Focal kanta οδηγούμενο από naim


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Δεν είναι οριακά τα 2Χ80W 8Ω του Naim; Η Focal συστήνει από 40-300W....που μάλλον σημαίνει ότι τα θες τα >200W 8Ω για να έχεις πιο σωστή οδήγηση...άσε που αυτός ο Naim δεν δείχνει Watt στα 4Ω ή στα 2Ω! Κακό δεν είναι αυτό για Hi-End συσκευή;
 



Μηνύματα
683
Reaction score
296

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Για να μπορεί να παράξει ισχύ 160 watt στο κανάλι ένας ενισχυτής θα πρέπει να διαθέτει αρκετά ογκώδεις ψύκτρες.
Ο ΝΑΙΜ έχει δυο αλουμινένιες γωνιές όλες και όλες και αν ζοριστεί για πέντε λεπτά θα κάνουν και για εστίες μαγειρικής.
 


T

Tadakis

Guest
....λιγότερα watt στα 2Ω από ότι στα 4Ω? Μάλιστα. Επίσης ένας ενισχυτής για να δώσει ρεύματα και ισχύ απαιτεί ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ. Άρα έχει βάρος. Οι ψύκτρες είναι δευτερεύουσας σημασίας. Όλα αυτά - αν ισχύουν - δεν είναι καλά δείγματα για τα Ναιμ. Γενικά καλά μηχανάκια τα ναιμ αλλά όχι τα τέρατα σε ισχύ και σταθερότητα που απαιτεί ένα focal.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
....λιγότερα watt στα 2Ω από ότι στα 4Ω? Μάλιστα. Επίσης ένας ενισχυτής για να δώσει ρεύματα και ισχύ απαιτεί ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ. Άρα έχει βάρος. Οι ψύκτρες είναι δευτερεύουσας σημασίας. Όλα αυτά - αν ισχύουν - δεν είναι καλά δείγματα για τα Ναιμ. Γενικά καλά μηχανάκια τα ναιμ αλλά όχι τα τέρατα σε ισχύ και σταθερότητα που απαιτεί ένα focal.
Ναι λιγότερα στα 2 από τα 4 γιατί έχει φτάσει τα όριά του το τροφοδοτικό. Οσο αφορά στο τροφοδοτικό , μπορεί και να είναι διακοπτικό , ως εκ τούτου να μην πολύ βαρύ.
Οι ψύκτρες δεν είναι καθόλου δευτερεύουσας σημασίας. Ισα ισα που είναι πρωταρχικής , αν δεν θέλεις να λαμπαδιάζει το μηχάνημα κάθε τρείς και λίγο. Υποπτεύομαι ότι το μηχάνημα δεν είναι καν πιστοποιημένο για κάτω από 4ohms φορτία. Και αυτά όχι απλώς οριακά αλλά με την ψυχή στο στόμα.
 

T

Tadakis

Guest
Δεν έχουν switching supply. Δεν ξέρω και κανένα ενισχυτή τάξης ΑΒ με διακοπτικό. Ίσως και να υπάρχουν βέβαια.

Αυτό που κάνει η ναιμ είναι να έχει το ίδιο ενισχυτικό στάδιο στη σειρά των ενισχυτών της και όσο ανεβαίνεις μοντέλο/κατηγορία να αναβαθμίζει/αλλάζει το τροφοδοτικό.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Δεν έχουν switching supply. Δεν ξέρω και κανένα ενισχυτή τάξης ΑΒ με διακοπτικό. Ίσως και να υπάρχουν βέβαια.
Εδώ ένας της Micromga ο οποίος παρεμπιπτόντως ειναι εξαιρετικός
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
http://audiovinyl.ch/wp-content/uploads/test_282250_stereoplay.pdf

2Χ200 ΑΒ με 10 κιλα μην περιμενεις οδηγηση.
[DOUBLEPOST=1508233304][/DOUBLEPOST]για την ιστορια ο NAIM 250 είναι
2Χ95 @8Ohm
2Χ162@4Ohm
2Χ141@2Ohm
http://audiovinyl.ch/wp-content/uploads/test_282250_stereoplay.pdf

