Genelec ή κάτι σε παθητικό bookshelf ;

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Καλησπέρα σας,
Δεν έχω εμπειρία από ενεργητικά ηχεία και ως τώρα χρησιμοποιώ τα Β&W cm1 για near field ακρόαση στον υπολογιστή, με ''σφηνωμένο'' ενισχυτή :) . Είμαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Ωστόσο, βλέποντας κατά καιρούς τα genelec και τα γενικώς διθυραμβικά σχόλια για δαύτα, αναρωτιέμαι αν κάποια στιγμή θα άξιζε, για λόγους εξοικονόμησης χώρου, να τα δοκιμάσω.
Ενώ διαβάζω reviews για διάφορα παθητικά ηχεία, με συγκριτικά μεταξύ τους, δεν έχω πέσει ποτέ πάνω σε σύγκριση με genelec. Κατανοώ ότι είναι ανόμοια πράγματα (παθητικά-ενεργητικά, monitor-audiophile(;) κτλ ) , αλλά στο δια ταύτα δεν είναι η μουσική; Υπάρχει κάποιος να δώσει κάποια γεύση για χαρακτηριστικά όπως στερεοφωνία, λεπτομέρεια, τοποθέτηση οργάνων κτλ ?
Σας ευχαριστώ :)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα. Εκτός από ηχεία ενισχυτή τι πήγες έχεις; Κάποιο dac, pc, laptop κτλ. Εγώ με τα Tannoy Gold που έχω και είναι ενεργά είμαι φουλ ευχαριστημένος αλλά παίζουν και ρόλο τα υπόλοιπα μέρη του συστήματος (προ ενισχυτής, dac, streamer, pickup κτλ) για να αποδώσει ένα σύστημα.
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Καλησπέρα. Εκτός από ηχεία ενισχυτή τι πήγες έχεις; Κάποιο dac, pc, laptop κτλ. Εγώ με τα Tannoy Gold που έχω και είναι ενεργά είμαι φουλ ευχαριστημένος αλλά παίζουν και ρόλο τα υπόλοιπα μέρη του συστήματος (προ ενισχυτής, dac, streamer, pickup κτλ) για να αποδώσει ένα σύστημα.
Χρησιμοποιώ το Cambridge audio Dac azur. Αρκετά παλιό αλλά καλό... Κατανοώ ότι όλα παίζουν τον ρόλο τους, αλλά ας θεωρήσουμε την πηγή δεδομένη και σταθερή και για τις 2 ''περιπτώσεις'' .
 

Μηνύματα
11
Reaction score
9
Καλησπέρα

Πήρα ενεργά για τον υπολογιστή για πρώτη φορά πριν από κάνα δίμηνο περίπου επειδή άκουγα τα παιδιά εδώ να λένε πολύ καλά λόγια. Για να μην πολυλογώ, ναι είχαν δίκιο, είμαι πολύ ικανοποιημένος. Τα ηχεία που πήρα (μετά από ψάξιμο σε διάφορες μάρκες), είναι τα KRK Rokit 5 G4, εξαιρετικά για τα αυτιά μου near field ηχεία που με άφησαν ικανοποιημένο σε όλους τους τομείς που ρωτάτε (στερεοφωνική εικόνα, λεπτομέρεια και ιδιαίτερα καθαρός ήχος). Αυτό με έκανε να διερωτώμαι, πόσο καλύτερα μπορεί να είναι άραγε τα Genelec?? Τελικά πριν από καμιά δεκαπενταριά μέρες δεν άντεξα πήγα και πήρα τα Genelec 8030c. Πρόλαβα να τα δοκιμάσω 2-3 μέρες μόνο γιατί έπρεπε να φύγω από τον Πειραιά που μένω, οπότε η άποψη μου είναι πολύ περιορισμένη. Ναι είναι καλύτερα από τα KRK, αλλά όχι με κραυγαλέα διαφορά, είναι μάλιστα πολύ κοντά θα έλεγα. Μικρή διαφορά πρόσεξα στα πρίμα και στα φωνητικά, όμως επαναλαμβάνω, είναι πολύ λίγος ο χρόνος για να κρίνω. Τώρα έχω πάει τα KRK στο εξοχικό και έχω κρατήσει τα 8030 στον Πειραιά που είμαι συχνότερα. Ένα πράγμα πάντως που μου άρεσε στα Genelec είναι ότι είναι πιο μαζεμένα και έτσι χωράνε πολύ πιο εύκολα σε ένα γραφείο, καθώς και η όψη τους που λίγο ξεφεύγει απ τα συνηθισμένα. Θα πρότεινα πάντως όπου και να καταλήξετε να τα συνδυάσετε με ένα καλό Dac για να αποδώσουν τα μέγιστα. Τώρα που έχω εικόνα (μικρή έστω) και για τα δύο πάμε σε ένα βασικό ερώτημα, αν γύριζα το ρολόι πίσω, τι απ τα δύο θα έπαιρνα?? Θυμίζω τα KRK κάνουν το ένα τρίτο των 8030. Απ. Για κάποιον που έχει συνηθίσει σε πιο ας πούμε Hi End ήχο, τότε τα 8030 είναι η επιλογή του, αλλιώς τα Rokit 5 G4 είναι εξαιρετικότατα και περισσεύουν λεφτά για ένα καλό Dac. Ελπίζω να βοήθησα.
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Καλησπέρα

