Home Cinema + Δικαναλος Ηχος

Μηνύματα
246
Reaction score
60
Καλησπερα,
Μετα απο καιρο σκεψης και αφου ετσι οπως πανε τα πραγματα δεν προκειται να ολοκληρωθει ποτε παραθετω και την δικη μου πολυχρονη προσπαθεια για αξιοπρεπες home cinema με παραλληλη προπαθεια για hi-end δικαναλο.
Το υπαρχον setup αποτελειται απο:

Ηχεια L-R Usher CP 6371
Ολοκληρωμενος Ενισχυτης Karan KA I 180
Α/V Ενισχυτης Denon AVR 3300
Πηγη Pioneer 757Ai
Πηγη2 HTPC
Κεντρικο+Surround Mission 77 +771 (υπολειμματα απο προηγουμενο setup)
Projector Sim2 Grand Cinema C3X και Mitsubishi HC6500 (αμφιταλαντευομαι ποιον να κρατησω αν και ο SIM2 ειναι απιστευτος):121::121: _DSC2651.jpg _DSC2653.jpg _DSC2644.jpg _DSC2648.jpg
Screen DaLite 106" Model C 1.3 gain
 



Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: Home Cinema + Δικαναλος Ηχος



Super πραγματικά,που λέει και ο Zizik,πολύ όμορφος χώρος,πιο γήινα χρώματα δεν γίνεται:119:


Projector Sim2 Grand Cinema C3X και Mitsubishi HC6500 (αμφιταλαντευομαι ποιον να κρατησω αν και ο SIM2 ειναι απιστευτος):121::121:
...μα αφού τον έχεις βάλει σε αγγελία τον 'Ιταλό'....αν ήταν 1080p,θα τον έπαιρνα,'ό,τι ψάρωσα' σίγουρα by the way !!!!
 

Μηνύματα
246
Reaction score
60
Re: Απάντηση: Home Cinema + Δικαναλος Ηχος

Πραγματικα μετα απο αυτο που εχω δει με τον Ιταλο , θα τον κραταγα με χαμογελο μεχρι τα αυτια εαν εδινα τον Mitsubishi που εχω βαλει και αυτον για πωληση.
 

Μηνύματα
246
Reaction score
60
Re: Απάντηση: Home Cinema + Δικαναλος Ηχος

Τα επομενα βηματα :
Αντικατασταση του κεντρικου με το Usher x616
Αγορα DAC για αντικατασταση της X-Fi Music που εχω στο HTPC και χρησιμοποιηση του Pioneer ως transport.
Αγορα καλωδιων αντιστοιχης ποιοτητας των μηχανηματων( και εδω θα χρειαστω ΒΟΗΘΕΙΑ :118::118: γιατι ειμαι "μυρωδιας" επι του θεματος.
Πιθανη αντικατασταση του Karan με αλλο ολοκληρωμενο που να εχει passthrough (αν και ειμαι εξαιρετικα διστακτικος λογω της εξαιρετικης του αποδοσης)
 

Μηνύματα
6.683
Reaction score
5.215
Συγχαρητήρια για τις επιλογές και το εκλεπτυσμένο γούστο στη διακόσμηση!

Πώς τα πάει ο Karan με τα Usher; Στο πόσο ανεβάζεις το ποτενσιόμετρο;
 

Μηνύματα
246
Reaction score
60
Καθισμενος στον καναπε με το ποτενσιομετρο περιπου στη μεση ειμαι :114::114::114:.
Πεντακαθαρος, σωματα, εικονα, σφιχτο μπασο, αψογος.
Υποψιαζομαι δε πως αν επαιζε με καλυτερα ηχεια (σε πολυ μεγαλες κατηγοριες τιμης) δεν θα ξεκολαγα απ το σπιτι.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Πολύ όμορφα όλα! Για να απολαμβάνεις με τις ώρες! Πες μας λίγα λόγια για τον ήχο.
 

Μηνύματα
6.683
Reaction score
5.215
Καθισμενος στον καναπε με το ποτενσιομετρο περιπου στη μεση ειμαι :114::114::114:.
Ωραία, άρα δεν τους πέφτει λίγος.

Στα Divine εγώ είχα πρόβλημα με την ισχύ του Karan, αλλά τα Zingali 115 τα οδηγεί μαγικά, διατηρώντας το ποτενσιόμετρο κάτω από τις 9 η ώρα, όπου, κατά τα λεγόμενα του Karan, ο ενισχυτής δουλεύει σε τάξη Α.
 



Μηνύματα
6.683
Reaction score
5.215
Απ οτι ξερω σε ταξη Α δουλευει μεχρι το 70% της ισχυος του
To 70% της ισχύος του το φτάνει ο συγκεκριμένος ολοκληρωμένος στις 9 η ώρα.

Από κει και πάνω ουσιαστικά το τσιτώνεις.

Έτσι τουλάχιστον με ενημέρωσε ο Σέρβος.
 

Μηνύματα
246
Reaction score
60
Αυτο που με τρωει σχεδον αμεσα ειναι να προσθεσω ενα αξιολογο αλλα και σχετικα φτηνο DAC (εως 500 ευρω max) και να προχωρησω το project καλωδια (αρκει να πεισω τον εαυτο μου οτι ενα καλωδιο των 500 ευρω θα μου προσφερει πολλα παραπανω απο ενα αξιολογο των 100) και επ αυτου καθως και προτασεις αξιολογων καλωδιων θα ηθελα πραγματικα απο οποιον μπορει να βοηθησει.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Χωρίς να μου πέφτει λόγος και επειδή είδα την αγγελία σου για τον Karan, θα ήθελα να σου πω να σκεφτείς καλύτερα την πώλησή του. Πιστεύω ότι είναι ένα πολύ καλό κομάτι και ίσως το μετανοιώσεις. Επίσης το σύστημά του θα αναδείξει και καλύτερο dac όπως το νέο benchmark ή το mytek. Σχετικά με τα καλώδια, υπάρχουν πολλοί (ανάμεσά τους και εγώ) που δεν πιστεύουν ότι αξίζει να δώσεις χρήματα. Στήσε το σύστημά σου σωστά χρησιμοποιώντας φθηνά καλώδια με καλά χαρακτηριστικά (π.χ. mogami neglex quad 2534 για IC) και αφού τελειώσεις δανείσου και άκου πιο ακριβά και αποφασίζεις τότε.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Απάντηση: Home Cinema + Δικαναλος Ηχος

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ χώρος! :602:
 

Μηνύματα
246
Reaction score
60
Ευχαριστω για τις συμβουλες
Το ξερω οτι Karan δυσκολα θα ξαναβρω αλλα πρεπει να βρω τροπο και για το πολυκαναλο. Εαν υπαρχει αλλος τροπος περαν του passthrough o Karan εχει βρει το σπιτι του.
Οσο για τα καλωδια περιπου στην ιδια αποψη κινουμαι και εγω γι' αυτο και ρωταω για budget καλα καλωδια.
Οποιος εχει αποψη παρακαλω προβειτε σε συμβουλες
 

Μηνύματα
6.683
Reaction score
5.215
Η Karan δεν πρόκειται να βάλει ht passthrough στον ολοκληρωμένο της. Της το ζητάνε μία φορά το χρόνο, οπότε δεν μπορεί να βγάλει άλλη πλακέτα σε παραγωγή.

Ούτε ο Mk2 που βγήκε πρόσφατα διαθέτει ht passthrough.

Σε καμιά δεκαετία ίσως, που θα βγει ο Mk3...
 




Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.655
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top