2Χ200 ΑΒ με 10 κιλα μην περιμενεις οδηγηση.
[DOUBLEPOST=1508233304][/DOUBLEPOST]για την ιστορια ο NAIM 250 είναι
2Χ95 @8Ohm
2Χ162@4Ohm
2Χ141@2Ohm
δηλαδή για να είμαστε σωστοί: αν όντως έχει 2Χ140W στα 2Ω τότε στα 4 είναι σίγουρα 2Χ70 και στα 8 2Χ35; Κάπως έτσι δεν το υπολογίζουμε;
 

T

Tadakis

Guest
ΑΝ λέω ΑΝ ήταν καλοφτιαγμένοι με σωστά τροφοδοτικά κλπ, ναι. ιδανικά σε κάθε υποδιαίρεση του ωμικού φορτίου θα έπρεπε η ισχύ να διπλασιάζεται. ΛΙΓΟΙ ενισχυτές όμως το κάνουν αυτό (ακόμα και σε αναληθή specifications).
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
δηλαδή για να είμαστε σωστοί: αν όντως έχει 2Χ140W στα 2Ω τότε στα 4 είναι σίγουρα 2Χ70 και στα 8 2Χ35; Κάπως έτσι δεν το υπολογίζουμε;
Υπάρχουν κι άλλα στη μέση.
Π.χ. άλλο 50 w per channel 1KHZ,10%THD και άλλο 50 w per channel 20-20KHZ ,O.O7 THD.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Δεν έχουν switching supply. Δεν ξέρω και κανένα ενισχυτή τάξης ΑΒ με διακοπτικό. Ίσως και να υπάρχουν βέβαια.

Αυτό που κάνει η ναιμ είναι να έχει το ίδιο ενισχυτικό στάδιο στη σειρά των ενισχυτών της και όσο ανεβαίνεις μοντέλο/κατηγορία να αναβαθμίζει/αλλάζει το τροφοδοτικό.

Χμμ ναι αν κρίνω από τις εικόνες εδώ http://audiovinyl.ch/wp-content/uploads/test_282250_stereoplay.pdf

Οντως δεν έχει switching τροφοδοτικό , αλλά δεν ξέρω , νομίζω ότι στο αρχικό πόστ μιλάει για άλλο μηχάνημα.
[DOUBLEPOST=1508252244][/DOUBLEPOST]Ακυρο το ίδιο μηχάνημα είναι NAP 250DR.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
δηλαδή για να είμαστε σωστοί: αν όντως έχει 2Χ140W στα 2Ω τότε στα 4 είναι σίγουρα 2Χ70 και στα 8 2Χ35; Κάπως έτσι δεν το υπολογίζουμε;

Δες το λινκ , έχει μετρήσεις από 8 έως 2 ohms. Στα 8 είναι κάπου στα 80 στα 4 κάπου στα 140 στα 3 στα 190 και στα 2 κάπου στα 120.
Όλα αυτά φυσικά δεν λένε τίποτα χωρίς τις αντίστοιχες παραμορφώσεις όπως πολύ σωστά έγραψε ο Αρβανιτάκης.
Επίσης κάτι που είδα και δεν μου άρεσε καθόλου ήταν το damping factor. 34 είναι πολύ χαμηλό.
Τι σόι οδήγηση να κάνεις με DF 34?
Τυπικά ψόφιος NAIM. Και μην αρχίσετε τα δικά σας οι NAΙMάκηδες.
 

T

Tadakis

Guest
Εγω απλά απορώ πως έβαλαν να δείξουν τέτοιο ηχείο με το μετριότατο (πλην τίμιο; Ε όχι δα και στη τιμή τους!!) maim.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
95/8 162/4 192/3 , δίνει ο γερμανός. Συγνώμη λάθος δικό μου που είπα για 80.
Αρα το όριο του τροφοδοτικού είναι στα 3 ohms. Δεν κακό. Βέβαια από ότι είδα είναι με το σετάκι των έξτρα πυκνωτών. Κάπως το λέει. Η μήπως το hicap αναφέρεται σε κάτι άλλο?
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Θέλανε να παρουσιάσουν αυτά τα όμορφα ηχεία.
Τόσο δύσκολο ήταν να τα οδηγήσουν με κανένα έστω 200αρι τελικό στα 8 ohm?
Όποτε και αν τα φέρουν στην Ελλάδα θα ήθελα να τα ακούσω.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.702
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top