Filmmakers Mode new TV Setup is coming.

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Martin Scorsese, Christopher Nolan Among Directors Launching "Filmmaker Mode" TV Setting


"The setting will be introduced on consumer UHD TVs.

Leading directors including Martin Scorsese, Christopher Nolan, Ryan Coogler, Patty Jenkins and Rian Johnson have teamed up with the UHD Alliance — a coalition whose members include Hollywood studios and consumer electronics manufacturers — to introduce a new UHD TV setting aimed at preserving the filmmakers' creative intent on consumer displays..... "

" This new Filmmaker Mode for supported TV models is aimed at giving viewers a consistent, cinematic representation of images as the filmmakers intended, in terms of color, contrast, aspect ratio and frame rates."
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Πω τώρα το είδα.
Ας διορθώσει κάποιος τον τίτλο με τα 2 "m" στο "Filmmakers".

Και ας σβήσει και αυτό το σχόλιο.

Ευχαριστώ.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Πω τώρα το είδα.
Ας διορθώσει κάποιος τον τίτλο με τα 2 "m" στο "Filmmakers".

Και ας σβήσει και αυτό το σχόλιο.

Ευχαριστώ.
Διορθωμένος είναι, εσύ το έγραψες λάθος με ένα. :p
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Κάτι άσχετο- σχετικό. Ενώ στον ήχο έχουμε γαμ#*# να λέμε για reference εντάσεις και για πιστή αναπαραγωγή το θέμα της εικόνας το έχουμε περάσει στα ψιλά γράμματα. Ο καθένας με ότι έχει και όπως μπορεί... Το χειρόγραφο παράδειγμα αυτού του είδους είμαι εγώ βέβαια που έχω μια 60" τηλεόραση ανάμεσα σε κάτι κτήνη ηχεία...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Κάτι άσχετο- σχετικό. Ενώ στον ήχο έχουμε γαμ#*# να λέμε για reference εντάσεις και για πιστή αναπαραγωγή το θέμα της εικόνας το έχουμε περάσει στα ψιλά γράμματα. Ο καθένας με ότι έχει και όπως μπορεί... Το χειρόγραφο παράδειγμα αυτού του είδους είμαι εγώ βέβαια που έχω μια 60" τηλεόραση ανάμεσα σε κάτι κτήνη ηχεία...
Η εικόνα δεν έχει τίποτα να πεις. Φωνάζεις τον καλιμπράτορα με τα εργαλεία και τελείωσες.
Εσύ από μόνο σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί ακόμα και αν είχες γνώσεις δεν έχεις εργαλεία.
Αν θες να πας levels παραπάνω το μηχάνημα σου πρέπει να υποστηρίζει ISF αλλιώς δεν πας πουθενά.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658

Αρχίζουν.


 
Last edited:

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Ναι σιγουρα
Θα ακουσω εγω τους σκηνοθετες να μου λενε οτι το f.i κaι η οξυτητα χαλανε την κινηματογραφικη αισθηση πχ .Κατι τετοια θα λενε σιγουρα :p
Eνταξει , ας υπαρχει σαν mode , δεν το κουβαλαμε και στην πλατη... και ας μην το χρησιμοποιησουμε ποτε :p
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Ναι σιγουρα
Θα ακουσω εγω τους σκηνοθετες να μου λενε οτι το f.i κaι η οξυτητα χαλανε την κινηματογραφικη αισθηση πχ .Κατι τετοια θα λενε σιγουρα :p
Eνταξει , ας υπαρχει σαν mode , δεν το κουβαλαμε και στην πλατη... και ας μην το χρησιμοποιησουμε ποτε :p
Διαφωνώ 10000000000%, αλλά περί ορέξεως, όπως και στον ήχο ένα πράμα.

Άποψη πάνω από όλα.

Ο θεατής και ο ακροατής ξέρουν καλύτερα.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Ενταξει , δικαιωμα τους να θελουν να εκπαιδευσουν , ως σκηνοθετικοι πυγμαλιωνες τους θεατες στη χρηση του ενδεδειγμενου χρωματικου προτυπου , κατατροπωνοντας τις επιπλεον επεξεργασιες που η συγχρονη τεχνολογια προσφερει (συχνα για να καλυψει τις αδυναμιες διαφορων συσκευων ) :p
Εξαλλου εκει που τελειωνει το σεναριο.....αρχιζουν τα tv mode .Και καλα ο υπερηρωικος Νολαν , τι τον επιασε τον Σκορτσεζε τωρα στα γεραματα , πρεπει να δουμε και τον Ιρλανδο σαν dvd , με χαμηλωμενη οξυτητα , οπως βλεπαμε νεοι τα καλα παιδια ? :p
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Η εικόνα δεν έχει τίποτα να πεις. Φωνάζεις τον καλιμπράτορα με τα εργαλεία και τελείωσες.
Εσύ από μόνο σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί ακόμα και αν είχες γνώσεις δεν έχεις εργαλεία.
Αν θες να πας levels παραπάνω το μηχάνημα σου πρέπει να υποστηρίζει ISF αλλιώς δεν πας πουθενά.
Μπορεις να παρεις εργαλεια να διαβασεις, να πειραματιστεις και να τα βγαλεις περα.....οπως κανει και με τον ηχο ο καθενας....
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Μπορεις να παρεις εργαλεια να διαβασεις, να πειραματιστεις και να τα βγαλεις περα.....οπως κανει και με τον ηχο ο καθενας....
Βέβαια μπορείς.
Και θες περίπου 1000€ για το πρόγραμμα στην βασική του μορφή, ένα απλό σένσορα για TV και ένα άλλο απλό για προτζέκτορα. Τα είχα ψάξει παλιά και τα έβγαλα κάπου εκεί, συν το πολύ διάβασμα.
Οι επαγγελματίες έχουν δώσει περίπου 2500€-3000€ για αυτά και υπάρχουν και τα τούμπανα που έχουν στην Αμερική $5000-$6000 ο κάθε σένσορας και κάτι χιλιάρικα το πρόγραμμα.
Post automatically merged:

