισοστάθμιση, η οδήγηση, το σωστό κρος, κλπ...8-)

Όχι τα καλώδια ηχείων πάντως. :p
 

Μηνύματα
17
Reaction score
5
Μπα, δεν είναι.8-)
Αλλά έχει μικρή αξία αυτό.:cool:

Περισσότερο μετράει ο χώρος, η τοποθέτηση, τα σαμπ, η ισοστάθμιση, η οδήγηση, το σωστό κρος, κλπ...8-)

Όχι τα καλώδια ηχείων πάντως. :p

καλώδιο qed 2x2.5mm
sub klipsch r 120sw
χώρος πληροί τις προυποθέσεις συμφωνα με προδιαγραφές dolby (γωνίες-αποστάσεις κλπ)
στα τεχνικά θέματα ελπίζω με μια καθοδήγηση να τη βγάλω την άκρη..αν και δύσκολο
[DOUBLEPOST=1559166294][/DOUBLEPOST]
καλα ειναι. εχω τα s15 για surround. κανενα προβλημα.
μπροστά με τι τα συνδυάζεις ...και με τι ανειχυτή φυσικά?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top