Πήρα ενεργά για τον υπολογιστή για πρώτη φορά πριν από κάνα δίμηνο περίπου επειδή άκουγα τα παιδιά εδώ να λένε πολύ καλά λόγια. Για να μην πολυλογώ, ναι είχαν δίκιο, είμαι πολύ ικανοποιημένος. Τα ηχεία που πήρα (μετά από ψάξιμο σε διάφορες μάρκες), είναι τα KRK Rokit 5 G4, εξαιρετικά για τα αυτιά μου near field ηχεία που με άφησαν ικανοποιημένο σε όλους τους τομείς που ρωτάτε (στερεοφωνική εικόνα, λεπτομέρεια και ιδιαίτερα καθαρός ήχος). Αυτό με έκανε να διερωτώμαι, πόσο καλύτερα μπορεί να είναι άραγε τα Genelec?? Τελικά πριν από καμιά δεκαπενταριά μέρες δεν άντεξα πήγα και πήρα τα Genelec 8030c. Πρόλαβα να τα δοκιμάσω 2-3 μέρες μόνο γιατί έπρεπε να φύγω από τον Πειραιά που μένω, οπότε η άποψη μου είναι πολύ περιορισμένη. Ναι είναι καλύτερα από τα KRK, αλλά όχι με κραυγαλέα διαφορά, είναι μάλιστα πολύ κοντά θα έλεγα. Μικρή διαφορά πρόσεξα στα πρίμα και στα φωνητικά, όμως επαναλαμβάνω, είναι πολύ λίγος ο χρόνος για να κρίνω. Τώρα έχω πάει τα KRK στο εξοχικό και έχω κρατήσει τα 8030 στον Πειραιά που είμαι συχνότερα. Ένα πράγμα πάντως που μου άρεσε στα Genelec είναι ότι είναι πιο μαζεμένα και έτσι χωράνε πολύ πιο εύκολα σε ένα γραφείο, καθώς και η όψη τους που λίγο ξεφεύγει απ τα συνηθισμένα. Θα πρότεινα πάντως όπου και να καταλήξετε να τα συνδυάσετε με ένα καλό Dac για να αποδώσουν τα μέγιστα. Τώρα που έχω εικόνα (μικρή έστω) και για τα δύο πάμε σε ένα βασικό ερώτημα, αν γύριζα το ρολόι πίσω, τι απ τα δύο θα έπαιρνα?? Θυμίζω τα KRK κάνουν το ένα τρίτο των 8030. Απ. Για κάποιον που έχει συνηθίσει σε πιο ας πούμε Hi End ήχο, τότε τα 8030 είναι η επιλογή του, αλλιώς τα Rokit 5 G4 είναι εξαιρετικότατα και περισσεύουν λεφτά για ένα καλό Dac. Ελπίζω να βοήθησα.
Σαφώς και είναι βοηθητική η απάντησή σου και σε ευχαριστώ για την πολύ σημαντική σύγκριση μεταξύ των δύο ζευγαριών. Το ότι η διαφορά που σου φάνηκε είναι μικρή, έστω για αυτές τις 2-3 μέρες, επιβεβαιώνει ότι η βελτιώσεις από ένα σημείο και μετά είναι δυσανάλογου κόστους. Βέβαια, με προσεκτικότερες ακροάσεις, ίσως διαπιστώσεις περισσότερα πλεονεκτήματα των genelec. Θα είχε ενδιαφέρον μετά από λίγο διάστημα να μας έκανες ένα mini συγκριτικό να μας διαφωτίσεις περαιτέρω!
Θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη κάποιου συμφορουμήτη για το πως θα μπορούσε να σταθεί ένα παθητικό bookself ( επιπέδου b&w cm1) απέναντι σε ένα genelec 8030...
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Μια βοήθεια και από μένα στο παρακάτω συγκριτικό με monitor ηχεια:
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
11
Reaction score
9
Σαφώς και είναι βοηθητική η απάντησή σου και σε ευχαριστώ για την πολύ σημαντική σύγκριση μεταξύ των δύο ζευγαριών. Το ότι η διαφορά που σου φάνηκε είναι μικρή, έστω για αυτές τις 2-3 μέρες, επιβεβαιώνει ότι η βελτιώσεις από ένα σημείο και μετά είναι δυσανάλογου κόστους. Βέβαια, με προσεκτικότερες ακροάσεις, ίσως διαπιστώσεις περισσότερα πλεονεκτήματα των genelec. Θα είχε ενδιαφέρον μετά από λίγο διάστημα να μας έκανες ένα mini συγκριτικό να μας διαφωτίσεις περαιτέρω!
Θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη κάποιου συμφορουμήτη για το πως θα μπορούσε να σταθεί ένα παθητικό bookself ( επιπέδου b&w cm1) απέναντι σε ένα genelec 8030...
Καλημέρα

