Full Frame - Μια βοηθεια

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
2 χρονια με την Olympus XZ-1 τωρα, και μαλλον χρειαζομαι κατι καλυτερο. Οι φωτογραφιες μου ειναι portraits, χαμηλου φωτισμου, μπολικο bokeh.
Αποφασισα να παρω full frame σωμα με σταθερο 50mm σε f1.4-1.8 και αργοτερα εναν f2.8 zoom.

Θελω να παρω τη Nikon D600 και τον f1.8G αλλα διαβαζω τα χειροτερα για τη βρωμια που μαζευει ο σενσορας. Απο την αλλη, η Canon 6D με λιγοτερες δυνατοτητες, αλλα τουλαχιστον δεν εχει προβληματα. Το καλο στην υποθεση ειναι οτι δεν εχω τιποτα απο φακους και μπορω να διαλεξω 'στρατοπεδο' χωρις τυψεις.

Εχει κανεις αποψη για το συγκεκριμενο σωμα της Nikon η γνωριζει εαν το προβλημα εχει διορθωθει στις καινουργιες φουρνιες? Η Νικον γνωριζει το προβλημα και υπαρχει ηδη το νεο εξαρτημα, αλλα ποια η πιθανοτητα να πεσω σε παλιο batch?

Τι πιστευετε?
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.213
Απάντηση: Full Frame - Μια βοηθεια

Ένα από τα χαρακτηριστικά των φόρουμ για... νερντς, είναι ότι κάνουν την τρίχα τριχιά. Όταν κάποιος εντοπίσει κάποιο -μικρό ή μεγάλο- πρόβλημα, όλοι ψάχνουν και γράφουν γι'αυτό, κι οι φήμες εξαπλώνονται σαν τη φωτιά στα ξερόχορτα.
Εν πάση περιπτώσει, όταν κάποιος χρησιμοποιεί full-frame μηχανές -κι ειδικά αν τους κάνει σκληρή χρήση- καλό είναι να μάθει και πως να καθαρίζει αισθητήρες ή τουλάχιστον το δρόμο για το σέρβις.

Ο Nikon 50mm f/1.8 D, εκτός από πάρα πολύ καλός φακός, είναι και φανταστικό value for money. Υποθέτω γνωρίζεις ότι δεν είναι ακριβώς φακός πορτραίτων, αλλά ανάλογα με το είδος τους και τα φυσιογνωμικά χαρακτηριστικά του μοντέλου, μπορεί να ενδείκνυται εξίσου -ή και περισσότερο- μ' ένα μικρό τηλεφακό. Ο 1.4 προφανώς είναι ακόμα φωτεινότερος.

Στο σημείο αυτό ολοκληρώνεται το πολύ μικρό σπρώξιμο που χρειάζεσαι, για να μπεις σε νέα έξοδα. :laugh:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.214
συμφωνω με τον ανωτερω....

προχωρα αφοβα.

ειναι εξαιρετικη μηχανη η D600, και μ ενα σετακι καλων φωτεινων σταθερων φακων, απογειωνεται...

αν μπορεσεις να κανεις τη μικρη υπερβαση για D800 καντην.

Αλλιως προχωρα αφοβα!
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Απάντηση: Full Frame - Μια βοηθεια

Αν είναι να την πάρεις την Nikon, τουλάχιστον προσπάθησε στην επικοινωνία με τον πωλητή να του αναφέρεις το γνωστό θέμα της σκόνης του σώματος, ώστε όταν έρθει η ώρα για καθάρισμα να στο κάνει ο ίδιος χωρίς χρέωση.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Full Frame - Μια βοηθεια

Ευχαριστω για τις απαντησεις...
Βασικα, την 800 την εχω βγαλει απο τη λιστα λογω της τεραστιας αναλυσης (μεγαλα αρχεια, χειροτερη σε χαμηλο φωτισμο, δεν προκειται να κανω ποστερ, κλπ).
Φανταζομαι οτι ο 85mm ειναι ο ιδανικος φακος για πορτραιτα, ισως παρω κι εναν τετοιο, αλλα εαν εβαζα μονο εναν πανω στη μηχανη θα ηταν ο 50 φανταζομαι (σαν πρωτο/κυριο) φακο. Μετα ο επομενος θα ειναι ενας 34-70 f2.8, αλλα βλεπουμε. Να μη λεω μεγαλα λογια. Ακομα δεν τον ειδαμε, Γιαννη τον βαφτισαμε!

