HDMI splitter σε αποκωδικοποιητή NOVA

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Αν στην έξοδο hdmi στον αποκωδικοποιητή της nova κουμπώσει ένα hdmi splitter έτσι ώστε να μοιραστεί το σήμα σε 2-3 τηλεοράσεις θα γίνει δουλειά; ή το μηχάνημα είναι έτσι ρυθμισμένο ώστε να κόβει το σήμα;
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Γιάννη σε ευχαριστώ.
Με έχει ρωτήσει φίλος και ήθελα μια επιβεβαίωση πριν πάει να αγοράσει splitter και καλώδια.
 


Μηνύματα
11
Reaction score
8
Καλησπέρα. Είναι καινούριος στο site.
Έχω το ίδιο πρόβλημα. Πήρα τον hd3001 κ δεν έχει rf out για δεύτερη τηλεόραση κ τις συνδέσα με hdmi κ αναγκάστηκα έβαλα splitter...ή θα δουλεύουν με τέλεια εικόνα αλλά χωρίς ήχο ,,, ή θα δουλεύου η μία κανονικά κ η άλλη με χάλια εικόνα ή όταν θέλει δουλεύουν κ οι δύο κανονικά . Αλλά όταν κλείσω τη μια τηλεόραση χάνεται κ το σήμα στην άλλη !!!!
Έχει κανείς καμιά ιδέα???
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Καλώς ήρθες!

Όπως το περιγράφεις, μάλλον φταίει το splitter.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
8
Καλώς ήρθες!

Όπως το περιγράφεις, μάλλον φταίει το splitter.
Το σκέφτηκα κ εγώ αλλά καινούριο είναι σχεδόν κ αχρησιμοποίητο...θα πάρω καινούριο κ θα ξαναπαντησω
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δείχνει να μη δίνει ή/και να μη μεταφέρει σωστό EDID.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Tou ote τα μηχανάκια έχουν hdcp lock και πρέπει να βρεις compatible splitter. Στη nova δε γνωρίζω.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
8
Δείχνει να μη δίνει ή/και να μη μεταφέρει σωστό EDID.
Αχμ.... Να με συμπαθας δεν το χω με τα επιστημονικά περί ήχου εικόνας. Ηλεκτρολόγος είμαι... Έχεις να μου προτείνεις κάποιο splitter απλό ?
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Tou ote τα μηχανάκια έχουν hdcp lock και πρέπει να βρεις compatible splitter. Στη nova δε γνωρίζω.
Στον 831 (τον παλιο δεκτη δηλαδη) δεν υπαρχει τετοιο συστημα. HDMI splitter του δεκαρικου απο Κινα, λειτουργει κανονικα.

Για τον 3001 (τον καινουριο) δεν γνωριζω, αλλα δεν το θεωρω και απιθανο να υπαρχει.
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Κανέναν στην γειτονιά σου δεν έχεις να πουλάει τέτοια ;
Πας εκεί του λες εάν δεν δουλεύει στο φέρνω πίσω κ τελείωσε η ιστορία .
 

Μηνύματα
11
Reaction score
8
Κανέναν στην γειτονιά σου δεν έχεις να πουλάει τέτοια ;
Πας εκεί του λες εάν δεν δουλεύει στο φέρνω πίσω κ τελείωσε η ιστορία .
Τέτοιο πράγμα μόνο απ' έξω δεν έχω βρει στην Αθήνα πουθενα
 



Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
https://www.e-shop.gr/savio-cl-42-hdmi-splitter-for-2-receivers-full-hd-p-PER.771107
[DOUBLEPOST=1541962404][/DOUBLEPOST]Το ειχα δοκιμασει στον 831 χωρις προβλημα.Παντως μην αποκλεισεις γενικα και καποιο μικρο κοκομπλοκο (οχι αυτα που περιγραφεις ) , δηλαδη αν χρειαστει κλεισε και ανοιξε παλι την tv, η αφησε την αναμμενη και ανοιγοκλεισε το splitter (εγω εχω δυο splitter και τα εχω σε πολυπριζακια μιας θεσεως για να μην βγαζω το τροφοδοτικο ) , η κανε μια εναλλαγη στις εισοδους της tv απο το μενου.Αν λεμε..
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Για μενα μην παρεις 4κ , με επιλογες edit κλπ, αχρειαστες περιπλοκες , ειδικα για nova και ετσι.Πηρα και εγω ενα για χαβαλε και μαπα η φαση..
 

Μηνύματα
11
Reaction score
8
Για μενα μην παρεις 4κ , με επιλογες edit κλπ, αχρειαστες περιπλοκες , ειδικα για nova και ετσι.Πηρα και εγω ενα για χαβαλε και μαπα η φαση..
Οκ...θα δοκιμάσω αυτό που μου στειλες...
Ευχαριστώ πολύ όλους πάντως για την άμεση εξυπηρέτηση....θα ξαναγράψω με νέα..θα το παραγγείλω αυριο
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Aνοιξε το προσεκτικα (σιγα την συσκευασια ) και αν δεν σου κανει τυλιξε το <οπως το πηρες> και χρησιμοποιησε το δικαιωμα αναιτιολογητης υπαναχωρησης

Mε το τηλεκοντρολ τι θα κανεις ?
Θα ειμαστε με δεμενα τα χερια ( να την βγαλουμεκαι τζαμπα ) η θα δοκιμασουμε λες κανα φθηνο ασυρματο remote extender ? :D
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.603
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top