Full range 8” SB20PFCR30-8

Μηνύματα
16
Reaction score
3
Καλημέρα σας . Θα ήθελα μία βοήθεια από κάποιον που έχει περάσει την Οδύσσεια του πρωτάρη στα DIY ηχεία. Έχω φτιάξει καμπίνες για το εν λόγω full range μεγάφωνα και μετά από αρκετές δοκιμές με υλικά που ήδη είχα, παρατήρησα ότι η γέμιση και ανάλογα με τα υλικά στην καμπίνα αλλάζει εντελώς τη συμπεριφορά του μεγαφώνου τόσο που δεν το περίμενα. Κατέληξα εκπαιδεύοντας και το αυτί μου ότι ο συνδυασμός πετροβάμβακα και συνθετικής ύλης για μαξιλάρια είχε το καλύτερο αποτέλεσμα για τα δικά μου αυτιά. Αλλά δεν έχω δοκιμάσει τσόχα και αφρολεξ . Και να μην ξεχάσω ότι έχω βάλει φίλτρο όπου κόβω 18 db από 150 hertz ξαι κάτω γιατί υπάρχει προσθήκη woofer . Λέτε ότι αξίζει να δοκιμάσω και την τσόχα ή κάποιο άλλο υλικό που μου προτείνετε όπως το αφρολέξ;
 




Μηνύματα
16
Reaction score
3
Πάντως με το πετροβάμβακα και τη συνθετική ύλη έπαιξα αρκετά με ποσότητα για να ακουστεί ισορροπημένο.
Σε δυο μικρα FR βασης κατόπιν δοκιμών αποσβεστικών υλικών, την καλύτερη συμπεριφορά είχε ο κετσές και το μαλλί της Visaton.
Δεν ξέρω τι είναι ο κετσές θα το κοιτάξω άμεσα.
Σε δυο μικρα FR βασης κατόπιν δοκιμών αποσβεστικών υλικών, την καλύτερη συμπεριφορά είχε ο κετσές και το μαλλί της Visaton.
Θεωρείς ότι ο κετσές υπερτερεί του πετροβάμβακα.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.686
Reaction score
2.728
Θεωρώ ότι κάθε περίπτωση ηχείου είναι διαφορετική , και για κάθε περίπτωση υπάρχει το κατάλληλο , ίσως ειναι πιο δόκιμη εκφραση απο το "καλύτερο". Η δική μου εμπειρία με τα δύο υλικά που ανέφερα, είναι ότι σε σχέση με την "αδεια" καμπίνα, έκαναν τη δουλεια για την οποία προορίζονται, χωρίς να αλλάζουν ραγδαία το ακουστό ηχητικό αποτέλεσμα σε κάποιες περιοχές του φάσματος.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Και να μην ξεχάσω ότι έχω βάλει φίλτρο όπου κόβω 18 db από 150 hertz ξαι κάτω γιατί υπάρχει προσθήκη woofer .
Πως προεκυψε αυτη η σχεδιαστικη επιλογη? Αν ειχες σκοπο να κοψεις το FR μεγαφωνο τοσο ψηλα, γιατι επελεξες 8" που συνοδευεται απο εντονο beaming στις υψηλες συχνοτητες?

Τι διαστασεις εχει το κουτι?

