Hi pass filters on qsc amplifiers

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Θελω να αλλαξω τα φιλτρα στον ΙSA -450 QSC amplifier στο dip switch selector που βρισκεται στο πισω μερος των εισοδων.
Αυτα ειναι 30-70 hz και θελω να τα κανω 40-50 hz. πιθανων και 30-40 εαν παιρνει αλλαγη σε ταξη αποκοπης...
Στα σπεκς γραφει οτι ειναι 12db /oct.
Εδω βλεπουμε απο παρομοια πλακετα με τα εξαρτηματα σε αλλον qsc amplifier.
Στο service manual βρηκα τιμες 4 πυκνωτων 470pf/50v πιθανων ειναι αυτες που βλεπουμε εδω (η παραπλησιες μιας και αλλοι ενισχυτες εχουν 30-50hz)
To ερωτημα ειναι το εξης: η υλοποιηση γινεται τελικα με παθητικα φιλτρα? και εαν ναι πως επιτυγχανεται 12db/oct ,με 2 πυκνωτες?(αντι δηλαδη ενος πυκνωτη-και ενος πηνιου ?
Το επομενο, εαν μπορω και ισχυει αυτο, μπορω εγω με τριτο πυκνωτη να κανω τριτης και ισως τεταρτης ταξης με ακομη εναν?
Και εν τελη , εαν δεν υπαρχει ενεργο κυκλωμα που μαλλον αυτο συμβαινει, σε τι τιμες και ισως καλυτερης ποιοτητας μπορω να μεταβω αλλαζοντας τους;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Η πλακέτα που ανέβασες είναι μόνο η είσοδος του ενισχυτή, χωρίς κάποιο φίλτρο. Οι πυκνωτές που υπάρχουν σ'αυτή σχηματίζουν ένας στοιχειώδες φίλτρο για ραδιοσυχνότητες μόνο. Προφανώς το αναλογικό κύκλωμα ακολουθεί.
Τα 30 και 70 Hz είναι σταθερές τιμές ή μεταβάλουν σε όλες τις ενδιάμεσες τιμές;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.346
Reaction score
125.287
Αν αυτό αναφέρεται ως υψιπερατο, τότε μάλλον έχει από ένα πυκνωτή σε σειρά με την θετική και αρνητική φάση κάθε καναλιού, 4 στο σύνολο.

Αυτό λογικά είναι φίλτρο 8 ντεσιμπέλ ανά οκταβα, και αναφέρει το σημείο που ισχύει η πτώση κατά 12 ντεσιμπέλ, δηλαδή σε 1,5 οκτάβα από το σημείο του φίλτρου.

Η τιμή της χωρητικότητας, εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά του κυκλώματος. Παρόλα αυτά, μου φαίνεται πολύ χαμηλή τιμή χωρητικότητας για υψιπερατο, και όπως λέει ο πιτερμενης, μάλλον πρόκειται για χαμηλοπερατο φίλτρο, όχι υψιπερατο, δηλαδή είναι παράλληλα κι όχι εν σειρά οι πυκνωτές αυτοί, δηλαδή γειωνουν υψισυχνα παράσιτα.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Είναι σταθερές τιμές.
Τα νουμερα είναι πολύ μικρά σε νάνο θα περίμενα τέτοια νούμερα, και αυτά εξαρτιουνται από τα ποσά kohm είναι η είσοδος του.... 10-20k. τελοςπαντων ειδα οτι υπαρχει μια καλωδιοταινια που οδηγει στην κατω αναποδη πλακετα του αλλου καναλιου που δεν εχω ορατη επαφη....
θα δω σε αλλα μηχανηματα της εταιριας απο φωτος μηπως βγαλω ακρη και εχουν τετοια σουιτς...
μηπως βγαλετε ακρη...
λογω θεσης δε θα κανω μαλλον κατι ,και εχω αλλη μια ιδεα να δοκιμασω, οπως του Τροελ...
Ενω εχω ενεργοποιημενο τον επιλογεα στα 30 hz, μπορω να βαλω στη γραμμη αλλο ενα φιλτρο με πυκνωτη οπως δειχνει πανω στο λινκ για τα 40 hz? θα εχω πτωση τασης ? πως θα δουλεψει ως φιλτρο? η φασικη μετατοπιση πιστευω οτι μπορει να μαζευτει...
φαινεται εδω τη διαφορα στο αριστερο καναλι,με την ριμπον καλωδιωση...εχει εξτρα κυκλωμα με πυκνωτες αντιστασεις...
και εδω παλι..
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Καλύτερα να φτιάξεις ένα εξωτερικό φίλτρο και ρυθμιζόμενο και με καλά υλικά.
Σκέτο εν σειρά πυκνωτάκι δεν κάνει κάτι.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Καλα στην τελικη περνω κατι ενεργο εξωτερικο,με delays, peq,low pass κανω και bypass αυτο και τελιωνει η ιστορια.
Απλα εχω ηδη εχω αριστο εξωτερικο peq ηδη, και ηθελα να του ανεβασω το φιλτρο και την ταξη αποκοπης,γιαυτο ειπα εαν τελικα ενα πυκνωτακι, αυτο θα ειναι αθροιστικο με το ηδη υπαρχον...τεσπα ,το να προσθεσω π.χ ενα 300nf να δοκιμασω δε λεει κατι....δε θελω κατι συνθετο παθητικο μην χασω σε υποβιβασμο τασης φοβαμαι,περαν του εαν αξιζει το κοστος σε σχεση με κατι ετοιμο ενεργο...
Η ολη σκεψη ειναι ,για να βοηθησω τον ενισχυτη να μην εχει φορτιο πολυ χαμηλων, περαν και του μεγαφωνου να μην φορτωνεται εξτρα απο συχνοτητες που δεν τις εχει...το κανω ηδη αλλα θελω κατι ποιο σωστο...
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το ξερω αυτο ειπα ποιο πανω...ειναι και out of stock κατι που εχω δει ...
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Λογικά το φίλτρο υλοποιείται με κάποιο opamp και οι αντιστάσεις είναι μέρος αυτού.

