HDMI Switcher

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Γεια σας

Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με HDMI switcher.

Πηγές DVD player, PC, PS4 Pro / Eξόδοι: TV, PC Monitor, TV. Έχει κάποιος δοκιμάσει κάτι σε 4Κ και με δυνατότητα να μπαίνει σε ρακ

Ευχαριστώ πολύ!
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Πληροφοριακα εχω παρει το πιο κατω. Θα πω περισσοτερα οταν το παραλαβω. Τεχνικα φαινεται αρκετα καλο. Επισης το πηρα 200ευρω

 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
Απο αυτον εδω. Του εχει μεινει ακομη ενα. Του ειχα κανει και προσφορα 10 στερλινες κατω και την αποδεχτηκε. Αν σε ενδιφερετα κανε του ακομη πιο κατω

 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Πληροφοριακα εχω παρει το πιο κατω. Θα πω περισσοτερα οταν το παραλαβω. Τεχνικα φαινεται αρκετα καλο. Επισης το πηρα 200ευρω

Ναι , δυστυχώς 4k σε 4:2:2@60hz τα ξεχνάς. Οι θύρες του είναι μέχρι 10.2 Gbps. Αναγκαστικά αν θέλεις 4k@60hz θα πας σε 4:2:0.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Ναι , δυστυχώς 4k σε 4:2:2@60hz τα ξεχνάς. Οι θύρες του είναι μέχρι 10.2 Gbps. Αναγκαστικά αν θέλεις 4k@60hz θα πας σε 4:2:0.
οκαυ αυτό δεν το ήξερα. Σ ευχαριστώ. Αν και προς το παρών δεν έχω κάποιο μέσω για τέτοια ανάλυση
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Καλημερα
Κάτι τέτοιο ;

View attachment 162987
Πολλά θέματα με τις προδιαγραφές του συγκεκριμένου. Υποστήριξη hdmi 1.4b. Κοινώς δε υποστηρίζει hdcp 2.2 για αναπαραγωγή uhd υλικού. Αυτό το 3.2G data rate τι είναι; Μέχρι 3.2gbps; Αν ναι απορώ για το 4k σήμα.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Πολλά θέματα με τις προδιαγραφές του συγκεκριμένου. Υποστήριξη hdmi 1.4b. Κοινώς δε υποστηρίζει hdcp 2.2 για αναπαραγωγή uhd υλικού. Αυτό το 3.2G data rate τι είναι; Μέχρι 3.2gbps; Αν ναι απορώ για το 4k σήμα.
:idk:
το πήρα just in case γιατί ο nad t758 είχε μόνο 3 εισόδους αλλά δεν το χρησιμοποίησα ακόμα:whistling: και δεν ξέρω τι κάνει. Αλλά το πήρα 80€
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Απλα σου επιτρεπει να εχεις διφορες εισοδους και εξοδους. Εχεις 4Κ tv or player αν οχι εισαι οκαυ με αυτο. Εγω το πηρα γιατι εχω προβολεα, οθονη υπολογιστη, οθονη στην κουτα του υπολογιστη, τηλεοραση και απ την αλλη πλευρα ps, dvd, pc. Και ο lexicon που εχω ειναι αρχαιος οποταν no hdmi

Αν δεν το χρειαζεσαι πουλα το γιατι θα πεφτει συνεχεια η τιμη του
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Γενικά με το hdmi δεν μπορεί κανείς να κοιμάται ήσυχος, το hdmi 2.1 είναι προ των πυλών. Αν αγόραζα σήμερα hdmi switch, θα ήθελα να έχει τα ακόλουθα:

  1. Όλες οι θύρες να υποστηρίζουν 18 Gbps και να μην είναι πολύ ευαίσθητες στο κλείδωμα
  2. Να κάνει matrix switching, δηλαδή να μπορεί ταυτόχρονα η μια output να παίζει ανεξάρτητα απ' την άλλη. Η output 1, ας πούμε, προωθεί στο προβολικό εικονα απ'την input 1, ενώ ταυτόχρονα η output 2 προωθεί σε άλλο προβολικό εικόνα από διαφορετική input.
  3. Να υποστηρίζει dolby vision, hdr 10+ passthrough

Για όλα τα παραπάνω βγάζω το καπέλο στους processors της Yamaha. Οι hdmi boards που φοράνε τα μοντέλα της είναι εξαιρετικές.

Σε matrix switch, όλα τα παραπάνω κι άλλα πολλά κάνει το Hdfury Vertex2
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Σ ευχαριστω πολυ! Θα το εχω υποψη μου για το μελλον. Θα παιξω μ αυτο που πηρα να δω πως παει. Προς το παρων δεν εχω μεσω για 4Κ οποταν θα βολευτω για καποιο διαστημα. Matrix switching απ οτι καταλαβα υποστηριζει. Εχουν και πιο νεο μοντελο που υποστηριζει 18Gbps αλλα πρεπει να κοστιζει παρα πολυ γιατι ειναι 8χ8. Η μαρκα που εβαλες εχει πολυ καλες τιμες
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top