Home cinema + Θερινό σινεμαδάκι.

Μηνύματα
485
Reaction score
425
Άντε να σας δείξω και εγώ τους ταπεινούς μου χώρους,,,

1ος χώρος : Home cinema στο σαλόνι-κουζίνα (ενιαίος χώρος).
Μηχανήματα: Τηλεόραση Panasonic tx-65ez950 .
Ενισχυτής av Denon avr3500w.
Ενισχυτής Hifi ή τελικός όταν παίζω home cinema : Xindak XA 6900 mk2
Ηχεία main Gamut Phi 5.
Κεντρικό Sonus Faber Solo Home.
Surround Yamaha 333.
Subwoofer 1 : Yamaha Sw1500 .
Subwoofer 2 : SVS 2039 PC Plus λειτουργεί σαν παθητικό (λόγω καμμένης πλάτης) ενισχυόμενο από Crown XLS 1502 σε bridge mode , και low pass στα 100 hz.
Έπιπλο TV : Yamaha.
Πικάπ : Project Elemental.
 

Attachments


Μηνύματα
485
Reaction score
425
Και τώρα το σινεμαδάκι στην ταράτσα:
Projector Epson 650.
Ηχεία ενεργά μόνιτορ infrasonic blow 5.
Raspberry 3 ως media player.
Πανί προβολής Diy , είχα ένα 120 άρι, το έκοψα , έφτιαξα δύο τελάρα ενωμένα με μεντεσέδες, (για να διπλώνει στα 2 και να αποθηκεύεται-μεταφέρεται εύκολα) και κάρφωμα με συραπτικό.
Το πανί αναγκαστικά έκανε ζάρα από την πρώτη μέρα λόγω διπλόματος, αλλά ελάχιστες φορές το διακρίνεις κατα την διάρκεια της προβολής.
Παρόλο το πολύ entry level setup , εδώ και ένα μήνα που το έχω στήσει , έχουμε δει αρκετές ταινίες (κυρίως κλασσικές και παλιά Ελληνικά ) και σε όλους έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις!
 

Attachments





Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
μπράβο.ΙΗ ταρατσα σου ειναι από τα πιο διασκεδαστικά πραγματα που εχω δει.Τη ζηλεύω!!Αλλα δεν σου κανουν παραπονα με τον ηχο?
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Super ταράτσα!!!
Ουρανός, αίσθηση θερινού σινεμά, φαγητό και ποτάκι και δεν πολυασχολείσαι με μηχανήματα, πιστότητες κτλ κτλ
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.438
Reaction score
50.516
- εάν σου κάνουν παράπονα για τον ήχο . . . απλά κάλεσέ τους και κέρασέ τους . . . κάπως έτσι κατάφερα να ακούω μουσική δυνατά
 

Μηνύματα
485
Reaction score
425
Super ταράτσα!!!
Ουρανός, αίσθηση θερινού σινεμά, φαγητό και ποτάκι και δεν πολυασχολείσαι με μηχανήματα, πιστότητες κτλ κτλ
Η αρχική ιδέα ήταν αυτή!
Ένα σινεμαδακι χωρίς surround , καλή παρέα, και μπυρίτσα-πίτσες . Η θεα ειναι φανταστική. Ακρόπολη- Λυκαβηττός- όρος Αιγάλεω- Πάρνηθα. Ολη η Αθήνα μπροστά σου. Και Επειδή είναι ψηλά (4ος οροφος) σχεδόν πάντα φυσάει και το κυριότερο δεν έχει κουνούπια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.282
Γουστάρω ταράτσα!

Στο σαλόνι κάτι πρέπει να κάνεις με το κεντρικό ...
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
485
Reaction score
425
μπράβο.ΙΗ ταρατσα σου ειναι από τα πιο διασκεδαστικά πραγματα που εχω δει.Τη ζηλεύω!!Αλλα δεν σου κανουν παραπονα με τον ηχο?
Απέναντι από τα ηχεία Υπάρχει ένα τοιχειο γύρω στο 1.20 και ο ήχος σχετικά εγκλωβίζεται. Άσε που τα διπλανά σπίτια είναι μονοόροφα-δυόροφα, και δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα. Αυτός ήταν και ένας λόγος που ούτε καν πέρασε από το μυαλό μου να βάλω sub.
 


Μηνύματα
485
Reaction score
425
Γουστάρω ταράτσα!