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το «βελτιώσεις από ένα σημείο και μετά είναι δυσανάλογου κόστους», (και όχι μόνο για τα ηχεία), τώρα για το «mini συγκριτικό» που αναφέρεις, θα το προσπαθήσω γιατί τα ηχεία είναι σε διαφορετικό χώρο πλέον και με διαφορετικό dac το κάθε ζεύγος, αλλά κάτι θα καταφέρω πιστεύω. Επίσης ως προς το «Θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη κάποιου συμφορουμήτη για το πως θα μπορούσε να σταθεί ένα παθητικό bookself»….. Δεν έχω καμία εμπειρία με τα b&w cm1, όμως (από μικρά παθητικά) πριν είχα τα Elac Debut 2.0 B6.2 Όντως πολύ καλά ηχεία και με καλές κριτικές, τα οποία μου άρεσαν και συνεχίζω να έχω πολύ καλή γνώμη για αυτά. Όμως σαν παθητικά εξαρτώνται και από άλλους παράγοντες. Αποφάσισα λοιπόν να δοκιμάσω με ενεργά, να γλυτώσω και από τον όγκο (αλλά και την εξάρτηση) των ενισχυτικών. Τα πούλησα και πήρα τα KRK. Το μετάνιωσα? Οχι καθόλου, όταν κανείς ακούει ακόμα και ραδιόφωνο (μέσω ίντερνετ που εκπέμπει όμως ποιοτικά) και χαμογελάει ικανοποιημένος με αυτό που ακούει, έ αυτό νομίζω κάτι σημαίνει!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλησπέρα σας,
Δεν έχω εμπειρία από ενεργητικά ηχεία και ως τώρα χρησιμοποιώ τα Β&W cm1 ...