Συνηθως καποιος επιλεγει μεγαλης διαμετρου FR μεγαφωνο για να αποφυγει το γουφερ για τα χαμηλα η για να το συνδυασει απλα με subwoofer σε "νορμαλ" συχνοτητες δηλαδη καπου γυρω στα 80Hz ωστε να μην μπορει να γινει εντοπισμος του Sub και ετσι το sub να μπει εκει που πρεπει και οχι εκει που ειμαστε αναγκασμενοι να το βαλουμε.
Στις περισσοτερες περιπτωσεις FR μεγαλης διαμετρου, υπαρχει σημαντικη ηχητικη βελτιωση με την προσθηκη τουιτερ απο την συχνοτητα που αρχιζει το beaming και πανω, κατι που μπορει να γινει σε μελλοντικο χρονο σαν αναβαθμιση οταν πια ο χρηστης θα εχει βαρεθει να πρεπει να εχει το κεφαλι του ακινητο σε ενα σημειο για να ακουσει μουσικη.
Με συχνοτητα αποκοπης τα 150Hz θα μπορουσες να εχεις βαλει ενα FR μεγαφωνο 3-4 ιντσων που εχει πολυ καλυτερη συμπεριφορα στις μεσαιες και υψηλες και με ελαχιστο beaming σε συγκριση με το 8ιντσο (π.χ. Dayton Audio RS100/RS95 MarkAudio CHP90, Visaton B100/B80 και αλλα) αλλα αφου τωρα εχεις ηδη επιλεξει αυτο το 8ιντσο, κοψε το τουλαχιστον χαμηλοτερα και οχι στα 150Hz.
Επισης για να βλεπεις τοσο μεγαλες διαφορες με την χρηση διαφορετικων ηχοαποροφητικων στο εσωτερικο ενω ηδη κοβεις τις χαμηλες συχνοτητες, η το κουτι ειναι υπερβολικα μικρο, η εχει προβληματα συντονισμων, η και τα δυο.
Αν θες ποσταρε τις διαστασεις και την αρχιτεκτονικη του (sealed, bass reflex, συχνοτητα συντονισμου κτλ) μηπως και βγει κανενα συμπερασμα και παρεις ουσιαστικη βοηθεια (αν και το θεμα ανηκει στυην κατηγορια DIY).
 

Μηνύματα
16
Reaction score
3
Πως προεκυψε αυτη η σχεδιαστικη επιλογη? Αν ειχες σκοπο να κοψεις το FR μεγαφωνο τοσο ψηλα, γιατι επελεξες 8" που συνοδευεται απο εντονο beaming στις υψηλες συχνοτητες?

Τι διαστασεις εχει το κουτι?

