Fiat Barchetta Αντικατάσταση Ηχείων της "Μαμάς"...

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Καλησπέρα,

Έχω το Fiat Barchetta μοντέλο 2004 και "φοράει" 4 ηχεία.

Δύο ηχεία στα πόδια (οδηγού & συνοδηγού) και δύο ηχεία (tweeter) στις πόρτες όπου "κοιτάνε" οδηγό & συνοδηγό (σχετικά ψηλά)....

Το Player είναι της Jvc το 9101.

Θέλω να αντικαταστήσω τα ηχεία με κάτι πιο ποιοτικό και ελάχιστα πιο δυνατό....

Υπάρχουν έτοιμες υλοποιήσεις για barchetta ή θα πρέπει να "τρυπήσω" το αυτοκίνητο? (κατι που θέλω να αποφύγω.....).


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια πάνω στο θέμα....
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Στέλιο μην ανησυχείς!
Δεν νομίζω ότι ντε και καλά πρέπει να τρυπήσεις το (πανέμορφο) Barchetta σου για να φτιάξεις τον ήχο!

Αν θυμάμαι καλά, μπροστά φοράει στις πόρτες woofer 16.5cm (καλό αυτό γιατί υπάρχουν πολλές επιλογές!)
Αυτό που δεν θυμάμαι στα σίγουρα είναι η θέση των tweeter (αν είμαι σωστός, πρέπει να είναι στην "κούρμπα" της πόρτας μπροστά από το χερούλι που ανοίγει την κλειδαριά της πόρτας....Σωστά?)

Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα καλό διαιρούμενο σετ ηχείων με το ΔΙΚΟ τους κροσόβερ (x-over)
Πριν καταλήξεις σε κάποιο σετ, έλεγξε πόσο βάθος έχει η υποδοχή του woofer μέσα στην πόρτα, γιατί αρκετοί άνθρωποι όταν πήγαν να τα τοποθετήσουν είδαν πως το βάθος του μαγνήτη (στο πίσω μέρος του woofer)ήταν μεγάλο και έβρισκε στην λαμαρίνα ή στο τζάμι!!!!

Θα σου πρότεινα τα Peerless SX 1734 ή SX1739
Αυτά τα δύο κυρίως διαφέρουν στα tweeter (το 1734 έχει μεταξωτού θόλου με αποτέλεσμα να είναι πιο γλυκός ο ήχος τους, ενω το 1739 έχει διάφραγμα που αποτελεί υβρίδιο θόλου στο κέντρο του και χοάνης κατασκευασμένο από επιμεταλλωμένο mylar)

Ίσως να σε προβληματίσει το tweeter στο 1734 γιατί είναι ελαφρώς μεγαλύτερο αλλά αν είσαι γάτος, κόβεις λίγο τα αυτάκια του (έχει τετράγωνο πλαίσιο) και το βάζεις στην υποδοχή του αυτοκινήτου!

Το 1734 είναι εκπληκτικό ζεύγος και αποδίδει πολύ γλυκά την μουσική (ενώ αντέχει άνετα μεγάλες εντάσεις!)

Πριν κάνεις οτιδήποτε ρώτα σε κατάστημα εξειδικευμένο για τις διαστάσεις των υποδοχών στο αυτοκίνητο και αν υπάρχουν αντάπτορες που να σου δίνουν την δυνατότητα να βάλεις κάτι πιο μεγάλο ίσως (αν είναι όπως τα είπα για τις διαστάσεις....μην βάλεις μεγαλύτερης διαμέτρου γούφερ!)
:roll: :roll:
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
WOW

Γιάννη δεν νομίζω πως θα μπορούσε να είναι κάποιος άλλος διαχειριστής αυτής της κατηγορίας!!!!! .... ΕΥΓΕ :) :wink:

Λοιπόν, κάνω Print τα όσα έγραψες και το ΣΚ που μας έρχεται πάω σε κάποιο car audio μαγαζί να δω τι θα κάνω.....

I'll keep you posted....


Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Το Peerless SX1734 (θεωρητικά) καταργήθηκε και την θέση του στην αγορά έχει πάρει το SX1755 :wink:
Ουσιαστικά είναι παραπλήσιο μοντέλο, αφού έχει ακριβώς το ίδιο woofer (μοντέλο: 850518) και το νέο tweeter 810655 (αντί του παλιού: 811434)

Το νέο tweeter είναι λίγο πιο γλυκό και λίγο μικρότερο στις διαστάσεις του αλλά ΔΕΝ παίρνει επισκευή (ενώ το 811434 είχε ανταλλακτική κάψα κ.ο.κ)

