EPSON EH-TW9400 vs BENQ W5700

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Ανέβασα στο youtube ένα νέο βιντεάκι με σύγκριση μεταξύ δύο προβολέων με έντονο ενδιαφερον για την Ελληνική αγορά, τουλάχιστον από τα μηνύματα που έχω εισπράξει από εσάς.

Τα όποια σχόλια θετικά η αρνητικά κατω από το video θα με κάνει να βελτιωθώ περισσότερο.
Μαθαίνουμε σιγά σιγά και πιστεύω να σας αρέσει.
Σκοπίμως δεν έβαλα σχόλια μια και η εικόνα νομίζω μιλάει από μόν της
 



Μηνύματα
3.662
Reaction score
5.495
Πολύ ωραίο το βίντεο, περιμένουμε κι άλλα. Μιας και είπες ότι θα ήθελες τη γνώμη μας εγώ προσωπικά θα ήθελα τα εξης:
Να έκανες μια εισαγωγή που να εξηγείς με τι τρόπο θα γίνει η σύγκριση, στη συνέχεια να έβαζες μετρήσεις, μετά να εξηγουσες τα συμπεράσματα από τις μετρήσεις, μετά αποσπάσματα από ταινίες και στο τέλος πάλι σχολιασμό και στον επίλογο να έλεγες σε τι συμπέρασμα έχεις καταλήξει σύμφωνα με την εμπειρία σου. Αυτή είναι η γνώμη μου βέβαια και δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι η σωστή.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Συμφωνώ ότι μερικά σχόλια / συμπεράσματα χρειάζονται. Ειδικά στα τεστ πατερνς, για ξέρουμε οι μη ειδικοί τι βλέπουμε.
Στο mad max ο Epson μου φάνηκε ποιο ψυχρός (μπλε), και ο BenQ ποιο κίτρινο πορτοκαλής.
Στο μαύρο καλύτερος ο επσον, αλλά σε σκοτεινές σκηνές ίσως είχε περισσότερη λεπτομέρεια ο benq.
Ισχύουν ή είναι ιδέα μου;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918
Έκανα τα σχόλια μου. 🙂
Καλό είναι εκτός από εδώ τα σχόλια να γίνονται και στο YouTube να βοηθήσουμε το κανάλι να πάρει τα πάνω του.
Κάνουμε like, Subscribe και γράφουμε σχόλια. Αυτά θέλει ο αλγόριθμος.

Όποιος κιορατάς πατήσει 👎 (😡), να το πατήσει 2 φορές για σιγουριά.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.704
Καλό είναι εκτός από εδώ τα σχόλια να γίνονται και στο YouTube να βοηθήσουμε το κανάλι να πάρει τα πάνω του.
Κάνουμε like, Subscribe και γράφουμε σχόλια. Αυτά θέλει ο αλγόριθμος.

Όποιος κιορατάς πατήσει 👎 (😡), να το πατήσει 2 φορές για σιγουριά.
Πες τα αδερφέ! Έχω κι εγώ ένα κανάλι στο youtube που ανεβάζω τα ψησίματα στο BBQ, και δεν μου κάνει like ούτε ο γιός μου που ψήνουμε παρέα.

Δεν δίνεται δουλειά έτσι... :mad:

:roflmao:
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Ο Epson ειναι αρεκτα πιο σκουρος απο τον Benq.

Αυτο εχει και συνεπακολουθα. Στα προσωπα (και οχι μονο) στον Epson φαινονται πολυ πιο καθαρα οι λεπτομερειες (πχ ρυτιδες μετωπου).
Ωστοσο και ο Epson μου φαινεται σα να ειναι λιγο περισσοτερο τσιμπημενος στα σκουρα χρωματα απ οσο πρεπει. Ετσι για παραδειγμα σε μια σκηνη που μια κοπελα ειναι μεσα στο αυτοκινητο τα μαυρα μαλια της φαινονται σαν ενα ενιαιο σωμα ενω στον Benq διακρινεις τις μπουκλες.

