Happy feet - HD-DVD vs BLURAY edition

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Επειδή όταν παρέλαβα την hd-dvd έκδοση αυτής της ταινίας έμεινα άφωνος με την ποιότητα εικόνας αλλά περίπου 10 λεπτά πριν το τέλος είχε πρόβλημα ο δίσκος , το amazon με αποζημίωσε..
Αντί λοιπόν να ξαναπάρω μια πιθανότατα προβληματική πρώτη φουρνιά αποφάσισα να πάρω την Bluray έκδοση..
Έτσι λοιπόν έχω την δυνατότητα να κάνω μια απευθείας σύγκριση..
Η μοναδική αλλά πιθανότατα σημαντική διαφορά στο playback είναι ότι το hd-dvd το βλέπω στα 720ρ ενώ του bluray στα 1080ι..
Αν επηρεάζει με κάποιο τρόπο την εικόνα αυτή η ρύθμιση τότε μάλλον έχουμε ολόιδια ποιότητα εικόνας..
Και αυτό το λέω γιατί στο bluray απουσιάζει το πολύ έντονο "punch" της εικόνας που έχει το hd-dvd..
Είναι κάπως πιό "σκοτεινό" και δισδιάστατο..
Σαν να του λείπει κάτι..
Εννοείται ότι μιλάμε για την καλύτερη εικόνα σε bluray μαζί με το open season..
Εννοείται ότι εάν σας άρεσε η ταινία θα "πάθετε" με την εικόνα και στο bluray...
H κίνηση είναι ίδια και στα δύο format και είναι εξαιρετική !!!
Είναι region free και κοστίζει 24 δολλάρια στο amazon...φυσικά...
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Δε ξέρω αν φταίει αυτό για τη διαφορά αλλά νομίζω οτι αν δίνεις 1080i από το blu-ray τότε μάλλον το αδικείς, χωρίς να ξέρουμε βέβαια πόσο. Αφού και τα hd-dvd και τα blu-ray είναι native 1080p στην περίπτωση του blu δίνοντας 1080i το κάνεις downscale 2 φορές, μια στο player που το κατεβάζει από 1080p σε 1080i και μια στον προβολέα από 1080i σε 720p. Ενώ στο hd-dvd μια φορά μόνο στο player από 1080p σε 720p.

Άραγε πόση διαφορά να κάνει?
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Δε ξέρω αν φταίει αυτό για τη διαφορά αλλά νομίζω οτι αν δίνεις 1080i από το blu-ray τότε μάλλον το αδικείς, χωρίς να ξέρουμε βέβαια πόσο. Αφού και τα hd-dvd και τα blu-ray είναι native 1080p στην περίπτωση του blu δίνοντας 1080i το κάνεις downscale 2 φορές, μια στο player που το κατεβάζει από 1080p σε 1080i και μια στον προβολέα από 1080i σε 720p. Ενώ στο hd-dvd μια φορά μόνο στο player από 1080p σε 720p.

Άραγε πόση διαφορά να κάνει?
Όχι..από το ps3 δίνω 1080ι και ο προβολέας το βγάζει 1080ι..
Αλλά και στο Toshiba έδωσα 1080ι έξοδο και πήρα 1 % καλύτερη εικόνα...
Γελοίο και που τα αναφέρω...Η όποια διαφορά εδώ μάλλον έχει να κάνει και με το player..
Την διαφορά την κάνει μάλλον ο προβολέας που παίζει ΟΡΙΑΚΑ καλύτερα στο 720ρ από το 1080ι..
Γι' αυτό και το hd-dvd με έξοδο 720 αποδίδει καλύτερα από το ps που αναγκαστικά σε ταινίες δίνει 1080...
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Νομίζω ότι είναι καλύτερο αφού η ταινία είναι γραμμένη σε 1080p να βγάζει το Player 720p αν μιλάμε για προβολέα 720 και 1080ι αν μιλάμε για προβολέα 1080.

Τουλάχιστον στην περίπτωση του 720 δεν κάνουμε αχρείαστο interlacing.
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Happy feet - HD-DVD vs BLURAY edition

Αλλά και στο Toshiba έδωσα 1080ι έξοδο και πήρα 1 % καλύτερη εικόνα...
Γελοίο και που τα αναφέρω...
Γιωργο χωρις να θελω να σε θιξω, μηπως εισαι λιγο προκατειλημμενος? 'Η βλεπεις διαφορα ή οχι. Οι αναφορες σε τετοιου ειδους ποσοστα μου δημιουργουν "περιεργες" αντιδρασεις...:roll:
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Μα το είπα..γελοίο και που το αναφέρω...
Νομίζω πως είναι ελάχιστα πιό καθαρό και με τα δύο μηχανήματα στα 1080ι στο hd-dvd..
Με hd-dvd 720 και ps31080i η διαφορές εξακολουθούν να είναι δυσδιάκριτες αλλά το βάθος πεδίου δείχνει τελικά την αδυναμία του 1080ι σε σχέση με το 720ρ όταν ο προβολέας είναι 720ρ native panel...
Πόσο πιό απλό μπορεί να γίνει ?
Το εάν είναι αστείο το "ποσοστό" εντάξει...Πάντως μικροδιαφορές υπάρχουν..
Και αν μπούμε σε λεπτομέρειες του τύπου color banding εκεί χάνεις την μπάλα...
Γιατί παρατήρησα banding σε 4 σημεία στο hd -dvd και στο bd σε παραπάνω...
Αλλά πρέπει να ψάξεις ΠΑΡΑ πολύ για να το δείς...και αν το έψαξα είναι επειδή ήθελα από περιέργεια να το κάνω ..
Τι να σου πώ μετά ? ότι το ποσοστό banding είναι 32.678% στο ένα και 42,123% στο άλλο?? Θα γελούσαν και οι πέτρες...:happy_9: :happy_9:
Και το 1% ήταν εμφατικό του πόσο μικρή είναι η διαφορά...
Και τέλος μην ξεχνάς ότι άλλο player το toshiba άλλο το sony..
Ελπίζω να έγινα κατανοητός απόλυτα αυτή τη φορά και να μην δίνω λανθασμένες εντυπώσεις..:cool_4:
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Και να συμπληρώσω με μιά ερώτηση : πως και με ποιό τρόπο θα μπορούσα να είμαι προκατειλημμένος?
Έχω και τα δύο...:cool_1:
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Happy feet - HD-DVD vs BLURAY edition

Και το 1% ήταν εμφατικό του πόσο μικρή είναι η διαφορά...
....
Ελπίζω να έγινα κατανοητός απόλυτα αυτή τη φορά και να μην δίνω λανθασμένες εντυπώσεις..:cool_4:
:cool_4:
 

Μηνύματα
5.072
Reaction score
0
Kανένα πρόβλημα με τον δισκο Γιωργο..
Εξαιρετικη εικονα φιλε!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cool_4: :cool_4:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.297
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top