HD Εποχές.

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Και χάριν αυτης της εποχης καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα περιμένοντας HD-DVD και BD.

Η μέχρι τώρα έμπειρα μας από HD είναι από κάποιες δορυφορικές εκπομπές και από τα εκατοντάδες demo που κυκλοφορούν εδώ και αρκετό καιρό.
Τελευταία ολο και πιο συχνα χαζεύω αυτά τα demo και μου πέφτει το σαγόνι με την εικονα που βλέπω.
Απίστευτο βάθος , ανάγλυφη εικόνα και , καθαρά έντονα χρώματα χωρίς θολούρες .
Υπάρχουν στιγμες που εκστασιάζομαι και απορώ βλέποντας αυτην την εικόνα να προβάλετε απλως σε ένα λευκό πανι και μαλιστα από ένα προβολέα με ανάλυση 1280Χ720 .
Φαντάσου δηλαδή τι εχει να γίνει με το 1080.

Είναι όμως ετσι;
Εκτος από τα demo θα δουμε τέτοια εικόνα και στα επερχόμενα dvd υψηλής ανάλυσης;
Θυμαμαι τα πρώτα demo των απλών dvd.
Τοτε το νεοεισερχόμενο μέσο υψηλής ποιότητας εικόνας και ηχου, ξετρέλαινε τον κοσμο που το έβλεπε για πρώτη φορά στις εκθέσεις Εικόνας - Ηχου της εποχής ( και όχι άδικα)
Αλλά από τοτε ,ποσες φορές είδαμε την εικόνα των τοτε demo στις ταινίες και σε ότι άλλο κυκλοφόρησε σε dvd;
Μηπως τελικα και αυτά τα HD demo είναι απλως μια επίδειξη των δυνατοτήτων του νεου format και τιποτα άλλο ,και τελικώς όπως και τότε , ποτέ δεν θα το απολαύσουμε στα αλήθεια;
Φοβαμαι πως τελικά ετσι θα’ναι..
Όταν οι ίδιοι οι δημιουργοί ( σκηνοθέτες και διευθυντές φωτογραφίας) επιλέγουν εικόνα με έντονο κόκκο , γρέζη στα περιγράμματα , παραξενα φωτισμένες σκηνές η έντονα κόκκινα η μπλε χρωματισμένες ( βλεπε War of the Worlds και Swordfish) με κάνουν να αμφιβάλω.

Με κάνουν να αμφιβάλω για το άν θα δουμε ποτε την ξαστεριά του HD, όπως μας την παρουσιάζουν.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
14
Τα πράγματα δίχνουν οτι δεννθα βρούμε τέτοια εικόνα οταν κυκλοφορίσουν αλλά σε όλα τα πράγματα υπάρχει εξέλιξη ετσί μπορεί να μην δουμε αυτή την εικόνα μαζί με την κυκλοφορία αλλά αργότερα καθώς οι συσκευές θα φτηναίνουν και προετιμαζόμαστε για την επόμενη εποχή...τοτε που αυτά τα 2 φορμά θα έχουν οριμάσει και θα φτάνουν πλέον στο τέλος της ζωής τους...τοτε μάλλον θα δουμε τα καλύτερα αποτελέσματα
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Αυτο με τον κοκο δεν το καταλαβα ποτε!
Εχω 720P προβολεα και dvd με scaling στις 720 γραμμες για να βλεπω ταινιες με κοκους...
Ειναι ηλιθιοι οσοι τις κανουν τις ταινιες τους κατα αυτο τον τροπο...
Μεγαλο σπασιμο πραγματι...
Η σαν την τελευταια ταινια με τον Μπρους Γουιλις που το χρωμα πεταγε μπιμπικακια ιδιως στο κοκκινο φοντο :shock:
Εδω το dts υπαρχει 7 χρονια τωρα και ποσες ταινιες το βαζουν στα δισκακια τους?

Τιποτα παιδια...
Μετα απο 3 χρονια HD...
Εγω αυτο σας προτεινω...

Μεχρι τοτε και με τα 720p καλα ειμαστε...

Ετσι και αλλιως τι να το κανεις το BLU RAY και το HD DVD απο την στιγμη που Δ Ε Ν Υ Π Α Ρ Χ Ε Ι ενισχυτης να τα συνδεσεις επανω για να παρεις 7.1 ηχο στα νεα forma.
Και μην ξανακουσω για αναλογικες συνδεσεις απευθειας απο τις εξοδους του BLU RAY πανω στις εισοδους του ενισχυτη. Ημιμετρα και παλι δεν θα παρουμε ουτε ψηφιακο αλλα ουτε 7.1 ηχο αφου δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ dvd με 7.1 εξοδους...

