EPSON EH-TW 7100 Πρωτες εντυπωσεις.

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Παιδια Καλησπερα ( μαλλον τετοια ωρα Καλημερα ).
Οπως προανηγγειλα, παραθετω πρωτες εντυπωσεις απο τον Epson 7100 , που απεκτησα πριν απο κανα δυο μηνες ,προς αντικατασταση του αγαπημενου μου Epson 6800 .
Χθες αξιωθηκαμε λογω καραντινας κορονοιου, να τον καλιμπραρουμε ,με τον καλλιτεχνη του ειδους Μανωλη Καστρουνη.
Ο 7100 εχει αριβως την ιδια οψη, με τον 6800 , με 4 ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ διαφορες ομως ως προς την λειτουργια του.
Τρεις απο αυτες αναβαθμησαν το μοντελλο, αλλα η τεταρτη διαφορα, το υποβαθμησε,και μαλιστα σημαντικα ,αφου αφορα το μαυρο ,και κατα συνεπεια και την ατιθεση του.
Το εργοστασιο αναφερει λογο αντιθεσης 120.000 /1 για τον 6800, και 100.00 /1 για τον 7100. Και μα το Θεο,αυτο φαινεται αμεσως...... Συνυπολογιζοντας βεβαια και τα 3000 Lumens φωτεινοτητας που αποδιδει ,(2η διαφορα μαλλον ευπροσδεκτη) ,οποτε αρχιζουν οι επιφυλαξεις.
Ως εδω ομως τα ασχημα. Η μεγαλη αναβαθμηση του μοντελου,(3η διαφορα) ειναι η δυνατοτητα να παιζει σηματα 4Κ ,χρησιμοποιωντας την τεχνικη του e-shift , και διαχειριζεται αριστα πληροφορια HDR, 10 διαβαθμησεων παρακαλω.
Τελος , η τοποθετηση δυο ηχειων στην πισω πλευρα του προβολεα , (4η διαφορα) , ηταν αυτο που με ωθησε στην αγορα του, αφου προοριζεται για το εξοχικο , οπου η δυνατοτητα στησιματος ηχειων και ενισχυτικων στον κηπο , ειναι σχεδον ανυπαρκτες .
Ο προβολεας out of the box παιζει απλως ανεκτα .Θελει οπωσδηποτε καλιμπραρισμα .
Μετα απο αυτο ομως ,απογειωνεται .Φως υπαρχει πλουσιο ,οποτε δεν ανησυχεις και για την οποιαδηποτε πτωση της φωτεινοτητας .
Μετρησεις με αριθμους,μπορει ο Μανωλης εαν διαβαζει το νημα να τις δημοσιευσει, γιατι δεν τις κρατησα λογω προχωρημενης ωρας.
Στη θεαση ταινιων τωρα , το μονο που θα χαλασει τον εμπειρο θεατη ,ειναι η ελλειψη του μαυρου, στις σκοτεινες σκηνες της ταινιας.
Απο τις μεσοφωτισμενες και πανω σκηνες ,ειναι χαρμα οφθαλμων.
Στις υπερφωτισμενες σκηνες ζοριζεται λιγο ,αλλα τα καταφερνει πολυ καλα .
Τουλαχιστον δεν καιει τα λευκα . 3000 Lumen ειναι αυτα.... Εδω οφειλω να πω,οτι επαιξε το ρολο της και η τεχνη του Μανωλη, διοτι τοσο φως, δεν τιθασευεται ευκολα....
Χρωματικα ο προβολεας εφθασε πολυ κοντα στη γνωριμη χρωματικη παλεττα της EPSON, με χρωματα φυσικα,λαμπερα, σωστα κορεσμενα, και η εικονα του ειδικα στα 4Κ ειναι ακριβης ,φωτεινη ,ευκρινης , λεπτομερης,και σε βαθμο που αρμοζει στην κατηγορια τιμης του προβολεα (περι τα 1700 e ) .
Για αυτους που θα ρωτησουν για το πως ειναι σε σχεση με τον 9400, απαντω ευθεως οτι απεχει αρκετα !!
Κατα τη γνωμη μου,ο προβολεας απευθυνεται σε χομπιστες που θελουν να στησουν ενα απλο Home Theater στο σαλονι τους (Η στη βεραντα τους)με εναν προβολεα και ενα Media player, για χαλαρη θεαση, με χαμηλο φωτισμο, και δεν εχουν πολλες απαιτησεις για πλουσιο περιφερειακο ηχο, αλλα με αξιοπρεπεστατη εικονα.
Ιδανικος για Entry level προβολεας.
Επισης λογω μεγεθους και βαρους μπορει να μεταφερεται και να στηνεται πανευκολα οπουδηποτε.
Ε ! και για τους μερακληδες , ιδανικος για την κρεββατοκαμαρα .
Εχεις εικονα και ηχο χωρις καλωδια να σερνονται ,με τρια πραγματα. Προβολεας -media player στο ραφι πανω απο το κεφαλι, και οθονη στον απεναντι τοιχο !!
 
Last edited by a moderator:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.779
Κώστα με γεια καλορίζικος και καλοθέατος.

Έχω την εντύπωση ότι όλοι οι προβολείς των τελευταίων χρόνων, έχουν πολύ φως και δεν μπορούν να έχουν καλό μαύρο.
Και αυτό δεν είναι ασήμαντο στην εικόνα.
Θυμάμαι τον παλιό μου Εpson 5500 που δεν είχε αυτό το φως που έχει ο τωρινός μου Vivitek, αλλά είχε τρομερό μαύρο που μου λείπει.
Έβγαινε μια εντελώς μαύρη σκηνή όπως π.χ. στους αρχικούς τίτλους της ταινίας και εξαφανιζόταν η οθόνη, δεν την έβλεπες.
Αυτό μόνο μου λείπει.

Α ρε CRT προβολείς.
Που είστε; :biggrin:
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Κώστα με γεια καλορίζικος και καλοθέατος.

Έχω την εντύπωση ότι όλοι οι προβολείς των τελευταίων χρόνων, έχουν πολύ φως και δεν μπορούν να έχουν καλό μαύρο.
Και αυτό δεν είναι ασήμαντο στην εικόνα.
Θυμάμαι τον παλιό μου Εpson 5500 που δεν είχε αυτό το φως που έχει ο τωρινός μου Vivitek, αλλά είχε τρομερό μαύρο που μου λείπει.
Έβγαινε μια εντελώς μαύρη σκηνή όπως π.χ. στους αρχικούς τίτλους της ταινίας και εξαφανιζόταν η οθόνη, δεν την έβλεπες.
Αυτό μόνο μου λείπει.

Α ρε CRT προβολείς.
Που είστε; :biggrin:
Ευχαριστω πολυ Μιχαλη για τις ευχες σου. Αρκει να σου πω, οτι ο Epson 5500 ηταν ο πρωτος EPSON που απεκτησα μετα απο τον θρυλικο μου CRT Seleco που παρεδωσε το πνευμα,και τον εχω ακομα εν λειτουργεια,και τον απολαμβανω που και που.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.946
Μια γκρι οθόνη ίσως να "έλυνε" το πρόβλημα του μαύρου. Φως υπάρχει όπως καταλαβαίνω.
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Μια γκρι οθόνη ίσως να "έλυνε" το πρόβλημα του μαύρου. Φως υπάρχει όπως καταλαβαίνω.
Πολυ σωστα !! Το κρατω σαν τελευταια λυση. Προς το παρον πειραματιζομαι με τις μικρορυθμισεις του.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.571
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top