EQUALIZER και Hi Fi

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Θελω την γνωμη σας για την χρηση ισοσταθμιστη στο ηχοσυστημα. Πρεπει να σας πω ότι ανέκαθεν υπηρξα εναντιον αυτου….αλλα…. βλεπω συγχρονα μηχανήματα που μπορει να προσφερουν πολλα και σε αστεια τιμη. Όπως το κάτωθι το οποιο εκτος από equalizing εχει δυνατοτητα audio analyzing και εχει και εξοδο για subwoofer. To εχει χρησιμοποιησει κανεις?

https://access-prostage.gr/pro-audio/periferiaka-ixou/equalizers/behringer-fbq-6200hd.html
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Κατά τη γνώμη μου αυτά τα ξεχνάς...πάνε οι εποχές με τα κυματιστά διακοπτάκια και τις λεντογραμμούλες να ανεβοκατεβαιναν:D

αν ακούς από pc (stereo)...δοκιμασμένη λύση είναι μια άδεια dirac live με μικρόφωνο umik 1 για να λάβει δεδομένα του χώρο σου
αν ακούς πολυκάναλο...αγοράζεις ενισχυτή με aydyssey
ή με dirac...
ή κάτι μαραφέτια της minidsp με dirac


Y.Γ.1 Πριν φυσικά οποιαδήποτε επιλογή...καλό είναι να γνωρίζεις που πάσχει ο χώρος σου και το rt60 του
αυτό το κάνεις με μικρόφωνο umik και πρόγραμμα rew
ή έρχεται σου το μετράει-φτιάχνει ειδικός

και από εκεί και πέρα κοιτάς αν μπορείς να βολέψεις κάποιο room treatment
και ύστερα χρησιμοποιείς κάποιο software για τα ρέστα

Y.Γ.2 Τα eq software από μόνα τους δεν κάνουν θαύματα...
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Δεν ξερω τι είναι το dirac θα το μελετησω. Αν ακουω από κλασσικες πηγες πικαπ η cd player? Το equalizer δεν θα φερει μικρη διορθωση προβλημάτων του χωρου? Αλλα και διορθωση προβλημάτων των ηχογραφήσεων που μπορει να αυξανουν τα προβλήματα του χωρου? Room treatment ναι αλλα σε σαλονι πολύ λιγα πραγματα μπορουν να γινουν… Ουτε το rt60 η το rew ξερω θα τα ψαξω.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Δεν ξερω τι είναι το dirac θα το μελετησω. Αν ακουω από κλασσικες πηγες πικαπ η cd player? Το equalizer δεν θα φερει μικρη διορθωση προβλημάτων του χωρου? Αλλα και διορθωση προβλημάτων των ηχογραφήσεων που μπορει να αυξανουν τα προβλήματα του χωρου? Room treatment ναι αλλα σε σαλονι πολύ λιγα πραγματα μπορουν να γινουν… Ουτε το rt60 η το rew ξερω θα τα ψαξω.
Ναι το eq θα φτιαξει πραγματα, αλλα το συγκεκριμενο behringer θα χαλασει κι'ολας προσθετοντας βομβο, φυσημα κλπ κλπ. Εχω δοκιμασει πολλα eq στο δευτερο συστημα μου και το μονο διαφανο eq που κρατησα ειναι της Klark Teknik (late 80s). Τα παραμετρικα ειναι ακομα καλυτερα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.851
.. το συγκεκριμενο, μου μοιαζει περισσοτερο για studio χρηση παρα για οικιακη κατασταση.
Εξαρταται απο το υπαρχον συστημα, και χωρο. Προσωπικα ειμαι της φροντιδας του χωρου.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Αν έχεις κάποιο σύστημα που είναι αρκετά πάνω από τα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναφέρονται στο εγχειρίδιο χρήσης, τότε απέφυγε το συγκεκριμένο ισοσταθμιστή. Υπάρχουν καλύτεροι που δε θα σου "θάψουν" τον κόπο που έχεις κάνει ;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.465
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top