Συνηθως καποιος επιλεγει μεγαλης διαμετρου FR μεγαφωνο για να αποφυγει το γουφερ για τα χαμηλα η για να το συνδυασει απλα με subwoofer σε "νορμαλ" συχνοτητες δηλαδη καπου γυρω στα 80Hz ωστε να μην μπορει να γινει εντοπισμος του Sub και ετσι το sub να μπει εκει που πρεπει και οχι εκει που ειμαστε αναγκασμενοι να το βαλουμε.
Στις περισσοτερες περιπτωσεις FR μεγαλης διαμετρου, υπαρχει σημαντικη ηχητικη βελτιωση με την προσθηκη τουιτερ απο την συχνοτητα που αρχιζει το beaming και πανω, κατι που μπορει να γινει σε μελλοντικο χρονο σαν αναβαθμιση οταν πια ο χρηστης θα εχει βαρεθει να πρεπει να εχει το κεφαλι του ακινητο σε ενα σημειο για να ακουσει μουσικη.
Με συχνοτητα αποκοπης τα 150Hz θα μπορουσες να εχεις βαλει ενα FR μεγαφωνο 3-4 ιντσων που εχει πολυ καλυτερη συμπεριφορα στις μεσαιες και υψηλες και με ελαχιστο beaming σε συγκριση με το 8ιντσο (π.χ. Dayton Audio RS100/RS95 MarkAudio CHP90, Visaton B100/B80 και αλλα) αλλα αφου τωρα εχεις ηδη επιλεξει αυτο το 8ιντσο, κοψε το τουλαχιστον χαμηλοτερα και οχι στα 150Hz.
Επισης για να βλεπεις τοσο μεγαλες διαφορες με την χρηση διαφορετικων ηχοαποροφητικων στο εσωτερικο ενω ηδη κοβεις τις χαμηλες συχνοτητες, η το κουτι ειναι υπερβολικα μικρο, η εχει προβληματα συντονισμων, η και τα δυο.
Αν θες ποσταρε τις διαστασεις και την αρχιτεκτονικη του (sealed, bass reflex, συχνοτητα συντονισμου κτλ) μηπως και βγει κανενα συμπερασμα και παρεις ουσιαστικη βοηθεια (αν και το θεμα ανηκει στυην κατηγορια DIY).
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου η αλήθεια είναι ότι το κουτί πέφτει μικρό , η εταιρεία προτείνει 66 λίτρα και αυτό που έχω φτιάξει είναι στα 28 (δεν έχω χώρο για μεγαλύτερη καμπίνα)έχω δύο bass reflex των τεσσάρων πόντων διάμετρο και 10 βάθος. Γενικά μου αρέσει έτσι όπως το ακούω μετά από όλη αυτή την περιπέτεια απλά αναρωτιέμαι αν κάποιο υλικό εσωτερικά μπορεί να βοηθήσει καλύτερα το μεγάφωνο. Όσο για το υπογούφερ έχω φέρει τη φάση έτσι ώστε να συγχρονιστεί καλά με τα ηχεία και γενικά μου είναι δύσκολο να εστιάσω από που μου έρχονται τα 150 hertz.
Βέβαια κάτι που ξέχασα , χρησιμοποιώ equalizer για να φέρω λίγο το μεγάφωνο ναι είναι πιο γλυκό μεταξύ 1 kh και 4κh
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου η αλήθεια είναι ότι το κουτί πέφτει μικρό , η εταιρεία προτείνει 66 λίτρα και αυτό που έχω φτιάξει είναι στα 28 (δεν έχω χώρο για μεγαλύτερη καμπίνα)έχω δύο bass reflex των τεσσάρων πόντων διάμετρο και 10 βάθος. Γενικά μου αρέσει έτσι όπως το ακούω μετά από όλη αυτή την περιπέτεια απλά αναρωτιέμαι αν κάποιο υλικό εσωτερικά μπορεί να βοηθήσει καλύτερα το μεγάφωνο. Όσο για το υπογούφερ έχω φέρει τη φάση έτσι ώστε να συγχρονιστεί καλά με τα ηχεία και γενικά μου είναι δύσκολο να εστιάσω από που μου έρχονται τα 150 hertz.
Βέβαια κάτι που ξέχασα , χρησιμοποιώ equalizer για να φέρω λίγο το μεγάφωνο ναι είναι πιο γλυκό μεταξύ 1 kh και 4κh
Αυτη τη στιγμη το κουτι ειναι συντονισμενο στα 45Hz, εχει ενα μικρο τονισμο +1.4db στα 80Hz, F3 στα 48Hz και θα του ταιριαζε καλυτερα μια συχνοτητα διαχωρισμου με το sub γυρω στα 80-90Ηz.
Το ιδανικο μεγεθος καμπινας για επιπεδη αποκριση ειναι στα 50 λιτρα περιπου και συντονισμο στα 37Hz.
Απο τη στιγμη που το κοβεις στα 150Hz ειναι καλυτερα να κλεισεις τις οπες του bass reflex. Το ιδανικο μεγεθος για κλειστο κουτι ειναι 25 λιτρα.
Αν κλεισεις τις οπες, υπερχει μεγαλη πιθανοτητα να δεις μεγαλη διαφορα στις μεσαιες αν εχεις προβληματα συντονισμων τα οποια βγαινουν ως "βρωμια" απο τις τρυπες του bass reflex. Σε δευτερο χρονο μπορεις να δοκιμασεις να μειωσεις τον ογκο εσωτερικα προσθετοντας μεσα στο κουτι κατι που να πιανει ογκο τρια λιτρα. Αν εχεις βελτιωση τοτε κανεις μια τροποποιηση στο κουτι για να μειωσεις τον ογκο εσωτερικα.

Το beaming δεν διορθωνεται με EQ, ειναι εγγενες χαρακτηριστικο των μεγαφωνων και εξαρταται απο την διαμετρο του μεγαφωνου και τις συχνοτητες που καλειται να αναπαραγει. Απο καποια συχνοτητα και πανω ολα τα μεγαφωνα εμφανιζουν beaming το οποιο σημαινει στενεμα της διασπορας, με απλα λογια απο καποια συχνοτητα και πανω η αποκριση πεφτει κατακορυφα οταν αποκλινεις απο τον αξονα του μεγαφωνου οποτε πρακτικα, απο τα 1000Ηz και πανω σταδιακα ακους μονο αν τα μεγαφωνα κοιτανε τα αυτια σου. Μολις κινηθεις λιγο δεξια αριστερα χανεις τις υψηλες και οσο απομακρυνεσαι απο το κεντρο χανεις ολο και περισσοτερες συχνοτητες.