Σας ευχαριστώ :)
Επόμενον και κατανοητόν... :lolsign:
Καλησπέρα. Εκτός από ηχεία ενισχυτή τι πήγες έχεις; Κάποιο dac, pc, laptop κτλ. Εγώ με τα Tannoy Gold που έχω και είναι ενεργά είμαι φουλ ευχαριστημένος αλλά παίζουν και ρόλο τα υπόλοιπα μέρη του συστήματος (προ ενισχυτής, dac, streamer, pickup κτλ) για να αποδώσει ένα σύστημα.
Μην παραλείπεται και ο ρόλος από τους...ethernet διαμεσολαβητές.:roflmao:

Πρωταρχική συμβουλή στον ενδιαφερόμενο που ξεκίνησε το νήμα είναι ότι εφόσον - όπως υποστηρίζει - δεν έχει συγκεκριμένο παράπονο από το τωρινό του setup,ας αποκτήσει μικρόφωνο και να μετρήσει σχετικές αποκρίσεις μέσω προγραμμάτων όπως το REW,προκειμένου να διερευνήσει πού θα μπορούσε να υστερεί το τρέχον στήσιμο... Οπωσδήποτε προτού να εξέταζε εναλλαγές συσκευών και ακόμα περισσότερο των ίδιων των ηχείων.
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το παρόν σύστημα με ευχαριστεί ιδιαίτερα. Οποιαδήποτε σκέψη για αλλαγή αφορά κυρίως την αποδέσμευση χώρου και όχι την ακουστική βελτίωση. Οι περισσότερες αναφορές στα genelec, ως premium αγορά, είναι διθυραμβικές. Ο συνδυασμός του καλού ήχου σε λίγο χώρο είναι που με κάνει να το σκέφτομαι. Αλλά είναι τόσο καλός, ώστε να σταθεί επάξια απέναντι σε ένα ποιοτικό B&W ? Σε τέτοιο βαθμό ώστε να μπω στον κόπο για αλλαγές και αφετέρου να δώσω και χρήματα? Θα ήθελα δηλαδή να ξέρω αν κρίνοντας αποκλειστικά ως προς τον ήχο αν ένα καλό παθητικό ηχείο είναι εφάμιλλο ή καλύτερο από ένα ζευγάρι genelec.
Αν έκανα έναν παραλληλισμό, τα wireless ακουστικά της sony xm1000 είναι εξαιρετικά, έχουν εσωτερικό ενισχυτή, μετατροπέα, μπαταρία, είναι ασύρματα κτλ. Αντίστοιχης αξίας είναι τα sennheiser hd600. Συγκρίνοντας τα 2 τα ''παθητικα'' hd600 είναι πραγματικά σε άλλο επίπεδο, αν και τα sennheiser κανουν τα πάντα να ακουγονται καλά. Το κόστος, ωστόσο, για τα sennheiser είναι ένα καλό dac και βέβαια ενισχυτής ακουστικών... Είναι σωστός ένας τέτοιος παραλληλισμός? Θα μπορούσε να γίνει μια αντιστοίχιση με τα ενεργά ηχεία versus παθητικά?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το παρόν σύστημα με ευχαριστεί ιδιαίτερα. Οποιαδήποτε σκέψη για αλλαγή αφορά κυρίως την αποδέσμευση χώρου και όχι την ακουστική βελτίωση. Οι περισσότερες αναφορές στα genelec, ως premium αγορά, είναι διθυραμβικές. Ο συνδυασμός του καλού ήχου σε λίγο χώρο είναι που με κάνει να το σκέφτομαι. Αλλά είναι τόσο καλός, ώστε να σταθεί επάξια απέναντι σε ένα ποιοτικό B&W ? Σε τέτοιο βαθμό ώστε να μπω στον κόπο για αλλαγές και αφετέρου να δώσω και χρήματα? Θα ήθελα δηλαδή να ξέρω αν κρίνοντας αποκλειστικά ως προς τον ήχο αν ένα καλό παθητικό ηχείο είναι εφάμιλλο ή καλύτερο από ένα ζευγάρι genelec.
Αν έκανα έναν παραλληλισμό, τα wireless ακουστικά της sony xm1000 είναι εξαιρετικά, έχουν εσωτερικό ενισχυτή, μετατροπέα, μπαταρία, είναι ασύρματα κτλ. Αντίστοιχης αξίας είναι τα sennheiser hd600. Συγκρίνοντας τα 2 τα ''παθητικα'' hd600 είναι πραγματικά σε άλλο επίπεδο, αν και τα sennheiser κανουν τα πάντα να ακουγονται καλά. Το κόστος, ωστόσο, για τα sennheiser είναι ένα καλό dac και βέβαια ενισχυτής ακουστικών... Είναι σωστός ένας τέτοιος παραλληλισμός? Θα μπορούσε να γίνει μια αντιστοίχιση με τα ενεργά ηχεία versus παθητικά?
Για να είχε νόημα η οποιαδήποτε σύγκριση θα χρειαζόταν να εξεταστεί Genelec monitor μοντέλο σειράς 8040 ,ούτως ώστε να υπήρχε ισοδυναμία στις διαστάσεις των midwoofer μ'εκείνο του CDM1...Και μόνο για την ανώτερη ομοιογένεια στην πολική απόκριση,σίγουρα τα Genelec θα άξιζαν.

