fire tv cube 3rd generation


Μηνύματα
1.353
Reaction score
4.538
Έχουμε νεότερα που αν αληθεύουν μάλλον έχουμε Nvidia shield pro killer.
Το παρήγγειλα, εντυπώσεις όταν το παραλάβω.
 


Μηνύματα
2.672
Reaction score
1.393
Έχουμε νεότερα που αν αληθεύουν μάλλον έχουμε Nvidia shield pro killer.
Το παρήγγειλα, εντυπώσεις όταν το παραλάβω.
Αν ήξερες πόσες δεκάδες μηχανάκια έχουν ανακοινωθεί/διαφημιστεί ως nvidia tv killers και έχουν αποδειχτεί φλόμπες στην πορεία θα κράταγες μικρό καλάθι. Μακάρι να βγώ ψευτης γιατι ο ανταγωνισμός εμάς τους καταναλωτές συμφέρει, ωστόσο είμαι πολυ επιφυλακτικός.
 

Μηνύματα
1.353
Reaction score
4.538
Αν ήξερες πόσες δεκάδες μηχανάκια έχουν ανακοινωθεί/διαφημιστεί ως nvidia tv killers και έχουν αποδειχτεί φλόμπες στην πορεία θα κράταγες μικρό καλάθι. Μακάρι να βγώ ψευτης γιατι ο ανταγωνισμός εμάς τους καταναλωτές συμφέρει, ωστόσο είμαι πολυ επιφυλακτικός.
Κάτι κατέχω και εγώ από το άθλημα γιαυτό και γράφω οτι " μάλλον" πρόκειται για nvidia tv killer και όχι σίγουρα.
 



Μηνύματα
1.353
Reaction score
4.538
Το παρέλαβα χθες και οι πρώτες εντυπώσεις θετικές. Γρήγορη απόκριση σε όσες εφαρμογές και να δοκίμασα και πολύ καλή εικόνα.
Πάμε στα αρνητικά. Στον plex και μόνο σε αρχεια που έχουν δυο μορφές κωδικοποίησης βίντεο (HDR10+/DV) η εικόνα χάνεται και ξανάρχεται (σε kodi δεν υπάρχει πρόβλημα).
Επίσης πάλι μόνο στον plex τα αρχεία με ήχο DTS τα περνάει (εμφανίζει) στην JBL 9.1 ως πολυκαναλικό PCM ενώ στις πληροφορίες του plex λέει ότι το μεταφέρει χωρίς transcoding.
Και κάτι άλλο για το οποίο δεν ξέρω αν ευθύνομαι εγώ, το cube η το router ειναι οι ταχύτητες σε τοπικό δίκτυο όπου περίμενα λόγω wifi 6 ταχύτητες γύρω στα 800 με 900 megabits και εχω ταχύτητες της τάξης των 500 με 550 megabits ενώ στο shield καλωδιακή σύνδεση εχω 900 με 950 megabits.


Υ.Γ
Κάθε βοήθεια / ιδέα / γνώμη για το τελευταίο είναι ευπρόσδεκτη.
 

Μηνύματα
6.606
Reaction score
5.164
Κι εγώ για γρήγορη την είχα την απόκριση του cube σε σύγκριση με το stick, αλλά όταν δοκίμασα το νέο apple tv, κατάλαβα τι εστί ταχύτητα.
Μιλάμε να εναλλάσσεις netflix με youtube και στο αμέσως επόμενο δευτερόλεπτο να παίζει το άλλο. Πατάς netflix, μπαμ παίζει, πατάς youtube, μπαμ παίζει εκείνο, λες και αλλάζεις αρχείο και όχι app.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Κι εγώ για γρήγορη την είχα την απόκριση του cube σε σύγκριση με το stick, αλλά όταν δοκίμασα το νέο apple tv, κατάλαβα τι εστί ταχύτητα.
Μιλάμε να εναλλάσσεις netflix με youtube και στο αμέσως επόμενο δευτερόλεπτο να παίζει το άλλο. Πατάς netflix, μπαμ παίζει, πατάς youtube, μπαμ παίζει εκείνο, λες και αλλάζεις αρχείο και όχι app.
Η επεξεργαστική ισχύς των νέων apple tv είναι από άλλο πλανήτη.
Κρίμα που δεν χρησιμοποιείται σε σχετικούς τομείς όπως upscaling και image processing.
 

Μηνύματα
1.353
Reaction score
4.538
Επίσης πάλι μόνο στον plex τα αρχεία με ήχο DTS τα περνάει (εμφανίζει) στην JBL 9.1 ως πολυκαναλικό PCM ενώ στις πληροφορίες του plex λέει ότι το μεταφέρει χωρίς transcoding.
Απ' ότι διαβάζω το πρόβλημα προέρχεται από την πλευρά του plex και θα προσπαθήσουν να το διορθώσουν.

Plex Employee
It requires an app update on our part, which will be out in the new year. Just came a bit too close to Christmas to get it out
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.284
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top