Υ.Γ. Το μεγαφωνο απο οτι ειδα ειναι ο'τι να'ναι απο το 1Κhz και πανω ακομα και on-axis, με εντονο cone break-up στα 3Κ, 4Κ, & 6Κ και ουσιαστικα ανυπαρκτο απο τα 10Κ και πανω. Δεν θα επρεπε καν να λεγεται Full range. Midrange και πολυ του.
Βαλε του ενα μεγαλο τουιτερ που να μπορει να κροσαριστει χαμηλα κατω απο τα 2Κ να βρεις την υγεια σου (το SB29SDAC ειναι οτι πρεπει). Το καλο ειναι οτι σαν υποτιθεμενο Full range που ειναι, ισως να μπορεσεις να παρεις καλο αποτελεσμα με σχετικα απλο κυκλωμα διαχωρισμου μια που δεν εχεις να αντιμετωπισεις πολυ εντονα προβληματα που συνηθως εχουν τα καθαροαιμα midrange απο καποια συχνοτητα και πανω.
 
Last edited:

Μηνύματα
16
Reaction score
3
Αυτη τη στιγμη το κουτι ειναι συντονισμενο στα 45Hz, εχει ενα μικρο τονισμο +1.4db στα 80Hz, F3 στα 48Hz και θα του ταιριαζε καλυτερα μια συχνοτητα διαχωρισμου με το sub γυρω στα 80-90Ηz.
Το ιδανικο μεγεθος καμπινας για επιπεδη αποκριση ειναι στα 50 λιτρα περιπου και συντονισμο στα 37Hz.
Απο τη στιγμη που το κοβεις στα 150Hz ειναι καλυτερα να κλεισεις τις οπες του bass reflex. Το ιδανικο μεγεθος για κλειστο κουτι ειναι 25 λιτρα.
Αν κλεισεις τις οπες, υπερχει μεγαλη πιθανοτητα να δεις μεγαλη διαφορα στις μεσαιες αν εχεις προβληματα συντονισμων τα οποια βγαινουν ως "βρωμια" απο τις τρυπες του bass reflex. Σε δευτερο χρονο μπορεις να δοκιμασεις να μειωσεις τον ογκο εσωτερικα προσθετοντας μεσα στο κουτι κατι που να πιανει ογκο τρια λιτρα. Αν εχεις βελτιωση τοτε κανεις μια τροποποιηση στο κουτι για να μειωσεις τον ογκο εσωτερικα.

Το beaming δεν διορθωνεται με EQ, ειναι εγγενες χαρακτηριστικο των μεγαφωνων και εξαρταται απο την διαμετρο του μεγαφωνου και τις συχνοτητες που καλειται να αναπαραγει. Απο καποια συχνοτητα και πανω ολα τα μεγαφωνα εμφανιζουν beaming το οποιο σημαινει στενεμα της διασπορας, με απλα λογια απο καποια συχνοτητα και πανω η αποκριση πεφτει κατακορυφα οταν αποκλινεις απο τον αξονα του μεγαφωνου οποτε πρακτικα, απο τα 1000Ηz και πανω σταδιακα ακους μονο αν τα μεγαφωνα κοιτανε τα αυτια σου. Μολις κινηθεις λιγο δεξια αριστερα χανεις τις υψηλες και οσο απομακρυνεσαι απο το κεντρο χανεις ολο και περισσοτερες συχνοτητες.

