HI END ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ USED ΚΕΛΕΠΟΥΡΙΑ

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Οταν μπορείς σήμερα να αγοράσεις ένα καινούργιο ενισχυτή με εξαιρετικά υλικά από αυθεντική Κινέζικη εταιρεία όπως λ.χ την κορύφαία XINDAK τότε δεν νομίζω ότι αξίζει να πάρει κάποιος το ρίσκο να αγοράσει μεταχειρισμένο και με άγνωστο ιστορικό. Ειδικά όταν πρόκειται για μηχάνημα κατασκευασμένο πριν το 2000.

Εδώ και ένα μήνα είμαι κάτοχος των τελικών μονομπλοκ της Xindak ΧΑ-8800 ΜΝΕ και μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι το θέμα οδήγησης των δύσκολων Dynaudio Contour 3.3 ολοκληρώθηκε με εκπληκτική επιτυχία.
Εδώ βοηθάει και η τάξη Α, ίσως και τα 400W στα 4 Ω , ίσως και το γεγονός ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής πάιζει υπέροχα από το πρώτο watt.
Κάποιες προσπάθειες για αγορά μεταχειρισμένου τελικού απέτυχαν.

Σε συνδιασμό με τον προενισχυτή μου, έναν Cary SLP-98P με πυκνωτές ελαίαυ (από την Cary) και εντελώς ατροποποίητος, δεν μπορώ πλέον να σταματήσω να ακούω μουσική.
Το πρώτο πράγμα που κάνω όταν επιστρέφω στο σπίτι μετά από τη δουλειά είναι μα ανάψω το σύστημα και μετά από 10 λεπτά να απολάυσω την αγαπημένη μου μουσική και όχι να βάλω κάτι που απλώς ακούγεται καλύτερα στο σύστημα.
Η μουσική πλέον έχει αποκτήσει για μένα μια εντελώς διαφορετική διάσταση.
Ισως αυτό να οφείλεται και στο γεγονός ότι ασχολούμαι πλέον λιγότερο με τα μηχαμήματα και περισσότερο με τη μουσική.
Οπως και να 'χει το πράγμα από τότε που δοκίμασα στο χώρο μου τα μονομπλοκ της Xindak, γύρισα σελίδα . Simple as that.

To μοναδικο μειονέκτημα είναι ότι κάθε ένα μονομπλοκ της Xindak καταναλώνει 300VA (220 W) με το που ανάβει , on idle χωρίς δηλαδή να παίζει μουσική. Tάξη Α' το λένε, αλλά εδώ απλώς ακούς και σταματάς να σκέφτεσαι τα 5-10 επιπέον ευρώ που θα πληρώσεις σε ρεύμα τον επόμενο μήνα.

Επομένως γιο μένα η αγορά ενός μεταχειρισμένου μηχανήματος είναι πολύ δύσκολη υπόθεση. Την βλέπω βέβαια σαν μια πιθανή λύση, εφόσον γνωρίζω καλά το μηχάνημα και φυσικά τον ιδιοκτήτη του.

Y.Γ Δεν θα προχωρήσω σε πλήρη περιγραφή του ΧΑ-8800-ΜΝΕ γιατί αναμένετια full review από γνωστό περιοδικό του χώρου.

Sorry αν ήταν off-topic το περιεχόμενο του μηνύματός μου.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: HI END ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ USED ΚΕΛΕΠΟΥΡΙΑ

Γιώργο, όταν έχεις χρόνο άνοιξε ένα thread να μας πεις δύο λόγια για τους νέους ενισχυτές (κόστος, διαφορές απο το προηγούμενο setup σου κλπ). :happy_6:

Κατά τα άλλα, πραγματικά χαίρομαι που σε διαβάζω τόσο ευχαριστημένο απο το σύστημά σου! Αυτοί οι "μήνες του μέλιτος" είναι που δικαιολογούν απόλυτα τις δαπάνες (σε χρόνο και χρήμα) που απαιτεί αυτό το hobby. :cool_4:

Φαντάζομαι δεν θα κολλήσεις upgraditis σύντομα ε? :pc:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Re: Απάντηση: HI END ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ USED ΚΕΛΕΠΟΥΡΙΑ

Γιώργο, όταν έχεις χρόνο άνοιξε ένα thread να μας πεις δύο λόγια για τους νέους ενισχυτές (κόστος, διαφορές απο το προηγούμενο setup σου κλπ). :happy_6:

