Home και μικρός διαγωνισμός…

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Στις 5 Ιουνίου 2009, το Home, ένα ντοκιμαντέρ για τον πλανήτη μας, τη Γη, έκανε παγκόσμια πρεμιέρα σε 181 χώρες. Παίχτηκε ταυτόχρονα σε κινηματογραφικές αίθουσες, από την τηλεόραση, κυκλοφόρησε σε dvd, μεταδόθηκε από δορυφορικά κανάλια κτλ. Σύμφωνα με το Wikipedia, το Home έκανε παγκόσμιο ρεκόρ όσον αφορά το εύρος μετάδοσης μίας πρεμιέρας ταινίας σε παγκόσμια κλίμακα.

To Home είναι ένα ντοκιμαντέρ που προσπαθεί μέσα από μία πολύ ιδιαίτερη οπτική γωνία, να μας ευαισθητοποιήσει σχετικά με τη πιθανή φθορά που έχουμε ήδη προκαλέσει με τις ενέργειές μας στον πλανήτη. Το αν συμφωνεί ή όχι κάποιος με τις απόψεις που εκφράζονται στο Home, είναι ένα άλλο θέμα που δεν χρειάζεται να μας απασχολήσει εδώ. Προσωπικά θεωρώ το Home μία πολύ αξιόλογη προσπάθεια, που διαφοροποιείται σε πολύ μεγάλο βαθμό από αντίστοιχα ντοκιμαντέρ που έχω δει μέχρι σήμερα. Γυρισμένο εξολοκλήρου από Cineflex κάμερες υψηλής ευκρίνειας τοποθετημένες σε ελικόπτερο, το Home θα σας εντυπωσιάσει αν μη τι άλλο, με το πόσο σταθερά είναι όλα ανεξαιρέτως τα πλάνα. Τα πλάνα τραβήχτηκαν σε πενήντα διαφορετικές χώρες και τα γυρίσματα χρειάστηκαν δεκαοχτώ μήνες.

Όπως έχει ξεκαθαρίσει ο Yann Arthus-Bertrand, ο σκηνοθέτης του Home, η ταινία είναι ελεύθερη από πνευματικά δικαιώματα, μια και ο πρωταρχικός σκοπός της δεν είναι φυσικά το εμπορικό κέρδος, αλλά η διάδοση του οικολογικού μηνύματος που ενσωματώνει, στον μέγιστο δυνατό βαθμό.

http://en.wikipedia.org/wiki/Home_(documentary)

Υπό αυτή την οπτική γωνία λοιπόν, όσο περισσότεροι άνθρωποι παρακολουθήσουν το Home, τόσο το καλύτερο.

Έτσι λοιπόν σκέφτηκα, ότι το Home θα ήταν ένα όμορφο και χρήσιμο δώρο για κάποια από τα μέλη του φόρουμ, που θα ήθελαν να το αποκτήσουν και να το προσθέσουν στη συλλογή τους. Σαν φανατικός οπαδός της ανώτατης ποιότητας εικόνας που μπορεί να βρει κάποιος σε ένα δισκάκι Blu-ray, όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι ότι είμαι, δεν θα μπορούσα φυσικά, παρά να φροντίσω να δωρίσω σε κάποιους από εσάς το Home στην καλύτερη εκδοχή του.



Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Home στο Blu-ray δισκάκι που σας προσφέρω…
Κατέβασα λοιπόν το Home στην καλύτερη πιθανή εκδοχή του, δηλαδή την έκδοση Blu-ray, όπως ακριβώς αυτή ανέβηκε στο Usenet. Με τη βοήθεια του TSMuxer 1.10.06, της προσέθεσα ελληνικούς υπότιτλους, οι οποίοι είναι άψογα συγχρονισμένοι. Τους ελληνικούς υπότιτλους μπορείτε να τους εμφανίζετε ή όχι από το τηλεχειριστήριο του Blu-ray player σας.