Οποτε απο οτι βλεπετε ολα ειναισ τον αερα και θα ειναι για πολλα χρονια...
Απλα εχουμε παρει μια γευση με τα 720 p πανελ μας και εχουμε δει λιγο τι ειναι το HD ...
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
HomeCinema-Maniac said:
Εδω το dts υπαρχει 7 χρονια τωρα και ποσες ταινιες το βαζουν στα δισκακια τους?
Και μην ξεχνάμε, ότι ποτέ δεν μπορείς να έχεις αρκετό μπάσο... :lol:
 

Μηνύματα
367
Reaction score
0
Cinemusic - Ανδρεας said:
Όταν οι ίδιοι οι δημιουργοί ( σκηνοθέτες και διευθυντές φωτογραφίας) επιλέγουν εικόνα με έντονο κόκκο , γρέζη στα περιγράμματα , παραξενα φωτισμένες σκηνές η έντονα κόκκινα η μπλε χρωματισμένες ( βλεπε War of the Worlds και Swordfish) με κάνουν να αμφιβάλω.

Με κάνουν να αμφιβάλω για το άν θα δουμε ποτε την ξαστεριά του HD, όπως μας την παρουσιάζουν.
Πάλι οι σκηνοθέτες και οι διευθυντές φωτογραφίας σου φταίξαν ρε Ανδρέα;!; :)

Αλλο πράγμα το γύρισμα και η προβολή μιας ταινίας στο σινεμά (εκεί δεν ακούω παράπονα για τον κόκκο) και άλλο το πως το κάθε στούντιο παραγωγής παράγει όπως όπως τα DVD μιας ταινίας τις περισσότερες φορές ΧΩΡΙΣ τη συμμετοχή των δημιουργών της...ΕΚΕΙ είναι το πρόβλημα αγαπητοί δικαστές!

Οχι και να κατηγορούμε τους δημιουργούς μιας ταινίας για την κινηματογραφική άποψή τους...σε λίγο να καθιερώσουμε και ακαδημαϊκά πρότυπα να πατάνε όλοι οι σκηνοθέτες, αλλιώς να μην κυκλοφορεί η ταινία τους....:Ρ


Είναι υποχρέωση των εκάστοτε στούντιο παραγωγής να κάνουν σωστό transfer από την κόπια της ταινίας σε φιλμ σε HD-DVD ή BR...Και όχι να βιαστούν για να βγάλουν ένα δύο δις πιο γρήορα και με λιγότερο κόστος...


Αυτό έφταιγε και στα περισσότερα DVD παλαιότερα...

Και κάτι τελευταίο: υποψιάζομαι πως πολλά HD demo είχαν bitrate πολύ μεγαλύτερο απ' όσο μπορεί να έχει μια ταινία μεγάλης διάρκειας...Είδωμεν
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Αν το περιεχόμενο ψηφιοποιηθεί εκ νέου, από την πηγή και δεν γίνει απλά upconvert από μια ψηφιακή κόπια χαμηλότερης ανάλυσης, και αν του δοθεί η δέουσα προσοχή, τότε το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό, αντάξιο των δυνατοτήτων του format. Τώρα, στην αρχή, πολλά θα είναι upconvert, ή απλά προχειροδουλειές, για να προλάβουν την αγορά. Σε 1-2 χρόνια όμως θα έρθει η ωριμότητα, θα βγουν κάποιες εταιρείες με 'τύπου-Superbit' υλοποιήσεις και θα βελτιωθούν τα πράγματα.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Και που να δειτε τα HIDEF που θα βγαλει ο Σπεντζος! :D :D :D

Ειμαι βεβαιος -και το συζηταγα με εναν φιλο μαλιστα- οτι τα HD clips που δειχνουν στις εκθεσεις ειναι optimised για εντυπωσιασμο. Πειραζουν τα χρωματα, ανεβαζουν το contrast, δειχνουν φωτεινες σκηνες (οπου οι LCD ζωγραφιζουν ως γνωστον), κανουν οτι ειναι δυνατον για να πουμε "πω ρε λουστη μου εικονα!"...