Κατά τα άλλα, πραγματικά χαίρομαι που σε διαβάζω τόσο ευχαριστημένο απο το σύστημά σου! Αυτοί οι "μήνες του μέλιτος" είναι που δικαιολογούν απόλυτα τις δαπάνες (σε χρόνο και χρήμα) που απαιτεί αυτό το hobby. :cool_4:

Φαντάζομαι δεν θα κολλήσεις upgraditis σύντομα ε? :pc:
Κάποια άλλη στιγμή όταν βρω το χρόνο. Αναμένεται και το review, νομίζω από το περιοδικό High Fidelity που θα κυκλοφορήσει αυτό το μήνα.
Ελπίζω να πραγματοποιήσουν και κάποιες σωστές μετρήσεις καθώς και εικονες από το εσωτερικό του. Όι επίχρυσες πλακέτες δεν θα φαίνονται βέβαια, ούτε το κυκλωματικό με την ανάδραση ρεύματος που κυριολεκτικά μεταμορφώνει το σύστημα wall_1

Μια απλή μετάφραση της περιγραφής του κυκλώματος του κατασκευαστή δεν μας αρκεί.

Καλύτερα όμως να συνεχίσουμε με αυτό το ωραίο θέμα για τα μεταχειρισμένα.
 


Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: HI END ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ USED ΚΕΛΕΠΟΥΡΙΑ

Ε αυτό δεν το περίμενα !!!

Αποτελεί την απόλυτη ανατροπή!!!

Ο Γιώργος που αποστρεφόταν μετά βδελυγμίας τα κινέζικα

μηχανάκια και είχε γράψει σωρεία posts για να τεκμηριώσει

την αποστροφή του να καταλήγει σε αυτή την επιλογή !

Γιώργο καλορίζικα και welcome to the club (των κινεζόφιλων)!!!:cool_4:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Σε ευχαριστώ Σπύρο και Βασίλη.

Τα 12 μεταλλικά transistors (bipolar) της ΟΝ Semiconductors έχουν τυπωμένη επάνω τους την ημερομηνία κατασκευής τους. Ενα απείραχτο μηχάνημα έχει σε όλα τα transistors την ίδια ημερομηνία. Πολύ σημαντικό στοιχεία για να διαπιστώσει κάποιος εάν έχουν αντικατασταθεί μετά από βλάβη κάποια από τα transistors εξόδου.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Re: Απάντηση: HI END ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ USED ΚΕΛΕΠΟΥΡΙΑ

Ε αυτό δεν το περίμενα !!!

Αποτελεί την απόλυτη ανατροπή!!!

Ο Γιώργος που αποστρεφόταν μετά βδελυγμίας τα κινέζικα

μηχανάκια και είχε γράψει σωρεία posts για να τεκμηριώσει

την αποστροφή του να καταλήγει σε αυτή την επιλογή !

Γιώργο καλορίζικα και welcome to the club (των κινεζόφιλων)!!!:cool_4:
Εχω την αίσθηση ότι όσο περνάει ο καιρός τα Κινέζικα θα γίνονται όλο και πιο καλύτερα, όχι απαραίτητα και πιο προσιτά .
Κια να φανταστείς ότι τα περισσότερα υλικά κατασκευής του Xindak είναι επώνυμα γνωστών εταιρειών audiophile grade Αμερικανικής, Ευρωπαϊκής ή Ιαπωνικής προέλευσης αφού όλες πλέον αυτες οι εταιρείας έχουν εργοστάσια παραγωγής στην Κίνα.

Mε την Xindak, από την πρώτη κιόλας ημέρα ακρόασης αγάπησα τους Κινέζους, γιατί τις Κινεζούλες τις αγαπουσα πάντα :mad_3:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Re: Απάντηση: HI END ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ USED ΚΕΛΕΠΟΥΡΙΑ

Εχω την αίσθηση ότι όσο περνάει ο καιρός τα Κινέζικα θα γίνονται όλο και πιο καλύτερα, όχι απαραίτητα και πιο προσιτά .
Κια να φανταστείς ότι τα περισσότερα υλικά κατασκευής του Xindak είναι επώνυμα γνωστών εταιρειών audiophile grade Αμερικανικής, Ευρωπαϊκής ή Ιαπωνικής προέλευσης αφού όλες πλέον αυτες οι εταιρείας έχουν εργοστάσια παραγωγής στην Κίνα.

