HDMI προβλημα

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Το προβλημα εχει ως εξης
Εχω μια 64αρα sony 4k με 4 εξοδους hdmi
Στη μια εχω ενα αποκωδιποιητη
στην αλλη το xbox στην τριτη ενα hdmi οταν θελω να το κοτσαρω στο λαπτοπ
Παμε λοιπον στην 4η
Ηταν που λετε κενη και οταν πηρα το streamer coctail audio X45 το ενωσα για να βλεπω στην τιβι οτι δειχνει η οθονουλα του streamer καθοτι γκαβος. ειχα λοιπον ενα hdmi της hama και ολα καλα.Ωσπου χτες τιποτα. παιρνω λοιπον ενα αλλα καλωσι αυτο που εχω για οταν ενωνω το λαπτοπ και το βαζω στην 4θυρα και ολα καλα. Ωραια λεω και παω σημερα στο μαγαζι της γειτονιας και αγοραζω ενα καινουργιο καλωδιο hdmi.
παω σπιτι το κοτσαρω στη 4 και τιποτα....και οταν στο μενου της τιβι παταω το inpout που μου δειχνει τις hdmi θυρες δεν εχει το βελακι που φαινεται οταν εχεις βαλει hdmi καλωδιο....
ΤΙ γινεται μπορει καποιος να μου πει. οκ το καλωδιο που αγορασα θα το παω πισω απλα τι να αγορασω? ειναι θεμα συμβατοτητας?

η τηλεοραση ειναι η sony kd-65xf8577
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Άλλαξε το hdmi από κάποια άλλη θύρα που έχεις εικόνα πχ xbox.
Έτσι θα δεις εάν έχει πρόβλημα η θύρα η όχι
Από εκεί ξεκινάς
Μετά βλέπουμε
Εννοώ βγάλε το hdmi από την θύρα 1 και βάλε το στην θύρα 4 .
Το υπάρχον hdmi καλώδιο έτσι ?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα @bujinkan,
Διάβαζα και λες 64αρα Sony 4Κ και λέω τι μοντέλο είναι αυτό δε μπορεί, ευτυχώς το έγραψες στο τέλος..... :thumbsup:
Δοκιμάζεις με το ίδιο καλώδιο σε άλλες θύρες να δεις αν δουλεύει σωστά.
Μετά άλλο καλώδιο HDMI στην ίδια θύρα.
και βγάλεις ένα συμπέρασμα τι φταίει.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Πάντως προς ενημέρωσή σου ότι πειράματα κάνεις με το hdmi να κλείνεις τις συσκευές σου, και μετά θα κάνεις τις αλλαγές γιατί μπορεί να κάψεις τις θύρες, επειδή μεταφέρει ρεύμα.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Πάντως προς ενημέρωσή σου ότι πειράματα κάνεις με το hdmi να κλείνεις τις συσκευές σου, και μετά θα κάνεις τις αλλαγές γιατί μπορεί να κάψεις τις θύρες, επειδή μεταφέρει ρεύμα.
Ούπς ευχαριστώ δεν το ήξερα . Και για να μην ανοίγω καινούργιο θεμα ένα καλό πχ hdmi καλώδιο για το Xbox η για τον δορυφορικό δέκτη, τι διαφορές έχει ? Όταν λέω καλό εννοώ πχ 25 με 30 ευρώ όχι παραπάνω
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Edit για την τελευταια μου ερωτηση.Διαβασα 2 πολυ ενδιαφεροντα αρθρα με απλη επεξηγηση γιατι ολα τα καλωδια hdmi ειναι τα ιδια.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλό θα είναι στα Hdmi όμως να τηρείς το πρωτόκολλο μεταφοράς σύνδεσης.
Oι αρχικές προδιαγραφές HDMI v.1.0 επέτρεπαν την μετάδοση σήματος Full HD 1920x1080p. Σταδιακά αναβαθμίστηκαν. Tnν πιο σημαντική εξέλιξη του πρωτοκόλλου, εκπροσωπεί το HDMI 2.0 που διαδέχεται το HDMI v.1.4. και διαθέτει ευρύτερο bandwidth 18Gbps (2,250MB/sec) σε σχέση με τα 10.2Gbps του v.1.4.
H υποστήριξη 4Κ video πρωτοπαρουσιάστηκε στο HDMI 1.4 αλλά στο HDMI 2.0 το refresh φθάνει τα 50p/60p σε σχέση με τα 24p της προηγούμενης έκδοσης.
Παραπέρα, το αυξημένο bandwidth συνδέεται με ένα ακόμη πλεονέκτημα: υποστηρίζεται σε περιβάλλον 4Κ βάθος χρώματος 10bit/12bit έναντι 8bit.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Καλό θα είναι στα Hdmi όμως να τηρείς το πρωτόκολλο μεταφοράς σύνδεσης.
Oι αρχικές προδιαγραφές HDMI v.1.0 επέτρεπαν την μετάδοση σήματος Full HD 1920x1080p. Σταδιακά αναβαθμίστηκαν. Tnν πιο σημαντική εξέλιξη του πρωτοκόλλου, εκπροσωπεί το HDMI 2.0 που διαδέχεται το HDMI v.1.4. και διαθέτει ευρύτερο bandwidth 18Gbps (2,250MB/sec) σε σχέση με τα 10.2Gbps του v.1.4.
H υποστήριξη 4Κ video πρωτοπαρουσιάστηκε στο HDMI 1.4 αλλά στο HDMI 2.0 το refresh φθάνει τα 50p/60p σε σχέση με τα 24p της προηγούμενης έκδοσης.
Παραπέρα, το αυξημένο bandwidth συνδέεται με ένα ακόμη πλεονέκτημα: υποστηρίζεται σε περιβάλλον 4Κ βάθος χρώματος 10bit/12bit έναντι 8bit.
ευχαριστω πολυ
απο το αρθρο που διαβασα εγω κρατησα το κατωθι


The cable lies
In the home, there are only four basic types of HDMI cables:

  • High-speed (also called Category 2)
  • High-speed (also called Category 2) with Ethernet
  • Standard-speed (Category 1)
  • Standard-speed (Category 1) with Ethernet
That's it. Standard-speed cables are rated to carry up to 1080i. Many standard-speed cables can probably handle 1080p, they're just not rated for it.

High-speed cables can do well beyond 1080p (up to 4K, so you don't need "4K HDMI cables"), including 3D. Check out my article on how 3D content works for more info on that.

Honestly, though, if you're buying the right kind of cables (i.e. as cheap as possible), there won't be enough of a price difference to justify not buying a High Speed cable. Any high-speed cable should work with 3D and Audio Return Channel (ARC).

When cable manufacturers claim their cables are "Made for 240 Hz" they are lying to you. The conversion to 120 or 240 Hz is done inside the TV. There is no such thing as a 120 Hz or 240 Hz signal. Blu-ray content is 1080p/24, though your player likely converts this to 1080p/60. This is the highest-bandwidth, non-computer source you can have, and even it is only 60 Hz (check out 1080i and 1080p are the same resolution and What is refresh rate? for more info).
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top