Γιατι δεν εβαζαν ας πουμε ενα HD-DVD απο μια γνωστη ταινία να παιξει για να δουμε τι γινεται και τα ειχαν στα κουτάκια?

Παντως στην hi-end ειδα σε ενα δωματιο να παιζει το Fifth Element (Blu-Ray) απο Samsung player σε LCD Full 1080 και... δεν εμεινα καθολου εντυπωσιασμενος. Artifacts να δουν τα ματια μας κυριοι!!!
Αντιθετα το 70αρι κτηνος στο ισογειο (που επαιζε clip) ειχε τελεια εικονα.
 


Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
vejitto said:
Αλλο πράγμα το γύρισμα και η προβολή μιας ταινίας στο σινεμά (εκεί δεν ακούω παράπονα για τον κόκκο) και άλλο το πως το κάθε στούντιο παραγωγής παράγει όπως όπως τα DVD μιας ταινίας τις περισσότερες φορές ΧΩΡΙΣ τη συμμετοχή των δημιουργών της...ΕΚΕΙ είναι το πρόβλημα αγαπητοί δικαστές!
Κανεις λαθος .
Οι ταινιες που αναφέρω όπως και όλες οι τελευταίες δουλειές του Σπίλμπεργκ έχουν την ιδια εικόνα με κόκο και με πεφωτισμένα πλάνα .
Παρ’τα με την σειρα .
Από το Minority Report ως το Μόναχο εχουν την ιδια οπτική χροιά .
Και το ξερω καλα αυτό καθώς τις περισσότερες ταινίες δεν τις βλέπω πρώτη φορα σε DVD , αλλα στο κινηματογράφο, και ετσι ξερω τι να περιμένω.

Cinemusic - Ανδρεας said:
Τρανταχτό παράδειγμα επισης είναι και το Swordfish που σε όποια version και αν ακολούθησε μετα την κινηματογραφική, ειχε αυτά τα παράξενα χρώματα αλλα και σε κάποια σημεία ,διαφορετικής ευκρίνειας πλάνα από την μια σκηνή στην άλλη.
Σημείωση πως η HD version της συγκεκριμένης ταινίας δεν είναι up scale από dvd.
Παρόλα αυτά εχει τα ιδια χάλια με αυτά του dvd και αυτό γιατι είναι μεταφορα από το φιλμ.

vejitto said:
Οχι και να κατηγορούμε τους δημιουργούς μιας ταινίας για την κινηματογραφική άποψή τους...σε λίγο να καθιερώσουμε και ακαδημαϊκά πρότυπα να πατάνε όλοι οι σκηνοθέτες, αλλιώς να μην κυκλοφορεί η ταινία τους....:Ρ


Να τους κατηγορούμε δεν θα το λεγα , αλλά να τους κρίνουμε…
Σκέφτηκες ποτε τι δημιουργικές αδυναμίες μπορεί να κρύβει η επιλογή κινηματογράφησης (στις μέρες μας) σε ασπρόμαυρο φιλμ;


vejitto said:
Είναι υποχρέωση των εκάστοτε στούντιο παραγωγής να κάνουν σωστό transfer από την κόπια της ταινίας σε φιλμ σε HD-DVD ή BR...Και όχι να βιαστούν για να βγάλουν ένα δύο δις πιο γρήορα και με λιγότερο κόστος...


Αυτό έφταιγε και στα περισσότερα DVD παλαιότερα...
Σε αυτό δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω .
Άλλωστε αυτός είναι λογος που ξεκίνησα αυτό το θέμα .
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
vejitto said:
Είναι υποχρέωση των εκάστοτε στούντιο παραγωγής να κάνουν σωστό transfer από την κόπια της ταινίας σε φιλμ σε HD-DVD ή BR...Και όχι να βιαστούν για να βγάλουν ένα δύο δις πιο γρήορα και με λιγότερο κόστος...
Μπα εγω δε νομίζω οτι το κάνουν λόγω βιασύνης, δε νομίζω να θέλουν τόσο περισσότερο χρόνο για να το κάνουν σωστά. Εγω νομίζω οτι είναι θέμα της καθιερωμένης κοροιδίας που κάνουν στα studios. Βγάζουν μια μούφα έκδοση στην αρχή και μετά ακολουθούν άλλες 3 καλύτερες. Όσο καλύτερη η ταινία τόσο περισσότερα τα versions που θα βγούν, με extras, χωρίς extras, direcotr's cut, remastered, superbit και πάει λέγοντας. Βλέπε James Bond, Star Wars κτλ.
 