Οσον αφορα το θεμα της σκονης, ειναι official:
http://nikonrumors.com/2013/02/22/nikon-issues-official-statement-on-the-d6000-dustoil-issue.aspx/
Δεν ειναι σκονη μονο αλλα και λαδι απο ενα εσωτερικο κομματι της μηχανης που χρεαζεται αντικατασταση.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.214
παντως ισως ηταν προβλημα στις πρωτες παρτιδες, 3-4 φιλοι που εχουν τη μηχανη δεν εχουν αναφερει τιποτα ακομα, ουτε κηλιδες , ουτε λαδια, ουτε καυσαερια, τιποτα..

ολα καλα..

ισως λυθηκε...

αλλα κι απ την αλλη, τι σε πειραζει? εγγυηση υπαρχει, στην αλλαζουν.

επισης, δεν κακο να καθαριζεις με προσοχη τον αισθητηρα αν το μαθεις το κολπο καλα!
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Full Frame - Μια βοηθεια

Το πρόβλημα φαίνεται κυρίως σε φωτογραφίες με μικρό aperture, f16, f22, κλπ.
Δεν βάζεις τα φιλαράκια να βγάλουν φωτογραφία μια λευκή κολλά χαρτί να δούμε; Θα τρέχουν μου φαίνεται κι αυτοί για σέρβις!
Το πρόβλημα είναι στο πάνω αριστερά μέρος της φωτογραφίας απ'οτι βλέπω και στα ξένα forums.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Full Frame - Μια βοηθεια

Μολις πηρα τηλεφωνο το σερβις της Nikon εδω στη Αγγλια. Μου ειπαν οτι το προβλημα εχει λυθει στα νεα κομματια, ΑΛΛΑ αν ειμαι ατυχος να τη στειλω για σερβις!:biggrin:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.214
Re: Απάντηση: Full Frame - Μια βοηθεια

Το πρόβλημα φαίνεται κυρίως σε φωτογραφίες με μικρό aperture, f16, f22, κλπ.
Δεν βάζεις τα φιλαράκια να βγάλουν φωτογραφία μια λευκή κολλά χαρτί να δούμε; Θα τρέχουν μου φαίνεται κι αυτοί για σέρβις!
Το πρόβλημα είναι στο πάνω αριστερά μέρος της φωτογραφίας απ'οτι βλέπω και στα ξένα forums.
ρε φιλε.....επαγγελματιες φωτογραφοι ειναι.... λες να μη το ηξεραν η να μη το δαν αν υπηρχε η να μην ηξεραν ποτε κ πως κ γιατι εμφανιζεται?

:O_o:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.213
Απάντηση: Full Frame - Μια βοηθεια

Το πρόβλημα φαίνεται κυρίως σε φωτογραφίες με μικρό aperture, f16, f22, κλπ.
Δεν βάζεις τα φιλαράκια να βγάλουν φωτογραφία μια λευκή κολλά χαρτί να δούμε; Θα τρέχουν μου φαίνεται κι αυτοί για σέρβις!
Το πρόβλημα είναι στο πάνω αριστερά μέρος της φωτογραφίας απ'οτι βλέπω και στα ξένα forums.
f/16-f/22;
Άσπρη κόλλα χαρτί;
Μήπως και προσεκτική παρατήρηση σε 1:1, νερντ; :tongue:
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απάντηση: Full Frame - Μια βοηθεια

2 χρονια με την Olympus XZ-1 τωρα, και μαλλον χρειαζομαι κατι καλυτερο. Οι φωτογραφιες μου ειναι portraits, χαμηλου φωτισμου, μπολικο bokeh.
Αποφασισα να παρω full frame σωμα με σταθερο 50mm σε f1.4-1.8 και αργοτερα εναν f2.8 zoom.