Ως πρώτο βήμα όμως θα έπρεπε να γνωρίζεις την πραγματική απόκριση από το τωρινό σου setup πάνω στη θέση ακρόασης και ιδίως τη συμπεριφορά - σε συνάρτηση πάντα με τη χωροταξία - στις πρώτες οκτάβες.

Σημειωτέον ότι οι προδιαγραφές στα ενεργά της Genelec λογαριάζονται πιο αξιόπιστες και ολοκληρωμένες σε σχέση με παθητικά ηχεία,αφού αφορούν σε σύνολο ενισχυτών-ηχείου με ενσωματωμένο ενεργό κροσόβερ.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Παρτα αγόρι μου τα τζενελεκ, τι ρωτάς;

Θα γλυτώσεις το χώρο που θες, θα παίζουν και καλύτερα, αλλά αυτό δεν έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Έχω τα Sony που λες και είμαι λάτρης του ήχου των Sennheiser.
Τα Genelec τολμώ να πω πως Sennheiserίζουν.

Απο θέμα όγκου, είναι πραγματικά πολύ μικρά για τα μεγάφωνα τους, αλλά και για τον ήχο τους.
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Έχω τα Sony που λες και είμαι λάτρης του ήχου των Sennheiser.
Τα Genelec τολμώ να πω πως Sennheiserίζουν.

Απο θέμα όγκου, είναι πραγματικά πολύ μικρά για τα μεγάφωνα τους, αλλά και για τον ήχο τους.
Και εγώ είμαι λάτρης των Sennheiser... αν πάνε προς τα εκεί τα genelec είναι προς τις προτιμήσεις μου. Θα προσπαθήσω να τα βρω για ακρόαση, αλλά δεν ξέρω ποιο κατάστημα θα τα εχει στημένα για ακροάσεις...
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Καλησπέρα, ενα ζευγαράκι jbl 306p και ενα 310s , ΟΛΑ στα ίδια λεφτά που κοστίζει ενα τεμάχιο 8030c.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην μεινεις ευχαστιστημένος.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Έχω τα Sony που λες και είμαι λάτρης του ήχου των Sennheiser.
Τα Genelec τολμώ να πω πως Sennheiserίζουν.

Απο θέμα όγκου, είναι πραγματικά πολύ μικρά για τα μεγάφωνα τους, αλλά και για τον ήχο τους.
Όντως ρε παιδί μου, αυτη η φίρμα (senn) έχει εθιστικό ήχο, χωρίς να είναι τέλειος φυσικά.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Εγω παιδιά δεν τα μπορώ ... Απο τότε που αγόρασα τa 1000xm4 τα 660s να τα έχω χρησιμοποιήσει μετρημένες στα δάκτυλα του ενος χεριού φορές. Δεν βρίσκω το λόγο πραγματικά... Με EQ, χωρίς ΕQ, με καλό ενισχυτή αλλά και τον ενισχυτάκο τους τα sony σπέρνουν (στα αυτία μου)

Κάτι 800s που αρκετοι κατεβάζουν ευαγγέλια μπορεί να είναι όντως καταπληκτικά αλλά δεν έχω την παραμικρή ορεξη να δώσω 1200-1300 ευρώ, δεν βλέπω το λόγο βασικά.