Στο σαλόνι κάτι πρέπει να κάνεις με το κεντρικό ...
Τι έχει το κεντρικουλι μου;
[DOUBLEPOST=1562159759][/DOUBLEPOST]
- όντως , ενοχλείται το πικάπ . . . στο είπε & σε εσένα ; . . . :rolleyes:
Αααα ... Το πικάπ δεν χρησιμοποίητε σχεδόν ποτέ. Αυτο το καταλαβαίνεις και απο την σκονη που έχει πάνω!
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.267
Reaction score
93.667
Και τώρα το σινεμαδάκι στην ταράτσα:
Projector Epson 650.
Ηχεία ενεργά μόνιτορ infrasonic blow 5.
Raspberry 3 ως media player.
Πανί προβολής Diy , είχα ένα 120 άρι, το έκοψα , έφτιαξα δύο τελάρα ενωμένα με μεντεσέδες, (για να διπλώνει στα 2 και να αποθηκεύεται-μεταφέρεται εύκολα) και κάρφωμα με συραπτικό.
Το πανί αναγκαστικά έκανε ζάρα από την πρώτη μέρα λόγω διπλόματος, αλλά ελάχιστες φορές το διακρίνεις κατα την διάρκεια της προβολής.
Παρόλο το πολύ entry level setup , εδώ και ένα μήνα που το έχω στήσει , έχουμε δει αρκετές ταινίες (κυρίως κλασσικές και παλιά Ελληνικά ) και σε όλους έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις!
Πολύ ωραίο το θερινό σινεμά σου! :drinks:

Ζήλεψα! Αφού σκέφτομαι να πω στον @Zizik να φτιάξει ένα τέτχοιο στον κήπο του που έχει και χώρο, δεν έχει γείτονες, να στήσουμε και το πισινάκι να πλατσουρίζουμε και να πηγαίνουμε μέσα με βρεγμένα (πράσινα από το γκαζόν) πόδια, ξυπόλυτοι να φέρνουμε μπύρες και να ρευόμαστε! Ζωάρα!!! :beach::roflmao::lol::rofl::lolsign:
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Πολύ ωραίο το θερινό σινεμά σου! :drinks:

Ζήλεψα! Αφού σκέφτομαι να πω στον @Zizik να φτιάξει ένα τέτχοιο στον κήπο του που έχει και χώρο, δεν έχει γείτονες, να στήσουμε και το πισινάκι να πλατσουρίζουμε και να πηγαίνουμε μέσα με βρεγμένα (πράσινα από το γκαζόν) πόδια, ξυπόλυτοι να φέρνουμε μπύρες και να ρευόμαστε! Ζωάρα!!! :beach::roflmao::lol::rofl::lolsign:
:lol::lol::lol::lol::lol::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
Θα παθει κριση................πανικου
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.438
Reaction score
50.516
. . . να στήσουμε και το πισινάκι να πλατσουρίζουμε και να πηγαίνουμε μέσα με βρεγμένα (πράσινα από το γκαζόν) πόδια, ξυπόλυτοι να φέρνουμε μπύρες και να ρευόμαστε! Ζωάρα!!! :beach::roflmao::lol::rofl::lolsign:


 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.282
Τι έχει το κεντρικουλι μου;
Είναι πολύ μικρό, άλλης εταιρίας απο τα L-R, τοποθετημένο χαμηλά,έκκεντρα, στριμωγμένα και χωρίς κλίση προς τον ακροατή.

Δεν έχει τίποτα σωστό δηλαδή. Sorry
 

Μηνύματα
20.122
Reaction score
14.485
Και τώρα το σινεμαδάκι στην ταράτσα:
Projector Epson 650.
Ηχεία ενεργά μόνιτορ infrasonic blow 5.
Raspberry 3 ως media player.
Πανί προβολής Diy , είχα ένα 120 άρι, το έκοψα , έφτιαξα δύο τελάρα ενωμένα με μεντεσέδες, (για να διπλώνει στα 2 και να αποθηκεύεται-μεταφέρεται εύκολα) και κάρφωμα με συραπτικό.
Το πανί αναγκαστικά έκανε ζάρα από την πρώτη μέρα λόγω διπλόματος, αλλά ελάχιστες φορές το διακρίνεις κατα την διάρκεια της προβολής.
Παρόλο το πολύ entry level setup , εδώ και ένα μήνα που το έχω στήσει , έχουμε δει αρκετές ταινίες (κυρίως κλασσικές και παλιά Ελληνικά ) και σε όλους έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις!

The Green Book στην ταράτσα! Τι πιο cool? :thumbsup:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.436
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top