Θελω να παρω τη Nikon D600 και τον f1.8G αλλα διαβαζω τα χειροτερα για τη βρωμια που μαζευει ο σενσορας. Απο την αλλη, η Canon 6D με λιγοτερες δυνατοτητες, αλλα τουλαχιστον δεν εχει προβληματα. Το καλο στην υποθεση ειναι οτι δεν εχω τιποτα απο φακους και μπορω να διαλεξω 'στρατοπεδο' χωρις τυψεις.

Εχει κανεις αποψη για το συγκεκριμενο σωμα της Nikon η γνωριζει εαν το προβλημα εχει διορθωθει στις καινουργιες φουρνιες? Η Νικον γνωριζει το προβλημα και υπαρχει ηδη το νεο εξαρτημα, αλλα ποια η πιθανοτητα να πεσω σε παλιο batch?

Τι πιστευετε?
Προχώρα άφοβα, η μηχανή τα σπάει, το θέμα με τη σκόνη απλά βγάλτο από το μυαλό σου. Το πολύ πολύ να χρειαστείς ένα καθάρισμα του σενσορα, όπως σου είπαν και τα παιδιά.
Ο 85άρης είναι τρομερός φακός, και ο D και ο G, διαφορετικοί μεταξύ τους, αλλά πολύ καλοί και οι 2.
Ο 50άρης είναι must, δε μπορώ να φανταστώ κάποιον με dslr που ΔΕΝ έχει 50άρη φακό, θα έπρεπε να δίνεται υποχρεωτικά με όλα τα σώματα :tongue:
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Απάντηση: Full Frame - Μια βοηθεια

f/16-f/22;
Άσπρη κόλλα χαρτί;
Μήπως και προσεκτική παρατήρηση σε 1:1, νερντ; :tongue:
Αν είναι να μην είσαι τόσο μεθοδικός, τί να τα κάνεις τα 20φεύγα megapixels?
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.213
Απάντηση: Full Frame - Μια βοηθεια

Βασικά τον πειράζω, τον Τζίμη. :laugh:
Ωστόσο, αφού προσδιορίζει ότι οι ανάγκες του προκρίνουν γρήγορο πενηντάρη φακό για αρχή και γρήγορο μικρό ζουμ για συνέχεια, το τελευταίο που θα τον νοιάζει είναι τα f/16-f/22.
Κι αν κάποια στιγμή υποθέσουμε ότι πάει σε υπερευρυγώνιο και ξαναϋποθέσουμε ότι θα χρησιμοποιήσει τόσο κλειστά διαφράγματα και δει κάποιο πρόβλημα, ρίχνει κι ένα καθάρισμα στον αισθητήρα. Δε νομίζω ότι είναι show-stopper.
 


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Full Frame - Μια βοηθεια

Δε διαφωνώ. Απλά ξεκινάς μια αγορά σε αυτα τα χρήματα γνωρίζοντας ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Το χειροτερο είναι πως οι βρωμιες εμφανίζονται ξανα αμέσως μετά το καθάρισμα!

Άρα προχωράμε άφοβα;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.214
σ ενα μπλε ουρανο, μερα, με πολλα ασα και 16-22 f μπορεις ευκολα να δεις κ αμεσως αν υπαρχει θεμα...

γενικα παντως η γνωμη μου ειναι προχωρα αφοβα!
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Απάντηση: Full Frame - Μια βοηθεια

Γιάννη στη συγκεκριμένη μηχανή το πρόβλημα δεν φαίνεται στην αρχή αλλά μετά απο 2000 λήψεις σταδιακά. Αν έφτιαξαν το εξάρτημα που φθείρεται και προκαλεί αυτούς τους κόκκους σκόνης τότε δε θα εμφανιστεί ποτέ. Αν όχι, καλό θα ήταν να γίνει η σχετική συζήτηση με τον πωλητή
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.567
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top