Να δώσω ενα πόντο στα 660s, μπορουν να παίξουν δυνατότερα απο τα sony αλλα μιλάμε για εντάσεις που προσωπικά δεν διανοούμαι να ακούσω πάνω απο μερικά λεπτά.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
πήρα πριν λίγους μήνες τα 8020 (λόγω χώρου, δεν xωρούσανε μεγαλύτερα στο γραφείο μου ανάμεσα στα monitors) και το 7040

είμαι όχι απλά ευχαριστημένος, αλλά ενθουσιασμένος
ειδικά με το subwoofer, μεγάλη βελτίωση και είναι σαν να μην υπάρχει, ακόμη και με σκέτο tone generator από το ίντερνετ, θα ορκιζόμουνα ότι τα 40, 50, 70 hz ακούγονται από τα ηχεία και όχι το subwoofer (που προφανώςδεν ισχύει)

σε σχέση με τα ηχεία δαπέδου που έχω στο ασλόνι, αν η μουσική δεν έχει χαμηλό είναι πολύ κοντά,
αν έχει χαμηλό, λόγω subwoofer, τα μικρά genelec έχουν πλεονέκτημα
και αν θέλω να ακούσω πχ heavy metal ή thrash crossover, τα genelec παίρνουν κεφάλι και με διαφορά

τα φοβόμουνα πριν τα πάρω, γιατί λέγανε ότι "είναι υπεραναλυτικά και θα κουράζουν σε χάλια παραγωγές" όπως είναι μεγάλο μέρος όσων ακούω, αλλά δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο

τώρα αν θα ήμουν το ίδιο ευχαριστημένος με άλλα ενεργά,
και αν θα ήταν το ίδιο εύκολη η ενσωμάτωση subwoofer,
πιθανώς ναι, δεν ξέρω
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το παρόν σύστημα με ευχαριστεί ιδιαίτερα. Οποιαδήποτε σκέψη για αλλαγή αφορά κυρίως την αποδέσμευση χώρου και όχι την ακουστική βελτίωση. Οι περισσότερες αναφορές στα genelec, ως premium αγορά, είναι διθυραμβικές. Ο συνδυασμός του καλού ήχου σε λίγο χώρο είναι που με κάνει να το σκέφτομαι. Αλλά είναι τόσο καλός, ώστε να σταθεί επάξια απέναντι σε ένα ποιοτικό B&W ? Σε τέτοιο βαθμό ώστε να μπω στον κόπο για αλλαγές και αφετέρου να δώσω και χρήματα? Θα ήθελα δηλαδή να ξέρω αν κρίνοντας αποκλειστικά ως προς τον ήχο αν ένα καλό παθητικό ηχείο είναι εφάμιλλο ή καλύτερο από ένα ζευγάρι genelec.
Αν έκανα έναν παραλληλισμό, τα wireless ακουστικά της sony xm1000 είναι εξαιρετικά, έχουν εσωτερικό ενισχυτή, μετατροπέα, μπαταρία, είναι ασύρματα κτλ. Αντίστοιχης αξίας είναι τα sennheiser hd600. Συγκρίνοντας τα 2 τα ''παθητικα'' hd600 είναι πραγματικά σε άλλο επίπεδο, αν και τα sennheiser κανουν τα πάντα να ακουγονται καλά. Το κόστος, ωστόσο, για τα sennheiser είναι ένα καλό dac και βέβαια ενισχυτής ακουστικών... Είναι σωστός ένας τέτοιος παραλληλισμός? Θα μπορούσε να γίνει μια αντιστοίχιση με τα ενεργά ηχεία versus παθητικά?
Tι σε ενοχλεί περισσότερο χωροταξικά? Το μέγεθος των ηχείων (που όσο αφορά την πρόσοψή δεν είναι και τόσο μεγάλο σε σύγκριση με τα περισσότερα μικρά ενεργά ηχεία.......αν και δεν γραφεις ποια εκδοση ακριβως εχεις) ή ότι έχεις κάπου εκεί γύρω και στριμωγμένο τον ενισχυτή σου?(αν είναι συσκευή με το σύνηθες μέγεθος, σίγουρα δεν θα είναι κάτι βολικό). Μήπως απλά να κοιτούσες για έναν πιο μικρό ενισχυτή (σε μέγεθος εννοώ)? Κάτι σε class d. Αν κατάλαβα καλά, το dac σου είναι αρκετά παλιό και δεν έχει ούτε ασύγχρονη usb είσοδο....... μάλλον πρέπει να κοιτάξεις για κάτι άλλο.
 