Τα δισκάκια Blu-ray που χρησιμοποίησα, είναι τα εκτυπώσιμα Traxdata των 25GB, τα οποία έχουν αποδειχτεί άψογα σε όλες τις μέχρι τώρα εγγραφές μου. Το προσφερόμενο δισκάκι Blu-ray θα είναι φυσικά τοποθετημένο σε θήκη Blu-ray, ενώ υπάρχει και εξώφυλλο δικής μου σχεδίασης, τυπωμένο σε εξαιρετικής ποιότητας φωτογραφικό χαρτί της Epson. Εννοείται βεβαίως, ότι και το ίδιο το δισκάκι θα είναι τυπωμένο.

Τα καλά νέα δεν σταματούν φυσικά στην εικόνα, συνεχίζονται και στον ήχο. Έτσι λοιπόν, στο δισκάκι Blu-ray υπάρχει ενσωματωμένος ο γνήσιος ήχος DTS-HD Master Audio, για όλους εσάς που τυχόν διαθέτετε ενισχυτές που μπορούν να τον αποκωδικοποιήσουν. Για όλους τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς…, υπάρχει φυσικά ο ήχος DTS στην απλή μορφή του.



Αναπαραγωγή…
Τα δισκάκια που σας προσφέρω είναι κανονικά δισκάκια Blu-ray, που απαιτούν είτε Blu-ray player, είτε Mediabox ή HTPC που να διαθέτουν Blu-ray drive. Το διευκρινίζω αυτό, για τα μέλη που δεν διαθέτουν ανάλογη συσκευή και θα νομίσουν ότι πρόκειται για απλά dvd κτλ. Είναι κρίμα το δισκάκι να πάει σε κάποιον, ο οποίος δεν έχει την ανάλογη συσκευή για να το απολαύσει.

Ειδικά για τα HTPC με Blu-ray drive, να διευκρινίσω ότι απαιτείται το Powerdvd στην έκδοση 8 ή 9 για να παίξει το δισκάκι, δηλαδή δεν είναι δυνατή η αναπαραγωγή του στην έκδοση 7.3 του Powerdvd. Αυτό συμβαίνει τουλάχιστον στο δικό μου HTPC, δεν μπορώ φυσικά να είμαι σίγουρος για το τι θα συμβεί στο δικό σας HTPC.



Όροι συμμετοχής στον διαγωνισμό…
Όπως καταλαβαίνετε, όλα τα παραπάνω κοστίζουν αρκετά, όχι τόσο σε χρήματα, αλλά σε προσωπικό χρόνο που απαιτείται για να κάψεις τα δισκάκια Blu-ray, να τυπώσεις εξώφυλλα κτλ. Έτσι λοιπόν, τα δισκάκια που θα διατεθούν ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ στα μέλη του φόρουμ, θα είναι περιορισμένα σε αριθμό.

Από τον διαγωνισμό εξαιρείται η συντονιστική ομάδα του φόρουμ, μόνο τα απλά μέλη του φόρουμ μπορούν να λαμβάνουν μέρος σε αυτόν, ενώ φυσικά κάθε μέλος που κερδίζει ένα δισκάκι δεν μπορεί να συμμετέχει περαιτέρω, δηλαδή δεν μπορεί να διεκδικήσει και δεύτερο δισκάκι.

Οι όροι είναι πολύ απλοί: σε ανύποπτο χρόνο σε αυτό το θέμα, θα θέτω ένα πολύ απλό και εύκολο ερώτημα, που θα προέρχεται από τις διάφορες θεματικές ενότητες του φόρουμ, δηλαδή μπορεί να είναι ερώτημα από τη κατηγορία των προβολέων, του ήχου, των νέων κυκλοφοριών σε Blu-ray κτλ.

Το πρώτο μέλος που θα προλαβαίνει κάθε φορά να απαντήσει σωστά στο ερώτημα που θέτω, θα κερδίζει αυτόματα το Home σε δισκάκι Blu-ray, ενώ το ερώτημα θα αποσύρεται και θα τίθεται ένα νέο ερώτημα σε ανύποπτο χρόνο.

Τα μέλη που θα κερδίσουν τα δισκάκια, οφείλουν να έρθουν σε επαφή μαζί μου μέσω pm, για να κανονίσουμε τον τρόπο αποστολής στον χώρο τους, ενώ διευκρινίζω ότι και το κόστος αποστολής μέσω ταχυδρομείου θα επιβαρύνει εμένα, δηλαδή τα μέλη δεν θα επιβαρύνονται με κανένα απολύτως κόστος.