ως σκηνοθετικοι πυγμαλιωνες τους θεατες στη χρηση του ενδεδειγμενου χρωματικου προτυπου , κατατροπωνοντας τις επιπλεον επεξεργασιες που η συγχρονη τεχνολογια προσφερει
Ουδέν σχόλιο


Οξύτητα και πράσινα άλογα. Στην εποχή του 4Κ μιλάμε για οξύτητα. Εκτός και αν εχεις προβλήματα όρασης, που και πάλι δεν στα διορθώνει η οξύτητα αλλά ο οφθαλμίατρος.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Διαφωνώ 10000000000%, αλλά περί ορέξεως, όπως και στον ήχο ένα πράμα.

Άποψη πάνω από όλα.

Ο θεατής και ο ακροατής ξέρουν καλύτερα.
Τα πραγματα ειναι απλα.Ειτε οι ρυθμισεις αυτου του mode (μπορει να εχει και τεχνητη νοημοσυνη ξερω γω ) ισοδυναμουν με ενα , κατα isf, καλιμπραρισμα με ακριβα εργαλεια/software ,οποτε ολα αυτα ειναι περιττα...ειτε αποτελει και αυτο μια αποψη
Post automatically merged:

Οξύτητα και πράσινα άλογα. Στην εποχή του 4Κ μιλάμε για οξύτητα. Εκτός και αν εχεις προβλήματα όρασης, που και πάλι δεν στα διορθώνει η οξύτητα αλλά ο οφθαλμίατρος.
H οξυτητα ειναι σαν το μπασο, ποτε δεν ειναι αρκετη :p
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Ναι η οξυτητα ειναι κακη, αλλα ο κινηματογραφικος κοκκος ( γρεζι εις την ηχητικην ) ειναι αποψη του σκηνοθετη που συμβαλλει στο ...δραμα και το συναισθημα :p
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.721
Άντε πάλι.....:headbang:

Καιρός να μάθουμε στους άσχετους σκηνοθέτες πώς πρέπει να γυρίζουν τις ταινίες τους. :roflmao:

Ναι η οξυτητα ειναι κακη, αλλα ο κινηματογραφικος κοκκος ( γρεζι εις την ηχητικην ) ειναι αποψη του σκηνοθετη που συμβαλλει στο ...δραμα και το συναισθημα :p
Έτσι το γούσταρε, έτσι το γύρισε γιατί έτσι ήθελε να μας το δείξει. Το να αλλάξεις τις επιλογές του επειδή έτσι γουστάρεις (και...καλά κάνεις....:whistling:) δεν σημαίνει ότι είναι κι ο σωστός τρόπος προβολής.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Eγω παντως εκανα (ουσιαστικα ) μια ερωτηση που δεν βλεπω να την απανταει κανεις.Οι ρυθμισεις του mode αποτελουν καλιμπραρισμα συμφωνα με τα διεθνη προτυπα η μαζευτηκαν οι σκηνοθετες και αποφασισαν οτι η...αποψη τους ειναι 'οτι πιο κοντινο στην κινηματογραφικη αποψη' ?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.721
Johnson noted that home theater technology is currently in a "Golden Age," but warned that “many TVs ship with motion smoothing (and other post-processing settings) as a default."
Κοινώς θα αφαιρεί όλες τις post-processing ρυθμίσεις σε χρώμα, contrast, κίνηση, οξύτητα, θόρυβο και λοιπά "βελτιωτικά".

Δεν ξέρω -και δεν νομίζω- να πρόκειται για καλιμπράρισμα σύμφωνα με τα διεθνή πρότυπα και είναι μάλλον ουτοπικό να περιμένουμε κάτι τέτοιο σε εκατομμύρια κομμάτια μαζικής παραγωγής, αλλά θα είναι ό,τι πιο κοντά σ' αυτό.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Eγω παντως εκανα (ουσιαστικα ) μια ερωτηση που δεν βλεπω να την απανταει κανεις.Οι ρυθμισεις του mode αποτελουν καλιμπραρισμα συμφωνα με τα διεθνη προτυπα η μαζευτηκαν οι σκηνοθετες και αποφασισαν οτι η...αποψη τους ειναι 'οτι πιο κοντινο στην κινηματογραφικη αποψη' ?
Και δεν την απαντάει γιατί δεν υπάρχει απάντηση για την ώρα.
Μία πρώτη συνάντηση έγινε, εκφράστηκαν οι σκέψεις, υπήρξε συμφωνία και πάμε παραπέρα.
Όταν θα κλειδώσουν οι ρυθμίσεις θα τις μάθουμε, φαντάζομαι.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Aυτα τα ανεφερα και εγω (χωρις να εχω διαβασει το παραμικρο)
Τελωσπαντων, επειδη στην πραξη η απηχηση του filmmaker mode θα ειναι μια πατατα και μιση, και επειδη κουτοι δεν ειναι, μαλλον στον επομενο τονο θα ακολουθησουν οι..διαφημισεις για αγορα καλυτερης τηλεοασης με καλυτερη αναλυση, κινηση και χρωματικη αποδοση .Δεν θα μου εκανε εντυπωση αν τους εβλεπα στο μελλον να διαφημιζουν και τηλεορασεις
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top