High end και βασεις τοιχου γινεται;

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Καλησπερα,
πρεπει να βαλω τα ηχεια με (οποιες βασεις μου πειτε) στον τοιχο.
Μπαινουν πιο high end ηχεια στον τοιχο; Μεχρι ποσα χρηματα θα αξιζε να παω σε τετοιες λυσεις;

Σχεδιαζουμε το νεο μας σπιτι και ο αρχιτεκτονας με ρωτησε τι μεγεθος θα μπορουσα να βαλω με βασεις στον τοιχο.
Εχω μικρα παιδια και λιγο χωρο και θελω να αποφυγω το πατωμα.
Ευχαριστω
εχεις σχεδιο (κατοψη) ?
 

Μηνύματα
286
Reaction score
66
Ευχαριστώ πολύ την παρέα για τις απαντήσεις τις. Θα προσπαθησω να απαντησω οσο μπορω καλυτερα σε ολους.

2000 βγαίνει η λύση των Sonos Five + Sub.

Τις πηγές σου και τα φυσικά μέσα αποθήκευσης πούλα τα όλα ή βάλτα σε ένα δωμάτιο να τα βλέπεις και να θυμάσαι τα παλιά. Παιδιά είπαμε. Δεν θέλουμε ηχοσύστημα παλαιού τύπου, ούτε ρακ, ούτε μηχανήματα, ούτε καλώδια.

Το streaming γίνεται κατευθείαν στα ηχεία στα Sonos. Δεν χρειάζεσαι ούτε το streamer.
Θελω να παλεψω να κρατησω το βινυλιο. Ειδικα που μου μενουν ως αναμνηση συγγενων που "φευγουν"

Θα ήταν καλύτερα να βγάλεις από την ζωή σου αυτές τις δύο λέξεις (hi end).
Κάνε ένα ψαχτηρι στο φόρουμ,
διάβασε έχει άπειρο υλικό.
Μετα θα γίνουν όλα πιο απλά.

Κατά εμέ είσαι αποπροσανατολισμενος στέκεσαι πολύ στις λέξεις και χάνεις το ρεζουμε.
Συμφωνω, δεν ξερω καν τι ειναι αυτο. Χρησιμοποιησα τον ορο για να δειξω οτι θελω να παρω κατι καλο που θα μεινει και πιθανοτατα θα με "θαψει". Τωρα δεν εχω λεφτα, πληρωνω δανειο, μπορω ομως να σχεδιασω το σπιτι ωστε να υποστηριζει το κατι του.


Χαϊ ενδ ήταν κάτι καλώδια, που ήταν σα τα άλλα τα καλώδια τα απλά, αλλά κατουρημενα, φήμες λένε ότι τα κατουρησε παρθένα ετών 40 κάτω από το αυγουστιάτικο φεγγάρι, κι έτσι έγιναν χαϊ ενδ.

2.000€ το μέτρο.
Αν θες φιλαράκι.
Αυτό είναι το χαϊ ενδ.
Δεν είναι για όποιον κι όποιον.



ΥΓ. Πάρε σονος. Μπες δες τι είναι, τι προσφέρουν.
Θα τα κοιταξω. Το θεμα ειναι τι γινεται εαν στο μελλον θελω καλυτερα ηχεια. Επισης δεν μπορω να βαλω τη μπαρα για τα μπασα θα ειναι απο κατω το αρμονιο
High end σημαίνει τρία πράγματα, κατά σειρά προτεραιότητας:

1. Υψηλή τιμή
2. Πολυτέλεια
3. Αρέσκεια, ανεξαρτήτως απόδοσης.

Αν κατασκευάσετε βάσεις στον τοίχο, είναι προτιμητέο να τις κάνετε τις να χωρούν σχετικά μεγάλο ηχείο, με 10ιντσο γούφερ, και ό,τι ήθελε προκύψει.
Δεν ξερω τι εννοειτε με το να κατασκευασω; Δεν πουλανε τις ¨¨σοβαρες¨ αντικραδασμικες βασεις στο εμποριο ετοιμες για αγορα; Ποσο μεγαλες πρεπει να ειναι και τι διαστασεις εχει ενα 10ιντσο;


Για το φιλο που ρωτησε μπορω να ανεβασω τα σχεδια αυριο του σαλονιου, το θεμα ειναι τι καλωδιο να πω στο ηλεκτρολογο να βγαλει στον τοιχο για τα ηχεια.

