Harman Kardon HK980 vs Yamaha AX-596

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Καλησπέρα και πάλι στη όμαδα!

Εδω και χρόνια χρησιμοποιούσα έναν Yamaha DSP-AX2 για κύριο ενισχυτή και έδινα με ηχο για τα κύρια ηχεία με Pre Out στον Technics SU-A900mk2 για να οδηγεί τα Main μου ηχεία (MB Quart QL60c). Πρίν από περίπου έναν μήνα, έκανα το "λάθος" να αφαιρέσω εντελώς από το σύστημα μου τον Technics και έβαλα και τα MB Quart στον DSP-AX2. Το θέμα μου είναι πως από τότε τα ηχεία μου, έχουν χάσει τον γλυκό τους ήχο και το ζεστό μπάσο και πρίμα τους. Λοιπόν το θέμα μου είναι πως θέλω να αποφύγω να ξανά λειτουργήσω τον Technics με αυτόν τον τρόπο κυρίως διότι ο DSP-AX2 έχει έξοδο Pre Out στο 1V ένω ο Technics δέχεται 150mv σε line και δεν έχει την δυνατότητα να λειτουργήσει ως τελικός. Εκτός από αυτά, ο Technics έχει μάλλον κάποια ψυχρή κόλληση μέσα του όποτε δεν θελω να τον χρησιμοποιήσω επειδή μου έχει ήδη κάψει ένα tweeter και μου έχει ταλαιπωρίσει πολύ τα ηχεία μου (Όταν τον άναβα, με την ένταση στο "0" ακουγόταν πολύ δυνατά από τα ηχεία ένας ήχος σαν να πυροβολούσαν).


Οπότε είμαι σε διαδικασία για αγορά μεταχειρισμένου stereo ενισχυτή και δυστυχώς το budget μου δεν μου επιτρέπει τιμή ανω των 250€. Έχω βρεί ήδη έναν Harman Kardon HK980 και έναν Yamaha AX-596 σε παρόμοια τιμή και δεν ξέρω ποιόν να προτιμήσω, εφόσον αγοράσω κάποιον stereo ενισχυτή. Πείτε κάμια γνώμη για τους δύο ενισχυτές αν μπορείτε για να με βοηθείσετε...

Για να αποφύγω το ενδεχόμενο να κάψω τα ηχεία μου με τον DSP-AX2 να βγάζει 1V και ο άλλος ενισχυτής να δέχεται λιγότερα, θα γίνει αγορά ένος Amp Splitter και μάλλον του Dynavox AMP-S.

Εννοείται δεκτή οποιαδήποτε πρόταση έως 250€ απλά δεν θέλω ραδιοενισχυτή, και θέλω να υποστηρίζει 4Ω ηχεία. Περιοχή Αθήνα-Πειραιάς και γύρω περιοχές.
 

Μηνύματα
13.646
Reaction score
6.618
Αφού σου αρέσει ο Technics γιατί δεν τον επισκευάζεις? Γιατί να αγοράσεις ένα μτχ. ενσχυτή, που δεν γνωρίζεις τον ήχο του και αν θα ματσάρει καλά με τα ηχεία σου? Επίσης δεν κατάλαβα γιατί χρησιμοποιείς τον Yamaha σαν προ. Σύνδεσε την βασική πηγή για μουσική στον Technics και απλά πάρε διπλά καλώδια ηχείων και άλλαζε τα. Καλύτερα και πιο οικονομικά από την αγορά splitter.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Αφού σου αρέσει ο Technics γιατί δεν τον επισκευάζεις? Γιατί να αγοράσεις ένα μτχ. ενσχυτή, που δεν γνωρίζεις τον ήχο του και αν θα ματσάρει καλά με τα ηχεία σου? Επίσης δεν κατάλαβα γιατί χρησιμοποιείς τον Yamaha σαν προ. Σύνδεσε την βασική πηγή για μουσική στον Technics και απλά πάρε διπλά καλώδια ηχείων και άλλαζε τα. Καλύτερα και πιο οικονομικά από την αγορά splitter.
Χρησιμοποιώ τον Yamaha σαν προ, διότι δεν έχω άλλο ζευγάρι ηχεία για το surround οπότε θέλω να έχω και καλή ποιότητα ήχου αλλά και καλό surround...
 

Μηνύματα
13.646
Reaction score
6.618
Χρησιμοποιώ τον Yamaha σαν προ, διότι δεν έχω άλλο ζευγάρι ηχεία για το surround οπότε θέλω να έχω και καλή ποιότητα ήχου αλλά και καλό surround...
Δε νομίζω ο DSP-AX2 να μην μπορεί να οδηγήσει τα ηχεία σου ή να μην έχει καλό ήχο με αυτά (έστω για τις ταινίες). Αυτό που σου πρότεινα με τα διπλά καλώδια, είναι η πιο απλή και προσιτή λύση (σε συνδυασμό με τον έλεγχο και επισκευή του Technics).....αρκεί βέβαια να μην αλλάζεις από μουσική σε ταινίες κάθε μισή ώρα.
Πάντως οι ενισχυτές που ανέφερες,δεν θα δώσουν καλύτερο αποτέλεσμα από τον Τechnics, όταν λειτουργεί σωστά.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Απλά ειδικά ακουγόντας μουσική από βινύλιο, δεν μπορώ να πώ πως δεν μου έχει λείψει ο Technics στην γλυκάδα του ήχου και τον ζεστό ήχο...
Επίσης δυστυχώς δεν έχω εύκολη πρόσβαση ούτε πίσω από τα ηχεία ούτε πίσω από τους ενισχυτές...
Οι ενισχυτές είναι σχεδον κλεισμένοι μέσα σε κουτιά (εννοείται ότι αερίζονται). Και τα ηχεία, ειδικά στο δεξί ηχείο όπου το καλώδιο περνάει κάτω από το πάτωμα με σωλήνα κλπ...
 