Επίσης θα ήταν επιθυμητό τα μέλη που κερδίζουν τα δισκάκια, όταν τα παραλαμβάνουν και τα δουν, να μας γράφουν εδώ τις εντυπώσεις τους από τη θέασή τους και τα τυχόν προβλήματα που αντιμετώπισαν με την αναπαραγωγή του δίσκου.

Τα πρώτα δισκάκια με το Home σε Blu-ray, θα είναι έτοιμα να αποσταλούν στα πρώτα μέλη που θα τα κερδίσουν, από μεθαύριο Τετάρτη 22 του μηνός.

Κυρίες και κύριοι, start your engines
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Home και μικρός διαγωνισμός…

Thanx Πανο!:607:
(παρατηρειστε πως τον "γλυφω" για να τσεπωσω δισκακι)
Εγω δεν ειμαι μελος ουτε της διαχειριστικης, ουτε της συντονιστικης
ουτε καμιας αλλης ομαδας-εκτος του Παναθηναικου βεβαιως, βεβαιως.
Αρα δικαιουμαι δισκακι?:144:


Περα απο τα αστεια, να προσθεσω πως με τον Πανο δοκιμασαμε
ηδη το πρωτο αντιγραφο σε ενα Pioneer 71 καθως και σε ενα Dune
με αριστα αποτελεσματα!:111:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Home και μικρός διαγωνισμός…

Αρα δικαιουμαι δισκακι?:144:

Σκαφάτε, οι κανόνες ευγένειας σε ένα δημόσιο φόρουμ, δεν μου επιτρέπουν να σου πω για το τι ακριβώς δικαιούσαι εσύ... :137:


ΥΓ: Τέλος πάντων, αν μας υποσχεθείς ότι θα δούμε πολύ σύντομα τον Vivitek ή τον BenQ με τα LED, τότε θα έχεις ένα αντίγραφο... :142:

Τα πιτσιρίκια σου θα το λατρέψουν... :126:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Home και μικρός διαγωνισμός…

Μπράβο Πάνο!! :107:
Τα συγχαρητήριά μου!






Να παραιτηθώ,εεε?? :116: :138:
 

Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
Απάντηση: Home και μικρός διαγωνισμός…

Για τους συντονιστες ετοιμαζει την SPECIAL LIMITED EDITION ( 2 BLURAY ) με πολλα extras !!!! :126:

Παναγιωτη πες ΝΑΙ !!!!! :137:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Home και μικρός διαγωνισμός…

Μην τον παρακαλατε ρε σεις.
Ας το δωσει γτα απλα μελη μονο.
Την αλλη φορα που θα ζητησει βιντεοπροβολεα για review θα του στειλω
αυτον
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Home και μικρός διαγωνισμός…

Για τους συντονιστες ετοιμαζει την SPECIAL LIMITED EDITION ( 2 BLURAY ) με πολλα extras !!!! :126:

Παναγιωτη πες ΝΑΙ !!!!! :137:

Για τους συντονιστές έχω μια άλλη καλύτερη ιδέα, αλλά θέλει ψάξιμο, μια και δεν πρέπει να ξεχνάμε το πολύ ευαίσθητο θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων. :121:

Γενικά σαν ιδέα μου αρέσει πολύ, αν βρούμε θετική ανταπόκριση από τα μέλη μπορούμε να το γενικεύσουμε και να δημιουργήσουμε την AVsite Blu-ray Productions, που φυσικά θα μοιράζει όμως πάντα δωρεάν τα δισκάκια στα μέλη του φόρουμ.