Επισης στην Ελλαδα που ψαχνω για επιπλα hifi και επιπλα για βινυλιο και δισκους;
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Θελω να παλεψω να κρατησω το βινυλιο. Ειδικα που μου μενουν ως αναμνηση συγγενων που "φευγουν"

Για το φιλο που ρωτησε μπορω να ανεβασω τα σχεδια αυριο του σαλονιου, το θεμα ειναι τι καλωδιο να πω στο ηλεκτρολογο να βγαλει στον τοιχο για τα ηχεια.
Μόνο ρεύμα θέλουν τα Sonos.
 

Μηνύματα
286
Reaction score
66



Μόνο ρεύμα θέλουν τα Sonos.
Τα ειδα τα sonos και μου αρεσαν σα λογικη καθως και το πικαπ!!!! θα ηθελα να δω και εαν καταλαβαινω σωστα μπορω να συνδεσω και το mini hifi μου.

Ιδανικα θα ηθελα να αγορασω ακομα καλυτερα ηχεια...

Ποιες αλλες εταιρειες φτιαχνουν τετοια ασυρματα συστήματα;
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Είπες 2000 μπάτζετ.

Ανεβάζοντας το μπάτζετ στα 2.600 ευρώ, πάμε σε Devialet PHANTOM II 98DB - STEREO


Διπλασιάζοντάς το αρχικό μπάτζετ, στα 4.000 ευρώ, πάμε σε Devialet PHANTOM I 103 DB - STEREO


Για πολύ πιο δυνατά, στα 6.000 ευρώ, πάμε σε Devialet PHANTOM I 108 DB - STEREO


Στον τοίχο, όπως τα θέλεις:


Σου είπα, πρίζες/αναμονές να μπουν ψηλά στον τοίχο. Ρεύμα μόνο.
Λύσεις υπάρχουν μετά για ασύρματα ηχεία όπως βλέπεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Αντίστοιχα σε Cabasse:

Στα 3500 ευρώ, ζεύγος Cabasse The Pearl Akoya μαζί με τις επιτοίχιες βάσεις τους:




Στα 6500 ευρώ, ζεύγος Cabasse The Pearl μαζί με τις επιτοίχιες βάσεις τους:


 


Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Ένα σετ στα 15.000€ μένει για να βγάλουμε εντελώς εκτός budget το παλικάρι :D
Πολύ αστεία η εξυπνάδα σου, ξεκαρδιστήκαμε.

Ο άνθρωπος ρώτησε τι άλλο υπάρχει σε ασύρματα ηχεία, ανώτερα από τον συνδυασμό Sonos Five+Sub, η λογική των οποίων του άρεσε.

Και του πρότεινα συνδυασμούς στα 2.600, 4000 και 6500 ευρώ, να τους έχει υπόψη του για το μέλλον.
Εξάλλου μας είπε ότι τώρα δεν έχει λεφτά για ηχεία, αλλά η πρόθεσή του είναι να πάρει κάτι όσο καλύτερο γίνεται όταν έρθει η ώρα. Τι καλώδια να περάσει στους τοίχους ρώτησε, για να βάλει επιτοίχια ηχεία στο μέλλον.

Οι απαντήσεις μου πιστεύω τον κάλυψαν ότι αναμονές ρεύματος αρκούν, είτε πάρει των 2, των 3 ή και των 6 χιλιάδων ασύρματα επιτοίχια ηχεία στο μέλλον.

Η απάντηση λοιπόν στον τίτλο του νήματος ( "high end και βάσης τοίχου γίνεται;" ) είναι ναι, γίνεται, και πρότεινα συγκεκριμένους συνδυασμούς.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Προφανώς το ότι αναφέρει budget 2000€ είναι περιττή λεπτομέρεια για εσένα :D

Ή πιάστηκες στο "πληρώνω δάνειο τώρα"... οπότε και είπες "ας πάρει και ένα δάνειο άλλες 15.000€ για να πάρει ηχεία lifestyle" :D

Για βινύλιο μην ξεχάσουμε να του προτείνουμε ένα Master Innovation που ταιριάζει οπτικά και με τα Cabasse :D

[ μπορώ να γίνω και εγω ειρωνικός :D ]
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Eξαρχής του πρότεινα συνδυασμό ακριβώς στα 2.000 ευρώ.

