Geometric Harmony - Micro

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Εδω και αρκετο καιρο, στην δουλεια μου, την θεση των MTZ Jairo, εχουν παρει τα Geometric Harmony - Micro, του φιλου Νικολα.. επειτα απο καιρο λοιπον ακροασεων σε καθημερινη ολοημερη βαση, μπορω να πω δυο λογακια, και εντυπωσεις!



Τον πρωτο μηνα μεχρι να στρωσουν , οδηγηθηκαν ανηλεως απο εναν καλοφτιαγμενο LM3886 ιδιοκατασκευης μου!..τον μηνα που μας περασε μεχρι και σημερα τα οδηγησαν οι Tsakiridis Αχιλεας μου με τις 807.. Σημερα ομως, οι - Αχιλεας κανουν ενα ταξιδακι στην βαση τους και ξεμεινα απο ενυσχητη.. θυμηθηκα οτι ειχα εναν μικρουλη λαμπατο με μια ECL82 ανα καναλι , και με 3 γλυκα watt-ακια.... τον ξεσκονιζω και τον συνδεω!... και ΕΓΕΝΗΤΩ ΦΩΣ!!!..παιζει πολυ ομορφα!..δεν εχει βεβαια δυναμη να παιξει πολυ δυνατα, αλλα παιζει αξιοπρεπεστατα! πολυ φυσικα, σε αρκετες καλες εντασεις, στημενα ψηλα (περιπου 2 μετρα), σε εναν χωρο περιπου 4 χ 5.. ..ΠΟΛΥ γλυκα!..Μελι σκετο!

Δυο λογια γενικα ... μια πολυ ομορφη κατασκευη ηχειου, στιβαρο, ,με μεγαφωνο fullrange.. την πρωτη εβδομαδα, τελειως αστρωτα, επαιξαν πολυ μουντα..διχως καθολου ακρα...πραγμα απολυτα φυσιολογικο , δεδομενου της μοναδας που φοραει. αλλα επειδη η μουσικη στο μαγαζι μου ξεκινα στις 9 το πρωι και σταματαει στις 9 το βραδυ, μεσα σε πολυ λιγο καιρο τα ηχεια εστρωσαν, και ολα ηρθαν εκει που πρεπει!.. ενω λοιπον ειναι ενα μικρο στο μεγεθος ηχειο, εχει αξιοπρεπεστατο μπασο! οχι ιδιαιτερα σφιχτο, αλλα με πολυ καλη εκταση και ογκο! μεγαλη διαφορα απο οτι fostex-οειδη μικρακι εχω ακουσει!
Εχει καταπληκτικα μεσαια, καθολου προβολικα, και καθολου κουραστικα!..τα πριμα του ειναι μαλον μαλακα, οχι ιδιαιτερα τονισμενα, κατι που αρχικα με ψιλοπαραξενεψε, γιατι πριν ακουγα με ενα ζευγαρι Monitor-οειδων ειχειων (jairo) ..Aλλα σε ενα ηχειο που παιζει μουσικη ολη μερα σε μεσοχαμηλες εντασεις, ειναι ενα πολυ ομορφο προσον! ειναι πολυ ξεκουραστα, διχως εξαρσεις και δυσαρεστες εκπληξεις! Ο Νικολας μου λεει οτι τα πριμα θελουν ακομα περισσοτερο καιρο , στρωσιμο, για να ρθουν..και εχει δικιο, γιατι μεσα σε ενα 2-μηνο η διαφορα ειναι πολυ αισθητη!

Με τον LM3886 επαιξαν πολυ καλα..με τον Αχιλεα (807) επαιξαν καλυτερα, και με τον μικρουλη ecl82 παιζουν τις καλτσες τους!

Θεωρω οτι ειναι ενα πραγματικα αξιολογο ηχειο, και οποιος ενδιαφερεται να τ ακουσει ας παει μια βολτα στην Γιαφκα του Νικολα στον Πειραια!..θα βρεθείτε μπροστα σε πολυ ευχαριστες εκπληξεις!
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

Πληροφοριες για τα ηχεια του Νικολα, εδω.. www.geometricharmony.com

Φίλε Νικόλα, σου εύχομαι ολόκαρδα καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου! Ξεκινησες ΠΟΛΥ δυνατα! Συνέχισε έτσι με τρελό πάθος και όρεξη!
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

Αν επιτρέπεται, για τι κατηγορία τιμής μιλάμε περίπου; Αν δεν κάνω λάθος, είναι τα εισαγωγικά της εταιρείας.
 