Το δύσκολο φυσικά, είναι κάθε φορά στην επιλογή του υλικού: το να βρεις αξιόλογο υλικό που να είναι ελεύθερο πνευματικών δικαιωμάτων, δεν είναι και πολύ εύκολο... :121:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Home και μικρός διαγωνισμός…

Να ευχαριστήσω επίσης θερμά τον Νικόλα (Zoglair), που μου έδωσε την ιδέα για τα ερωτήματα, :113: πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο το θέμα θα είναι πολύ πιο ενδιαφέρον. :126:

Να διευκρινήσω επίσης ότι κάθε μέλος έχει μία και μοναδική ευκαιρία να απαντήσει σε κάθε ερώτημα. Αν δώσει λάθος απάντηση, δεν μπορεί να συμμετέχει πλέον στο ίδιο ερώτημα, θα πρέπει να περιμένει το επόμενο ερώτημα που θα τεθεί. :139:

Ετοιμαστείτε λοιπόν, σε λίγο έρχεται το πρώτο ερώτημα: όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε... :137:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Το πρώτο ερώτημα…

Το πρώτο ερώτημα δεν θα μπορούσε φυσικά, παρά να προέρχεται από την αγαπημένη μου ενασχόληση, αυτή που αφορά τα πατερνάκια αναφοράς… :137:


Ποιο είναι το επίπεδο αναφοράς για το μαύρο μας, όταν ρυθμίζουμε την φωτεινότητα στον προβολέα μας;

Α. Το digital 0.

B. Το digital 19.

Γ. Το digital 16.

Δ. Το digital 235.

Ε. Το digital 128.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Το πρώτο ερώτημα…

Το πρώτο ερώτημα δεν θα μπορούσε φυσικά, παρά να προέρχεται από την αγαπημένη μου ενασχόληση, αυτή που αφορά τα πατερνάκια αναφοράς… :137:
Επρεπε να λαμβανα και εγω μερος:121:
Ειχες να ακουσεις βλαστημια...:142:
 

Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
Απάντηση: Home και μικρός διαγωνισμός…

Αν συγκρατηθω και δεν απαντησω κερδιζω την special edition του bluray ???
 

Μηνύματα
521
Reaction score
41
Απάντηση: Το πρώτο ερώτημα…

Το πρώτο ερώτημα δεν θα μπορούσε φυσικά, παρά να προέρχεται από την αγαπημένη μου ενασχόληση, αυτή που αφορά τα πατερνάκια αναφοράς… :137:


Ποιο είναι το επίπεδο αναφοράς για το μαύρο μας, όταν ρυθμίζουμε την φωτεινότητα στον προβολέα μας;

Α. Το digital 0.

B. Το digital 19.

Γ. Το digital 16.

Δ. Το digital 235.

Ε. Το digital 128.
Το Α
 




abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.641
Reaction score
94.593
Απάντηση: Home και μικρός διαγωνισμός…

Το digital 16
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Home και μικρός διαγωνισμός…

Ετοιμαστείτε ξανά... :116:

Λίγο αργότερα έρχεται το δεύτερο ερώτημα. Ένα δεύτερο Home σε Blu-ray θα αναμένει τον επόμενο τυχερό. :404:

Να υπενθυμίσω ότι όσοι απαντούν λάθος σε ένα ερώτημα, μπορούν κανονικά να συμμετέχουν σε ένα επόμενο ερώτημα. :126:

Ο Ζορζ που κέρδισε το πρώτο δισκάκι, δεν μπορεί να συμμετέχει περαιτέρω...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.641
Reaction score
94.593
Απάντηση: Home και μικρός διαγωνισμός…

Συγχαρητήρια Ζορζ!!! :607:

Το πρώτο Home κατοχυρώθηκε! :114:

Επικοινωνούμε μέσω pm, για τον τρόπο αποστολής... :126:
Ευχαριστώ!

Πότε να έρθω να κατεβάσουμε από το rack τον sharp;:136:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Home και μικρός διαγωνισμός…

Ευχαριστώ!

Πότε να έρθω να κατεβάσουμε από το rack τον sharp;:136:

Χαχαχά, Ζορζ, δεν βλέπω τι άλλο θα μπορούσε να κατεβάσει τον Sharp 21000 από το ικρίωμα, πέρα από τον αντικαταστάτη του, δηλαδή πιθανότατα κάποιον πολύ γ@μ@το DLP με LED! :404:

Τότε, ο Sharp θα μετακομίσει στη κρεβατοκάμαρά μου, και τότε θα μιλάμε γία μία από τις πιο high end κρεβατοκάμαρες πανελληνίως από άποψη εικόνας! :204: :111:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.486
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top