Extended desktop vs cloned

Μηνύματα
24
Reaction score
4
Έχω monitor HD, pj UHD και μια Nvidia 1030. Το ευθύ είναι να κάνω extended desktop από το μενού της κάρτας, με 1920x1080/60 το monitor και 3840x2160/24 τον προβολέα. Όμως, καθότι υπερήλιξ, βρίσκω λίγο μπελαλίδικο το extended, και πιο πρακτικό το cloned που είχα μέχρι τώρα (με HD και τα 2 όμως). Πώς μπορώ να έχω cloned ως προς το περιεχόμενο τις 2 εξόδους αλλά με διαφορετική ανάλυση/refresh;
 



Μηνύματα
24
Reaction score
4
Τις ταινίες (mkv) τις παίζω από το Kodi με mpc-hc. Πώς επιλέγω αν θα προβληθούν στο monitor ή στο extended;
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Τις ταινίες (mkv) τις παίζω από το Kodi με mpc-hc. Πώς επιλέγω αν θα προβληθούν στο monitor ή στο extended;
Δεν μπορείς να σύρεις το mpchc στο extended παράθυρο και μετά να επιλέξεις full screen?
 

Μηνύματα
24
Reaction score
4
Δεν μπορείς να σύρεις το mpchc στο extended παράθυρο και μετά να επιλέξεις full screen?
Ε, να, γι' αυτο θέλω cloning!. Ανοίγοντας ταινία από το my computer, ναι, μπορώ. Από το Kodi πατάω play using... κσι αρχίζει. Αν μείνει σε full screen ξαναρχίζει έτσι & δεν έχεις πιάσιμο, αν, δε, έχει μείνει και στο extended και ο προβολέας είναι σβηστός...
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Έχω monitor HD, pj UHD και μια Nvidia 1030. Το ευθύ είναι να κάνω extended desktop από το μενού της κάρτας, με 1920x1080/60 το monitor και 3840x2160/24 τον προβολέα. Όμως, καθότι υπερήλιξ, βρίσκω λίγο μπελαλίδικο το extended, και πιο πρακτικό το cloned που είχα μέχρι τώρα (με HD και τα 2 όμως). Πώς μπορώ να έχω cloned ως προς το περιεχόμενο τις 2 εξόδους αλλά με διαφορετική ανάλυση/refresh;
clone με διαφορετικές αναλύσεις δυστυχώς δε γίνεται

εγώ προσωπικά σε αντίστοιχη φάση επειδή το extended το θεωρώ μεγάλη μανούρα έχω μείνει μόνιμα στο clone.

όμως έχεις δύο επιλογές

η μία είναι να αλλάζεις κάθε φορά που χρειάζεται την επιλογή με τα πλήκτρα [win] + P οπότε μπορείς εκτός των άλλων να ενεργοποιείς μόνο τη μία οθόνη και να σβήνει η άλλη

και δεύτερον αν χρησιμοποιείς το kodi μόνο στον προβολέα να επιλέξεις από το μενού του kodi να ανοίγει πάντα εκεί και αν θες να σβήνει αυτόματα το monitor
 

Μηνύματα
24
Reaction score
4
...αν, δε, έχει μείνει και στο extended και ο προβολέας είναι σβηστός...
Αυτό, τελικά, δεν παίζει. Προ ολίγου έκλεισα τον προβολέα, έχοντας ξεχάσει το My Computer εκεί. Μόλις μπήκε σε deep sleep (ή όπως αλλιώς το λέει), οπότε έπαψε να τον βλέπει ο υπολογιστής, το My Computer ήρθε μόνο του!
 

Μηνύματα
24
Reaction score
4
clone με διαφορετικές αναλύσεις δυστυχώς δε γίνεται

εγώ προσωπικά σε αντίστοιχη φάση επειδή το extended το θεωρώ μεγάλη μανούρα έχω μείνει μόνιμα στο clone.