Μηνύματα
155
Reaction score
2
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

Σήφη έχασες αν δεν ήρθες στην έκθεση!

Όταν έβαλε τα micro να παίξουν με τον Αίολο των Τσακιριδαίων όλοι ρώταγαν πόσο κάνουν τα μεγάλα ηχεία στο βάθος. Όταν μάθαιναν πως παίζουν τα μικρά, ρώταγαν που είναι τα sub! :107:

Αν είχαν άλλο ένα μηδενικό στην τιμή θα τα βλέπαμε σε shootout με κάνα B&W 805 Diamond.

Κονγκρατς στο Νικόλα, για μένα ο συνδυασμός Geometric Harmony/Tsakiridis ήταν εύκολα στο Top 3. Μόνο το δωμάτιο με τα Lamm/Horning και εκείνο της Duevel μου προξένησαν τόσο καλές εντυπώσεις!
Οι Κύκλωπες με τον Αίολο, με κόστος γύρω στα 4.000 έπαιζαν στα ίδια κυβικά με τα 19.500 των duevel (και δεν εχω ιδεα ποσο καναν τα ενισχυτικα).

Του χρόνου θέλουμε να ακούσουμε τα ηχεία και με Lamm! :119:
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

Όταν έβαλε τα micro να παίξουν με τον Αίολο των Τσακιριδαίων όλοι ρώταγαν πόσο κάνουν τα μεγάλα ηχεία στο βάθος. Όταν μάθαιναν πως παίζουν τα μικρά, ρώταγαν που είναι τα sub! :107:
χα χα...ρε συ, τα χω στο μαγαζι.. διπλα τους τα MTZ Jairo καθονται.. κοσμος που μπαινει στο μαγαζι με ρωταει.. ααα ωραια παιζουν τα ηχεια ε.. δειχνοντας τα μεγαλα.. τα μικρα ειναι για σαραουντ ε?.. οταν τους λεω οτι παιζουν τα μικρα με κοιτουν καλα καλα!!..

να πω, οτι τον καλυτερο ηχο τον πηρα με λαμπα.
σε καμια δυο βδομαδες θα χω πισω τον Τσακιριδη Αχιλεα μαλλον με 300Β , και θα ξανα δοκιμασω. γιατι ο ecl μου με τα 3 βατακια, ειναι σκετη γλυκα αλλα γκαζι γιοκ.. ο 300Β με 8-9 θα τα παει σαφως καλυτερα..
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

Κι επιλύεται μιά προαιώνια απορία,γιά ποιό λόγο θα έπρεπε να τιμολογούνται ακριβά συσκευές αναπαραγωγής ήχου,προκειμένου να θεωρηθούν ότι διαθέτουν κάτι σημαντικό προς μετάδοση...:126:
 

Μηνύματα
155
Reaction score
2
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

Εκτος απο την αισχροκέρδεια ορισμένων hi-end κατασκευαστών που τιμολογούν την "άποψη" με +10.000ε στο κοστολόγιο, είναι πάρα πολλοί οι μεσάζοντες, τα μεταφορικά, κόστος διαφημίσεων κλπ..
Υποθέτω οτι οταν αγοράζεις απο τη χώρα σου και μάλιστα 1ο χέρι χωρίς μεσάζοντες, πολλά απο αυτά τα κόστη ελαχιστοποιούνται.

Support your local scene! :106:
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

οταν αγοράζεις απο τη χώρα σου και μάλιστα 1ο χέρι χωρίς μεσάζοντες, πολλά απο αυτά τα κόστη ελαχιστοποιούνται.

Support your local scene! :106:
Xροοοονια το λεω.... αλλα θελουμε να τρωμε τις σαρκες μας συνεχεια... Eιναι υποχρεωση ολων μας να στηριζουμε αξιολογες Ελληνικες προσπαθειες!
 