Mε την Xindak, από την πρώτη κιόλας ημέρα ακρόασης αγάπησα τους Κινέζους, γιατί τις Κινεζούλες τις αγαπουσα πάντα :mad_3:
George ποτε θα βρεθουμε να το πειραξουμε λιγο.......ετσι να βαλουμε κανεναν auricup η κανενα paper in oil στο σημα???????????????????????????Καλημερουδια φιλε μου.....
 



Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Δεν πιστεύω ν' ακούς Πλούταρχο με τις καινούργιες μασινάρες 'βέβηλε' !!!!!!!
Όπως και νάχει καλορίζικα και καλές ακροάσεις...
 



Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: HI END ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ USED ΚΕΛΕΠΟΥΡΙΑ

Οταν μπορείς σήμερα να αγοράσεις ένα καινούργιο ενισχυτή με εξαιρετικά υλικά από αυθεντική Κινέζικη εταιρεία όπως λ.χ την κορύφαία XINDAK τότε δεν νομίζω ότι αξίζει να πάρει κάποιος το ρίσκο να αγοράσει μεταχειρισμένο και με άγνωστο ιστορικό. Ειδικά όταν πρόκειται για μηχάνημα κατασκευασμένο πριν το 2000.

Εδώ και ένα μήνα είμαι κάτοχος των τελικών μονομπλοκ της Xindak ΧΑ-8800 ΜΝΕ και μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι το θέμα οδήγησης των δύσκολων Dynaudio Contour 3.3 ολοκληρώθηκε με εκπληκτική επιτυχία.
Εδώ βοηθάει και η τάξη Α, ίσως και τα 400W στα 4 Ω , ίσως και το γεγονός ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής πάιζει υπέροχα από το πρώτο watt.
Κάποιες προσπάθειες για αγορά μεταχειρισμένου τελικού απέτυχαν.

Σε συνδιασμό με τον προενισχυτή μου, έναν Cary SLP-98P με πυκνωτές ελαίαυ (από την Cary) και εντελώς ατροποποίητος, δεν μπορώ πλέον να σταματήσω να ακούω μουσική.
Το πρώτο πράγμα που κάνω όταν επιστρέφω στο σπίτι μετά από τη δουλειά είναι μα ανάψω το σύστημα και μετά από 10 λεπτά να απολάυσω την αγαπημένη μου μουσική και όχι να βάλω κάτι που απλώς ακούγεται καλύτερα στο σύστημα.
Η μουσική πλέον έχει αποκτήσει για μένα μια εντελώς διαφορετική διάσταση.
Ισως αυτό να οφείλεται και στο γεγονός ότι ασχολούμαι πλέον λιγότερο με τα μηχαμήματα και περισσότερο με τη μουσική.
Οπως και να 'χει το πράγμα από τότε που δοκίμασα στο χώρο μου τα μονομπλοκ της Xindak, γύρισα σελίδα . Simple as that.

To μοναδικο μειονέκτημα είναι ότι κάθε ένα μονομπλοκ της Xindak καταναλώνει 300VA (220 W) με το που ανάβει , on idle χωρίς δηλαδή να παίζει μουσική. Tάξη Α' το λένε, αλλά εδώ απλώς ακούς και σταματάς να σκέφτεσαι τα 5-10 επιπέον ευρώ που θα πληρώσεις σε ρεύμα τον επόμενο μήνα.

Επομένως γιο μένα η αγορά ενός μεταχειρισμένου μηχανήματος είναι πολύ δύσκολη υπόθεση. Την βλέπω βέβαια σαν μια πιθανή λύση, εφόσον γνωρίζω καλά το μηχάνημα και φυσικά τον ιδιοκτήτη του.

Y.Γ Δεν θα προχωρήσω σε πλήρη περιγραφή του ΧΑ-8800-ΜΝΕ γιατί αναμένετια full review από γνωστό περιοδικό του χώρου.

Sorry αν ήταν off-topic το περιεχόμενο του μηνύματός μου.

Γιώργο είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα αυτά που μας λες!

Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να ακούσουμε τους ενισχυτές σου

στο σπίτι μου σε σύγκριση με άλλα monoblocks λυχνίας ή τρανζίστορ

ή "ψηφιακά " !

Επίσης σε σχέση με καλούς στέρεο τελικούς ή ολοκληρωμένους που

υπάρχουν στο σύστημά μου.