Αλλάζοντας τις τιμές των αντιστάσεων (dip switch), αλλάζει η συχνότητα του φίλτρου.
1587319875516.png
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ο διακόπτης φαίνεται να εμπλέκει τους πυκνωτές C107 + C207 αντίστοιχα (0.22uf).

Οπότε δοκίμασε να τους αλλάξεις με μέτρα την έξοδο.

1587396871170.png
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ο διακόπτης φαίνεται να εμπλέκει τους πυκνωτές C107 + C207 αντίστοιχα (0.22uf).

Οπότε δοκίμασε να τους αλλάξεις με μέτρα την έξοδο.

View attachment 162457
Οι πυκνωτές αυτοί πρέπει να είναι για τους 30 κύκλους και οι αποκάτ, 0.15, για τους 70.
Θα πρέπει να βρει με πια αντίσταση σχηματίζουν το RC και να υπολογίσει την τιμή της, μικρότερη θα είναι, για τη συχνότητα που θέλει.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Επειδη σημερα τα κοιτουσα, εκανα το εξης τσεκαρα μετα απο αυτο που ειπε ο zak , για opa, βρηκα αυτον τον 5532 να σκανε οι γραμμες των επιλογεων αλλα δεν ειμουν σιγουρος και ετσι κοιταξα και το σχηματικο του rmx 2450 που εχει λιγο διαφορετικα φιλτρα ,30 και 50 hz αντιστοιχα...οποτε κατι διαφορες φαινονται εκει ...

Επεειδη η τανια πηγανει στην κατω πλακετα του αλλου καναλιου ειναι ιστοριες για αγρια θηρια....ομως σκεφτομαι οτι μπορω να κανω επεμβασεις κοντα στην αρχη της καλωδιωταινιας ...
Αυτο σημαινει οτι μονο σε σειρα θα μπορεσω να τον τοποθετησω...
Η συνδεσμολογια σε σειρα ομως μειωνει τη χωρητικοτητα τους , αρα θα πρεπει να δω σε ποιον απο τους δυο επιλογεις να τοποθετησω και ποση χωρητικοτητα πυκνωτη ...
 
Last edited:


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εάν επιλέξω να τοποθετήσω σε σειρά με τον 0.22 mf δε θα πρέπει να τοποθετήσω μεγαλύτερη τιμη αντί πολύ μικρότερης; π.χ. τιμή στο 0.80 mf να μας δώσει τελική περί τα 0.17mf? Στα mf λίγο χαμηλότερα δε θέλουμε να κινηθούμε;
Τα pf δεν είναι πολύ μικρότερη τιμή άρα και μεγαλύτερος υποβιβασμός;
Αυτά υποθέτοντας ότι τα 0.22mf είναι στο φίλτρο των 30 hz και θέλω ποιο πάνω....
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Eπισης δε βλεπω τον c207 ....και το φιλτρο των 70 hz φαινεται ως δευτερης ταξης με δυο C των 0.15 με τις αντιστασεις τους, το φιλτρο των 30 hz δε το βλεπω καθαρο δευτερης ταξης στα 30hz, αλλα πρωτα κοβει στα 30hz και μετα τσιμπαει το αλλο κατω των 70 hz... ενωνεται με τον δευτερο C 0.15 ....περιεργα πραματα ή εγω τα βλεπω περιεργα...
Θα περιμενω να ανοιξουν τα μαγαζια να παρω μερικους πυκνωτες να δοκιμασω...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Φτιάξε αυτό εξωτερικά με καλά υλικά, που το φέρνεις όπου θέλεις χωρίς πολλά-πολλά:
20Hz-to-200Hz-variable-high-pass-filter-1326382791.gif
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.277
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top