HOME CINEMA ΜΕ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΑ ΗΧΕΙΑ Η ΜΗΠΩΣ ΟΧΙ


Μηνύματα
19
Reaction score
4
αυτο που εχω ανεβασει προηγουμενος ειναι 10αρι μικροτερο απο 12 ισχυος 200w...σαν sub ειναι καλο? το εχει δοκιμασει κανεις σε μεσαιους χωρους? επισης το sub οταν τοποθετηθει μπορει να εχει καποιο εμποδιο μπροστα οπως εναν καναπε η να ειναι σε ελευθερο πεδιο χωρις τιποτα μπροστα του
 

Μηνύματα
62
Reaction score
11
καλο θα ειναι να ειναι μακρια απο εμποδια κ να βλεπει τη θεση ακροασης επισης οσο κοντα σε τοιχο ειναι μπουμαρει
το sub καλο φενεται τρεξε το σετ απ στον av παλι αν δε πεζει καλα κ κοιτα τις ρυθμισεις πισω απο το sub
 

Μηνύματα
19
Reaction score
4
οσων αφορα τα db των ηχειων που ρυθμιζονται απο τον προενισχυτη και οι τιμες τους ειναι - +...να το αφησω στο 0.0 σε ολα η να το αλλαξω...οπως και την αποσταση...γενικα δεν μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα...μηπως υπαρχει καποιο ατομο απο πατρα να με βοηθησει στο σεταρισμα?
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Τρέξε το calibration από τον προ και αφού τελειώσει δες τις αποστάσεις και εαν δεν είναι σωστές διόρθωσέ τες.Τα db για το κάθε ηχείο άστα όπως θα τα φτιάξει.Επίσης,δες εάν τα έχει δει large ή small τα ηχεία.Η σωστή ρύθμιση είναι small με τη συχνότητα αποκοπής(crossover) να ποικίλει(από 80hz και πάνω)ανάλογα με το μέγεθος του woofer που έχουν και τις εντάσεις που ακούς.
 

Μηνύματα
62
Reaction score
6
Έχω στήσει κάτι παρόμοιο, αλλά με τον προηγούμενο ONKYO PR-SC5507, με 3 JBL 305P MKII και το JBL LSR310 sub. Ξεκίνησα διστακτικά, χωρίς ιδιαίτερο budget - ήμουν του δικάναλου μέχρι τώρα - και χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με ρυθμίσεις, είμαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Γνώμη μου είναι πως η λογική φθηνός AV προ με XLR + ενεργά... αξίζει τον κόπο και είναι τρελό vfm :)
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Έχω στήσει κάτι παρόμοιο, αλλά με τον προηγούμενο ONKYO PR-SC5507, με 3 JBL 305P MKII και το JBL LSR310 sub. Ξεκίνησα διστακτικά, χωρίς ιδιαίτερο budget - ήμουν του δικάναλου μέχρι τώρα - και χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με ρυθμίσεις, είμαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Γνώμη μου είναι πως η λογική φθηνός AV προ με XLR + ενεργά... αξίζει τον κόπο και είναι τρελό vfm :)
Υπάρχει κάτι τέτοιο στην αγορά ?
 

Μηνύματα
23
Reaction score
25
Φθηνό AV pro με XLR εγώ δεν έχω βρει.

Οπότε vfm δεν είναι. Αλλά είναι συνειδητή και ακριβή επιλογή, εάν θέλεις να κάνεις πολυκάναλο με ενεργά.

Επίσης προσοχή στα ενεργά που θα χρησιμοποιηθούν να είναι και αυτά ακριβά.

Διότι σε διαφορετική περίπτωση είναι πολύ πιθανό να έχουν έντονο το λεγόμενο "active speakers hiss" και ο ευτυχής στην αρχή κάτοχος δεν θα μπορεί να καθίσει άνετα στο σαλόνι του.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top