Floorstanding Speakers

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Καλησπέρα σε όλη την παρέα και καλό μήνα.


Μιας που μπήκε ο Μάρτης και φτιάχνει ο καιρός είπα να συνεχίσω το project του home cinema, μετά το κεντρικό που έφτιαξα
( https://www.avsite.gr/forum/threads/Χρειάζεται-παθητικό-crossover.171975/ ).


Η ιδέα είναι να φτιαχτούν δύο ηχεία δαπέδου με ένα midbass και ένα tweeter (εμπνευσμένα από τα amiga). Θα ήθελα σίγουρα την γνώμη τον εμπειρότερων για τα σχέδια που έχω κάνει. Κάθε συμβολή ευπρόσδεκτη.

Η επιλογή των ηχείων είναι:
Tweeter: DAYTON AUDIO DC28F-8
MidBass: DAYTON AUDIO RS180-8

To κουτί βάση του winisd



30 λίτρα με συντονισμό στα 39hz (δείχνει το μεγάφωνο να μπορεί να πέσει χαμηλά).

Για το crossover εχώ φτιάξει το παρακάτω σχέδιο και δείχνει τουλάχιστον στο πρόγραμμα να μπορεί να παίξει αρκετά ο ικανοποιητικά





Πως το βρίσκεται το αρχικό πλάνο?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

Attachments

  • 150,2 KB Προβολές: 0
  • 441,8 KB Προβολές: 0
  • 10,6 KB Προβολές: 0

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Looks good.

πριν αγοράσεις τα εξαρτήματα του κρος, φρόντισε να κάνεις το ίδιο simulation με τις μετρήσεις από τις πραγματικές μονάδες επάνω στις μπάφλες που θα χρησιμοποιήσεις.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
δυστυχώς δεν κατανόησα ακριβώς τι μου είπες

εννοείς να πάρω μετρήσεις με μικρόφωνο απο τα μεγάφωνα ενω τα έχω τοποθετήσει πάνω στη μπάφλα.?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αυτό ακριβώς εννοεί και είναι ο μόνος ασφαλής τρόπος κατασκευής κροσόβερ.
Το κύκλωμα του woofer δείχνει ΟΚ, αν και τα 22 mF του πυκνωτή σίγουρα είναι υπερβολικά. Θα έλεγα πως 15 θα είναι ΟΚ.
Το κύκλωμα του tweeter είναι αλλού για αλλού. Δεν υπάρχει σε <<τρίτης τάξης>> κύκλωμα 47 mf ο δεύτερος πυκνωτής μετά από 8,2, ούτε πηνίο 1,2 mH.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Μάλιστα ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. θα κοιτάξω να διορθώσω το κύκλωμα και θα επανέλθω.

Δυστυχώς δεν υπάρχει μικρόφωνο μετρήσεων. Οπότε ούτε πριν ούτε μετά θα μπορέσω να δω τι πραγματικά γίνεται.

Και στο πρώτο ηχείο που έφτιαξα δεν έχουν παρθεί μετρήσεις απλά στα αυτιά μου ακούγεται πολύ καλά όπως επίσης και σε όποιον το άκουσε. Κακώς θα μου πεις απλά δεν υπάρχει μικρόφωνο και δύσκολα θα καταφέρω να αποκτήσω.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
ενα νεο σχέδιο που μάλλον είναι πιο σωστό απο το προηγούμενο, κατάλαβα κάποια λάθη που είχα κάνει.
 

Attachments

  • 445,4 KB Προβολές: 0

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεύτερης τάξης παντού. Στο midwoofer πηνίο 1,5mH με πυκνωτή 12-15 μF, με το πρόβλημα του midwoofer από τους 7 KHz έως τους 15 KHz να είναι έντονο και να χρειάζεται πολύ <<κόψιμο>>. Στο tweeter πυκνωτή 5,6 μF με πηνίο 0,3 mH. Αντίσταση στο tweeter σίγουρα 3,3 Ωμ και το βλέπεις για παραπάνω.

Μαντεύω μεν, αλλά θα έλεγα πως έχω καλύτερα ποσοστά <<σωστότερης>> μαντεψιάς σε σχέση με το πρόγραμμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Δεύτερης τάξης παντού. Στο midwoofer πηνίο 1,5mH με πυκνωτή 12-15 μF, με το πρόβλημα του midwoofer από τους 7 KHz έως τους 15 KHz να είναι έντονο και να χρειάζεται πολύ <<κόψιμο>>. Στο tweeter πυκνωτή 5,6 μF με πηνίο 0,3 mH. Αντίσταση στο tweeter σίγουρα 3,3 Ωμ και το βλέπεις για παραπάνω.

Μαντεύω μεν, αλλά θα έλεγα πως έχω καλύτερα ποσοστά <<σωστότερης>> μαντεψιάς σε σχέση με το πρόγραμμα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Δουλεύω τώρα πάνω σε αυτό που μου προτείνεις πιο πάνω.

Να κάνω μια χαζή ερώτηση. Αν αντιστρέψω την πολικότητα του tweeter παίρνω καλύτερα αποτελέσματα στο simulator. Στην πράξη όμως τι πραγματικά συμβαίνει?
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν αντιστρέφεις πολικότητα στο tweeter στη δεύτερη τάξη.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
ok i got it.

Κάποια στιγμή είχα διαβάσει για αυτό αλλά μάλλον είναι για πρώτης τάξης.