όμως έχεις δύο επιλογές

η μία είναι να αλλάζεις κάθε φορά που χρειάζεται την επιλογή με τα πλήκτρα [win] + P οπότε μπορείς εκτός των άλλων να ενεργοποιείς μόνο τη μία οθόνη και να σβήνει η άλλη

και δεύτερον αν χρησιμοποιείς το kodi μόνο στον προβολέα να επιλέξεις από το μενού του kodi να ανοίγει πάντα εκεί και αν θες να σβήνει αυτόματα το monitor
Κρίμα... (είχα την κρυφή ελπίδα, γιατί στην προηγούμενη κατάσταση είχα, μεν, ίδια ανάλυση, αλλά άλλο refresh.

Όμως μου άναψες ένα φως! Win+p, ε; (δεν το ήξερα αυτό) Υποθέτω ότι χρησιμοποιεί τις ρυθμίσεις της Nvidia, απλώς μπαίνει αυτό (τα Windows) στο Nvidia settings και το κάνει ή παρακάμπτει το λογισμικό της κάρτας και το κάνει μέσω των ρυθμίσεων των Windows; (αν γίνεται το ένα ή το άλλο και δεν λέω σαχλαμάρα)

Το Kodi το χρησιμοποιώ και στα 2: στο monitor για να ενημερώσω τη βιβλιοθήκη όταν βάλω νέα ταινία, και καμμιά φορά όταν χρησιμοποιείται ως server για την TV του σαλονιού, και στον προβολέα για να δω ταινία.

Πού είναι η επιλογή στο Kodi;
Υπάρχει και επιλογή να παίζει το Kodi στο monitor και να προβάλλει τις ταινίες στον προβολέα (με extended);
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Υποθέτω ότι χρησιμοποιεί τις ρυθμίσεις της Nvidia, απλώς μπαίνει αυτό (τα Windows) στο Nvidia settings και το κάνει ή παρακάμπτει το λογισμικό της κάρτας και το κάνει μέσω των ρυθμίσεων των Windows; (αν γίνεται το ένα ή το άλλο και δεν λέω σαχλαμάρα)
είναι συντόμευση των windows αλλά δουλεύει σωστά

Πού είναι η επιλογή στο Kodi;
1616749709472.png


Υπάρχει και επιλογή να παίζει το Kodi στο monitor και να προβάλλει τις ταινίες στον προβολέα (με extended);
δυστυχώς όχι
 


Μηνύματα
24
Reaction score
4
Τελικά γίνεται, με extended desktop να ανοίγω Kodi στο monitor και να παίζει το mpc στον προβολέα: με τον προβολέα αναμμένο, mpc-hc>view>options>fullscreen>fullscreen monitor>προβολέας>apply
Οπότε, επιλέγοντας μέσα από το Kodi (στο monitor) play using>mpc-hc, η ταινία ανοίγει στον προβολέα. Με τον προβολέα σβηστό, θα παίζει στο monitor.

Άσχετο (παίζοντας την ταινία εκτός Kodi από παράθυρο του explorer συρμένο στον προβολέα): αν, εν μέσω ταινίας, ανοίξω το μενού επιλογών του mpc-hc (δεξί κλικ), και αλλάξω τη γλώσσα (π.χ. σε ελληνικά σε παιδική ταινία), ή ενεργοποιήσω υπότιτλους (γενικά οι προεπιλογές, που δεν αλλάζουν παρά μόνο σε κάποια παιδικά και σε "3ες" γλώσσες, είναι υπότιτλοι off και γλώσσα η -συνήθως original- αγγλική), αρχίζουν τα σκαλώματα (σαν να πατάω ανά διαστήματα στιγμιαία pause). Αν ξανασώσω την ίδια ταινία με default γλώσσα τα ελληνικά ή κάνω τους υπότιτλους forced (υποθέτω και αν αλλάξω τη default ρύθμιση για τους υπότιτλους σε ενεργοποιημένους), όλα καλά. Δηλ. αν η ταινία παίξει όπως ξεκίνησε, όλα εντάξει, αλλιώς...
 