Μηνύματα
367
Reaction score
0
Cinemusic - Ανδρεας said:
Να τους κατηγορούμε δεν θα το λεγα , αλλά να τους κρίνουμε…
Σκέφτηκες ποτε τι δημιουργικές αδυναμίες μπορεί να κρύβει η επιλογή κινηματογράφησης (στις μέρες μας) σε ασπρόμαυρο φιλμ;
Να τους κρίνουμε γιατί; Για την άποψή τους; Αυτός είναι και ο λόγος που τα στούντιο αναθέτουν σε σκηνοθέτες τις ταινίες και δεν τις γυρίζουν...αυτόματα! Για την άποψη του δημιουργού...Αμα είναι έτσι ας τα φωτίζουν όλα flat να μην υπάρχουν φωτοσκιάσεις για να μην μας φάινονται σκοτεινά τα πλάνα όταν το βλέπουμε το dvd σπίτι μας...Δεν πάει έτσι φίλε Ανδρέα...

Και όσο για τις δημιουργικές αδυναμίες, έχω γυρίσει ταινίες και σε ασπρόμαυρο και σε έγχρωμο φιλμ...Ξέρω τις αδυναμίες και τα προτερήματα του κάθε μέσου-εργαλείου. όταν όμως εργάζομαι πάνω σε ένα σενάριο, ή σε μία σκηνή που θέλω οπωσδήποτε να γράψω σε ασπρόμαυρο, τότε λυπάμαι αλλά δεν σκέφτομαι πως θα φαίνεται η ταινία μετά από κάποιο tranfer...

Ετσι σκέφτονται και οφείλουν να σκέφτονται οι σκηνοθέτες αλλά και οι διευ/ντες φωτογραφίας. Το θέμα είναι εικαστικό πάνω στο ίδιο το φιλμ και όχι πάνω στο film Που θα γίνει digital.

Αν ήταν έτσι τότε θα γυρνούσαν όλοι με ψηφιακά μέσα για να ναι πιο ομαλή η μεταφορά.

Ακόμα και στο α/μ πάντως, πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η φωτογραφία. Δες τα α/μ κομμάτια του Kill bill π.χ.
 

Μηνύματα
371
Reaction score
0
Cinemusic - Ανδρεας said:
Και χάριν αυτης της εποχης καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα περιμένοντας HD-DVD και BD.

Η μέχρι τώρα έμπειρα μας από HD είναι από κάποιες δορυφορικές εκπομπές και από τα εκατοντάδες demo που κυκλοφορούν εδώ και αρκετό καιρό.
Τελευταία ολο και πιο συχνα χαζεύω αυτά τα demo και μου πέφτει το σαγόνι με την εικονα που βλέπω.
Απίστευτο βάθος , ανάγλυφη εικόνα και , καθαρά έντονα χρώματα χωρίς θολούρες .
Υπάρχουν στιγμες που εκστασιάζομαι και απορώ βλέποντας αυτην την εικόνα να προβάλετε απλως σε ένα λευκό πανι και μαλιστα από ένα προβολέα με ανάλυση 1280Χ720 .
Φαντάσου δηλαδή τι εχει να γίνει με το 1080.

Είναι όμως ετσι;
Εκτος από τα demo θα δουμε τέτοια εικόνα και στα επερχόμενα dvd υψηλής ανάλυσης;
Θυμαμαι τα πρώτα demo των απλών dvd.
Τοτε το νεοεισερχόμενο μέσο υψηλής ποιότητας εικόνας και ηχου, ξετρέλαινε τον κοσμο που το έβλεπε για πρώτη φορά στις εκθέσεις Εικόνας - Ηχου της εποχής ( και όχι άδικα)
Αλλά από τοτε ,ποσες φορές είδαμε την εικόνα των τοτε demo στις ταινίες και σε ότι άλλο κυκλοφόρησε σε dvd;
Μηπως τελικα και αυτά τα HD demo είναι απλως μια επίδειξη των δυνατοτήτων του νεου format και τιποτα άλλο ,και τελικώς όπως και τότε , ποτέ δεν θα το απολαύσουμε στα αλήθεια;
Φοβαμαι πως τελικά ετσι θα’ναι..
Όταν οι ίδιοι οι δημιουργοί ( σκηνοθέτες και διευθυντές φωτογραφίας) επιλέγουν εικόνα με έντονο κόκκο , γρέζη στα περιγράμματα , παραξενα φωτισμένες σκηνές η έντονα κόκκινα η μπλε χρωματισμένες ( βλεπε War of the Worlds και Swordfish) με κάνουν να αμφιβάλω.

