Exει νόημα λίγο καλύτερο dac με το SPOTIFY ;

Μηνύματα
118
Reaction score
61
Χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό την παραπάνω πλατφόρμα στην PREMIUM έκδοση δηλ. mp3 στα 320 Kbps. Την δουλεύω μέσω και κάνω cast με google musicCast ,άρα χρησιμοποιώ το υποτυπώδες dac του .Επειδή προβλέπω ότι κάποια στιγμή θα πάει σε ποιότητα τουλάχιστον CD η πλατφόρμα , σκέφτομαι κάποιο εισαγωγικό dac της ifi για παράδειγμα.Επειδή δεν είναι όμως και σίγουρο εαν προχωρήσω τώρα, θα δω κάποια βελτίωση ή δεν αξίζει η φασαρία ;
 
Last edited:

Μηνύματα
2.761
Reaction score
7.967
Επειδή δεν είναι όμως και σίγουρο εαν προχωρήσω τώρα θα δω κάποια βελτίωση ή δεν αξίζει η φασαρία ;
Κάτοχος του Ifi zen air dac εδώ (100€). H διαφορά είναι υπερ-αισθητή και πολύ ευχάριστη σε όλο το υλικό που μπορείς να βρεις και δεν είναι ακόμη Flac/ποιότητα CD. Αυτό περιλαμβάνει και youtube και spotify και κακοριπαρισμένα mp3.

Ένα καλό dac σου δίνει παραπάνω λεπτομέρεια και καθαρότητα στον ήχο και αυτό δεν μειώνεται από τα 320kbps του spotify.

Για περισσότερα εδώ:
 





Μηνύματα
118
Reaction score
61
Mάλλον ακυρη οποιαδήποτε αλλαγή καθώς το δικό μου chromecast έχει έξοδο καρφί οπότε δεν έχει κανέναν τρόπο να μετατρέψει το αναλογικό σήμα που δίνει το 3.5mm καρφί σε ψηφιακό (usb) ,οπότε αν θέλω να κάνω αυτό που σκέφτομαο θα πρέπει να αλλάξω την συσκευή πρώτα ή υπάρχει λύση ;
 



Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Mάλλον ακυρη οποιαδήποτε αλλαγή καθώς το δικό μου chromecast έχει έξοδο καρφί οπότε δεν έχει κανέναν τρόπο να μετατρέψει το αναλογικό σήμα που δίνει το 3.5mm καρφί σε ψηφιακό (usb) ,οπότε αν θέλω να κάνω αυτό που σκέφτομαο θα πρέπει να αλλάξω την συσκευή πρώτα ή υπάρχει λύση ;
το chromecast από το "καρφί" βγάζει και ψηφιακή οπτική οπότε μπορείς να ταϊσεις το ντακ σου με αυτή (αρκεί να έχει τέτοια είσοδο)
Από την άλλη μπορείς να πάρεις dac με usb αν έχεις πηγή υπολογιστή.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.792
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top