Home cinema (;) για σαλόνι

Μηνύματα
910
Reaction score
20
Καλησπέρα παιδιά, Χρόνια πολλά με υγεία.

Πάμε στο δια ταύτα.

Στο σπίτι το σαλόνι είναι γύρω στα 40 τετραγωνικά. Έχω 50άρα τηλεόραση (σύνδεση μόνο οπτική ίνα) και θέλω να πάρω κάποιο νορμάλ Home cinema (ή κάτι τέτοιο) για να ''γεμίσει'' ο χώρος.
Σε πρώτη φάση δεν ήθελα να πάρω ενισχυτή και έβλεπα ηχεία αυτοενισχυόμενα. Αλλά δεν βρήκα κάτι που να με καλύπτει.
Οι σκέψεις μου:

- δεν θέλω 5.1 σύνολο, δεν θέλω να γεμίσω ηχεία στο σπίτι
- αν είναι δυνατόν προτιμώ να αποφύγω το subwoofer. Προτιμώ λύση 2.0 ηχεία - και ας δώσω κάτι παραπάνω για τα ηχεία
- σκεφτόμουν ηχεία δαπέδου για να ομορφύνει ( ; ) λίγο το σαλόνι (ανεβάζω φώτο)

Οι ερωτήσεις μου:

Για να υποστηρίξω ηχεία 2.0 , προφανώς θα χρειαστώ ενισχυτή έτσι;
Αν ναι, τι ηχεία προτείνετε για κάποιον μη απαιτητικό (φαίνεται ότι είμαι μακριά από το αντικείμενο δεκαετία τώρα) και ποιον ενισχυτή;

Budget: κατι value for money θα ήθελα. Πχ 200 για ενισχυτή και άλλα 250 - 300 για ένα ζεύγος ηχείων.
Χρήση: Ταινίες mkv μέσω του media player της τηλεόρασης και μουσική μέσω Youtube από την εφαρμογή της τηλεόρασης.
Υπόψιν ότι δεν θέλω να ξεσηκώνω την γειτονιά - αλλά να έχω όσο δυνατόν καλύτερα αποτελέσματα γίνεται για την χρήση που θα γίνεται.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Μηνύματα
910
Reaction score
20
To badget μου είναι γύρω στα 500 ευρώ. Δεν θέλω να δώσω 750 (μετά θα θέλω να αλλάξω και την τηλεόραση κλπ)
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Η λύση να μην γεμίσεις ηχεία, αλλά και να έχεις ένα ικανοποιητικότατο 5.1 είναι μια JBL Bar 5.1
To badget μου είναι γύρω στα 500 ευρώ. Δεν θέλω να δώσω 750 (μετά θα θέλω να αλλάξω και την τηλεόραση κλπ)
Ειναι μικρο το ποσο για το χωρο σου . Χρειαζεσαι να βρεις κατι μεταχειρισμενο απο εδω .
Σε καινουριο εχει δικιο ο φιλος πας σε ηχομπαρα jbl 3.1 που ειναι στο μπατζετ σου .. των 500€
Αντι να εχεις 2 ηχεια εχεις μονο ενα σαμπ ετσι δεν γεμιζεις το σπιτι ηχεια .
Δεν χρειαζεται να αλλαξεις τηλεοραση !
 

Μηνύματα
234
Reaction score
2
Καλησπερα. Ψαχνω 5.1 συστημα για σαλονι 15τμ. Μιας και το budget μου ειναι μεχρι 400 ευρω δεν περιμενω κατι εξαιρετικο αλλα θα ηθελα κατι που να παιζει αξιοπρεπως.Σκεφτομουν για το samsung j5150. Η εικονα θα παιζει σε προβολεα epson tw5650 και πηγη θα ειναι ειναι λαπτοπ. Επομενως ψαχνω κατι που θα εχει και τις καταλληλες εισοδους/εξοδους ωστε το λαπτοπ να μπορει να παιζει εεικονα στον προβολεα και ηχο στο 5.1.Ακουω γνωμες :D
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ξεκινάς με ένα ενισχυτή
Προσθέτεις οπότε μπορείς κομματια από ηχεία
Κάνε κατοψη του χώρου
 

Μηνύματα
234
Reaction score
2
Ξεκινάς με ένα ενισχυτή
Προσθέτεις οπότε μπορείς κομματια από ηχεία
Κάνε κατοψη του χώρου
Δυστυχως δεδεν διαθετω τα χρηματα για κατι τετοιο.Θα ηθελα ολοκληρωμενη λυση.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top