Με κάνουν να αμφιβάλω για το άν θα δουμε ποτε την ξαστεριά του HD, όπως μας την παρουσιάζουν.
Είδα πρόσφατα ταινία συμπιεσμένη κατά MPEG4 Video (H264) 1280χ720, από αυτές που κυκλοφορούν στο ίντερνετ... ταινία που την έχω αγορασμένη και σε original dvd. Εκανα την συγκριση εχοντας ανοιχτά σε δύο παράθυρα, ταυτόχρονα δύο player... και η διαφορά ήταν τραγική υπέρ του HD. Σε όλους τους τομείς. Μετά συνδεσα το λαπτοπ και στον προβολέα, και από τότε, νομίζω πως ότι και αν δω (upscaled από την ανάλυση του dvd) έχει πρόβλημα και δεν δείχνει καλά... Μεχρι τότε πάντως και εγώ πίστευα ότι πιο πολύ εχουμε ντοπαριστεί από τις διαφημίσεις του HD, από τα "πουσαρισμένα" κλιπάκια, παρά ότι υπάρχει πράγματι τόσο εμφανής διαφορά...
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Διαφορα υπαρχει και ειναι και μεγαλη... Τα οποια προβληματα παρουσιαζονται ειναι πιστευω λογω των πρωτων βηματων του φορμα... Οι παιδικες ασθενειες θα περασουν και θα δουμε επιτελους πραγματικη εικονα υψηλης ευκρινειας...
 

Μηνύματα
1.137
Reaction score
3
lykman said:
Είδα πρόσφατα ταινία συμπιεσμένη κατά MPEG4 Video (H264) 1280χ720, από αυτές που κυκλοφορούν στο ίντερνετ... ταινία που την έχω αγορασμένη και σε original dvd. Εκανα την συγκριση εχοντας ανοιχτά σε δύο παράθυρα, ταυτόχρονα δύο player... και η διαφορά ήταν τραγική υπέρ του HD. Σε όλους τους τομείς. Μετά συνδεσα το λαπτοπ και στον προβολέα, και από τότε, νομίζω πως ότι και αν δω (upscaled από την ανάλυση του dvd) έχει πρόβλημα και δεν δείχνει καλά... Μεχρι τότε πάντως και εγώ πίστευα ότι πιο πολύ εχουμε ντοπαριστεί από τις διαφημίσεις του HD, από τα "πουσαρισμένα" κλιπάκια, παρά ότι υπάρχει πράγματι τόσο εμφανής διαφορά...
Welcome to the Club! ;-)
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Να τους κρίνουμε γιατί; Για την άποψή τους; Αυτός είναι και ο λόγος που τα στούντιο αναθέτουν σε σκηνοθέτες τις ταινίες και δεν τις γυρίζουν...αυτόματα! Για την άποψη του δημιουργού...
Μα φυσικα θα κρίνουμε την δημιουργία .
Δεν καταλαβαίνω γιατί αναρωτιέσαι.
Και δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα συμμετέχω σε οτιδήποτε χωρίς την ελευθέρια να μπορώ να το κρίνω.
Και με αυτόν το τρόπο οι καλοί μπορουν να γινουν καλυτεροι. ( αν βεβαια ο εγωισμός του καλλιτέχνη του επιτρέπει να δει και να καταδεχτεί τη κριτική) :wink:

Αν ήταν έτσι τότε θα γυρνούσαν όλοι με ψηφιακά μέσα για να ναι πιο ομαλή η μεταφορά.
Ξεφεύγουμε ξεφεύγουμε και δεν θελω να χαλάσω το τοπικ.
Παντως πολύ σύντομα ολοι οι δημιουργοί θα αναγκαστούν να ακολουθήσουν την ψηφιακή μορφή κινηματογράφησης.
Δεν γίνετε αλλιώς και είναι φυσικο επακόλουθο τις τεχνολογίας .
Καλο είναι λοιπόν να προσαρμοστούν και να μην σκέφτονται συντηρητικά.

Άλλωστε εχουν πάψει εδώ και χρόνια οι κινηματογραφιστές να γυρνάν την μανιβέλα. 8)
Και ευτυχώς… :wink:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.557
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top