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=549705&postcount=9

Ηχεία διαθέσιμα είναι τα ML Summit ,τα Spicom 50 και από βδομάδα

τα 802D.

Πρόβλημα χώρου δεν υπάρχει αφού ο χώρος είναι αποκλειστικά

διαθέσιμος,ρυθμισμένος και διευθετημένος για το hobby....
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Re: Απάντηση: Re: HI END ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ USED ΚΕΛΕΠΟΥΡΙΑ



Πρόβλημα χώρου δεν υπάρχει αφού ο χώρος είναι αποκλειστικά

διαθέσιμος,ρυθμισμένος και διευθετημένος για το hobby....


Ευκαιρία να κάνουμε και μια ψηφιακή ισοστάθμιση με το ULTRACURVE που το κατέχω πλέον θεωρητικά και πρακτικά αρκετά καλά. Αναβάθμισα και το firmware σε rev 2.3 με το οποίο διορθώνονται κάποια phase delays που υπήρχαν σε προηγούμενες εκδόσεις της σειράς rev 2.Χ

(βλέπε μη αναβαθμισμένο Ultracurve firmware Τσαρουχά και Αναμουρλίδη :cool_11: :cool_11: :cool_11: )
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: HI END ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ USED ΚΕΛΕΠΟΥΡΙΑ

Ευκαιρία να κάνουμε και μια ψηφιακή ισοστάθμιση με το ULTRACURVE που το κατέχω πλέον θεωρητικά και πρακτικά αρκετά καλά. Αναβάθμισα και το firmware σε rev 2.3 με το οποίο διορθώνονται κάποια phase delays που υπήρχαν σε προηγούμενες εκδόσεις της σειράς rev 2.Χ

(βλέπε μη αναβαθμισμένο Ultracurve firmware Τσαρουχά και Αναμουρλίδη :cool_11: :cool_11: :cool_11: )

δες εδώ

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=551104&postcount=8

Οσον αφορά την ψηφιακή ισοστάθμιση υπάρχει αυτή την στιγμή

κάτι εμφανώς καλύτερο και ισχυρό!

Πληροφορίες σύντομα !
 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
Παιδια επειδη εχω τους ντενον, μηπως λεω γνωριζει καποιος κανα παιδι στην Κυπρο που μπορει να κανει τις αλλαγες που προτεινει ο κ.Βασιλης?
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ξαναδιαβαζοντας το θεμα, θα ηθελα να επιστησω την προσοχη σε οσους κοιτουν την αγορα των μεταχειρισμενων για την υπαρξη παρα πολλων "χεριασμενων" μηχανηματων. Κοινως σε ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο των μηχανηματων αυτων μπορει να εχουν αλλαχθει πυκνωτες, αντιστασεις και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε. Τουτεστιν δεν εχουν καμια σχεση με το εργοστασιακο μηχανημα.
 

Μηνύματα
365
Reaction score
4
Απάντηση: Re: HI END ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ USED ΚΕΛΕΠΟΥΡΙΑ

φανταστικα μηχανακια αυτα που εβαλες τα 4 αρχικα. υπαρχουν πολλα θρυλικα μηχανηματα, αλλα πολυ πετυχημενη τετραδα.

Xindak δεν εχω ακουσει ποτε, και θελω πολυ να ακουσω. Γενικα ειμαι με την εντυπωση οτι τα περισσοτερα κινεζικα ειναι λιγο φωτεινα ( και ισως λεπτοηχα, χωρις πολλα σωματα) ειμαι λαθος σ' αυτο???, εχω ακουσει 1-2 καλους ενισχυτες συμπεριλαμβ. Consonance.

τα Shanling επισης δεν εχω ακουσει και πρεπει να ειναι καλα.

οσον αφορα τα ( μεταχειρισμενα ) χεριασμενα μηχανηματα, καλο ειναι βεβαια να μην εχει μπει χερι εννοειται, αλλα εχει μεγαλυτερη σημασια τι ακουει το αυτι μας ( ΑΝ ξερουμε τι θελουμε καθως και τις συνθηκες ακροασης )για να βγαζουμε σωστο συμπερασμα.

γιατι μερικες φορες αθελα μας μερικοι αγοραζουμε με βαση ποσο εκανε, ποσο χρονων ειναι το μηχανημα ή ποσα αστερια ειχε...!!
ή πως επαιξε στο μαγαζι που εχει 300 κιλα κουρτινες και χαλιά.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.330
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top