Υ.Γ. Το μεγαφωνο απο οτι ειδα ειναι ο'τι να'ναι απο το 1Κhz και πανω ακομα και on-axis, με εντονο cone break-up στα 3Κ, 4Κ, & 6Κ και ουσιαστικα ανυπαρκτο απο τα 10Κ και πανω. Δεν θα επρεπε καν να λεγεται Full range. Midrange και πολυ του.
Βαλε του ενα μεγαλο τουιτερ που να μπορει να κροσαριστει χαμηλα κατω απο τα 2Κ να βρεις την υγεια σου (το SB29SDAC ειναι οτι πρεπει). Το καλο ειναι οτι σαν υποτιθεμενο Full range που ειναι, ισως να μπορεσεις να παρεις καλο αποτελεσμα με σχετικα απλο κυκλωμα διαχωρισμου μια που δεν εχεις να αντιμετωπισεις πολυ εντονα προβληματα που συνηθως εχουν τα καθαροαιμα midrange απο καποια συχνοτητα και πανω.
Καλημέρα, Σε ευχαριστώ πολύ για τη μελέτη το σκέφτομαι να βάλω ένα twitter και μιας που μου το έγραψες σχετικά άμεσα θα προχωρήσω σε αυτό . Πάντως με το αυτί και με μικρόφωνο που έχω βάλει στο κινητό μου και έχω κάνει μέτρηση βγαίνει αυτό :
Screenshot_2023-10-09-20-31-29-298_org.intoorbit.spectrum.jpg
 

Μηνύματα
16
Reaction score
3
Θα προχωρήσω και στο κλείσιμο των οπών να δω πώς ανταποκρίνεται όσο για το συντονισμό που φαίνεται και στο γράφημα στα 111 hertz είναι θέμα του χώρου και όχι της καμπίνας καθότι έρχεται το sub.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.918
Reaction score
28.750
.......full range μεγάφωνα
.......ότι έχω βάλει φίλτρο όπου κόβω 18 db από 150 hertz ξαι κάτω γιατί υπάρχει προσθήκη woofer
.......η εταιρεία προτείνει 66 λίτρα και αυτό που έχω φτιάξει είναι στα 28 (δεν έχω χώρο για μεγαλύτε........
.........σκέφτομαι να βάλω ένα twitter και μιας που μου το .......
..........equalizer για να το φέρω...

-
Γειά σου πατρίδα .
Καλά κάνεις και το παλεύεις ...γιατί αν δεν πάθεις πως θα μάθεις ;
Για την χαρά της δημιουργίας θα μου πείς .....αλλά ,
ΝΑ με συμπαθής ,
Το βλέπω απο απόσταση ( το ηχείο και κατ επέκταση τον ήχο του ) και αναρωτιέμαι ,
Τι ηχείο θα είναι αυτό στο τέλος τέλος !

- Φιλικά πάντα .
......χρόνος , χρήμα , φαιά ουσία , τρέξιμο , αναμονή ....θα σου πάει ενα χιλιάρικο περίπου .
Η ερώτηση είναι , θα εχεις καλύτερο ηχο απο αυτό εδώ ; ή κάποιο παρόμοιο ;
-

-
  • Ύψος: 32.5εκ.
  • Πλάτος: 20εκ.
  • Βάθος: 32εκ.
κόστος , 100 κιλά λάδι πατρίδα ! :gotcha:
-
 

Μηνύματα
16
Reaction score
3
.......full range μεγάφωνα
.......ότι έχω βάλει φίλτρο όπου κόβω 18 db από 150 hertz ξαι κάτω γιατί υπάρχει προσθήκη woofer
.......η εταιρεία προτείνει 66 λίτρα και αυτό που έχω φτιάξει είναι στα 28 (δεν έχω χώρο για μεγαλύτε........
.........σκέφτομαι να βάλω ένα twitter και μιας που μου το .......
..........equalizer για να το φέρω...

-
Γειά σου πατρίδα .
Καλά κάνεις και το παλεύεις ...γιατί αν δεν πάθεις πως θα μάθεις ;
Για την χαρά της δημιουργίας θα μου πείς .....αλλά ,
ΝΑ με συμπαθής ,
Το βλέπω απο απόσταση ( το ηχείο και κατ επέκταση τον ήχο του ) και αναρωτιέμαι ,
Τι ηχείο θα είναι αυτό στο τέλος τέλος !