Το κόστος του σετ SX1755 είναι 340 ευρώ (τιμή καταλόγου, άρα θα το βρεις φθηνότερα....) και μέσα στο κουτί του θα βρεις τα 2 woofer+ 2 tweeter+ 2 x-over+ σίτες για τα ηχεία (οι οποίες σαν ανταλλ. έχουν 15+ ευρώ!!) :D

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι μπορείς να βρεις κομμάτι- κομμάτι τα σετάκια....δηλ. να πάρεις ξεχωριστά woofer, tweeter, x-over αλλά θα πληρώσεις επιπλέον τις σίτες αφού: woofer 850518= 188 ευρώ
tweeter 810655= 98 ευρώ & το x-over= 54 ευρώ
Δηλ. σύνολο 340 ευρώ (κατάλογος)(αλλά χωρίς τις σίτες) :D

Άρα αν θες να "φτιάξεις" το SX1734 μπορείς να παραγγείλεις τα επιμέρους στοιχεία του (woofer: 850518, tweeter: 811434 & x-over) και παραπλήσιο κόστος

Στην θέση σου θα πήγαινα κατ' ευθείαν στο SX1755 (το νέο μοντέλο) και τέλος (και ΑΝ καεί κάποιο tweeter θα το παράγγελνα σαν ανταλλακτικό ένα ζεύγος 810655 με 98 ευρώ και όλα ΟΚ......αλλά σιγά μην καεί!!!)

Το SX1755, παίζει λίγο πιο γλυκά (λόγω νέου tweeter) και θα σε ικανοποιήσει πάρα πολύ! Προχώρα ΑΦΟΒΑ!! :wink:

Αν θες ακόμα πιο γλυκά την μουσική μπορείς να πας σε tweeter VIFA (model: D25 AS (ή AG)05-06, νεοδυμίου-μαγνησίου)) αλλά ανεβαίνει σε κόστος αφού έχουν 144 ευρώ. Εδώ θα το συνδύαζες με το woofer 850518+ x-over της Peerless (και θα έπαιζες λιγάκι με το ρυθμιστικό του x-over σε -6 ή -12 db για να "δέσουν" καλύτερα) :twisted:

Αν θες ακόμα ακριβότερο σετ πήγαινε σε split της SCAN SPEAK (αλλά δεν είναι απαραίτητο, γιατί με όσα έχω ήδη αναφέρει θα βρεις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές σε σχέση με τα εργοστασιακά ηχεία!!) :twisted: :twisted:




Πριν κλείσω, και κάτι επίσης πολύ σημαντικό!
Υποθέτω ότι πχ πάς για το SX1755 (που είναι αυτό που πιθανότατα να έπαιρνα εγώ!) και όταν ανοίγεις την πόρτα βλέπεις ότι ο χώρος είναι ρηχός και δεν χωράει το woofer 850518 (κόστους υπενθυμίζω 188 ευρώ)
Don't worry my friend :wink: εδώ είμαστε να βοηθήσουμε κι όχι για να αγχώσουμε:
Θα ζητήσεις να σου δώσουν το woofer 830513 (παραπλήσιο αλλά της σειράς CD και όχι της SX που είναι το 850518) το οποίο είναι πιο ρηχό οπότε θα μπει στην πόρτα πιο άνετα!! Κόστος: 117 ευρώ :D


ΟΥΦ........Σε τρέλανα?
Αν έχεις απορίες μην διστάσεις........Εδώ ήμαστε!!

Μην ξεχάσω και τον Jomor: υπάρχει διεύθυνση στο Internet:
http://www.d-s-t.com/main/index.htm

Μπες στην Peerless και θα δεις:
woofer 850518 στην λίστα CSC/CSX car
woofer 830513 στην λίστα CD car
tweeter 811434 στην λίστα neodymium
tweeter 810655 στην λίστα ? (δεν μπόρεσα να το βρω!!)

Μετά έμπα στην VIFA &
tweeter D25 AG-05-06 στην λίστα Classic line!




Σαν πολλά δεν έγραψα????? :roll: :roll: :roll:
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.


παρεπιπτόντως δεν βλέπω πουθενά το crossover σαν σετ της DST με τα παραπάνω μεγάφωνα, ουτε το search στο google με τις λεξεις "peerless" και "SX1755" έφερε αποτελέσματα :? ..
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Tο x-over δεν αναφέρεται αλλά υπάρχει συγκεκριμένο κάθε φορά, αναλόγως το woofer & tweeter που παίρνεις!

Ίσως να μην το βρήκες γιατί το σετ αυτό να το ζητά η δική μας αντιπροσωπεία με αυτή την ονομασία γιατί την βολεύει στην ταξινόμηση των αποθηκών της!
Πάντως είναι σίγουρα σωστά τα επιμέρους στοιχεία του σετ όπως σας τα έδωσα (δηλ. το κάθε σετ από τι woofer & tweeter αποτελείται)
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top