EPSON EH-TW9400

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Σε ερωτηση μου μεσω e-mail προς την Epson Hellas,για το ποτε θα κυκλοφορησει στην Ελλαδα ο προτζεκτορας EPSON EH-TW 9400, μου απαντησαν οτι θα κυκλοφορησει στην Ελλαδα ,περι τα μεσα Φεβρουαριου 2019. Αν μη τι αλλο, ειχα ευγενικη ,ταχυτατη και σαφεστατη απαντηση . Οσον αφορα τον χρονο κυκλοφοριας ,τι να πει κανεις...... Εξι μηνες μετα την επισημη αναγγελια του μοντελου !!!
 


Μηνύματα
687
Reaction score
184
Λογικα η τιμη θα πρεπει να ειναι ιδια και εδω.Για την διαθεσιμοτητα ,επειδη απο Γερμανικα εγω nix ,δεν καταλαβα. Παντως καποιες φημες λενε πως το προβλημα ειναι Ελληνικο.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Ανακοινώθηκαν οι τιμές για τους νέους Epson οι οποίες είναι:

EH-TW9400 : €2.620 προτεινόμενη λιανική με ΦΠΑ

EH-TW9400W : €2.999 προτεινόμενη λιανική με ΦΠΑ

ΕΗ-ΤW7400 : €2.289 προτεινόμενη λιανική με ΦΠΑ

Διαθεσιμότητα : Φεβρουάριος

https://perfectimage.gr/2019/01/23/epson-eh-tw9400-eh-tw9400w-eh-tw7400/
 

thor

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
607
Reaction score
29
Φοβερη τιμολογηση! Κλαμα για αυτους που δεν ξεφορτωθηκαν τα προηγουμενα μοντελα
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Μην νομίζεις ότι πολλοί θα δώσουν τον 9300 για τον 9400
Διότι οι διαφορές είναι οι εξής μια
18αρα κάρτα στην κάρτα hdmi ...
Πολλοί δεν Ξέρουν καν τι κάνει
Εκτός κ αν έχεις lumagen pro ...
Πόσοι θα δώσουν 1000 ευρώ πχ μόνο για αυτό ;
Γιατί στην ουσία ίδιο μοντέλο είναι ...
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εαν θελεις native 4K πρέπει να πας η στον σονυ στα 5000 ευρω για το μικρό μοντελο η τον αντίστοιχο jvc στα 6000
Δεν υπαρχουν ποιο φθηνά .
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Αν απο 9200 πας σε 9400 περα απο το hdmi θέλει αλλαγη και η οθόνη λετε?

Εχω το Cambridge audio 914 15 μέτρα
Γράφει στα specs

High Speed Cable + Ethernet 10.2gbs
*Beyond 1080p compatible
*3D TV support
*24K Gold-plated connections
*Triple shielded
*HD Audio Ready
*Audio Return channel
*x.v. Deep Colour
*4K Resolution Support
*Silver Plated construction

Κάνει?
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Τίποτα δε θέλει αλλαγή αν λειτουργεί. Τα καλώδια δεν έχουν φρένο στα 10.2Gbps. :p

Το σκεπτικό της προδιαγραφής περιλαμβάνει όλο το σήμα, και πιθανές απώλειες.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Τίποτα δε θέλει αλλαγή αν λειτουργεί. Τα καλώδια δεν έχουν φρένο στα 10.2Gbps. :p
Το σκεπτικό της προδιαγραφής περιλαμβάνει όλο το σήμα, και πιθανές απώλειες.
Δηλαδή σε μια θεωρητική αλλαγη σε 9400 για να δω 4k δεν θα χρειαζόμουν αλλο hdmi? :dance2:
Αυτό κατεβάζει το κόστος και τα μερεμετια
 



Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Όλα παίζουν ρόλο
Ακόμα κ η πηγή
[DOUBLEPOST=1548314581][/DOUBLEPOST]Εάν πάρεις το ασύρματο μοντελο γλιτώνεις και το καλώδιο
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Εδώ κάποιες πρώτες μετρήσεις. Προφανώς το hdr θέλει φως. Με το καλημέρα τραβάει το μάτι ο ισχυρισμός της epson ότι βγάζει 2600 lumens. Μόνο που αυτό είναι σε dynamic mode. Μετά τη ρύθμιση οι τιμές επανέρχονται στα επίπεδα του 9300.
Υπάρχει δηλαδή αρκετό φως.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση και σ΄ αυτό το μοντέλο είναι ότι το φίλτρο dci το έβαλαν για τα μάτια του κόσμου. Αν κάποιος θέλει να δει hdr με πλήρη χρωματική παλέτα θα πρέπει να θυσιάσει 70% φωτεινότητα!!!
Δεν συμμερίζομαι την άποψη που διάβασα πιο πάνω ότι όσοι δεν έδωσαν τον 9300 θα χτυπάνε το κεφάλι τους.
Ο 9400 είναι μια εξαιρετική επιλογή, σίγουρα η καλύτερη, στην κατηγορία τιμής του, αλλά δε συνιστά για μένα ιδιαίτερη αναβάθμιση για έναν κάτοχο του 9300.
Το ουσιαστικότερο νέο feature είναι το αυτονόητο: οι 18αρες hdmi. Αυτό μεταφράζεται σε αναπαραγωγή uhd και σε 50/60hz.
Αν μιλάμε για ταινίες το 90%+ είναι στα 23,976-24hz. Το ίδιο νομίζω ισχύει και σε streaming.
Μου θυμίζει τις 2 τελευταίες σειρές eshift της jvc.
Αρμέγουν τις τελευταίες σταγόνες.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Όλα είναι σχετικα
περί κόστους η καλυτερη επιλογή αυτή την στιγμή μέχρι τα 3000 είναι ο 9400 όταν έρθει με το καλό
Μετά πάμε στα 6 για jvc
Δεν λέω Σόνυ διότι εάν δίνεις 5 ανεβαίνεις και στα 6 για jvc
Θεωρώ ότι το μπαμ θα γίνει του χρόνου όταν θα βγει η δεύτερη γενιά jvc και η πρώτη θεού θέλοντος για epson
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
Όλα είναι σχετικα
περί κόστους η καλυτερη επιλογή αυτή την στιγμή μέχρι τα 3000 είναι ο 9400 όταν έρθει με το καλό
Μετά πάμε στα 6 για jvc
Δεν λέω Σόνυ διότι εάν δίνεις 5 ανεβαίνεις και στα 6 για jvc
Θεωρώ ότι το μπαμ θα γίνει του χρόνου όταν θα βγει η δεύτερη γενιά jvc και η πρώτη θεού θέλοντος για epson
και μια σύγκριση α/β, ξεκινα στο 2:30 και δειχνει τα 60 καρε στο 4Κ,και τη βελτιωση στο hdr και στο contrast. επειδη ειναι στα γερμανικα οποιος γνωριζει θα καταλαβει περισσοτερα. Παντως αυτοι οι γερμανοι ειναι μεσα σ'ολα και πρωτοι σε θεμα απόκτησης.

[DOUBLEPOST=1548787587][/DOUBLEPOST]
Εδώ κάποιες πρώτες μετρήσεις. Προφανώς το hdr θέλει φως. Με το καλημέρα τραβάει το μάτι ο ισχυρισμός της epson ότι βγάζει 2600 lumens. Μόνο που αυτό είναι σε dynamic mode. Μετά τη ρύθμιση οι τιμές επανέρχονται στα επίπεδα του 9300.
Υπάρχει δηλαδή αρκετό φως.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση και σ΄ αυτό το μοντέλο είναι ότι το φίλτρο dci το έβαλαν για τα μάτια του κόσμου. Αν κάποιος θέλει να δει hdr με πλήρη χρωματική παλέτα θα πρέπει να θυσιάσει 70% φωτεινότητα!!!
Δεν συμμερίζομαι την άποψη που διάβασα πιο πάνω ότι όσοι δεν έδωσαν τον 9300 θα χτυπάνε το κεφάλι τους.
Ο 9400 είναι μια εξαιρετική επιλογή, σίγουρα η καλύτερη, στην κατηγορία τιμής του, αλλά δε συνιστά για μένα ιδιαίτερη αναβάθμιση για έναν κάτοχο του 9300.
Το ουσιαστικότερο νέο feature είναι το αυτονόητο: οι 18αρες hdmi. Αυτό μεταφράζεται σε αναπαραγωγή uhd και σε 50/60hz.
Αν μιλάμε για ταινίες το 90%+ είναι στα 23,976-24hz. Το ίδιο νομίζω ισχύει και σε streaming.
Μου θυμίζει τις 2 τελευταίες σειρές eshift της jvc.
Αρμέγουν τις τελευταίες σταγόνες.
ε λογικα ο 9500 θα ειναι 4Κ native και πιο ολοκληρωμενος-ώριμος στην αναπαραγωγή hdr και 4Κ.

ακριβως αυτο που ειπες για τις " τελευταιες σταγονες'' ειναι οτι σκεφτόμουν μολις διαβαζα τα specs του. Σίγουρα εχουν ασχοληθει αρκετα στην Epson για να βγαλουν νεοτερο βελτιωμένο μοντελο εστω και μ'αυτα τα λιγα.

κατι αλλο πολυ σημαντικο ειναι ο μηχανισμος στις μνημες θεσης εικονας κατα την εναλλαγη. ειμαι περιεργος να δω κατα ποσο το εχουν βελτιώσει παρολο που δε το αναφερουν πουθενα.
 
Last edited:




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top