- Φιλικά πάντα .
......χρόνος , χρήμα , φαιά ουσία , τρέξιμο , αναμονή ....θα σου πάει ενα χιλιάρικο περίπου .
Η ερώτηση είναι , θα εχεις καλύτερο ηχο απο αυτό εδώ ; ή κάποιο παρόμοιο ;
-

-
  • Ύψος: 32.5εκ.
  • Πλάτος: 20εκ.
  • Βάθος: 32εκ.
κόστος , 100 κιλά λάδι πατρίδα ! :gotcha:
-
Πραγματικά όλο αυτό γίνεται γιατί μου αρέσει και το έχω δει κάπως χόμπι γιατί για να ακούω μουσική έχω ένα ζευγάρι τίμια wharfedale 9.3 . Αλλά μου αρέσουν και αυτά μουσικά έτσι όπως έχουν έρθει ωστόσο μέχρι στιγμής έχω δώσει 90 ευρώ για τα μεγάφωνα αλλά 120 ευρώ για ξύλα και βαψίματα τα υπόλοιπα υλικά τα είχα από περισσεύματα διαφόρων εργασιών . Έχω την αίσθηση ότι το γράφημα δεν είναι κακό για έναν μη φροντισμένο χώρο.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.918
Reaction score
28.750
και καλά κάνεις , ασχολήσου , πειραματίσου .
Πίστεψα πως δεν εχεις άλλα ηχεία ...αλλά ok . για αυτό έγραψα έτσι .
Το γνωρίζεις πως ότι και να φτιάξεις , καλό η μέτριο εχει αξία μόνο για εσένα .
-
Στα υλικά του πειραματισμού σου βάλε και αυτό εδώ ,
Αεροπλάστ συσκευασίας λέγετε , στα χρωματοπωλεία , 1 e τα δυό μέτρα ...σου φτάνουν , το κολλάς - με κάποιο τρόπο - ολούθε εσωτερικά του κάθε ηχείου . ( μονή στρώση )
και Γαριδάκι - Φελιζόλ Συσκευασίας , στο 1/4 του ύψους του ηχείου σου σκόρπιο για να φτιάξεις το μπάσο οπου σου αρέσει , αφαιρείς προσθέτεις μετράς ....και όπου σου αρέσει .
-
1697190588848.png

1697191470990.png


-
* έχω τέτοια υλοποίηση full range μπροστά μου και αξίζει - για μένα - τον κόπο . :hi:
-
 
Last edited:

Μηνύματα
16
Reaction score
3
και καλά κάνεις , ασχολήσου , πειραματίσου .
Πίστεψα πως δεν εχεις άλλα ηχεία ...αλλά ok . για αυτό έγραψα έτσι .
Το γνωρίζεις πως ότι και να φτιάξεις , καλό η μέτριο εχει αξία μόνο για εσένα .
-
Στα υλικά του πειραματισμού σου βάλε και αυτό εδώ ,
Αεροπλάστ συσκευασίας λέγετε , στα χρωματοπωλεία , 1 e τα δυό μέτρα ...σου φτάνουν , το κολλάς - με κάποιο τρόπο - ολούθε εσωτερικά του κάθε ηχείου . ( μονή στρώση )
και Γαριδάκι - Φελιζόλ Συσκευασίας , στο 1/4 του ύψους του ηχείου σου σκόρπιο για να φτιάξεις το μπάσο οπου σου αρέσει , αφαιρείς προσθέτεις μετράς ....και όπου σου αρέσει .
-
View attachment 308481
View attachment 308483

-
* έχω τέτοια υλοποίηση full range μπροστά μου και αξίζει - για μένα - τον κόπο . :hi:
-
Εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται ακραίο ότι έχει καλό αποτέλεσμα ένα τέτοιο υλικό αλλά είναι τσάμπα άρα δεν έχω τίποτα να χάσω σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.918
Reaction score
28.750
Θέλεις και άλλο πειραματισμό ;
-
Θυμάσαι τα σπίτια του 80 που στο ταβάνι του σαλονιού είχαν σταλακτίτες ;