Τώρα προσπαθώ να φτιάξω λίγο την καμπύλη εκεί στα 2 khz που κάνει μια βουτιά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αυτό που βγάζει το πρόγραμμα δεν έχει και πολύ σχέση με το τι πραγματικά συμβαίνει.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Αυτό που βγάζει το πρόγραμμα δεν έχει και πολύ σχέση με το τι πραγματικά συμβαίνει.
Ναι αυτό το κατανοώ αλλά και χωρίς αυτό δεν γίνεται διότι διαφορετικά δεν θα έχω εναν μπούσουλα να δω πως αντιδρούν τα υλικά που προσθέτω με τα μεγάφωνα.

Πάντως η συμβουλή σου δουλεύει ακόμα και στο πρόγραμμα.

Έτοιμος είναι να τα παραγγείλω τα πράγματα, έτσι ψάχνομαι λίγο παραπάνω διότι σχεδόν με τα ίδια λεφτά αγοράζω έτοιμες κολώνες. Άλλα σας την χαρά της δημιουργίας δεν έχει.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Με τα πολλά νομίζω το βελτίωσα καπώς τουλάχιστον στο simulator.

Τώρα μένει να παραγγείλω τα πράγματα
 

Attachments

  • 446,5 KB Προβολές: 0

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ο πυκνωτής των 8,2 παράλληλα στο woofer είναι μικρός. Το ελάχιστο 10 και καλύτερα να πας σε 12.
Επίσης στο tweeter είναι πολλά τα 6,8 για 8 Ωμ. Θα βάλεις 5,6 mF.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Υστερα απο πολύ σκέψη και μια συζήτηση που είχα με έναν φίλο άλλαξαν οι επιλογές μου όμως όχι το Project .

Αλλαγή σχεδίων στα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν.

Επισκέφτηκα γνωστό μαγαζί στην Αθήνα και ψώνισα τα παρακάτω:

Midbass: Visaton W 170 S - 8 Ohm
Tweteer: Visaton Sc 10 N

Κατασκευάστηκε καμπίνα 30 λίτρων συντονισμένη στα 39Hz απο 19mm MDF και το crossαρισμα έγινε στα 2,3kHz

Σας παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες από την κατασκευή η οποία δεν έχει τελειώσει ακόμα, απλά τα έχω συνδέση να δούμε τι έχουμε κάνει

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Παρατήρηση πρώτη... Το visaton ναι μεν πηγαίνει καλύτερα ψηλά αλλά είναι εντελώς αναίσθητο, με αποτέλεσμα η ευαισθησία του ηχείου σου να πάει γύρω στα 83 db.
δεύτερη... Η συχνότητα κρος πρέπει, βάση των χαρακτηριστικών του tweeter (Fs 1700), να ανέβει τουλάχιστον στους 3,5 KHz.
Τρίτη... ναι μεν η Visaton μιλάει για καμπίνα 30 λίτρων, αλλά δεν αναφέρει πουθενά την απόκριση.
Για βάλε τα χαρακτηριστικά του μεγαφώνου σε ένα calculator και δες τι συμβαίνει. Με Qts 0.52 και 36 λίτρα Vas η ιδανική καμπίνα βγαίνει σίγουρα πολύ μεγαλύτερη από 30 και 40 λίτρα.
Θα έχεις μια έντονη κορύφωση από 70-90 κύκλους.
Δεν έκατσα να το υπολογίσω ακριβώς, αλλά εμπειρικά αυτό θα γίνεται.
 
Last edited:

Μηνύματα
37
Reaction score
39
καλησπέρα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

1. Όντως για την ευαισθησία το παρατήρησα ότι είναι χαμηλή και θέλει γκάζι από τον ενισχυτή για να παίξει αλλά πίστεψε με παίζει πολύ γλυκά
2. Στο κροσσάρισμα έκανα αναγραμματισμό 3,2kHz είναι η συχνότητα που παίζει
3. Στο επίσημο site (https://www.visaton.de/en/products/drivers/woofers/w-170-s-8-ohm) δίνει για 30 λίτρα συντονισμό στους 39 κύκλους όντως το έβαλα και στο winIsd και μου βγάζει αυτήν την κορύφωση κάτι όμως το οποίο δεν γίνεται ενοχλητικό μπορεί να φταίει ο χώρος μου που έχουν τοποθετηθεί. Δεν μπουμάρει τόσο όσο φαίνεται στο calculator
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν αντιλέγω πως η αυξημένη στάθμη στην περιοχή γύρω από τους 70-100 κύκλους, όπου βγαίνει αυξημένος όγκος της μπότας αλλά και του μπάσου, είναι <<πιασάρικη>> και δημιουργεί ευχαρίστηση.
Απλά δεν είναι ότι καλύτερο, ιδίως αν τύχει και συμπέσει και με ιδιορυθμό του χώρου.
Μάλιστα δεν είναι λίγα τα εμπορικά ηχεία που έχουν αντίστοιχο κούρδισμα. Οι πλειοψηφία τους αδυνατεί να κατέβει χαμηλότερα και με αυτή τη <<ρύθμιση>> δίνουν αίσθηση στα χαμηλά.
Από τη στιγμή που σου αρέσει το αποτέλεσμα, και δεν κυνηγάς αίσθηση μόνιτορ, όλα καλά!
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Συμφωνώ ούτως ή αλλιώς ο στόχος μου ήταν να παίξουν πιο πολύ για ταινίες.

Επίσης γύρισα σε Large τα μεγάφωνα από small να παίζουν full range και τα πάνε μια χαρά. Επίσης ρύθμισα το sub μόνο LFE (χωρίς τα main ) και κόπηκε και ένα ενοχλητικό μπουμάρισμα που υπήρχε στο δωμάτιο των 9 τετραγωνικών που είναι τα ηχεία.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.633
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top