Δεν ξερω αν αυτο ειναι θεμα ρυθμισεων που μπορεις σχετικα ευκολα να φερεις τον Benq στο χρωμα του Epson (χωρις αυτο να σημαινει οτι ο Epson ειναι ιδανικος στα χρωματα)

Γενικα δεν κοβω φλεβες για κανενα απο τους δυο προβολεις (προτιμω με μεγαλη διαφορα την τηλεοραση μου)
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Μάστορα δε βγαίνει χωρίς το σχόλιο σου. Πήρα ένα τυχαίο screenshot, στο οποίο ο Epsonας φαίνεται καρακλιπαρισμένος. Φαντάζομαι αυτό έχει να κάνει με τις ανυπέρβλητες δυσκολίες βιντεοσκόπησης.
Επίσης υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ χρωματική διαφορά. Τι παίζει; Είναι καλιμπραρισμένοι; Τα δικά σου συμπεράσματα ποια είναι;
Ποιος παίζει καλύτερα;

Capture.PNG
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918
Το έγραψα και στο κανάλι. Κάτι παίζει και ρώτησα μήπως ξεχάστηκε το White Balance στο auto. Νομίζω κάτι τέτοιο έχει γίνει γιατί ο φακός που και που χάνει εστίαση στο δεξί video.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Είναι ξεκάθαρο ότι έχουν εντελώς διαφορετικό tone mapping κι οι 2. Δεν είναι μόνο η βιντεοσκόπηση.
Κανένα απ' τα 2 δε μ' αρέσει βέβαια. :roflmao:
Θα μπορούσαν να είναι ματσαρισμένοι σε λευκό κι οι 2 (λέω εγώ τώρα).
Ο epson έχει πιο σκοτεινό και πιο κοντραστάτο gamma (tone mapping) και φαίνεται να χάνει αρκετή λεπτομέρεια. Ειδικά στα χαμηλά.
Ο benq έχει αρκετά φωτεινότερο gamma, πολύ πιο λεπτομερή εικόνα, αλλά είναι και πιο flat.
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
:lolsign:

Ναι..
Εύχομαι να μην είναι ρυθμισμένα και να είναι ενα πείραμα για τα νιάτα.
Κώστα, είμαι 100% σίγουρος ότι είναι οι προβολείς με το δικό τους tone mapping.
Κάτι που βρίσκω σωστό απ' την πλευρά του Μανώλη, γιατί αυτό είναι που θα αγοράσει και θα χρησιμοποιήσει ο μέσος χρήστης.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Ας παμε στο 5.28 να δουμε τα προσωπα. Ποιος εχει περισσοτερη λεπτομερεια. Εμφανης υπεροχη του Epson.

Στο 6.45 φαινoνται στον επσον πιο μαυρα τα μαλια της κοπελλας. Και στο βαθος (μεσα απο το παραθυρο του αυτοκινητου) περισσοτερη λεπτομερεια και ευκρινεια (η γεφυρα). Ομως οταν κοιτας απο το μανικι της μπλουζας και τα μαλια ειναι ολα ενα εντονο μαυρο χωρις ωστοσο καποια λεπτομερεια. Στον Benq βλεπεις το μανικι και η μπλουζα εμπρος να κανει ζαρες και στα μαλλια επισης να διακρινονται οι μπουκλες. Ωστοσο τα γραμματα στους υποτιτλους ειναι χαλια (στον Benq).

Αν παμε στο 7.57 ο ουρανος στον επσον ειναι μπλε προς μωβ (θα μπορουσε να ειναι και στην πραγματικοτητα ετσι) και στον benq ειναι μπλε προς γαλαζιο (θα μπορουσε επισης στην πραγματικοτητα να ειναι ετσι). Το σημα (WARNER HOME VIDEO) στη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη δειχνει καλυτερο στον Benq.

Απο το 11.57 εως 12.00 η φωτισμενη οροφη δειχνει στον Benq λιγο περισσοτερη λεπτομερεια αλλα δυσκολευομαι ν αποφασισω πιο χρωμα ειναι πιο φυσικο. Στον epson ειναι πιο λευκο, μαλιστα στο 12.03 στον Benq αποκτα μια ελαφρως μπλε αποχρωση.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Ας παμε στο 5.28 να δουμε τα προσωπα. Ποιος εχει περισσοτερη λεπτομερεια. Εμφανης υπεροχη του Epson.
Για δες καλύτερα την υπόλοιπη εικόνα όμως.
Capture.PNG