1697195475493.png


Relief λέγετε , λευκό στα χρωματοπωλεία .
Λίγο πολύ από όλα τα ηχεία περνά η γνωστή κουτίλα .
-
Διαδικασία .
Για το εσωτερικό τους .
Πριν δέσεις το ηχείο σου , όλα τα κομμάτια του (6 ), πλευρές τα χαρτονάρεις εκεί που θα δεθούν για να μην πάει υλικό .
Πρώτη μέρα τα περνάς αστάρι πλαστικού ....και στον ήλιο .
Δεύτερη μέρα
Με μιά μπατανόβουρτσα ή πινέλο 3" βουτάς στο χωρίς αραίωμα ρελιεφ και κάνεις σταλακτίτες απο 3εκ. μέχρι 5εκ. , βγάζεις την χαρτοταινία και δυό μέρες στον ήλιο να γίνει Πέτρα .
Δέσιμο ηχείου και από την τρύπα του γούφερ κάνεις όλες τις γωνίες και ακμές εσωτερικά με τον ίδιο τρόπο . Πλήρη στρώση εκτός απο την περιοχή εκει που θα τοποθετηθούν οι μονάδες των ηχείων .
Relief και απο την εξωτερική πλευρά του ηχείου , αστάρι , στέγνωμα , την αλλή μέρα με ειδικό χοντρό ρολό Relief και στον ήλιο , δεύτερη μέρα μετα ξαναπέρασε το να αποκτήσει σώμα και φινίρισμα , ....το ξέρω ειναι χρονοβόρο αλλά θα αποζημιωθείς στο 100% .
Τι θα κερδίσεις ;
Δεν υπάρχει ίχνος κουτίλας !
κανένας συντονισμός !
Με το ρελιέφ εχεις ηχείο απο πέτρα ....γιατι το ρελιφ εχει άμμο μέσα , .....άλλος ήχος !
Αν οι μονάδες σου είναι καλές θα εχεις ήχο κρύσταλλο σε όλα του !
....Όποτε βάφεις τους τοίχους σου ....βάψε και το ηχείο σου το ίδιο .
καλή επιτυχία !

* το έχω και αυτό στην αποθήκη μου , απο τους πειραματισμούς μου το 80 .
* να μην σου βάλω την ιδέα να φτιάξεις ηχείο απο τσιμεντόλιθο , ...ξέρεις , ελαφρόπετρα άμμο θαλασσινή τσιμέντο καλούπι ..... κλπ.

Με αγάπη .
 

Μηνύματα
16
Reaction score
3
Στέλνω άλλη μία μέτρηση που έκανε με μεγαλύτερη ένταση γιατί δεν θεωρώ ότι είναι ένα κακό αποτέλεσμα για full range διαφωνείτε;
Screenshot_2023-10-13-16-54-49-225_org.intoorbit.spectrum.jpg
IMG_20231013_165535.jpg

Θέλεις και άλλο πειραματισμό ;
-
Θυμάσαι τα σπίτια του 80 που στο ταβάνι του σαλονιού είχαν σταλακτίτες ;

View attachment 308487

Relief λέγετε , λευκό στα χρωματοπωλεία .
Λίγο πολύ από όλα τα ηχεία περνά η γνωστή κουτίλα .
-
Διαδικασία .
Για το εσωτερικό τους .
Πριν δέσεις το ηχείο σου , όλα τα κομμάτια του (6 ), πλευρές τα χαρτονάρεις εκεί που θα δεθούν για να μην πάει υλικό .
Πρώτη μέρα τα περνάς αστάρι πλαστικού ....και στον ήλιο .
Δεύτερη μέρα
Με μιά μπατανόβουρτσα ή πινέλο 3" βουτάς στο χωρίς αραίωμα ρελιεφ και κάνεις σταλακτίτες απο 3εκ. μέχρι 5εκ. , βγάζεις την χαρτοταινία και δυό μέρες στον ήλιο να γίνει Πέτρα .
Δέσιμο ηχείου και από την τρύπα του γούφερ κάνεις όλες τις γωνίες και ακμές εσωτερικά με τον ίδιο τρόπο . Πλήρη στρώση εκτός απο την περιοχή εκει που θα τοποθετηθούν οι μονάδες των ηχείων .
Relief και απο την εξωτερική πλευρά του ηχείου , αστάρι , στέγνωμα , την αλλή μέρα με ειδικό χοντρό ρολό Relief και στον ήλιο , δεύτερη μέρα μετα ξαναπέρασε το να αποκτήσει σώμα και φινίρισμα , ....το ξέρω ειναι χρονοβόρο αλλά θα αποζημιωθείς στο 100% .
Τι θα κερδίσεις ;
Δεν υπάρχει ίχνος κουτίλας !
κανένας συντονισμός !
Με το ρελιέφ εχεις ηχείο απο πέτρα ....γιατι το ρελιφ εχει άμμο μέσα , .....άλλος ήχος !
Αν οι μονάδες σου είναι καλές θα εχεις ήχο κρύσταλλο σε όλα του !
....Όποτε βάφεις τους τοίχους σου ....βάψε και το ηχείο σου το ίδιο .
καλή επιτυχία !

