Epson EH-TW9000W πρόβλημα


Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Καλημέρα,
Συνήθως από σκόνη φαίνονται στο πανί άσπροι και μαύροι (κύκλοι-κουκίδες) σε αντίστοιχο μαύρο η άσπρο φόντο.
Το συγκεκριμένο ίσως από τη θερμοκρασία να έχει λιώσει-σπάσει κάτι να να έχει κολλήσει η στη λάμπα η στον χρωματικό τροχό, η κάπου αλλού.
Αν πιάνουν τα χέρια σου άνοιξέ τον να δεις τι γίνεται, αλλιώς σε κάποιον ειδικό τεχνικό, η στο service της epson.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
5.558
Καλημέρα,
Συνήθως από σκόνη φαίνονται στο πανί άσπροι και μαύροι (κύκλοι-κουκίδες) σε αντίστοιχο μαύρο η άσπρο φόντο.
Το συγκεκριμένο ίσως από τη θερμοκρασία να έχει λιώσει-σπάσει κάτι να να έχει κολλήσει η στη λάμπα η στον χρωματικό τροχό, η κάπου αλλού.
Αν πιάνουν τα χέρια σου άνοιξέ τον να δεις τι γίνεται, αλλιώς σε κάποιον ειδικό τεχνικό, η στο service της epson.
Ειναι lcd δεν εχει τροχο,
Παντα εκει ειναι το πρασσινο; η μετακινειται,το αναφερω μηπως ειναι στο πορτακι της ιριδας.
Αν με ελεγχο της λαμπας δεν δεις κατι πηγαινε τον σε service.
Αν εισαι αθήνα έχω δευτερη λάμπα για δοκιμη.
 



Μηνύματα
52
Reaction score
8
Ειναι lcd δεν εχει τροχο,
Παντα εκει ειναι το πρασσινο; η μετακινειται,το αναφερω μηπως ειναι στο πορτακι της ιριδας.
Αν με ελεγχο της λαμπας δεν δεις κατι πηγαινε τον σε service.
Αν εισαι αθήνα έχω δευτερη λάμπα για δοκιμη.
καλησπέρα
ο προβολέας ήτανε τοποθετημένος σε ράφι, εχτές τον έβαλα σε βάση οροφής και εμφανίστηκε ο λεκές.
είδα ένα έργο 2 ώρες και ο λεκές ήτανε στο ίδιο σημείο.
 


Μηνύματα
52
Reaction score
8
Ειναι lcd δεν εχει τροχο,
Παντα εκει ειναι το πρασσινο; η μετακινειται,το αναφερω μηπως ειναι στο πορτακι της ιριδας.
Αν με ελεγχο της λαμπας δεν δεις κατι πηγαινε τον σε service.
Αν εισαι αθήνα έχω δευτερη λάμπα για δοκιμη.
μόλις έπαιξα με την ίριδα και κλειστό και ανοιχτό ο λεκές παραμένει στο ίδιο σημείο.
σε ευχάριστο για την προθυμία σου για την λάμπα αλλα δυστυχώς μένω σουηδία.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
8
epson uk suport

Hi Georgios


21/10/2022, 2:05:24 μ.μ.
hi


21/10/2022, 2:05:28 μ.μ.
i have this problem


21/10/2022, 2:06:12 μ.μ.

Please make sure there is not source connected to the projector and swccth it on and please take a picture of the menu screen and attach it to this chat


21/10/2022, 2:07:13 μ.μ.

How are you getting on with that?


21/10/2022, 2:10:35 μ.μ.

We have had no response from you, do you wish to continue with the chat session?


21/10/2022, 2:12:42 μ.μ.


21/10/2022, 2:12:57 μ.μ.
in the blue color the green cannot be seen


21/10/2022, 2:13:20 μ.μ.

Ok, the issue indicated by the images shows it is a dead pixel issue. Please run this video on the projector. It is an hour-long video and do not watch this video and this should resolve this issue:


21/10/2022, 2:14:56 μ.μ.



21/10/2022, 2:14:59 μ.μ.

If the issue remains, try to clean the filter and check and resit the lamp and contact us back if it still remains


21/10/2022, 2:15:58 μ.μ.
ok


21/10/2022, 2:16:00 μ.μ.

Can you confirm whether you have been able to open the link I sent?


21/10/2022, 2:16:10 μ.μ.
yes ok
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
καλησπέρα.
έχω αυτόν τον πράσινο λεκέ κάτω δεξιά στην οθόνη ξέρετε σε τι μπορεί να οφείλεται?
η λάμπα έχει 700 ώρες
ευχάριστω

Καλησπέρα είναι σκόνη στο οπτικό. Μην φυσήξετε εσωτερικά
 


Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
εννοείς στο lcd?
View attachment 267925
Ναι αυτό που δείχνετε είναι ένα μέρος αυτού.

Συνήθως η σκόνη βρίσκεται ανάμεσα στο πρίσμα και στον φακό (το ποιο συνηθισμένο φαινόμενο). Εαν το έχετε ανοίξει προσπαθείστε να φυσήξετε αναμεσα στα panels με φθσητηρι από φωτογραφικά.
Επειδή ο προβολέας μπορεί να δουλεύει με ανοιχτό καπάκι μπορείτε να δείτε εαν εχει φύγει ο κόκκος.


Ισως να σας βοηθησουν λίγο τα ανωτέρω links.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
1
Μπορεί να δουλέψει ο 9000 χωρίς το καπάκι του; Έχω ένα πρόβλημα με τον δικό μου, θέλω να τον ανοίξω για να πάρω μετρήσεις, αλλά πίστευα πως δεν θα έχει σωστή ψύξη η λάμπα και σε δευτερόλεπτα θα βγάλει error και θα κλείσει.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Ναι μπορεί να δουλέψει δεν υπάρχει θέμα ψύξης.
Ξεκινατε απο τις κατω βιδες. μετα αυτες του εμπροσθιου καπακιου, μια βιδα στο σημειο που ειναι τα κουμπια ελέγχου και μια μεσα στην λάμπα.

Τι είδους μετρήσεις θα πάρετε?
 

Μηνύματα
24
Reaction score
1
Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το δοκιμάσω.

Ξέρω να τον ανοίγω μιας και τον άνοιξα την πρώτη φορά για να επισκευάσω τον μηχανισμό που μετακινούσε το cinema filter και άλλη μία για να αλλάξω τον ανεμιστήρα εξόδου.

Θέλω να βεβαιωθώ ότι όλες οι τάσεις είναι σωστές πριν τον παροπλίσω. Μου παρουσιάζει ένα αρκετά περίεργο πρόβλημα. Η μισή κάθετη εικόνα δεξιά είναι άψογη ενώ η άλλη μισή κάνει κάποια περίεργα νερά στο χρώμα, εμφανή σε όλα τα χρώματα. Δεν είναι θέμα σήματος HDMI γιατί το κάνει και στο menu αλλά και στην εικόνα ρύθμισης γεωμετρίας.

Σύμφωνα με τη βλάβη, δείχνει να περνάει η επεξεργασία της εικόνας από δύο διαφορετικά κυκλώματα, αφού πρώτα έχει χωριστεί η εικόνα σε δύο τμήματα, με το ένα κύκλωμα να έχει πρόβλημα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.446
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top