Κατόπιν ρώτησε τι υπάρχει ακόμη καλύτερο στην ίδια φιλοσοφία, να το έχει υπόψη του.
Δεν πρόκειται να αγοράσει τώρα.
Τι καλώδια να περάσει στους τοίχους ρώτησε.

Η απάντησή μου ήταν ότι αναμονές ρεύματος ή πρίζες στο κατάλληλο ύψος αρκούν, είτε πάρει ηχεία με μπάτζετ στα 2000 ευρώ ή ανώτερα στα 2600, 3500 και 6000 ευρώ. Όποια και να θελήσει να πάρει στο μέλλον, δεν αλλάζει κάτι στην προεργασία που πρέπει να γίνει τώρα.

Η δική σου συνεισφορά στο νήμα ποια είναι ακριβώς, πέρα από να το παίξεις έξυπνος;
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Δεν πρόκειται να αγοράσει τώρα.
Άρα το θέμα δεν έχει λόγο ύπαρξης. Ας ρωτήσει/απαντήσουμε όταν έρθει η ώρα να αγοράσει γιατί έως τότε ενδεχομένως θα έχουν προκύψει άλλες προτάσεις.
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Έχει λόγο ύπαρξης γιατί του τέθηκε το ερώτημα από τον αρχιτέκτονα/ηλεκτρολόγο τι καλώδια να περαστούν στον τοίχο για ηχεία.

Εγώ του απάντησα ότι πρίζες ψηλά αρκούν, ακόμα και για σοβαρές επιλογές ηχείων αν κάνει στο μέλλον, με συγκεκριμένα παραδείγματα.

Άλλος μπορεί να έχει άλλη άποψη. Ας την καταθέσει. Τα ευφυολογήματα με 10 emoticons δεν βοηθάνε κανέναν.
 


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Οι τιμές δέιχνουν γιατί το Sonos έχει τόση επιτυχία. Στα ίδια ή λιγότερα χρήματα οι άλλες λύσεις (PlayFi, Heos, κλπ) δεν νομίζω να έχουν τις δυνατότητες του Sonos.
Έκπτωση μπορείς να πετύχεις στις παλαιότερες εκδόσεις του Sonos 5. Αλλά θα είναι αδύνατη η αναβάθμιση μετά με τα νεότερα. Έπαιζε μια προσοφρά από την iCan μέσα στις γιορτές.
 




billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Οι τιμές δέιχνουν γιατί το Sonos έχει τόση επιτυχία. Στα ίδια ή λιγότερα χρήματα οι άλλες λύσεις (PlayFi, Heos, κλπ) δεν νομίζω να έχουν τις δυνατότητες του Sonos.
Έκπτωση μπορείς να πετύχεις στις παλαιότερες εκδόσεις του Sonos 5. Αλλά θα είναι αδύνατη η αναβάθμιση μετά με τα νεότερα. Έπαιζε μια προσοφρά από την iCan μέσα στις γιορτές.
Καλά, δεν είναι και όλα ρόδινα και στην Sonos.
Π.χ. η εφαρμογή τους δεν κάνει downsample ούτε αναπαραγωγή αρχείων π.χ. 88.2kHz 24bit... δεν υποστηρίζουν παρά μόνο DTS και όχι DTS-HD και DTS:X (το απλό, λαϊκό παλιό DTS πρόσφατα προστέθηκε μάλιστα με update...).
Είναι λίγο πολύ η Apple του "smart speakers" segment, έχουν καλό ήχο τα ηχεία τους, αλλά δεν είναι και η Θεά Αφροδίτη δίχως το παραμικρό πρόβλημα (βεβαίως μπροστά στην πλέμπα που κυκλοφορεί στην αγορά, ξεχωρίζει και ο μονόφθαλμος).
 


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Και μια και που είπα για το PlayFi:
Το καλό είναι ότι υποτίθεται ότι είναι mix-n-match. Έχω δοκιμάσει της Definitive Technology όταν πρωτοβγήκαν και μου άρεσαν σαν ήχος, αν και το software ήταν στα σπάργανα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top