* το έχω και αυτό στην αποθήκη μου , απο τους πειραματισμούς μου το 80 .
* να μην σου βάλω την ιδέα να φτιάξεις ηχείο απο τσιμεντόλιθο , ...ξέρεις , ελαφρόπετρα άμμο θαλασσινή τσιμέντο καλούπι ..... κλπ.

Με αγάπη .
Μιλάμε για πολλή δουλειά , μπορώ να το δω κάπου ή σε κάποια φωτογραφία !
 


Μηνύματα
16
Reaction score
3
Πως προεκυψε αυτη η σχεδιαστικη επιλογη? Αν ειχες σκοπο να κοψεις το FR μεγαφωνο τοσο ψηλα, γιατι επελεξες 8" που συνοδευεται απο εντονο beaming στις υψηλες συχνοτητες?

Τι διαστασεις εχει το κουτι?

Συνηθως καποιος επιλεγει μεγαλης διαμετρου FR μεγαφωνο για να αποφυγει το γουφερ για τα χαμηλα η για να το συνδυασει απλα με subwoofer σε "νορμαλ" συχνοτητες δηλαδη καπου γυρω στα 80Hz ωστε να μην μπορει να γινει εντοπισμος του Sub και ετσι το sub να μπει εκει που πρεπει και οχι εκει που ειμαστε αναγκασμενοι να το βαλουμε.
Στις περισσοτερες περιπτωσεις FR μεγαλης διαμετρου, υπαρχει σημαντικη ηχητικη βελτιωση με την προσθηκη τουιτερ απο την συχνοτητα που αρχιζει το beaming και πανω, κατι που μπορει να γινει σε μελλοντικο χρονο σαν αναβαθμιση οταν πια ο χρηστης θα εχει βαρεθει να πρεπει να εχει το κεφαλι του ακινητο σε ενα σημειο για να ακουσει μουσικη.
Με συχνοτητα αποκοπης τα 150Hz θα μπορουσες να εχεις βαλει ενα FR μεγαφωνο 3-4 ιντσων που εχει πολυ καλυτερη συμπεριφορα στις μεσαιες και υψηλες και με ελαχιστο beaming σε συγκριση με το 8ιντσο (π.χ. Dayton Audio RS100/RS95 MarkAudio CHP90, Visaton B100/B80 και αλλα) αλλα αφου τωρα εχεις ηδη επιλεξει αυτο το 8ιντσο, κοψε το τουλαχιστον χαμηλοτερα και οχι στα 150Hz.
Επισης για να βλεπεις τοσο μεγαλες διαφορες με την χρηση διαφορετικων ηχοαποροφητικων στο εσωτερικο ενω ηδη κοβεις τις χαμηλες συχνοτητες, η το κουτι ειναι υπερβολικα μικρο, η εχει προβληματα συντονισμων, η και τα δυο.
Αν θες ποσταρε τις διαστασεις και την αρχιτεκτονικη του (sealed, bass reflex, συχνοτητα συντονισμου κτλ) μηπως και βγει κανενα συμπερασμα και παρεις ουσιαστικη βοηθεια (αν και το θεμα ανηκει στυην κατηγορια DIY).
Καλημέρα, διαβάζοντας ξανά τις τις απαντήσεις σου κατάλαβα ότι κάποιο λάθος έχει γίνει , γιατί γράφεις ότι δεν μπορεί να πάει πάνω από 10 0000 hertz . Συγνώμη προς όλους βέβαια είναι λάθος ο κωδικός το μεγάφωνου που έχω γράψει δεν αλλάζει κάτι ιδιαίτερα βέβαια σε αυτά που μου γράφεις , είναι το SB Acoustics SB20FRPC30-8 .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.128
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top