Μηνύματα
27.290
Reaction score
25.313
Πήγαινε τον TECHNICS για επισκευή , δεν είναι κάτι πολύ σοβαρό , κάποια transistors στην προενίσχυση θέλουν αλλαγή .
Δεν θα σου στοιχίσει πάνω από 100e η επισκευή του.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
ΟΚ, Ευχαριστώ...

Επίσης θέλω να ρωτήσω για κάτι με τον Yamaha, φαντάζομαι πάω στο θέμα με τους πολυκάναλους...
 



Μηνύματα
13.646
Reaction score
6.618
Απλά ειδικά ακουγόντας μουσική από βινύλιο, δεν μπορώ να πώ πως δεν μου έχει λείψει ο Technics στην γλυκάδα του ήχου και τον ζεστό ήχο...
Επίσης δυστυχώς δεν έχω εύκολη πρόσβαση ούτε πίσω από τα ηχεία ούτε πίσω από τους ενισχυτές...
Οι ενισχυτές είναι σχεδον κλεισμένοι μέσα σε κουτιά (εννοείται ότι αερίζονται). Και τα ηχεία, ειδικά στο δεξί ηχείο όπου το καλώδιο περνάει κάτω από το πάτωμα με σωλήνα κλπ...
Και πάλι δεν έχεις πρόβλημα.......το ένα ζευγάρι καλώδια θα ξεκινά απο τον Yamaha προς τα ηχεία και το δεύτερο από τον Technincs προς τα ηχεία(θα περάσεις και το ένα από το δεύτερο ζευγάρι από το πάτωμα).Στα ηχεία θα καταλήγουν δύο καλώδια ,πότε θα βάζεις το ένα πότε το άλλο. Είναι τόσο δύσκολο να βλέπεις τις υποδοχές των καλωδίων στο πίσω μέρος των ηχείων? Αν ναι,τότε μάλλον τα έχεις στριμώξει και επειδή μιλάμε για ηχείο μεγάλου όγκου με διπλά γούφερ,η τοποθέτηση είναι φάουλ και αυτό έχει επίδραση (κακή) στον ήχο.Δώσε τους λίγο αέρα και ο ήχος θα βελτιωθεί και τα καλωδια θα μπορείς να αλλάζεις χωρίς να κάνεις το "φίδι".
 

Μηνύματα
45
Reaction score
11
Και πάλι δεν έχεις πρόβλημα.......το ένα ζευγάρι καλώδια θα ξεκινά απο τον Yamaha προς τα ηχεία και το δεύτερο από τον Technincs προς τα ηχεία(θα περάσεις και το ένα από το δεύτερο ζευγάρι από το πάτωμα).Στα ηχεία θα καταλήγουν δύο καλώδια ,πότε θα βάζεις το ένα πότε το άλλο. Είναι τόσο δύσκολο να βλέπεις τις υποδοχές των καλωδίων στο πίσω μέρος των ηχείων? Αν ναι,τότε μάλλον τα έχεις στριμώξει και επειδή μιλάμε για ηχείο μεγάλου όγκου με διπλά γούφερ,η τοποθέτηση είναι φάουλ και αυτό έχει επίδραση (κακή) στον ήχο.Δώσε τους λίγο αέρα και ο ήχος θα βελτιωθεί και τα καλωδια θα μπορείς να αλλάζεις χωρίς να κάνεις το "φίδι".
Στο ένα ηχείο που το καλώδιο περνάει από το πάτωμα έχω εύκολη πρόσβαση, στο άλλο όμως είναι πιο δύσκολα τα πράγματα καθώς βρίσκεται σε Custom-made έπιπλο που έχει φτιάχτει σχεδόν στα μέτρα του ηχείου και ένα ηχείο 20 κιλά είναι πολύ δύσκολο να το σηκώνω κάθε τρεις και λίγο. Όπως και να έχει, έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό σέρβις για τον Technics? Μάλλον θα καταφύγω στην λύση του Dynavox Amp-s (αν έχετε κάποια καλύτερη πρόταση, εννοείται πείτε μου).

Όσο στο θέμα να τους δώσω αέρα, είναι περιορισμένος ο χώρος μου και σίγουρα δεν είναι αυτό που έχω ονειρευτεί. Κάποια στιγμή πρέπει να γίνουν αλλαγές.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.512
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top