Last edited:

Μηνύματα
290
Reaction score
140
πήρα πριν λίγους μήνες τα 8020 (λόγω χώρου, δεν xωρούσανε μεγαλύτερα στο γραφείο μου ανάμεσα στα monitors) και το 7040

είμαι όχι απλά ευχαριστημένος, αλλά ενθουσιασμένος
ειδικά με το subwoofer, μεγάλη βελτίωση και είναι σαν να μην υπάρχει, ακόμη και με σκέτο tone generator από το ίντερνετ, θα ορκιζόμουνα ότι τα 40, 50, 70 hz ακούγονται από τα ηχεία και όχι το subwoofer (που προφανώςδεν ισχύει)

σε σχέση με τα ηχεία δαπέδου που έχω στο ασλόνι, αν η μουσική δεν έχει χαμηλό είναι πολύ κοντά,
αν έχει χαμηλό, λόγω subwoofer, τα μικρά genelec έχουν πλεονέκτημα
και αν θέλω να ακούσω πχ heavy metal ή thrash crossover, τα genelec παίρνουν κεφάλι και με διαφορά

τα φοβόμουνα πριν τα πάρω, γιατί λέγανε ότι "είναι υπεραναλυτικά και θα κουράζουν σε χάλια παραγωγές" όπως είναι μεγάλο μέρος όσων ακούω, αλλά δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο

τώρα αν θα ήμουν το ίδιο ευχαριστημένος με άλλα ενεργά,
και αν θα ήταν το ίδιο εύκολη η ενσωμάτωση subwoofer,
πιθανώς ναι, δεν ξέρω
Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου τα ηχεία δαπέδου δεν έχουν πλεονέκτημα σε σχέση με τα genelec. Τί ηχεία δαπέδου έχεις?
Tι σε ενοχλεί περισσότερο χωροταξικά? Το μέγεθος των ηχείων (που όσο αφορά την πρόσοψή δεν είναι και τόσο μεγάλο σε σύγκριση με τα περισσότερα μικρά ενεργά ηχεία.......αν και δεν γραφεις ποια εκδοση ακριβως εχεις) ή ότι έχεις κάπου εκεί γύρω και στριμωγμένο τον ενισχυτή σου?(αν είναι συσκευή με το σύνηθες μέγεθος, σίγουρα δεν θα είναι κάτι βολικό). Μήπως απλά να κοιτούσες για έναν πιο μικρό ενισχυτή (σε μέγεθος εννοώ)? Κάτι σε class d. Αν κατάλαβα καλά, το dac σου είναι αρκετά παλιό και δεν έχει ούτε ασύγχρονη usb είσοδο....... μάλλον πρέπει να κοιτάξεις για κάτι άλλο.
Με ενοχλεί κυρίως το μέγεθος του ενισχυτή (pm7000 marantz), που είναι τέρας για το γραφείο και που τώρα τον έχω βάλει κάθετα για να χωράει κάπως...Τα ηχεία είναι τα B&W cm1 (όχι CDM1), τα όποία έχουν καλό μέγεθος, αλλά που θέλουν χώρο από πίσω τους, που δεν έχω. Ακούγονται μπουμαριστά όπως καταλαβαίνεις...Το dac είναι παλιό, αλλά παίζω με οπτική ίνα και δεν με ενοχλεί που δεν είναι με ασύγχρονη είσοδο usb. Θα το σκεφτόμουν και για άλλον ενισχυτή, αλλά αμφιβάλλω ότι θα παίζει εξίσου καλά με τον marantz.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Πόσο nearfield ακούς ;
Πόσο είναι το μέγιστο budget σου ;
Πως είναι ο χώρος σου; photo;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top