Μηνύματα
24
Reaction score
4
Πήρε 8 μήνες, αλλά πήρα την απόφαση να αλλάξω monitor (εξακολουθώ να μην είμαι βέβαιος αν κέρδισα κάτι σημαντικό, πέραν της δυνατότητας clone, που κι αυτό δεν είμαι σίγουρος πόσο απαραίτητο είναι αφού το hdr δεν πάει και στις 2 εξόδους λόγω windows).

Έχοντας, λοιπόν, πλέον, monitor 4k HDR, έκανα clone τον προβολέα στο monitor (ώστε να πηγαίνει το hdr στον προβολέα) με βασικό πλεονέκτημα ότι μπορώ να κάνω τη διαχείριση του Kodi και στον προβολέα (όσο ήταν extended, αποφάσιζα από το Kodi ποια ταινία θα έβλεπα, έκλεινα το Kodi, άνοιγα έναν w-explorer στο directory της ταινίας, το έσερνα στον (extended) προβολέα και το ξεκινούσα από εκεί παίζοντάς το με mpc-hc (πρακτικά δεν είδα καμμία διαφορά στο mpc-be, ή απλώς δεν την κατάλαβα;). Θεωρούσα ότι η λύση αυτή (clone) θα ήταν και ευκολότερη για το pc (i7 10ετίας, 16GB, nVidia 1030), αφού καλείται να δίνει μόνο μία εκδοχή της ταινίας.

Όμως με renderer τον madVR (όπως και πριν) έχω εντονότερα κολλήματα: δυσκολεύεται λίγο να ξεκινήσει, κάνει κάποιες φορές σπασίματα στην κίνηση (που τα είχα και πριν, και τα είχα αποδώσει στο ότι η κάρτα ζοριζόταν να δίνει ταυτόχρονα 2k60 & 4k24), και όταν πατήσω δεξί click, π.χ. για να βγω, το εύρος είναι από 2-3 εναλλαγές μαύρης οθόνης/εικόνας/εικόνας με το drop menu έως (1 μόνο φορά) να κολλήσει τελείως. Οι ρυθμίσεις του madvr είναι passthrough το HDR και να στέλνει το metadata (όπως και πριν). Ανάλογα με την ταινία (2k/SDR ή 4k/HDR) ο προβολέας αλλάζει μόνος του λειτουργία SDR/HDR (σε αυτό όλα καλά).

Με renderer τον enhanced video renderer (custom presenter) τίποτα από όλα αυτά, όλα λειτουργούν ομαλά, ακόμα και σπασίματα στην κίνηση δεν υπάρχουν πια (κι αν βλέπω κάτι ανεπαίσθητο ίσως να είναι και τα κόλπα του μυαλού, και πάντως καμμία σχέση με το madvr), όμως ο προβολέας δεν καταλαβαίνει πλέον ότι δέχεται σήμα HDR, οπότε δεν γυρίζει μόνος του σε HDR. Αν τον γυρίσω εγώ σε HDR, όλα ΟΚ, καμμία διαφορά εικόνας από τον madvr. 3-4 κλικ στο μενού του είναι, δεν είναι και τόσο τραγικό, αλλά όταν έχεις καλομάθει στο αυτόματο σε χαλάει λίγο. Στο αυτόματο έχεις κανονικό desktop, Kodi κλπ που είναι SDR, και όταν αρχίσει ταινία 4k (που είναι HDR) γυρίζει αυτόματα σε HDR, και όταν τελειώσει πάλι πίσω σε SDR. Βλέποντας πλέον κυρίως 4k/HDR θα πρέπει να τον αφήσω σε καρφωμένο HDR, άρα το desktop και το Kodi θα φαίνονται "καμμένα" (σαν με υπερβολικό contrast)

Γιατί συμβαίνει αυτό; Ο evr δεν στέλνει κάποιο metadata στον προβολέα; Υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έχω δει; Όλες οι ταινίες είναι πλήρεις σε mkv.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.567
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top