Είναι μυστήριο θηρίο το tone mapping. Μπορούν να ειπωθούν πολλά.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Καλημέρα και ευχαριστω για τα σχόλια. Ριπαμε εχουμε ελλείψεις αλλά θα βελτιωθούμε.
Οταν εχεις μπροστα σου αυτην την ευκαιρία τραβάς το video με ότι έχεις.
Θα προσπαθήσω να ανέβουν σχόλια μέχρι και το βραδι.
Οι προβολείς είναι με εργοστασιακες ρυθμισεις.
Στο πρωτο μέρος του video δείχνω μέσα από το μενού, ότι είαι όλα εργοστασιακά όπως επίσης δείχνω και στα δύο προβολικά ότι κάνω χρήση το Mode εκεινο που προτείνει η εταιρεία για SDR & HDR.

Το θεμα είναι ότι πριν γίνει η δημσίευση ακομη του video μου ήρθε ειδοποιηση για προβλημα copyrights.
[Copyright claim] Your video has been blocked in some countries: "EPSON EH TW9400 vs BENQ W5700"
Hi Μανώλης Καστρουνής,
A copyright owner using Content ID has claimed some material in your video.
As a result, your video has been blocked in some countries. This means that your video is still up on YouTube, but people in some countries may not be able to watch it.
This is not a copyright strike. This claim does not affect your account status.
Video title: EPSON EH TW9400 vs BENQ W5700
Copyrighted content: Zero Dark Thirty
Claimed by: BBTV_SonyPictures, Universal Pictures (Vobile), NAN Films LLC, Icon Film Distribution Pty Ltd (Australia VOD), Kotai Entertainment LTD, eOne UGC
Blocked countries: Poland
Why this can happen
  • Your video might contain copyrighted content.
  • Copyright owners can choose to block YouTube videos that contain their content.

If this copyright claim is valid


[Copyright claim] Your video has been blocked in some countries: "EPSON EH TW9400 vs BENQ W5700"

 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Για δες καλύτερα την υπόλοιπη εικόνα όμως. View attachment 204018

Είναι μυστήριο θηρίο το tone mapping. Μπορούν να ειπωθούν πολλά.
Για δες κι εσυ στον κυκλο που εκανες δεξια αυτο το καθετο απο πανω ως κατω που κιτρινιζει (ισως και ωχρα να το πεις) στον epson εχει ενα σωρο λεπτομερειες και στον Benq τιποτα!

Στο κεντρο του κυκλου και λιγο αριστερα πισω απο τον αγκωνα του πρωταγωνιστη υπαρχει κατι σαν καθετη γραμμη που στον Benq δειχνει ασημι - γκρι ενω στον Epson ειναι αχνο το χρωμα κι εμφανως εδω χανει ο Επσον.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Για δες κι εσυ στον κυκλο που εκανες δεξια αυτο το καθετο απο πανω ως κατω που κιτρινιζει (ισως και ωχρα να το πεις) στον epson εχει ενα σωρο λεπτομερειες και στον Benq τιποτα!

Στο κεντρο του κυκλου και λιγο αριστερα πισω απο τον αγκωνα του πρωταγωνιστη υπαρχει κατι σαν καθετη γραμμη που στον Benq δειχνει ασημι - γκρι ενω στον Epson ειναι αχνο το χρωμα κι εμφανως εδω χανει ο Επσον.
Το είδα κι αυτό, πίστεψε με. Όπως είδα και τη λεπτομέρεια στο πρόσωπο απ' την αρχή. Υπάρχουν σημεία στο ίδιο πλάνο που ο ένας έχει περισσότερη λεπτομέρεια απ' τον άλλον.
Κι αυτό έχει να κάνει με το tone mapping. Όχι με τις δυνατότητες των 2 μηχανημάτων.
Είναι καθαρά θέμα ρύθμισης.
 

P

PMC

Guest
Μη ξεχνάτε ότι βλέπετε την προσπάθεια της κάμερας να καταγράψει σε ένα σκοτεινό δωμάτιο δυο Φώτεινες πηγές.....είναι δύσκολο για πολλές κάμερες αυτό.....
Τα συμπεράσματα μας θα πρέπει να περιοριστούν σε αυτό που βλέπουμε μεταξύ τον δυο εικόνων και να μην τα συγκρίνουμε με εικόνες που θα είχαμε από την τηλεόραση μας η τον προβολέα μας....
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top