Μηνύματα
199
Reaction score
84
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

Σκεφτόμουν να ανοίξω ένα νήμα σχετικό αλλά είδα πως υπαρχει ήδη. Σκοπεύω σύντομα να αγοράσω κι εγώ τα micro για παρόμοιο σκοπό, να ακούω μουσική στο γραφείο μου σε κοντινές αποστάσεις μια και στην έκθεση με εντυπωσίασαν με την παρουσία τους και την πληρότητά τους στο σετ με τον ενισχυτή των Tsakiridis τόσο μόλις μπήκα στο δωμάτιο όσο και στο sweetspot τους. Η τιμή τους δε είναι δελεαστικότατη.
Στην έρευνά μου μέχρι στιγμής έχω καταλήξει σε μερικους ενισχυτές μετά απο συζητήσεις και το γνωστό ζάλισμα φίλων. Γνώμες λοιπόν δεκτές και προτάσεις φυσικά!
τα όσα βρήκα:

http://www.dayens.rs/eng_ampino.html

http://www.musika.jp/en/30.html

http://www.nuforce.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=9:amp-product-3&Itemid=192

http://www.kingrex.com/productimg.aspx?id=2

...Kαι διάφορα άλλα τρίπαθα ενισχυτάκια όπως Trends κτλ.

Τέλος υπάρχει η σκέψη για ένα βινταζ ενισχυτή όπως Revox 750 ή 780, accuphase 206, luxman ή κάτι συναφές.
Θεωρώ πως πολύς κόσμος πάει προς μικρότερο μπατζετ σιγά σιγά και μικρότερους χώρους/ χώρους εργασίας οπότε οι γνώμες θα βοηθήσουν όχι μόνο εμένα αλλά και άλλους.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

Εγω τα οδηγω με εναν ιδιοκατασκευης λαμπατο 3watt με ecl82.. Παιζει πολυ ομορφα.. Θα σου προτεινα λοιπον μικρο se λαμπατο και οχι τριπαθο φιλε..
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

οπως το ακουσα το ηχειο, οτιδηποτε ολιγοβατο και γλυκο να του βαλεις πανω, ειται λαμπα ειτε class t, θα παιζει πολυ ομορφα
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

το δοκιμασα και με εναν τριπαθο και με εναν καλο Lm3886... καλα ηταν.. απλα αλλο πραμα η γλυκα του με το μικρο λαμπατερο... βασικο χαρακτηριστικο οτι μπορεις να τ ακους ολη μερα διχως να κουραζει καθολου.. το χω στο μαγαζι και παιζουν απτις 8 το πρωι μεχρι τις 9 το βραδυ διχως σταματημο.. απολαυση να ακους μουσικουλα σε νορμαλ εντασεις..
 

Μηνύματα
199
Reaction score
84
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

ολιγόβατο ε; Απλώς θέλω ανάλυση και σώμα σε χαμηλές εντάσεις, το ηχείο είναι ευαίσθητο, αν θυμάμαι καλά 90db οπότε οδηγιέται εύκολα. Και τις λάμπες δεν ξέρω αν κάνουν για γραφείο, άναψε, σβήσε, θες να το κλείσεις για να φύγεις αμέσως.Οι λάμπες έχουν περιορισμούς νομίζω. Αλήθεια, έχετε ακούσει κάτι απ τους ενισχυτές που χω βάλει πιο πάνω;
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

τον Dayens τον πηρε ενα φιλαρακι απο το φορουμ μας και απο οτι λεει ειναι εξαιρετικο μηχανακι.. πεντακαθαρο, και αξιζει καθε ευρω της αξιας του.. δε το εχω ακουσει προσωπικα, αλλα πολοι που το ακουσαν μετεφεραν τα ιδια συμπερασματα.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
84
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

Ναι, είδα κι εγώ πως τον πήρε κάποιος. Μίλησα με τον άνθρωπο που τα κατασκευάζει, 380 ευρώ τελική τιμή
 


Μηνύματα
199
Reaction score
84
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

Είναι τόσο καλός ο Dared; Η τιμή του είναι όντως πολύ καλή
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: Geometric Harmony - Micro

ναι, ειναι οτι πιο τιμιο κυκλοφορει σε αυτα τα χρηματα μαζι με αυτον http://www.skroutz.gr/s/325581/Dynavox-VR-307.html , εναν 8βατο Yarland και εναν υβριδικο των Τσακιριδη με class D τελικο σταδιο και προνισχυση με λαμπα στα 35 βατ στο καναλι. Erato το μοντελο, καπου κατω απο τα 500 ευρω.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top